Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Educatia sexuala, exmatriculata din scoli!

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
681 replies to this topic

#37
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postionut27, on 17 februarie 2018 - 10:17, said:

In unele state educatia sexuala se face de la gradinita.
Ce-mi place mie cand cel mai la indemana exemplu de urmat este occidentul. Sa copiem drequ toate modelele sociale occidentale fara niciun fel de discernamant. Ca daca aia fac, inseamna ca asa e bine. De parca noi am fi un trib izolat din mijlocul Amazonului.

#38
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010

View Postionut27, on 17 februarie 2018 - 10:23, said:

Marea Britanie, educatia sexuala obligatorie de la 4 ani.
De aceea, pe site-ul oficial al guvernului MB scrie ca

Quote

Children must also study:
sex and relationships education (year 7 onwards)
religious education (RE)
They may not have to take exams in these subjects.
Sex and relationship education (SRE) is compulsory from age 11 onwards. It involves teaching children about reproduction, sexuality and sexual health. It doesn’t promote early sexual activity or any particular sexual orientation.
Some parts of sex and relationship education are compulsory - these are part of the national curriculum for science. Parents can withdraw their children from all other parts of sex and relationship education if they want.
Probabil ca tu vorbesti despre asta. Dar ce omiti sa spui, voit sau nu, este ca de la 4 ani nu vor avea parte de educatie sexuala ci ceva ce se va numi Relationship Education si partea de Sex Ed va fi predata tot de la 11 ani incolo.

Quote

In primary schools, the focus would be on building healthy relationships and staying safe, the Department for Education (DfE) said, while in secondary school it would focus on sex as well as relationships.
Ah, ca sa nu mai vorbim ca daca se va implementa va fi din Septembrie 2019. Dar na, e mai usor sa crezi toate bazaconiile ce apar pe net decat sa pui mana sa cauti.

#39
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View PostSirius_B, on 17 februarie 2018 - 10:41, said:

Nici noi nu am avut parte de educatie sexuala si , miraculos, nu am facut copii la 15 ani.
E nasol rau daca tre' sa le dam mura-n gura totul la smartphonisti.
Cursuri de sters fundul dupa ce mergi la baie nu trebuie?
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#40
tavitu

tavitu

    Minune: HE a īnceput sć emitć facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Legea respectivă are raport de respingere! http://www.cdep.ro/p...oiect?idp=15735

Quote

- conform prevederilor Ordinului MENCS nr. 3590/2016, trunchiul comun nu include nici o disciplină care are ca scop explicit educația sexuală. Curricumul la decizia școlii cuprinde pachetele disciplinare opționale ofertate la nivel național, regional și local și pachete disciplinare opționale ofertate la nivelul unității de învățământ care sunt clar stabilite în urma consultării elevilor și părinților, pe baza resurselor disponibile;
- chiar dacă unele discipline din trunchiul comun abordează tematica educație pentru familie, iar disciplina Biologie, prin ramura anatomie și fiziologie umană sau animală, cuprinde capitole referitoare la reproducere la om sau animale, acestea nu pot fi considerate elemente de educație sexuală și fac parte din conținuturile științifice necesare pentru educația și devenirea tinerilor;
- potrivit dispozițiilor art. 46 alin. (3) lit. i) din Legea nr. 272/2004 privind protecția și promovarea drepturilor copilului, republicată, cu modificările și completările ulterioare, organele de specialitate ale administrației publice centrale, autoritățile publice locale, precum și orice alte instituții publice sau private cu atribuții în domeniul sănătății sunt obligate să adopte, în condițiile legii, toate măsurile necesare pentru derularea sistematică în unitățile școlare de programe de educație pentru viață în vederea prevenirii contractării bolilor cu transmitere sexuală și a gravidității minorilor;
- norma privind infracțiunea nu îndeplinește condițiile de claritate, precizie și previzibilitate impuse unei dispoziții de incriminare, astfel cum acestea reies din jurisprudența Curții Constituționale în materie, în special Deciziile nr. 363/2015 și 603/2015.

A trecut de Senat doar pentru că sistemul legislativ din România este varză.

#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postionut27, on 17 februarie 2018 - 10:41, said:

De aceea la noi in casa nu folosim tv-ul. Preferam o iesire in natura in locul tembelizorului.
Si cu reclamele de pe marginea drumului ce faceti?


#42
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostSirius_B, on 17 februarie 2018 - 10:41, said:

Nici noi nu am avut parte de educatie sexuala si , miraculos, nu am facut copii la 15 ani.
E nasol rau daca tre' sa le dam mura-n gura totul la smartphonisti.
Cursuri de sters fundul dupa ce mergi la baie nu trebuie?
Poate ca nu erai din Vaslui

Edited by gumball3000, 17 February 2018 - 10:56.


#43
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018

View Postionut27, on 17 februarie 2018 - 10:34, said:

Un copil sexualizat îşi pierde copilăria. Copilăria este prin definiţie o zonă în care copilul poate creşte şi se poate juca…Copilăria este asexuală.
nu puteam sa o zic mai bine decat tine

toate la timpul lor

#44
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postionut27, on 17 februarie 2018 - 10:41, said:

De aceea la noi in casa nu folosim tv-ul. Preferam o iesire in natura in locul tembelizorului.
Ce-ar fi sa cititi voi cate o carte? Nu de alta, dar chiar si fara TV, tot nu iei examenul din plimbari prin parc. Zic si eu.

View Postarg, on 17 februarie 2018 - 10:52, said:

Si cu reclamele de pe marginea drumului ce faceti?
Punga de hartie in cap. 100% safe.

#45
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
De ce nu gimnazială? Nu zic s-o faci în clasa a V-a, dar într-a VII-a sau a VIII-a merge s-o faci. Ce pana mea, acum 24 de ani, pe când aveam 12 sau 13 ani deja ştiau unii cum stă cu sexul, deşi nu exista internet pe atunci. Pe la 13 cred că erau şi fete care ştiau. Ca fapt divers am avut în liceu o colegă care a devenit mamă pe la 16 ani. Nu era ţ igancă (sau cel puţin nu părea a fi) şi a păsatrat copilul (bravo ei).
Mai sunt părinţi încuiaţi sau cu mentalitate veche, dar sunt destui tineri care intră pe net. Şi ăia care află pot să fac share on-line la informaţie. Eu zic că pe la 13-14 ani ar trebui să se facă educaţie sexuală. Nu toţi fac sex la 13-15 ani, dar cei care fac să ştie în ce se bagă, că sunt destule persoane care consideră că sexul nu are consecinţe (mai sunt şi persoane adulte).

Edited by djl, 17 February 2018 - 11:39.


#46
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu stiu daca, in 2018, mai este cineva interesat de sex si inca are nevoie sa invete lucruri din scoala.
Cum mama ma-sii sa inveti ca sexul inseamna responsabilitate?! Daca esti suficient de matur sa faci sex, stii. Daca nu esti, nu vei sti niciodata.
Noi nu aveam net, dar tot stiam. Primisem pliante si curiozitatea, ne-a impins sa le citim. Acum, nu mai este nimeni curios, nimeni care vrea sa auda despre aceste lucruri de la profesori. Ar putea medicii sa vina in scoli si sa le vorbeasca in o ora ceva.
Oricum, poate unii mai au nevoie sa fie treziti. Majoritatea insa, se informeaza singuri.

#47
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostBalamache, on 17 februarie 2018 - 10:44, said:

De parca noi am fi un trib izolat din mijlocul Amazonului.
Inca nu, dar aia e directia pe care ne-o arata comandantul suprem Dracnea si partidul lui plin de slugi.

#48
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostBalamache, on 17 februarie 2018 - 10:44, said:

Ce-mi place mie cand cel mai la indemana exemplu de urmat este occidentul. Sa copiem drequ toate modelele sociale occidentale fara niciun fel de discernamant. Ca daca aia fac, inseamna ca asa e bine. De parca noi am fi un trib izolat din mijlocul Amazonului.
Păi s-alegem frate alte modele, mai de succes, mai ”umaniste”! Ăla musulman ar fi ok? Posted Image

#49
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostSirius_B, on 17 februarie 2018 - 10:41, said:

Nici noi nu am avut parte de educatie sexuala si , miraculos, nu am facut copii la 15 ani.
E nasol rau daca tre' sa le dam mura-n gura totul la smartphonisti.
Cursuri de sters fundul dupa ce mergi la baie nu trebuie?
Da bre, dar noi nu am avut ceea ce au tinerii din ziua de astazi.
Tre' sa recunosti asta.
Pe vremea noastra nu prea nasteau fetele de 12 ani, in schimb in ziua de azi nu mai e nici o mirare.
Si atunci nu ar strica un pic de educatie sexuala in scoli?
Pentru ca e clar ca parintii acelor copii nu au nici o treaba cu educatia pe care ar trebui sa le-o ofere.

Edited by ericmario, 17 February 2018 - 12:07.


#50
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAdm, on 17 februarie 2018 - 09:30, said:

Educatia sexuala, exmatriculata din scoli!
Mda... evul intunecat se intoarce treptat in Romania.
In ritmul asta, in cca 2 generatii femeile nu vor mai avea drept la vot.

Era de asteptat. Dupa excluderea Romaniei din UE (care se va intampla in max 5 ani) se va asterne o negura neagra (sau rosie) peste Romania.  Conflictele de strada intre gasti mafiote vor fi ceva frecvent. Toti cei care au ezitat sa plece din aceasta tara isi vor blestema zilele ca au ramas.

#51
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Ma da negativist mai esti... de fapt faci pe tine de frica!Posted Image Posted Image Posted Image

#52
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostAdm, on 17 februarie 2018 - 09:30, said:

Educatia sexuala, exmatriculata din scoli!



Adevarul

Mda... evul intunecat se intoarce treptat in Romania.

In ritmul asta, in cca 2 generatii femeile nu vor mai avea drept la vot.
Asta pentru ca cei din invatamant, n-au inteles notiunea de "educatie sexuala". Ai vazut cam ce "notiuni" contineau cartile de clasa a 4-a?

#53
XRAM

XRAM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 24.05.2013
Educatia sexuala va contribui la scaderea natalitatii. Omul educat nu face multi copii.PSD se teme ca ramane fara votanti.

#54
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Mama la ce se raporteaza unii din voi , avem ore de religie dar suntem campioini la mortalitatea de cancer uterin si la BTS, incultura sexuala se vede insasi din discutiile de aici.
-creste natalitatea , bineinteles odata cu prostia
-unii o fac si in timpul sarcini Posted Image
- nu mai sunt in stare sa memoreze o poezie Posted Image
-

Quote

Cursuri de sters fundul dupa ce mergi la baie nu trebuie?
la cate infectii urinare sunt in prostime  sa stii ca trebuie, dar nu intelegi acest aspect

Educatia sexuala iti spune ca trebuie sa fii responsabil , inainte de toate, dar nu conteaza la romani copiii ii aduce barza si tot ea se ocupa de ingrijirea lor,  violul e la rang de virtute , HIV au numai  centuristele iar sexul oral nu te imbolnaveste Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by ciine, 17 February 2018 - 12:50.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate