Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Invertoare MPP Solar/Effekta/Axpert

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
498 replies to this topic

#37
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,417
  • Înscris: 13.02.2006
Ieri am instalat noua monitorizare pentru Effekta cu Raspberry Pi.
L-am montat in pozitia aia fiindca acolo prinde cel ;ai bine semnalul wi-fi

Attached Files



#38
adinetwork

adinetwork

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 31.08.2005
frumos, saptamana asta vreau sa il instalez si eu pe un PIP-5048GK, ai avut ceva probleme la instalare?

#39
adinetwork

adinetwork

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 31.08.2005
instalat ICC pe raspberry conectat la pip-5048GK, functioneaza arata datele, dar nu ma pot conecta de pe alt calculator/telefon. local http://192.168.100.188/emoncms/ nu e buna parola, in manual e ICC cu raspberry,nu merge, care stiti ajutati-ma sa ma conectez, nu vreau cloud ca fac redirect pe router

#40
adinetwork

adinetwork

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 31.08.2005
rezolvat, era schimbata parola, i-am scris la ala de la ICC si mi-a dat parola, e super softul

#41
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
Vezi sa nu-i scri prea des ca te baga in Blacklist si adio suport. Omul e oricum banat cam de pe toate forumurile. E foarte scarbos dupa ce se vede cu banii in cont.

#42
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
Salutare, in clipul de mai jos am explicat in mare cum se poate moda un invertor mpp pip effekta sau axpert sa devina silentios si eficient in racire.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nDPVmILXae4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by catalincre, 25 March 2020 - 19:23.


#43
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Te rog pune in videoclip link de unde poate fi descarcat softul pentru arduino si o imagine/schema a conexiunilor pe care le-ai explicat in film.

#44
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
Rezolvat

#45
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Salut, prezint urmatoarea situatie ,cazul meu , am un pip3024 cu regulator pwm de 50a ,  il dau la 30 amperi fiindca atat pot bateriile , desi pe ecranul pip-ului imi arata 28 a catre baterie dar pe ampermetru care intra din panouri imi arata 35a atat pot da maxim panourile , in acel moment am ca si consumator frigiderul ca stiu ca ia cam 6 amperi, sa inteleg ca regulatorul din setari limiteaza exportul doar catre baterii iar daca panourile pot mai mult restul se duce catre consumatori, sau daca limitez regulatorul la 30a prin el va trece doar 30a indiferent unde merge iar surplusul se pierde.

#46
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,417
  • Înscris: 13.02.2006
In primul rand mai pune si tu puncte in fraza aia kilometrica, ca de abia am reusit sa citesc.
pe ecranul pip-ului imi arata 28 a catre baterie  pai atata se duce in baterii
dar pe ampermetru care intra din panouri imi arata 35a diferenta se duce catre frigider
Ecuatia e cam asa: U in x I in = U bat x Ibat + Uac x Iac. Cu randamentul de rigoare.
Adica pe iesire ai 90-95% din ce ai pe intrare.
Daca limitezi la 30A, limitezi doar curentul de incarcare.Restul cat pot produce panourile se duce catre AC sau se pierde daca nu ai consum pe iesire.
PS iar ii dam de treaba lui Adi sa mute postarea. Ca nu e de eoliene.

Edited by rinaldoparaipan, 29 March 2020 - 18:33.


#47
adr_rfr

adr_rfr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 29.11.2009
@marius_vfp
PIP-ul alimenteaza din panouri consumatorii, iar daca ramane ceva baga in baterie. Daca ramane mai mult decat s-a setat pentru baterie asta e, se pierde. Deci da, limitarea e facuta pentru baterie.

Iata date din 13 august 2019, cand curentul maxim de incarcare era setat la 10A (pip 5048MS)
http://a-radu.go.ro/...e=Afiseaza 1 zi

Edited by adr_rfr, 29 March 2020 - 18:36.


#48
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Dan * Eh scuze , in ultima fraza mai luminat ,  poi asta nu imi era clar mie, daca limitez regulatorul la 30 , desi panourile pot mai mult , de ce ampermetrul analogic cu ac imi arata mai mult decat ce imi arata pe invertor , si asta e un lucru extrem de bun pentru protectia bancului de baterii.

Adr_rfr , al meu limiteaza minim 20 amperi .

ideea asta de limitare sectoriala sai zic e buna ca altfel daca ai avea regulator separat esti limitat de bancul de baterii.

Edited by marius_vfp, 29 March 2020 - 18:52.


#49
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,417
  • Înscris: 13.02.2006
Pai compara indicatiile ampermetrului cu ac cu ce ai pe display la PV input power.
Imparti puterea la tensiunea panourilor (cea de pe display) si iti rezulta curentul dat de panouri.
Daca difera valorile, posibil ampermetrul cu ac sa fie defect, sau shuntul decalibrat.

#50
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Shuntul lam calibrat cu diferiti consumatori pe baterie si da bine , nu sunt erori majore maxim 1amper ,dar acela e consumul tehnic al invertorului ,  dimineata mai ales cand bateriile sunt descarcate cele doua indicatoare arata acelasi amperaj  ,problema aparea doar cand amperajul din panouri depaseste setarea din invertor, banuiam eu ca limiteaza doar incarcarea nu totalul ce vine din panouri .

o seara buna tuturor.

#51
DanielArdelian

DanielArdelian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.04.2007
Salut, știe cineva cum funcționează mai exact invertoarele 3024GK / 5048GK, atunci când alimentează consumatorii la ieșire simultan din panouri și din rețea? Cu maximul din panouri și restul de la rețea?

Mă gândesc la una din două variante:

1. Dublă-conversie AC rețea -> DC Bus intern = DC din rețea + DC din panouri -> AC ieșire
Simplu și sigur (safe), dar cu ceva penalizare de eficiență

2. Conversie DC panouri -> AC și apoi injectare putere AC direct în linia de AC de la intrare la ieșire.
Eficiență maximă, dar deja este invertor on-grid și mă întreb cât este de sigur (safety)...Dacă consumul de la ieșirea AC scade brusc, oare nu cumva scapă ceva energie înapoi pe intrarea AC până apucă să reducă puterea injectată să rămână "Zero feed-in"? Cât de sigure sunt măsurile de protecție și izolare față de intrarea AC dacă pică rețeaua? Mă gândesc la riscul unor accidente când cineva crede că a întrerupt curentul în amonte de invertor dar primește un "impuls electric" de la invertor...

#52
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
cred ca mai sigur e prima varianta , chiar daca e ceva pierdere , asta doar in mod SUB la programul 1 parca , am pus unul de 5kw recent si la un test cu un flex mare lua jumate jumate panouri si retea , fara sa treaca in mod by-pas. cand trece in by-pas sigur nu mai face conversia , de injectat in retea sigur nu injecteaza dar se poate verifica cu un voltmetru ac inainte de el  sigur creste tensiunea in retea atunci cand dispare consumatorul.  sa stii ca merge si fara retea doar pe panouri .

uite unul similar , fii atent la ce face ala pe la minutu 7-8

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WdwINwf7S8w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by marius_vfp, 10 April 2020 - 18:41.


#53
DanielArdelian

DanielArdelian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 30.04.2007

View Postmarius_vfp, on 10 aprilie 2020 - 18:37, said:

cred ca mai sigur e prima varianta  ,
cu un voltmetru ac inainte de el  sigur creste tensiunea in retea atunci cand dispare consumatorul.
Dar în prima variantă (dublă conversie) tocmai că ar trebui să nu crească tensiunea înainte de el.

Edited by DanielArdelian, 10 April 2020 - 19:38.


#54
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
salut, poate nu mai inteles ce am vrut sa zic , sau nu am fost destul,de explicit, deci daca ar fi sa fie cu injectie ar creste tensiunea in retea la deconectarea unui consumator.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate