Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cod CAEN pentru gazduire automat cafea

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
fgrajdan

fgrajdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.11.2007
Buna ziua,

Sunt proprietarul unui spatiu comercial inchiriat unei firme - salon de infrumusetare.
Pe de alta parte, am permis unei alte firme sa amplaseze un automat de cafea, langa spatiu, in afara acestuia. Automatul de cafea este conectat la reteaua de energie electrica din interiorul spatiului, si se contorizeaza consumul printr-un contor pasant, pentru a delimita consumul acestuia de cel al salonului de infrumusetare.
Pentru aceasta activitate am incheiat un contract cu firma care se ocupa de automatele de cafea, prin care eu (ca si PFA) ii permit firmei respective sa amplaseze automatul langa spatiu, ii furnizez utilitatile necesare (curent electric) iar firma respectiva imi cedeaza un procent din incasari.
Deocamdata pe PFA nu am decat CAEN 4752 deoarece desfasor o activitate de comert in alt punct decat cel de mai sus, si as dori sa va intreb, fata de cele prezentate, ce cod CAEN ar trebui sa adaug la PFA, pentru a putea inregistra in contabilitate veniturile rezultate de la automatul de cafea.

Multumesc.

#2
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
- daca nu este in interiorul spatiului pe care il detii nu stiu cum ii dai tu dreptul de a il pune acolo

- in mod normal daca era spatiul tau puteai sa faci un contract de inchiriere (pe 1m2) cum ai si cu salonul

Parerea mea...daca e altfel astept si eu alte variante.

#3
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postsuperm, on 16 februarie 2018 - 12:11, said:

- daca nu este in interiorul spatiului pe care il detii nu stiu cum ii dai tu dreptul de a il pune acolo
De fapt, el ii furnizeaza utilitatile.

Ca o parere personala, ar putea merge pe intermediere in acte de comert, ca inchiriere nu poate, furnizare de energie electrica ii trebuie o gramada de aprobari etc.

#4
fgrajdan

fgrajdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.11.2007
In regula, exprimarea nu a fost corecta, nu i-am dat eu dreptul. firma de automate de cafea detine aparatul, l-a amplasat langa spatiul meu, si este legat la reteaua de curent a spatiului. e treaba lor ce autorizatii au pentru amplasarea lui, nu?
Problema mea este sa fiscalizez banii pe care ii primesc de la aceasta firma in fiecare luna, in functie de numarul de cafele vandute la automat, aici as vrea sa ma ajutati cu un cod CAEN.

Multumesc.

#5
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 23.10.2015
Venitul tau este din inchirierea spatiului (cu utilitati). Este irelevanta activitatea chiriasului si cum se calculeaza chiria.

Tu emiți factura de chirie in care înglobezi toate costurile tale.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate