Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Merita un upgrade RAM?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
MarianAFC

MarianAFC

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.02.2015
Salut, detin un laptop mai vechi:
Acer Aspire E5-572G
Intel® Core™ i3-4000M Processor (3M Cache, 2.40 GHz)
GeForce 940M 2GB GPU
4GB Ram
Intrebarea mea este daca merita sa cumpar o memorie RAM cu inca 4 GB. Stiu ca OS-ul va rula mai bine, dar  pe mine ma intereseaza in special performanta in jocuri. Va avea vreo influenta asupra fps-urilor?

#2
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostMarianAFC, on 15 februarie 2018 - 18:21, said:

Merita un upgrade RAM?
Nu pentru ca s-au scumpit toate...

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@MarianAFC, daca vrei performanta in jocuri (in special o influenta asupra fps-urilor) mai bine ai schimba laptopul cu un procesor Skylake sau Kaby Lake.
Upgrade-ul RAM la laptopul ala nu va face nici o diferenta decat in testele sintetice.

#4
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 07.07.2008
Merita sa ii pui 8 G DDR3 din punct de vedere al performantei dar va fi o aventura sa il desfaci....de dus jocuri evident ca le va duce cu 12 G DDR 3 mai bine decat cu 4 G cati ai acum...Pretul este insa cam piperat undeva la 300+ de lei pentru 8 G DDR3 1600L.
De ce am spus ca e mai buna combinatia cu 8 G luati pe o placuta - simplu ca sa nu iti bati capul urmatorii 2 ani. Si laptop si gaming....na nu prea se pupa, nu spun ca nu merge dar nu este optim sa tragi de laptop la gaming...

Hai sa o luam altfel ce buget vrei sa aloci schimbarilor din laptop si pentru ce joc vrei sa ai acele schimbari?

Edited by marius_fenchea, 15 February 2018 - 18:38.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMarianAFC, on 15 februarie 2018 - 18:21, said:

4GB Ram
Intrebarea mea este daca merita sa cumpar o memorie RAM cu inca 4 GB. Stiu ca OS-ul va rula mai bine, dar  pe mine ma intereseaza in special performanta in jocuri.

merita, dar tre sa te gandesti daca face banul... ca-s la niste preturi... special croite pentru cei care vor sa adauge ceva in laptop.

mama lor de escroci.

#6
MarianAFC

MarianAFC

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.02.2015
Bugetul meu pentru o memorie RAM de 4GB e 200 de lei. Ma joc in mare parte doar Insurgency, unde am in jur de 50 fps.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Normal ca merita, sunt jocuri care cer minim 8gb ram, iar memoria ram la 4gb ram sta in 100% mereu, in timp ce placa video ar face fata.
Nu trebuie sa dai 150lei in magazin. Cauta pe olx ca sunt multi care aduc in afara sau dezmembreaza laptopuri, 4gb ram ar trebui sa ii cumperi pana in 70-80lei, mai ales ca sunt DDR3.

#8
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,876
  • Înscris: 10.02.2011
Merita daca-l gasesti SH la pret bun sau destul de ieftin. Daca nu-l gasesti la pret bun nu merita.

#9
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Si eu as merge pe varianta sh cu olx sau alte site-uri de acest gen, si da, as face upgrade, diferenta de fps e discutabila insa nu dramatica.

#10
Wardruna88

Wardruna88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.08.2016
Pentru jocuri placa video e baza,deci nu 940m e slaba rau

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
nu e slaba rau, merge GTA 5 pe minim :P

#12
MarianAFC

MarianAFC

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.02.2015
Am mentionat ca joc doar Insurgency, un joc mai putin pretentios, nu ma bag la jocurile noi ca stiu ca n-am cu ce. Oricum am inteles ideea, in-game nu se va simti o diferenta. Va multumesc.

#13
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
4 GB ram sunt arhisuficienti pentru urmatorii 2-3 ani.

#14
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
pfuai la cat a ajuns RAM-ul... Eu in decembrie 2012 am cumparat un DDR3 Kingmax 4Gb 1600 pentru Dell-ul meu, cu incerdibila suma de 82 de lei. Acum o memorie similara e dublu, minim 160 de lei. Mai bine decat sa investesti in actiuni....

#15
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

View PostMarianAFC, on 15 februarie 2018 - 19:11, said:

Am mentionat ca joc doar Insurgency, un joc mai putin pretentios, nu ma bag la jocurile noi ca stiu ca n-am cu ce. Oricum am inteles ideea, in-game nu se va simti o diferenta. Va multumesc.
In sens ca nu o sa iti dubleze fps, dar ca s-ar putea sa intrii in paging file e alta treaba, sa vezi atunci lag :)

#16
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,179
  • Înscris: 27.06.2007

View Posttzaq93, on 15 februarie 2018 - 19:14, said:

4 GB ram sunt arhisuficienti pentru urmatorii 2-3 ani.
deja 4 gb sunt cam minum necesar in ziua de azi
peste 2-3 an putin probabil ca sa iti ajunga 4gb doar pt. lucruri uzuale
ps. 6gb ram

Attached Files



#17
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
task managerul e irelevant, se stie ca windows 10 are managementul ram-ului aproximativ la fel ca androidul, tine in memoria volatila multe kkt-uri just in case...cat ii dai, atat se intinde. La 4 GB ram, esti cam la limita dar ma indoiesc ca iti influenteaza fps-urile, daca aveai un gpu mai puternic era altceva. Sfatul meu e sa nu mai bagi bani in curu` laptopului ca e putin depasit, cel putin ptr gaming, si sa incepi sa economisesti pentru ceva serios.

L.E. Depasit pentru ca ai zis ca vrei gaming, daca vrei ultimele titluri in materie de joace, ia ceva serios, pentru jocuri 2012 in jos...merge parfum.

Edited by ct03nut, 15 February 2018 - 21:51.


#18
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Eu zic ca nu merita sa mai bagi bani in laptopul ala....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate