Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Invertoare MPP Solar/Effekta/Axpert

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
498 replies to this topic

#19
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 02.03.2008
Salut.
Exista un site unde pot verifica care este ultimul soft
pentru un invertor Efekta si poate sa il si downloadez pe ultimul?
Ma refer la softul invertorului nu la cel de monitorizare.

Edited by st3fan19, 02 October 2019 - 10:53.


#20
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 29.05.2004
adica te referi la firmware (FW)  , vezi ca e foarte riscanta treaba asta mai ales daca nu ai mai facut asa ceva, cauta pe cineva care a mai facut cu succes ca sa iti arate cum.

Edited by pexic, 02 October 2019 - 11:04.


#21
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 02.03.2008
Ok.
A facut cineva upgrade de firmware la un invertor effekta?
Ma poate indruma cum?

#22
gyc968

gyc968

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.11.2007
Salutare
Folosesc un 3248MS dar chargerul din el nu folosesc deoarece consider că este foarte slab pentru lifepo4.
Ma deranjează 2 probleme la el: 1. Cutoff, nu poti seta mai mult de 48v si 2. După cutoff numai startează.
Intrebare: stie cineva cum pot schimba asta?
Dacă instalez ICC sau Lucibus pot seta alte valori?
Orice idee e bine venită

#23
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 04.02.2008
Pentru utilizatorii acestui tip de invertoare, una din cele mai enervante probleme e zgomotul ventilatoarelor. Cei care au facut modificari la ele (schimbarea directiei si/sau a ventilatoarelor) s-au lovit la un moment dat de o eroare (error 01, fan locked) din cauza faptului ca noctua sau arctic au mai putin de jumatate din turele ventilatoarelor originale. Prin urmare din cand in cand apare eroarea 01 care nu e periculoasa in sine ci prin faptul ca poate masca alte erori.
Pentru acest lucru am cautat o solutie care sa modifice turatia ventilatoarelor noctua sau arctic in functie de turatia originala ceruta de placa invertorului. Prin urmare am facut un montaj care ia semnalul pwm al placii si il amplifica in procente (in cazul de fata 40%). E suficient de mult momentan ca sa nu mai primesc eroare 01.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sArdenUJkcc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Procentajul e reglabil, in clip se vede clar ca cel din stanga merge mai repede decat cel din dreapta. Daca sunt doritori am sa postez poate si un tutorial.

#24
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
gata am gasit postul.
E ok ca poti modifica turatia dar nici asa ca in film din cate vad ventilatoarele alea cam bat pasul pe loc , e prea mica turatia ,parere personala .
dar in caz de creste sarcina turatia se schimba ? sau reglezi turatia din interior , au vreun semireglabil ceva ?

#25
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 04.02.2008
E filmat cu incetinitorul tocmai pentru a se vedea diferenta, daca filmam normal nu distingeai diferenta. Cum am scris si in postul anterior, daca turatia initiala e 500rpm adaugi 40% prin acest montaj (in cazul meu) clar ca o sa creasca turatia odata cu consumul din baterii sau incarcarea in baterii. Atunci se va modifica si turatia (asta face softul pip-ului) la care se adauga 40% pana cand ajung ventilatoarele la turatia maxima. La maxim (fiind semnal pwm semnalul e o linie continua) nu mai ai ce procente sa adaugi. Pe scurt e un amplificator pwm controlat prin arduino.

#26
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Aha , ok am prins ideea , in principiu pe mine nu ma deranjeaza ca face zgomot , asta e , oricum e in camera tehnica sa zbarnaie acolo cat vrea , insa ma gandesc la uzura ventilatoarelor si faza cu modul de ventilatie si sensul circuitului de aer e enervant  adica de ce sa scoti aerul cald pe jos cand el circula natural in sus ?

urmeaza sa bag flexu in carcasa , ii bag 2 ventilatoare sus sa scoata aerul din el si filtre jos.

#27
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 04.02.2008
Nu baga flexul. Intoarce ventilatoarele sa sufle aer in sus, ai sa vezi diferenta. La mine au o temperatura in jur de 37 de grade celsius la 23 de grade ambientala.

#28
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Ei doar nu crezi cas nebun sa bag flexu in el , totusi dupa un an de functiune in mediu destul de murdar (camera tehnica unde am centrala pe lemne cu praf si mizerie la greu), praf extrem de mult nu am gasit, am suflat mereu filtrele , insa as pune 2 ventilatoare mai mici acolo sus unde are grilele si jos sa bag filtrele sa nu intre praf in el  iar aerul sa circule natural de jos in sus .
Sau sa fac cum ai zis tu sa impinga aerul in el pe jos si sa iasa e sus , dar tot trebuie sa bag cumva filtre sa nu introduc tot prafu in el.

Hai cu soarele.

#29
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Un articol interesant aici:

http://dkeenan.com/A...ual pf1 64V.txt

@st3fan19 Versiunea de soft o gasesti pe display up sau down pana ajungi la U1.
daca vrei iti fac update la 73.00c care face ce scrie in articolul de mai sus.

#30
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 02.03.2008
Salut.
Multumesc de info.
Versiunea de soft este 73.00 faca c
Crezi ca mai are rost sa fac update?

#31
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Pana nu da vreo eroare, nu e cazul.

#32
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 04.02.2008
Nu va da nici o eroare dar ca toate invertoarele hibride din seria 4048 5048 xx, 73.00 are premature floating bug.

#33
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Am avut vreo doua cu eroare 90, care nu apare nici in manual.Plus unul care cupla si decupla panourile aleator.Au trebuit resoftate la 73.00 c

#34
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 04.02.2008
Eroarea 90 nu apare in manual pentru ca e o eroare legata de soft, softurile "clonate" dau aceasta eroare dupa 90 de zile. La invertoarele care nu au bootloader (clone) cu un simplu reset treci de eroare pentru in ca 90 de zile consecutive (e un soi de timebomb integrat in soft de dezolvoltatorii). La cele cu bootloader care merg resoftate daca pui alt soft dispare problema. @rinaldoparaipan poate ma ajuti si pe mine cu 2 cpu board pentru 4048.

#35
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Softul nu e clonat(invertorul e Effekta).Eroarea a aparut la un an jumate dupa instalare.
Imi pare rau, dar nu am piese de schimb.Ce invertoare s-au defectat(cam 2% rata de defect) le-am trimis la garantie (cu inlocuire cu unul nou in prealabil.)

#36
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 04.02.2008
Nici nu am zis ca e clonat, am zis ca la cele clonate apare la 90 de zile eroarea respectiva, la cele originale, aleatoriu si se pare ca e legat cumva tot de bootloader. Unde le trimiti la garantie?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate