Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Problema sau nu / Acte Auto

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
alinv24

alinv24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.02.2018
Salut, recent am cumparat o masina de la cineva , era al doile proprietar, primul proprietar era o firma, ia vandut masina cu factura, eu de la el am cumparato cu talon, fiscal , itp, RCA, asigurare si facturile lui cu ce a cumparato, insa firma cand ia vandut masina la trecut ca instrainat catre x, eu acum am cumparato insa nu are unde sa scrie alt ceva de mine decat in contract, pot circula cu ia asa ? Este imatriculata, taxe tot platite.

#2
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
trece-o pe numele tau, ai toate actele in regula sa o treci pe numele tau.

daca te prinde la control atata timp cat ai mentiunea aia scrisa pe spatele talonului iti poate ridica talonul ca nu ai inmatriculat-o

#3
alinv24

alinv24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.02.2018
Pai de ex numele a fost trecut si semnat pe 05.02.2018. Pot circula cu ia alea 30 de zile ? Pot sa o inscriu pe numele meu chiar daca pe talon scrie alt nume ?

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postalinv24, on 16 februarie 2018 - 20:04, said:

Eu acum am cumparato insa nu are unde sa scrie alt ceva de mine decat in contract, pot circula cu ia asa ? Este imatriculata, taxe tot platite.

Deci, oficial, masina nu e trecuta pe numele tau. Poti circula asa, pana te prinde Politia..

#5
alinv24

alinv24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.02.2018
Nu prea este logic ce imi spui, daca imi imprumata masina un prieten , si ma prinde politia , imi iau amenda ? Cam acelasi lucru este acum la mine.

#6
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Cu ce fiscal ti-a dat masina? Cu al lui sau cu al firmei de unde a luat-o? Daca numai al firmei, nu poti face actele, pe factura este numele lui, trebuie sa o inscrie la fiscul de care apartine, faceti contract de vanzare-cumparare, pune stampila fiscul lui pe el, o inscri si tu la fiscul de care apartii, ti se pune stampila, de-abia apoi o poti transcrie la inmatriculari, alaturi de toate celelalte acte.

Edited by shmecherul, 16 February 2018 - 20:47.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postalinv24, on 16 februarie 2018 - 20:39, said:

Nu prea este logic ce imi spui, daca imi imprumata masina un prieten , si ma prinde politia , imi iau amenda ? Cam acelasi lucru este acum la mine.

Da... pana la proba contrarie e masina prietenului. Cat o sa stai cu ea asa?  Amenzile pentru lipsa rovinietei cine le ia - cel care e trecut acum in acte?  La Fisc cum o inscrii?

In momentul in care vechiul proprietar o radiaza de la Fiscul lui (presupunand ca masina este pe numele lui) Fiscul transmite catre DRPCIV o notificare, cu datele persoanei care a vandut masina.. Daca in 90 de zile nu te duci s-o inscrii, se suspenda inmatricularea.

Edited by rosix, 16 February 2018 - 20:53.


#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Tu poti circula 90 de zile dupa ziua cand a dat firma fiscalul. Dupa acel termen inmatricularea se suspenda din oficiu. E schimbata de mult legea cu cele 30 de zile.

#9
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
legea cu suspendarea intra in vigoare prin mai din cate stiu.

Edited by bossake, 16 February 2018 - 22:52.


#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,616
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrosix, on 16 februarie 2018 - 20:27, said:

Deci, oficial, masina nu e trecuta pe numele tau. Poti circula asa, pana te prinde Politia..
Este instrainata, deci e legal.

#11
alinv24

alinv24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.02.2018
Merci mult, ma oprit politia la iesire din bucuresti pe A2 , totul a fost in regula, merci.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate