Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Tipul de hartie folosit in copiatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007
Am cautat niste copiatoare laser color si vreau sa stiu daca pot tipari pe harrie cartonata mai groasa, de 300- 400g/mp.
La nici un model nu am gasit specificatia grosimii hartiei, doar legat de dimensiuni.
Inseamna ca hartia color cartonata groasa este universal acceptata de orice imprimanta?

Edited by tfmercedez, 17 February 2018 - 01:58.


#2
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016
Nu. Nu o poti baga in tava unde bagi foile a4. Trebuie bagate undeva prin fata imprimantei, exista o fanta. La cele laser.

#3
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Depinde de imprimanta. Am printat si pe hartie foto, care e mai groasa si mai mica. Locul in care bag hartia are niste opritoare reglabile. Cel mai bine ii sa studiezi manualu' imprimantei.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
tfm, daca ai arunca macar un ochi la un sistem de printare, mai ales laser, ai sa intelegi ca e o prostie concluzia ta. imprimantele au niste trasee calibrate pt un anume tip de hartie. ori daca aia merge doar pe hartie obisnuita, cand ai pus o hartie mai groasa deja ai blocat-o la primul colt. asta daca reuseste sa o traga pe traseu.

ori cumperi o imprimanta asa cum trebuie pt ce vrei tu, ori cumperi hartia potrivita pt ceea ce ai deja.

#5
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 22.10.2007
Am vazut un copiator color dat la gunoi dupa ce s-a incercat o copie pe hartie foto.
Este imposibil in manualul de utilizare sa nu fie trecute gramajele.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

 tfmercedez, on 17 februarie 2018 - 01:57, said:

Am cautat niste copiatoare laser color si vreau sa stiu daca pot tipari pe harrie cartonata mai groasa, de 300- 400g/mp.
La nici un model nu am gasit specificatia grosimii hartiei, doar legat de dimensiuni.
Inseamna ca hartia color cartonata groasa este universal acceptata de orice imprimanta?
Nu, se merge numai pe 80-120-160 game uzual, ce e mai mult cere un sistem compatibil cu grosimea.

#7
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,087
  • Înscris: 06.01.2005

 tfmercedez, on 17 februarie 2018 - 01:57, said:

La nici un model nu am gasit specificatia grosimii hartiei, doar legat de dimensiuni.


Emagul vad ca spune la fiecare model de imprimanta laser greutatea hartiei (ma rog la alea 2 verificate din cele 6 afisate).
Attached File  Capture.JPG   15.17K   34 downloads

#8
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,295
  • Înscris: 29.04.2008

 tfmercedez, on 17 februarie 2018 - 01:57, said:

Am cautat niste copiatoare laser color


Dacă te referi la sisteme acasă/birou de capacitate mică, foarte probabil că maxim vei putea folosi hârtie de 250g, hai 270g.

Dacă ai acces la un sistem profesional ai să poți alimenta cu 300g.

Valorile de mai sus le poți obține doar folosind alimentatorul manual, care se presupune că asigură un traseu mai liniar al hârtiei prin imprimantă.

De asemenea trebuie să te asiguri că suportul este compatibil laser: la ieșire media este încălzită la temperaturi de sute de grade pentru a fixa tonerul. În cazul în care folosești material inadecvat riști ca acesta să se topească în cuptor.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
400 g/mp sigur nu merge in nicio imprimanta. E foarte groasa.

#10
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007

 tflorin40, on 17 februarie 2018 - 07:37, said:

Am vazut un copiator color dat la gunoi dupa ce s-a incercat o copie pe hartie foto.
Este imposibil in manualul de utilizare sa nu fie trecute gramajele.
Pai si cum aflu din timp?
Pe emag , pcgarage, nu pot sa dau filtru de cautare imprimanta in functie de grosimea hartiei.  M-am uitat la specificatii, si nu zice nimic de grosimea de hartie pe care poate tipari.
De aici concluzia ca toate printeaza pe majoritatea grosimilor.

M-am saturat sa stau la cheremul unor parliti din complex care au niste jafuri hamailte de inkjeturi, ba nu au hartia necesara, si daca totusi o au,  e praf imprimanta si face o mizerie de tiparire, cu dungi pe culori, etc. Prefer sa-mi cumpar un laser color si termin balciul.

 dorin_2k, on 17 februarie 2018 - 08:12, said:

400 g/mp sigur nu merge in nicio imprimanta. E foarte groasa.
Aveam niste "mostre" pe care doream sa le  copiez in complexul studentesc la garaje- acolo sunt o gramada de srluri care asta fac: copy center. Cand le dadeam modelul, strambau din nas, "ooo dar nu avem asa de gros".  Avem maxim de 300g/mp. A ta e mai groasa, abia se indoaie.  Si exemplarele mele erau tiparite tot la un copy center care insa acuma s-a desfintat, niste copiatoare d'alea cat un vitel,  profesionale.

#11
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Konca Minolta C227 pe care o am eu printeaza pina la 256gm2.
La 400gm2 de obicei te duci pe echipamente profi sau chiar tipografice.

#12
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,295
  • Înscris: 29.04.2008

 tfmercedez, on 17 februarie 2018 - 09:16, said:

Prefer sa-mi cumpar un laser color si termin balciul.

Si exemplarele mele erau tiparite tot la un copy center care insa acuma s-a desfintat, niste copiatoare d'alea cat un vitel,  profesionale.

Ceea ce vei cumpăra tu de la emag nu va merge sigur cu 400g. Poate doar dacă ai noroc de un path drept de la manual feed și împingi și tu hârtia de la spate. După aia arunci imprimanta la gunoi.

Poate d'aia s-a închis copycenterul care printa pe 400g, că și-a f.,t imprimanta băgând ceea ce nu trebuie în ea.

PS Cei care îți spun că nu au decât 300g nu te mint, atât pot du e echipamentele.

PPS Nu confunda gramajul cu grosimea Posted Image

Edited by iladi, 17 February 2018 - 16:15.


#13
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007


 iladi, on 17 februarie 2018 - 16:15, said:


Ceea ce vei cumpăra tu de la emag nu va merge sigur cu 400g. Poate doar dacă ai noroc de un path drept de la manual feed și împingi și tu hârtia de la spate. După aia arunci imprimanta la gunoi.

Poate d'aia s-a închis copycenterul care printa pe 400g, că și-a f.,t imprimanta băgând ceea ce nu trebuie în ea.

PS Cei care îți spun că nu au decât 300g nu te mint, atât pot du e echipamentele.

PPS Nu confunda gramajul cu grosimea Posted Image

Copycenterul s-a mutat , a pasat afacerea la maica-sa el s-a apucat de altceva, iar sculele alea mari cred ca le-a vandut, avea si plotere mari, pentru A0.

Eu prima data am tiparit la ala,  pe hartia recomandata de el. Nici nu stiam ca exista printere care folosesc hartie cartonata. Am gasit in schimb de cumparat hartie de 270g/mp kodak si alte branduri. Nu sunt sigur ca a mea este de 400g/mp, dar cei la  care am apelat ulterior ziceau ca au de 300g/mp si era mai subtire ca exemplarele mele. O sa mai caut firme mai serioase care au scule profesionale.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate