Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Colet trimit din Franta prin La Poste - in cat timp sa ma astept sa ajunga?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
bomblader

bomblader

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 29.05.2008
Salut,

Am cumparat ceva din Franta si vanzatorul a folosit La Poste pentru a expedia coletul.

De pe 9 februarie apare ca "Depart de France" si "ROISSY HUB BSCC PIC, Depart du bureau d'echange"... dar site-ul postei romane nu gaseste tracking number-ul... Si mai incepe si cu ceva ciudat, adica "LA". Am facut si o simulare pe site-ul La Poste si zice ca in jur de 5 zile dureaza sa ajunga in colet in Romania.

Are cineva experienta cu La Poste si stie in cat timp soseste un colet? (In Bucuresti)

Mersi fain.

#2
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 24.01.2007
Daca inca nu este trecut ca fiind la posta Romana inseamna ca este inca in vama. In urma atentatelor coletele stau mai mult in vama, dar pleaca sigur din Franta. Ramane ca si posta Romana sa-si faca treaba. Poate dura cam o saptamana sau mai mult.   :)

#3
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 28.11.2017
Eu am trimis in urma cu ceva ani, din Fr in Ro, prin La Poste, dar era un pachetel mic, si a ajuns in vreo 8 zile.  Sa tot fie vreo 12 ani.  

La Poste e destul de serioasa, in schimb, acum vreo 20 de ani am trimis bani in plic (scrisoare) prin La Poste - Posta Romana si plicul a ajuns dupa vreo 2 saptamani, fara bancnotele dinauntru.

In ultimul timp n-am mai folosit La Poste pentru trimis in Romania, dar majoritatea cumparaturilor pe net sunt livrate prin serviciul de curierat al La Poste si n-am avut niciodata probleme, de 17 ani de cand cumpar pe net.

Asta nu inseamna ca nu exista si rateuri, uneori.  
Tracking numberul are un "LA", adica?

#4
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Depinde prin ce serviciu ti a trimis.
Prin Chronopost chiar si 3 zile, prin Colissimo intre 5 si 7 zile lucratoare.


#5
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 28.11.2017
Chronopost parca nu mai apartine La Poste, e privatizat si independent, uneori subcontractant LaPoste, Colissimo e tot al lor.

#6
na-alexandru

na-alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.07.2017
Am avut o experienta super neplacuta asteptand un colet La Poste care venea cu Posta Romana. Si acum incepe povestea:

Am cumparat si eu niste huse de telefon in noiembrie, mi le-a expediat 4 Decembrie, mi-a dat tracking number-ul. Totul frumos. Pe 6 Decembrie zicea ca o intrat in depozitul postei franceze, iar pe 8 decembrie o iesit din Franta. Nu am avut nici un fel de tracking la Posta Romana, si ghici ce, dupa o luna, pe 23 Ianuarie vad pe site-ul postei franceze ca opa... coletul meu s-a reintors in Franta. Pana sa se reintoarca in Franta am facut sute de telefoane la call center, si nimic. Nu am primit aviz in posta, absolut nimic. Facusem si o reclamatie la sfarsitul lui Decembrie.

Am vorbit cu cineva de pe site-ul de unde am cumparat respectivele huse si mi le-a re-expediat. Pe 5 decembrie o parasit Franta, si in numai 3 zile de la expediere m-am trezit cu aviz in posta sa ma duc sa-l ridic de la posta normala. In acel timp nu am avut nici un tracking pe site-ul postei romane. Pun mai jos log-ul tracking-ului. Dupa ce l-am ridicat, peste cateva zile primesc raspuns la reclamatia de la sfarsitul lui decembrie in care imi spune:

"Trimiterea reclamata de dvs. este o trimitere expres ce face parte din categoria trimiterilor simple de corespondenta (in aceasta categorie incadrandu-se si pachetele mici cu greutate de pana la 2 kg), care nu pot fi cercetate, intrucat acestea nu sunt inregistrate in documentele postale ce insotesc expeditiile din tara de origine si pana in tara de destinatie. [......]

Specificul serviciului expres consta in livrarea cu prioritate a trimiterilor, dar numai daca tara de destinatie asigura si ea acest serviciu, ca si tara de origine care a acceptat trimiterea la prezentare.

Desi pentru trimiterile expres, se atribuie un numar de inregistrare corespunzator acestui serviciu (toate numerele de inregistrare incep cu litera "L"), ele nu sunt considerate trimiteri inregistrate precum trimiterile recomandate sau coletele postale, si pot fi urmarite doar in reteaua postala a operatorului postal de origine.

In tara de destinatie, trimiterile expres se scaneaza in sistemul informatic in vederea urmaririi lor pana la livrarea la destinatar, numai daca operatorul postal de destinatie asigura serviciul expres."

Aparent trimiterile care incep cu litera "L" sunt trimieri expres care nu pot fi urmarite pe site-ul postei romane.

Iti recomand sa faci niste drumuri la oficiul de care aparti si sa intrebi de el sa nu se intample sa se reintoarca in Franta, asa cum mi s-a intamplat mie. Mult noroc!

Attached Files



#7
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Posta Franceza e actionara la mai multe companii, Chronopost e a lor.
Création 1985
Forme juridique Société par actions simplifiée
Siège social Gentilly
Drapeau de France France
Direction Martin Piechowski
Actionnaires 100 % GeoPost (Groupe La Poste)
Activité Transport express
Société mère DPD Group
Sociétés sœurs DPD France, SEUR, Interlink Express
Effectif 3 500

Mai are actiuni la DPD ai alte companii importante.
Ba chiar La Poste este o societate anonima incepind din 2010.
Adevarul e ca sunt tari in domeniul lor.
Am trimis desstule colete prin ei in 10 tari din UE, nici o pb.
Un colet trimis prin Chronopost vineri a fost livrat luni la Bucuresti.
Ce sa mai discutam.

La fel de multumit sunt si de Posta Romana, cel putin pt coletele trimise spre F.

@na-alexandru:poti urmari coletele direct pe site ul postei franceze, daca mai astepti colete da mi un pm si iti trimit link cu site ul postei franceze.

#8
na-alexandru

na-alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.07.2017

 petit_christian, on 15 februarie 2018 - 20:27, said:

@na-alexandru:poti urmari coletele direct pe site ul postei franceze, daca mai astepti colete da mi un pm si iti trimit link cu site ul postei franceze.

Am verificat si pe site-ul postei franceze, ce era pe 17track era si acolo.

#9
bomblader

bomblader

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 29.05.2008
na-alexandru, "PrioriPost" nu ar trebui sa fie serviciul expres al postei romane? :(
Partea nasoala este ca am pus si cladirea unde lucrez ca destinatie... crezand ca o sa-l trimita printr-un curier mai ok, nu posta.

#10
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 pirpy, on 15 februarie 2018 - 20:01, said:

Daca inca nu este trecut ca fiind la posta Romana inseamna ca este inca in vama.

Ce vama omule ?????? Romania si Franta sunt in UE , deci nexam vama !!!!

#11
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 24.01.2007

 dalu364, on 15 februarie 2018 - 21:01, said:

Ce vama omule ?????? Romania si Franta sunt in UE , deci nexam vama !!!!
Vama, sau zona de control al coletelor ! A fost recent un documentar la tv franceza, in care se explica clar situatia coletelor, in noul regim de dupa atentate. Se vorbea despre scanarea lor, cat dureaza si eventualele motive de intarziere. Am primit dinspre Romania niste unguente medicale. Le-am primit in alt colet ce era stampilat de Vama Franceza, plus aplicata o informare cum ca coletul initial a fost deschis si controlat de acestia. Deci a fost scanat, controlat, si reimpachetat de Vama Franceza.

Edited by pirpy, 15 February 2018 - 22:03.


#12
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 28.11.2017

 pirpy, on 15 februarie 2018 - 21:57, said:

Vama, sau zona de control al coletelor ! A fost recent un documentar la tv franceza, in care se explica clar situatia coletelor, in noul regim de dupa atentate. Se vorbea despre scanarea lor, cat dureaza si eventualele motive de intarziere. Am primit dinspre Romania niste unguente medicale. Le-am primit in alt colet ce era stampilat de Vama Franceza, plus aplicata o informare cum ca coletul initial a fost deschis si controlat de acestia. Deci a fost scanat, controlat, si reimpachetat de Vama Franceza.

La douane volante. Pai control de frontiera mai exista, dar nu pe principiul de dinainte, cu taxare pe marfuri din interiorul UE. In general sunt vizate mai mult pachetele din afara UE (si taxate), dar cateodata, aleatoriu mai verifica si interne, dar e politia de frontiera, nu vama in sensul de vamuire (taxa).

Edited by zartdato1-0, 15 February 2018 - 22:49.


#13
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Eu am primit prin Colissimo(serviciul principal La Poste extern) de mai multe ori plicuri cu niste mostre cosmetice(ultimul la inceputul lui ianuarie), 4-5 zile lucratoare au facut, probabil cu avionul. Daca e colet mai mare, posibil sa ajunga rutier, un pic mai tarziu(desi am primit si niste casti de pe amazon.fr, tot 4 zile lucratoare parca facusera)

 dalu364, on 15 februarie 2018 - 21:01, said:

Ce vama omule ?????? Romania si Franta sunt in UE , deci nexam vama !!!!
Nu vama propriu-zisa, dar cum ai nostri au sistem idiot, ajungeau la biroul de schimb, la fel ca si alea extra-UE, iar din cauza haosului si probabil a lipsei de personal, au fost o bucata probleme inclusiv cu trimiterile intra-UE. Acum insa nu cred ca mai sunt probleme(cel putin asta-i experienta mea recenta)

#14
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 03.06.2006
10-14 zile lucratoare. Chiar daca sunt trimiteri intracomunitare, când se lucreaza cu Posta Nationala (fie Franta, Italia, Romania...) tot la birourile de schimb internationale ale tarilor respective ajung. Si tot acolo stau cel mai mult timp. Caz concret: un colet din Roma a stat 5 zile lucratoare la biroul de schimb international Milano. Apoi la BSI Bucuresti inca 2 zile.
E de preferat curieratul privat.

Edited by gvincentiu, 18 February 2018 - 21:36.


#15
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Ete scirt. Depinde f mult de la caz la caz.
Chronopost F-UK trei zile maxim livrat la client.
Pina in Grecia  a facut 2 saptamini ca mers din bucati: F-Viena, Viena-Budapesta, Budapesta-Sofia, Sofia-Salonic,
Salonic-destinatie finala.
Am scris ca F-Bucuresti, expediere joi-livrare luni.
Pe de alta parte am trimis o scrisoare F-B,  maxim 400 de km si orasul din B e la 2 km de Mont St Martin(F).
16 dec 2017-8 ian 2018. A fost nebunie inainte de Craciun.
Colet expediat in Estonia prin Colissimo a facut vreo 5 zile.
Scrisoare recomanda in Croatia, 4 zile.
Privatii is rapizi, dar si pretul......

#16
bomblader

bomblader

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 29.05.2008
Am fost astazi la oficiul postal de care apartine adresa destinatie...

Initial a verificat codul de tracking in sistem si mi-a spus ca nu a ajuns in Romania inca. Apoi i-am spus ca din "auzite" am aflat ca acel numar de tracking (incepe cu L) nu poate fi trackuit pe teritoriul Romaniei si daca ar putea fi verificat si altfel. S-a uitat pe un caiet din ala super vechi cu scrisori/colete simple (nu mai stiu exact), a spus ca nici acolo nu este si mi-a spus ori sa astept pana apare pe site-ul postii la track&trace ori sa verific iar saptamana viitoare...

Alte solutii ar mai fi? (sa ma asigur ca nu e trimis inapoi dintr-un motiv sau altul..)

#17
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
@Initiator: ai primit coletul?

Colet trimis vineri, 16.02.2018 din Ro a ajuns in F, azi pe 23.02.18. Doar 50 de lei. Ce sa ceri mai mult?
Luni pe 19 am trimis o scrisoare simpla in Ro, sunt curios cind ajunge.

#18
bomblader

bomblader

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 29.05.2008

 petit_christian, on 23 februarie 2018 - 20:45, said:

@Initiator: ai primit coletul?

Colet trimis vineri, 16.02.2018 din Ro a ajuns in F, azi pe 23.02.18. Doar 50 de lei. Ce sa ceri mai mult?
Luni pe 19 am trimis o scrisoare simpla in Ro, sunt curios cind ajunge.

Inca nu l-am primit :(
Imi poti spune cu ce incepea tracking number-ul coletului tau?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate