Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Reducerea programului de lucru

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Ma gandeam eu de ce oamenii trebuie sa munceasca asa mult in ziua de azi, adica chiar din ce in ce mai mult pentru bani poate la fel sau chiar mai putin ca inainte.
Parerea mea este ca din cauza ca patronii iau grosul din profit, in loc sa ia mai putin si sa ramana la angajati mai mult, asa ca ori lucrezi tot 8 ore si iei mai multi bani, ori lucrezi 6 ore sa zicem si iei banii pe care ii luai in 8 inainte.
In acest fel, ar mai avea omul timp si de viata lui, vii la ora 16 acasa, ai timp si sa dormi, si sa faci ce vrei pana pe la 12, iar la ora 9 incepi munca pana la 15.
Asta nu doar in Romania, zic in general si in afara.
Nu e vorba de comunism si pomana, ca pe vremea aia se muncea de se rupea si Sambata.

Cum se vrea conditii de trai mai bun cum gata uni zic "vrem pomana".
Sau altfel, suntem 20 insi, facem o firma, ce fabricam vindem asa cum oricum se face, dar profitul il impartim intre noi, logic ca inginerul ia mai mult, ala mai mult, muncitorul mai putin, asta e clar, insa ramane mai mult ptr toti daca nu ia 2-3 patroni grosul.
E doar o parere, ca daca fondul de salarii e sa zic 5000 lei e una, daca este 8000 este alta la aceiasi oameni.

#2
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Asta da editorial. Posted Image
Din 8 ore o arzi aiurea 4. Din 6 ore tot atata.
La noi daca se poate sa muncesti 12 ore si sa te plateasca pt. 8.

Cam tot atata sens are postul meu ca al tau.

Edited by honeymik, 16 February 2018 - 18:29.


#3
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Daca ar fi management-ul bun s-ar putea lucra mai putin. Am lucrat si eu in 3 locuri si peste tot era mai mult sau mai putin haos. Sunt multe ori pierdute, se lucreaza dezorganizat, etc.

Sa luam de exemplu scoala, de ce nu se scot unele materii comlet inutile pentru profilul liceului ? La facultate la fel. Se lucreaza de multe ori mult si prost.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"Ma gandeam eu de ce oamenii"
Ei, vezi,tocmai de aia,pentru ca in loc sa.si vada de treab, unii "stau si cujeta"! Sau,si mai bine"numa stau"!
"patronii iau grosul din profit,"
Ai si ceva dovezi, sau asta e parerea ta, dupa ce "te-ai gandit"?

Edited by myshyk, 16 February 2018 - 18:39.


#5
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
va zic eu de ce se lucreaza dezorganizat in proiectare:
-preturi mici
-mai multe proiecte in paralel pentru un venit decent
-suprapuneri de proiecte
-diferite erori ceea ce duce la reproiectare
-diferite intarzieri cu avizele si autorizatiile
-suspendari si reluari de proiecte
-echipe diferite de proiectare care lucreaza fiecare la mai multe proiecte in paralel

- ceea ce duce la dezorganizare, intarziere si erori
+contrele si rau intentiile beneficiarilor
+fitilele executantilor care incearca sa vaneze greselile din proiecte pentru maximizare profit, zic eu nemeritat + chichite tehnice pe care le incearca
de genul: aduc corpuri de iluminat din china dar proiectantii sa le dea detalii de prindere. pana mea! tu ai adus corpul de iluminat, prindeti-l singur sau intreaba producatorul

Edited by mihnearau1, 16 February 2018 - 18:40.


#6
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
...ca sa se imbogateasca si mai mult cei care au prea mult !

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
in functie de postul ocupat, uneori nici cele 8 ore nu sunt de ajuns pt a merge mai departe. ca si patron, evident ca se doreste a se obtine profit maxim cu cheltuieli minime, inclusiv salarii, insa cum ai vrea sa te plateasca decent si tot mai mult, daca tu mai mult stai acasa decat sa-i produci lui?

pt a nu fi discutii, nu sunt patron, ci un angajat ca oricare altul. insa am lucrat in destule domenii de activitate si chiar si la actualul am vazut exact aceeasi situatie. ca eu imi permit sa mai frec menta uneori, asta e, asta e jobul si-mi permite asta, insa alteori acelasi job te poate tine si 12 ore si tot nu termini tot ce e de facut.

situatia trebuie privita din ambele parti, nu numai a angajatului, ci si a patronului. insa unde dau dreptate, este la salarizare, noi suntem platiti cu mult prea putin pt munca depusa. aici nu ma refer musai la cea fizica, pt ca uneori cea intelectuala este mai obositoare si mai stresanta decat cea fizica. iar asta ti-o zic din proprie experienta care le-a facut pe ambele ani de zile.

nu mai amintesc de responsabilitatea morala, cat si cea juridica. pt ca le am pe ambele

#8
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View PostDany_Darke, on 16 februarie 2018 - 18:41, said:

nu mai amintesc de responsabilitatea morala, cat si cea juridica. pt ca le am pe ambele

nu uita de legislatia din domeniu care e varza si e facuta pentru a genera intentionat confuzii

+joburi generate pentru amici: cu egalitatea de sanse, cu protectia datelor personale (cica termen pana la 25 mai) care iti incarca schema de personal sau cresc cheltuielile

Edited by mihnearau1, 16 February 2018 - 18:44.


#9
nexus_3

nexus_3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 16.01.2007

View PostPlatonX, on 16 februarie 2018 - 18:30, said:

Daca ar fi management-ul bun s-ar putea lucra mai putin. Am lucrat si eu in 3 locuri si peste tot era mai mult sau mai putin haos. Sunt multe ori pierdute, se lucreaza dezorganizat, etc.

Sa luam de exemplu scoala, de ce nu se scot unele materii comlet inutile pentru profilul liceului ? La facultate la fel. Se lucreaza de multe ori mult si prost.

Nu te stresa, ai sa cresti si ai sa intelegi cum functioneaza lumea. Patronii, in general nu sunt aia care fura angajatii ci aia care nu-si platesc lor salariul ca sa aiba bani sa-si plateasca nagajatii si taxele la stat. Uitat-te mai putin la televizor ca te tampeste de tot...

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Eu va urez sa deveniti "patroni".

Aparent au toate avantajele...

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostAdm, on 16 februarie 2018 - 19:07, said:

Eu va urez sa deveniti "patroni".

Aparent au toate avantajele...


Pai au, majoritatea au 1-2 slugi pe care le platesc mai bine care se ocupa de administrarea firmei si a problemelor care apar, ei sunt mereu plecati in vacante.

Edited by TruculMagic, 16 February 2018 - 19:10.


#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostAdm, on 16 februarie 2018 - 19:07, said:

Eu va urez sa deveniti "patroni".

Aparent au toate avantajele...
Ai dreptate, in fata celor care "se gandeau", aparent......
Doar ca intreaba-i pe aia care "gandeau" daca stiu cate ghisee sunt la finante, la fortele de munca, la ITM, la pompieri, la enel, la eon, la "Oacatim", la......
Ce inseamna aprovizionarea, desfacerea, utilarea cu scule, chiria sau constructia unui atelier,...
Si ar mai fi cateva"amanunte", dar ma plictiseste sa le insir aici.

Edited by myshyk, 16 February 2018 - 19:19.


#13
Wardruna88

Wardruna88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.08.2016
Oamenii trebuie sa munceasca asa mult in ziua de azi pentru a nu avea timp sa se gandeasca la cine trage sforile in spatele cortinei.

#14
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View PostMinetoMatoi, on 16 februarie 2018 - 18:18, said:

Ma gandeam eu de ce oamenii trebuie sa munceasca asa mult in ziua de azi, adica chiar din ce in ce mai mult pentru bani poate la fel sau chiar mai putin ca inainte.
Parerea mea este ca din cauza ca patronii iau grosul din profit, in loc sa ia mai putin si sa ramana la angajati mai mult, asa ca ori lucrezi tot 8 ore si iei mai multi bani, ori lucrezi 6 ore sa zicem si iei banii pe care ii luai in 8 inainte.
In acest fel, ar mai avea omul timp si de viata lui, vii la ora 16 acasa, ai timp si sa dormi, si sa faci ce vrei pana pe la 12, iar la ora 9 incepi munca pana la 15.
Asta nu doar in Romania, zic in general si in afara.
Nu e vorba de comunism si pomana, ca pe vremea aia se muncea de se rupea si Sambata.

Cum se vrea conditii de trai mai bun cum gata uni zic "vrem pomana".
Sau altfel, suntem 20 insi, facem o firma, ce fabricam vindem asa cum oricum se face, dar profitul il impartim intre noi, logic ca inginerul ia mai mult, ala mai mult, muncitorul mai putin, asta e clar, insa ramane mai mult ptr toti daca nu ia 2-3 patroni grosul.
E doar o parere, ca daca fondul de salarii e sa zic 5000 lei e una, daca este 8000 este alta la aceiasi oameni.
La cum sta situatia acum, in majoritatea tarilor dezvoltate, e criza de personal.Ca sa reduci programul ar trebui sa ai de unde angaja mai multi oameni, la un butic merge sa reduci programul, insa la o fabrica care lucreaza nonstop, tre neaparat oameni.In plus, ar fi nevoie de o crestere a productivitatii muncii, cel putin la noi.La fel, o astfel de masura ar trebui aplicata unitar in toate tarile, altfel ar crea dezechilibre intre economiile acestora si ar avea shinezii si mai mult de castigat:)

#15
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Au mai incercat si altii si nu le-a iesit prea bine:
https://www.independ...e-a7508581.html

Quote

Sweden’s six-hour working day is ‘too expensive’ and could be scrapped
A two-year pilot scheme among Gothenburg nurses showed employees felt healthier, which reduced absences, and that patient care improved – but costs were too high

S'uite asa descoperim noi apa calda si inventam roata...

Edited by dexterash, 16 February 2018 - 19:39.


#16
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
La noi la firma iti poti lua o zi cu "lucrat de acasa". Asta se pune?

#17
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,884
  • Înscris: 25.12.2016
Inevitabil in viitorul apropiat (decenii), programul de lucru se va reduce. In primul rand, pentru a se putea integra cat mai multi oameni intr-o economie (globala) in care tot mai multe operatiuni vor fi automatizate. Un program de lucru de 6 ore (poate chiar mai mic) si un venit de subzistenta pentru fiecare persoana, sunt masuri fara de care economiile si statele nu se vor mai putea descurca. Acest venit garantat a fost deja implementat in cateva regiuni de glob, ca test.

#18
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 23.09.2017

View PostMinetoMatoi, on 16 februarie 2018 - 18:18, said:

ori lucrezi 6 ore sa zicem si iei banii pe care ii luai in 8 inainte.


Aici omul are dreptate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate