Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Reducerea programului de lucru

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostManasu, on 16 februarie 2018 - 19:53, said:

Inevitabil in viitorul apropiat (decenii), programul de lucru se va reduce. In primul rand, pentru a se putea integra cat mai multi oameni intr-o economie (globala) in care tot mai multe operatiuni vor fi automatizate.......
Eu vad ca nu este asa .
Eu vad ca totul se muta dinspre partea productiei spre partea actelor , hirtiilor si documentelor .
Este clar ca exista o supraproductie si vad ca mentinerea preturilor reducind productia , se face sporind birocratia .
Exemplu .
O lucrare simpla de gaz , instalatie de gaz , se face in citeva ore /1zi , actele dureaza minim o luna in conditii favorabile , si doarul are n=spe acte si avize , circa 5 cm grosime .
O lucrare de bransament ...cca 1 an de zile si doasare cca 70 cm grosime ...
O lucrare la un bloc pt 25 de apartamente , cca 1mc de dosare , au carat 3 insi la masina pt depunerea lor .... peste 1 an de zile ....
Acum , fiecare dosar are n-spe avize si autorizatii . Pt obtinerea fiecarui aviz si autorizatie , se face dosar cu alte acte , se platesc taxe , se fac deplasari prin oras ....sute de deplasari , taxe , depune hirtii , ridica hirtii ....
Asta este noua forma de munca ...
PS . Un bransament se face , se poate face intr-o zi ...un bloc se face in maxim 1 luna ....

#20
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Un bloc in maxim o luna? Si betonul ala cand apuca sa se intareasca?

Pai blocul ala nu tine nici cat unul cu bulina :lol:.

#21
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
Din pacate asta este adevarul, mutam artificial munca in birou.
Nu conteaza daca`i bine sau rau facuta, avizele trebuie sa iasa si mai ales sa fie platite.
Astea de multe ori depasesc pretul lucrarii...
Colegul vorbea de instalatiile din bloc intr`o luna, acolo`i domeniul lui, nu sa-l construiasca!

P.S.
Prin 2000 am luat o casuta fara bransament, casa de vacanta.
Autorizarile au costat cam 5 milioane, lucrarea a durat 15 min, un "coax" monofazic de  6 ml tras de pe stilp pe J-ul de pe acoperis, si ala pus de mine.

Edited by Ion_Bumbu, 16 February 2018 - 21:16.


#22
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostSerafim606, on 16 februarie 2018 - 21:10, said:

Un bloc in maxim o luna? Si betonul ala cand apuca sa se intareasca?

In maxim o luna se fac instalatiile de gaz , si peste 1 an dureaza actele ....
Nu blocul se construieste....

#23
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

View PostWardruna88, on 16 februarie 2018 - 19:26, said:

Oamenii trebuie sa munceasca asa mult in ziua de azi pentru a nu avea timp sa se gandeasca la cine trage sforile in spatele cortinei.
Extrem de bine punctat!  Posted Image

#24
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
Si le dam piine si circ Tv sa aiba pe de sa`si toceasca ultimul neuron.
A gresit Ceausescu, daca dadea TV la liber nu doar 2h scapa!
:D

#25
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Bumbule, cate ore de tprivit TvR aveai la activ? Tocmai tu te plangi, care aveai de unde alege programe?Posted Image

#26
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 21.06.2016

View Postxmanyacs77, on 16 februarie 2018 - 21:31, said:

Extrem de bine punctat!  Posted Image

Un om cu 15 posturi pe zi, in fiecare zi din ultimii 5 ani, se plinge de munca :D

#27
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Unii au inteles, altii nu, altii se fac ca nu pricep.
Eu am zis in primul rand ca este doar o parere ce am spus ! Eu nu cunosc amanunte, vad doar ce este la suprafata, deci a zis un coleg de forum aici, salariile sunt prea mici viz-a-viz de ce muncim, doar acolo am zis ca e problema, si am mai spus ceva:
Ori lucram 6 ore pe salariu de 8 de acum, ori, muncim tot 8 dar luam salariu mai mare daca patronatul ar la mai putin profit, atata tot, deci am gandit si cazul in care nu putem reduce programul de lucru, tocmai ca nu stiu exact daca se poate reduce programul, insa fiecare din variante este foarte buna pentru angajati.
Alte detalii nu au treaba, cu acte si altele.

De exemplu daca am 10 angajati printre care si 2 ingineri si un maistru (e doar un exemplu) in productie, nu pot reduce programul asa cum spuneti (si poate asa este), atunci lucreaza 8 ore, avem fond de salarii 20000 lei, se impart astia la 7 muncitori si astia trei care evident iau mai  mult raportat la ceilalti, daca am fond 30000 cum e ? Nu le vine la fiecare mai mult ptr aceiasi munca ?
Ca eu ca patron si daca am 120000 profit sau 90000 tot bogat sunt, nu e problema, si asta e o suma ca exemplu doar. Deci iau eu mai putin ca patron si oricum nu simt, dar si aia au mai mult, sunt mai odihniti, mai relaxati, vin la munca mai cu motivatie, pe termen lung e bine, traiul este bun ptr toti, si ptr mine care iau destul si ptr ei ca salarii !
Sau varianta cealalta fara patron, facem noi o firma, lucram toti, impartim profitul la toti nu in mod egal ci dupa functie, insa oricum iese mai mult, asta in caz ca-s fonduri, daca nu, luam prima varianta.
Eu am venit cu ideea asta, insa sincer nu am mai vazut sa se discute pe undeva asa ceva, dar muuulti se plang mama ce nasol e, mama nu am timp de mine, stresat, nu imi ajung banii...dar nu s-au gandit sa se adune si sa ceara conditii mai bune de munca, ca se poate, am spus cum.
Normal ca patronu are mult, asta e, a investit, a gandit...dar nu exagerat si ceilalti vai de mama lor.
Dar cand ai 1500 lei in loc de 2500 sa zicem, e o mare problema cand ai familie si altele.
Dar cand am 25000 euro in loc de 35000, nu mi se pare asa o mare mare problema.

Munca acasa e tot una ca-ti mananca acelasi timp din timpul tau liber, sigur ca e mai bine decat sa te duci acolo sa pierzi timp pe drum, dar e tot pe acolo.

Aia cu sa nu gandim nu are treaba, ca cine gandeste gandeste si noaptea si in ora libera, si in weekend, oamenii de obicei nu gandesc ca asa-s ei din nascare mai prostutzi asa.

Edited by MinetoMatoi, 17 February 2018 - 10:23.


#28
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009
O data cu dezvoltarea economica a unei tari, creste nivelul de trai. Asta inseamna bani mai multi la aceleasi preturi. Deci randamentul per ora de munca creste. Dar de ce lumea considera fireasca crestererea salariilor mai degraba decat reducerea timpului de lucru? Oare timpul liber mai mult, nu inseamna cresterea nivelului de trai?

#29
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 23.09.2017

View PostXORIAN_L, on 17 februarie 2018 - 10:30, said:

Dar de ce lumea considera fireasca crestererea salariilor mai degraba decat reducerea timpului de lucru? Oare timpul liber mai mult, nu inseamna cresterea nivelului de trai?

Subscriu. Esti pe aceeasi lungime de unda cu mine.

#30
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
E cineva dispus să traducă postările lui MinetoMatoi? Am încercat să le înțeleg, dar n-am reușit să găsesc o logică în ceea ce aberează. E o limbă care îmi e străină.

#31
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Exact, reducerea timpului de lucru la 6 ore cu acelas salariu pe care-l aveai inainte la 8 ore, ori mai multi bani ptr aceleasi 8 ore, este acelasi lucru adica crestere nivel de trai, evident preturile sa ramana la fel, sa nu umbli la preturi, ptr ca aceiasi masa monetara circula, nu e inflatie, deci daca ia patronul mai putin, se duce restul la angajati, insa fondul este acelasi total, nu e marire de salariu inflationista, ca aia e o prostie.
Eu varianta asta am luat-o, ca sa ne legam de salarizare-profit-patron, si asa am aratat mai simplu la ce ma refer.
Ca asa...daca scazi preturile e deja alt mecanism care depinde si de altele care nu au legatura doar de relatia patron-firma, angajat, profit, desi si asta e strans lagat de economie, capacitatea de cumparare, etc.
Deci se alege ori varianta 6 ore pe acelasi salariu ca la 8 ore, ori invers, tot 8 ore dar salariu mai sus, totul la aceleasi preturi.
Nu termini ce ai de terminat...pai mai angajezi oameni ! Multi vor sa munceasca, nu asta e problema.

Insa multi se fac ca nu pricep, iau ce am zis eu ca si cum as incuraja la nemunca, doar ptr ca ei gandesc ca asuprirea omului se numeste munca, sa nu mai aiba viata, pe langa asta sa nici nu-i ajunga banii, insa patronii mereu au bani si lux, ciudat..independent de nivelul de trai.
Hai, in occident e la fel insa acolo le ajungeau banii, dar in alte tari nici bani ca lumea nu ai, e jale.
O statistica pe care la TV am vazut-o, arata ca 80 % din angajati nu sunt multumiti cu munca pe care o au.
Faptul ca se intra la 9 este bine, ca mai dormi putin dimineata, dar daca vii acasa la 7 seara sau 8 cu ore suplimentare, ce mai faci ? Mort de oboseala, mananci si poate dormi..ce sa mai vezi un film.
Asa la 6 ore veneai la 16-16,30 acasa, era altceva ! Ca nu aveai nevoie de o ora pauza in cazul asta, aveai si tu 15 minute, mancai ceva si atat, si sa se aiba grija sa nu mai faca omul ore peste normal.
In felu asta societatea e mai linistita, mai vesela, mai capabila de munca, mai motivata, deci ajuta la o stabilitate, se imbolnavesc mai putin, costurile de sanatate sunt si ele mai mici, sunt multe care se leaga.

#32
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Nu-mi plac functiile de raspundere. Si de asta raman un simplu muncitor.

#33
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 21.06.2016
Oamenii se impart in doua categorii:
1. cei care vor mai mult timp cu sacrifciu banesc
2. cei care vor mai multi bani

Cei din categoria 1 o iau rapid pe coaja pentru ca isi dau seama ca nu e mare lucru de facutr cu timpul daca nu ai bani si ca preturle resurselor mai pretioase sint date de aia din categoria 2, cu ei intri in competitie.

#34
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Solutia a aparut deja, in Germania sindicatele au reusit sa impuna saptamana de lucru de minim 28 ore.
Asta inseamna ca angajatul poate sa lucreze doar 28 ore obligator, restul pana la cele 40 ore actuale, le poate lua libere, binenteles fara plata.
Pana acum exista posibilitatea de a presta ore suplimentare fara a putea cere reducerea programului de lucru ceea ce era o inechitate.
Acum este legal sa iti stabilesti daca lucrezi 6 ore pe zi sau lucrezi doar 3 zile pe saptamana cu plata la numarul ala de ore.
Solutia imi pare de departe cea mai buna oferind angajatilor timp personal decent pentru ca exista situatii in care timpul ala valoreaza mult mai mult decat banii care se primeau.

#35
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Djpocaitul ai dreptate, am spus si eu ca multi nu vor batai de cap si prefera sa fie salariati.

In germania stiu care e treaba insa nu asta este problema, ca ei si primesc bani mai putini daca lucra doar 6 ore.
Ideea era sa lucrezi 6 ore si sa ai bani cat pe 8 acuma, si sa ai aceiasi putere de cumparare, asta daca profitul firmei nu este luat in mare parte de patronat, adica sa ia ei mai putinel, asta am vrut sa spun.

Vrajitorul, trebuie echilibru, de aia am propus ce am propus ca asta imbina si timp si bani, ca bani fara timp sau timp fara bani e tot la fel de prost, nu merge, dar dupa cum am spus...bogatasii trebuie sa fie mai putin lacomi si se rezolva.

smurf, altii au inteles ce am spus, daca altii au inteles si tu nu, ce rezullta despre tine ?
Dar hai sa mai explic odata ca la gradinita, deci luam situatia cand preturile la toate raman la fel, luam un exemplu:

Acum pe 8 ore pe zi 5 zile pe saptamana iei 1000 lei lunar, pe sase ore pe zi ai lua 750 lei.
Se intampla asa, ca grosul profitului il iau actionarii sau patronul, sa zicem ca ia un procent mare din el.
Daca patronul sau actionarii ar lua un procent mai mic din profit, atunci ar ramane pentru angajati mai mult si atunci situatia ar fi asa:
Fie iei pe 8 ore mai mult deci 1334 lei, si pe 6 ore iei 1000, deci dupa cum vezi pe 6 ore vei lua aceiasi bani cat luai pe 8 ore inainte si deci traiesti la fel dar muncind mai putin.
Acuma mai ai nevoie de traducere ?!
Deci nu are absolut nici o legatura cu varianta muncesti mai putin iei mai putin, ca, asa nu am rezolvat nimic, adica asa cum e acuma in Germania, pentru ca nu mai au aia bani.

#36
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

View PostMinetoMatoi, on 18 februarie 2018 - 13:05, said:

Ideea era sa lucrezi 6 ore si sa ai bani cat pe 8 acuma, si sa ai aceiasi putere de cumparare, asta daca profitul firmei nu este luat in mare parte de patronat, adica sa ia ei mai putinel, asta am vrut sa spun.
[...]
Acum pe 8 ore pe zi 5 zile pe saptamana iei 1000 lei lunar, pe sase ore pe zi ai lua 750 lei.
Se intampla asa, ca grosul profitului il iau actionarii sau patronul, sa zicem ca ia un procent mare din el.
Daca patronul sau actionarii ar lua un procent mai mic din profit, atunci ar ramane pentru angajati mai mult si atunci situatia ar fi asa:
Da' de ce sa iau eu, ca (ipotetic) patron / actionar, mai putin ?  Cum vrei tu mai mult timp liber, asa vreau si eu sa "imi fac suma" pana la 50 de ani si sa ma retrag pe-o insula exotica, sa zicem.  Ca (si) de-asta am riscat investind si de-asta-mi bat capul, nu (doar) ca sa-mi fiu propriul sef, pe (aproape) aceiasi bani ca si tine.

E aplicabil ce vrei tu unde se lucreaza pe proiect.  Daca te-am angajat sa-mi faci treaba X pana la termenul Y, nu ma intereseaza c-o termini in jumate sau un sfert de timp.  Poti castiga suma la care ne-am inteles in jumate de timp, sau eventual ti-o poti dubla finalizand, in restul timpului, alt proiect, daca vrei si daca am proiect sa-ti dau.

In rest, daca reducerea timpului de lucru, ceruta de tine, inseamna productie mai mica / vanzari  mai mici / mai putine servicii prestate, deci venituri mai mici pt firma, nu vad vreun motiv sa-ti pastrez tie salariul la acelasi nivel.  Tu oricum mi-ai redus profitul, ca nu mai produci (sa zicem) 1.000 lei, produci doar 750.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate