Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Noua Kia Ceed 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
211 replies to this topic

#127
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,279
  • Înscris: 16.08.2016

 mihai1989ro, on 28 decembrie 2018 - 18:46, said:



Ai dreptate!
Intre 1.4 GSL si 1.0 TGDI ce imi recomandati? Multumesc anticipat
Depinde unde mergi și ce vrei sa faci cu masina :) pe 1.4 Gsl poți pune instalație GPL dacă mergi mult prin oraș. 1.0tgdi e mai ușor de condus datorita cuplului mai mare și e mai ok in exterior.

#128
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,110
  • Înscris: 04.08.2007

 MicroEdge, on 29 decembrie 2018 - 15:48, said:

Depinde unde mergi și ce vrei sa faci cu masina Posted Image pe 1.4 Gsl poți pune instalație GPL dacă mergi mult prin oraș. 1.0tgdi e mai ușor de condus datorita cuplului mai mare și e mai ok in exterior.
nu cred ca pui gpl pe o masina noua, renuntand la 7 ani garantie.

#129
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,279
  • Înscris: 16.08.2016
Ce treaba are garanția cu gpl ul?

#130
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,110
  • Înscris: 04.08.2007
daca nu vine cu instalatie gpl din fabrica si montezi una dupa ce ai cumparat masina, crezi ca producatorul iti mai mentine garantia la motor?
prin cartea de serice cred ca scrie ceva de genul: probleme legate de avariere sau performante provenite din vreo modificare nu sunt acoperite de garantie.

#131
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ce inseamna garantie la motor mai exact? E vorba de "fier" sau si de accesorii?

#132
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,110
  • Înscris: 04.08.2007

 underb, on 30 decembrie 2018 - 16:31, said:

Ce inseamna garantie la motor mai exact? E vorba de "fier" sau si de accesorii?
aia de care zice producatorul 7 ani sau 150k km.
cumperi masina, bagi gpl, se strica ceva la motor sau la accesorii. te duci in service si producatorul iti da viteza.
din momentul asta e simplu. ai destui bani, timp, nervi, etc sa te tarasti cu ei prin tribunale?
sa revenim, are vreun rost sa dai banii pe o Kia care aduce in plus fata de altii o garantie de 7 ani si sa-ti bagi lupa in ea garantie, montand gpl? asta ca sa scazi de la 30 ron/ 100 km la 20?fiecare face cum vrea.

Edited by remvirg, 30 December 2018 - 20:59.


#133
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,279
  • Înscris: 16.08.2016

 remvirg, on 30 decembrie 2018 - 15:39, said:

daca nu vine cu instalatie gpl din fabrica si montezi una dupa ce ai cumparat masina, crezi ca producatorul iti mai mentine garantia la motor?
prin cartea de serice cred ca scrie ceva de genul: probleme legate de avariere sau performante provenite din vreo modificare nu sunt acoperite de garantie.
Pentru a face asta, producătorul trebuie sa demonstreze ca acea defecțiune e din cauza instalației gpl :)
Are rost sa pui instalație GPL peasina dacă faci mulți km în oraș cu ea și nu ai nevoie de un motor mai puternic :)

#134
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,110
  • Înscris: 04.08.2007

 MicroEdge, on 30 decembrie 2018 - 22:09, said:

Pentru a face asta, producătorul trebuie sa demonstreze ca acea defecțiune e din cauza instalației gpl Posted Image
Are rost sa pui instalație GPL peasina dacă faci mulți km în oraș cu ea și nu ai nevoie de un motor mai puternic Posted Image
tu traiesti intr-o lume reala sau ne povestesti povestile bunicii?
producatorul sa demonstreze? pe bune? cred ca tu nu intelegi cam,care, cum, in ce pozitie se afla. sa recapitulam, tu posesor de gpl ai masina praf iar el producator are o durere in cot.  producatorul iti anuleaza garantia si demonstratia o sa ti-o faca mai incolo, mai pe seara.
tu bineinteles, cetetean european, cu drepturi, o data ce te zbarlesti la ditamai compania si aia fac instant pe ei de frica si iti dau la schimb nu una ci 10 masini.
acum pe bune, cunosti vreun caz din asta de zmeu, care a facut modificari la masina si a castigat contra producatorului?
adica daca el producatorul iti spune clar in carte ca daca faci modificari la masina pierzi garantia, tu voinic din fire zici ca razbesti?
clar, trebuie sa demosntreze. pai se poate altfel? tu daca te-ai numi Kia si ar veni unul la tine sa-ti ceara garantie dupa ce a umblat in motor, cam ce ai face?

Edited by remvirg, 30 December 2018 - 23:20.


#135
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017
Da, nu e loc de dezbatere..la orice intrare in service iti face poze la masina, instalatia gpl anuleaza garantia

#136
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 underb, on 30 decembrie 2018 - 16:31, said:

Ce inseamna garantie la motor mai exact? E vorba de "fier" sau si de accesorii?
E vorba de orice motiv de care se poate agăța producătorul pentru a-ți anula garanția.

Edited by ericmario, 31 December 2018 - 09:17.


#137
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,279
  • Înscris: 16.08.2016
E vorba sa nu îți fie frica și sa faci putina documentare înainte :)

#138
mihai1989ro

mihai1989ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 23.02.2014
Am fost in cautarea unei Kia Ceed. Lasand la o parte reducerile de toata jena, de la dealeri (aici ma refer la Bucuresti), un maxim de 2%, am ramas socat de modul in care acestia comunica cu clientul. "Noi vindem catre FCSB/clubul Kia se intalneste anual, avem o gramada de pasionati/Mai puneti 1500 de euro si luati ceva mai bun, e cat o vacanta in Turcia cu sotia,atat am dat eu,  puteti sa va imprumutati la un prieten de banii astia" Cand le-am zis ca am fost la inca 2 marci concurente au inceput sa umble la reducere, dar cu texte de 2 bani: sigur daca vorbesc cu seful se rezolva, mai obtinem ceva(asta dupa ce cu o zi inainte mi-a zis ca e maxim 2% fiind model 2019). Imi dau seama dupa comportamentul asta cum e si garantia aia de 7 ani la ei. Prefer sa am 3 in alta parte decat 7 la ei. La alta reprezentanta nici macar nu s-a sinchisit sa faca o oferta, gen: 2% si aveti configuratorul pe net. La Hyundai a fost cu totul altceva, am dat de o doamna ok, din pacate nu aveau ce imi doream. O zi buna sa aveti!

#139
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 mihai1989ro, on 02 ianuarie 2019 - 02:43, said:

Am fost in cautarea unei Kia Ceed. Lasand la o parte reducerile de toata jena, de la dealeri (aici ma refer la Bucuresti), un maxim de 2%, am ramas socat de modul in care acestia comunica cu clientul. "Noi vindem catre FCSB/clubul Kia se intalneste anual, avem o gramada de pasionati/Mai puneti 1500 de euro si luati ceva mai bun, e cat o vacanta in Turcia cu sotia,atat am dat eu,  puteti sa va imprumutati la un prieten de banii astia" Cand le-am zis ca am fost la inca 2 marci concurente au inceput sa umble la reducere, dar cu texte de 2 bani: sigur daca vorbesc cu seful se rezolva, mai obtinem ceva(asta dupa ce cu o zi inainte mi-a zis ca e maxim 2% fiind model 2019). Imi dau seama dupa comportamentul asta cum e si garantia aia de 7 ani la ei. Prefer sa am 3 in alta parte decat 7 la ei. La alta reprezentanta nici macar nu s-a sinchisit sa faca o oferta, gen: 2% si aveti configuratorul pe net. La Hyundai a fost cu totul altceva, am dat de o doamna ok, din pacate nu aveau ce imi doream. O zi buna sa aveti!

Nu e asa peste tot. Ai dat peste tampiti, garantia la kia e pe bune.

#140
mihai1989ro

mihai1989ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 23.02.2014

 denky, on 02 ianuarie 2019 - 02:56, said:



Nu e asa peste tot. Ai dat peste tampiti, garantia la Kia e pe bune.

Nu contest asta. Doar ca stii cum e, e de ajuns ca la 2 din 3 reprezentante sa patesti asta si iti formezi o opinie proprie. Cu siguranta in alte reprez sunt si oameni ok, dar din pacate cand dai de 2 consilieri d'astia nu-ti mai vine sa ai de-a face cu marca respectiva.

Edited by mihai1989ro, 02 January 2019 - 03:03.


#141
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
S-au tampit sau ai avut tu ghinion. Cand am luat masina (in 2008, e adevarat) de la MIT Baneasa au fost foarte politicosi si agentul care m-a preluat atunci a fost chiar simpatic. Si la cei la care mi-am facut reviziile, adica la IMG in Jilava la fel.

Edited by MembruAnonim, 02 January 2019 - 15:04.


#142
mihai1989ro

mihai1989ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 23.02.2014

 MembruAnonim, on 02 ianuarie 2019 - 14:48, said:

S-au tampit sau ai avut tu ghinion. Cand am luat masina (in 2008, e adevarat) de la MIT Baneasa au fost foarte politicosi si agentul care m-a preluat atunci a fost chiar simpatic. Si la cei la care mi-am facut reviziile, adica la IMG in Jilava la fel.

Probabil in timp si-au luat "figuri"
Faptul ca la telefon imi spune: "mai bine va imprumutati la un prieten/ruda si luati ceva mai bun"...deci incepe sa-mi dea idei si cum sa fac rost de bani pur si simplu mi s-a facut scarba. Sa nu mai zic ca, cu o zi inainte imi zice de un maxim de 2%...si dupa cand a vazut ca am banii si am revenit sa vad masina, a 2-a zi imi spune: totusi pot sa mai vb cu seful meu si poate facem rost de o reducere mai mare. Am vrut sa iau masina noua special ca sa scap de acei "samsari" si "smecheri"...din pacate mi-am format o opinie si nu doar intr-o reprezentanta. Faptul ca vin sa iau o masina si tu ma innebunesti de cap ca esti tu sponsor la nush ce echipa si ca exista clubul Kia al pasionatilor...ca lumea adora marca...sunt fix 0 pt mine. Am fost si la reprezentanta de pe Giurgiului, am vb cu cel de la paza si spunea ca in ultimele zile a venit seful sa mai faca una-alta...ca de fel e inchisa si nici nu stia cand se redeschide( deci iti dai seama ce vanzare au). Faza tare a fost cand mi-a zis ca a venit nepoata lui Becali si a luat de la ei O Kia Ceed...deci aia m-a dat pe spate.
Repet, cu siguranta sunt si reprezentante/oameni ok, nu vreau sa generalizez...dar nu vreau sa alerg in 7 orase pana dau de unul ok. Puteau sa-mi dea si 20 de ani garantie, ca nu aveam nicio siguranta daca si aia era precum comportamentul celor de la unele reprezentante. O zi frumoasa sa aveti!

#143
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Si uite asa a pierdut firma un client..

#144
mihai1989ro

mihai1989ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 23.02.2014

 robertcb, on 02 ianuarie 2019 - 21:20, said:

Si uite asa a pierdut firma un client..
Si pe buna dreptate. Crede-ma ca si cu reducere de 2000 de euro nu ma mai duc acolo. Mi s-a pus pata sa nu mai am de-a face cu ei.
Si cu garantia lor de 7 ani...sa fim seriosi, poti sa-ti prelungesti la destule marci pt o suma de cateva sute de euro cu cativa ani/nr km. Am batut orasul la toate reprezentantele din Bucuresti, din 3 una era inchisa. La cele 2 am primit un tratament prost si acum sa stau sa caut in alte orase, exclus. Nu stau sa le iau la rand si sa ma milogesc de ei pe banii mei. Nu mi se pare normal ca intr-o perioada moarta a vanzarilor, fara Rabla...in conditiile in care bagasem optiuni de aproape 3000 de euro tu sa imi spui ca imi dai 2% si ca imi dai covorase+alarma, la care le-a facut pe foaie paranteza in care a scris ca valoreaza toate 250 euro...si a scazut asta din pretul masinii. Masina e frumoasa, pacat ca si-au ales prost oamenii. Dar mi-e teama ca dau tot de d'astia si la garantie si vreau sa evit sa ma enervez.
Am prieten care si-a luat un Logan varianta cea mai slaba cu Rabla si a dat aproape 7000 de euro. A primit covorase, trusa legislativa si extinctor gratuit si nu i-a mai scris pe foaie ca respectivele valoreaza X. Si aici vorbesc de o masina de 2 ori mai scumpa ca Loganul si ai anumite asteptari. Dar d'aia e concurenta, d'aia luam oferte, in final iei cea mai buna decizie.

Edited by mihai1989ro, 03 January 2019 - 00:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate