Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Comportamentul la munca

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Posttanya_moura, on 15 februarie 2018 - 16:45, said:

cam absent si nu prea stiu cum sa pun problema (plus ca mi se pare ca m-as comporta ca la gradinita), iar colega mea nu pare a fi una dintre cele mai mature persoane din lume si ar lua totul foarte personal daca i-as spune in fata faptul ca nu ma intereseaza ce pateste ea in fiecare zi.
cat mai direct,
Apoi cand esti 'om mare' poti sa spui cuiva fara retineri ca te deranjeaza.
"interjectie colorata",  poate se simte si tace.

#20
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Posttanya_moura, on 15 februarie 2018 - 16:45, said:

daca i-as spune in fata faptul ca nu ma intereseaza ce pateste ea in fiecare zi.

Eu când am făcut asta, am finalizat prin a fi prieteni. În general ne-a ținut supărarea o zi sau câteva ore, pe urmă am început să ne înțelegem mai bine. Depinde de la caz la caz.

Gândește-te și ce poți face tu pentru a nu te mai enerva. Că acolo e testul important. Dacă reușești să te controlezi tu, nu vei mai avea probleme nici cu colega, nici cu alți colegi care ar putea avea genul ăsta de comportament. Din câte înțeleg, pe tine te enervează mai mult atitudinea ei și nu neapărat zgomotul. Încearcă să te înțelegi mai bine cu ea, să discutați. Acum nu știu pe unde ai lucrat înainte, dar eu n-am găsit colectiv în care să lucrăm în liniște, așa, ca roboței. Mai făceam o glumă, mai povesteam ceva, așa e peste tot. Involuntar, discutam despre subiecte care nu m-ar fi interesat de bunăvoie. Colega e mai vorbăreață, o avea și ceva probleme de a dat-o în mania persecuției. Ea nu face chestiile astea în ciuda ta, să te enerveze. Poate n-are cu cine vorbi și tu ești singurul care, de bunăvoie sau nu, o ascultă. Vezi și partea ei. E greu să fii liniștit, tăcut, să nu vorbești cu nimeni, într-un mediu de lucru.

#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posttanya_moura, on 15 februarie 2018 - 16:45, said:

Bună.
Cazul meu:
Am o colega la job cu un comportament total nepotrivit contextului in care se afla. Vorbeste imposibil de mult, e galagioasa, e grammar nazi cu altii chiar daca, inainte de a trimite un mail, intreaba de un milliard de ori daca suna ok cum a scris, si, chestia care ma enerveaza cel mai mult, face din tot ce I se intampla, o drama. Pe care o povesteste in fiecare zi la munca. Ton ridicat, voce de victima. Zici ca suntem la UNATC.

E o tzaranca proasta, stiu genul si nu stiu daca poti rezolva, pentru ca e vorba de prostie pura amestecata cu nesimtire.  Cu o tzatza niciodata sa nu te pui, ca nu vei avea sanse de succes. De regula sefii nu se baga in astfel de conflicte, interesul lor fiind doar sa umfle un salariu de 3x mai mare ca angajatii din subordine..

#22
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Ii pui pe birou o scrisoare anonima, tiparita la imprimanta, in care ii descrii in cel mai diplomatic mod posibil faptul ca este deranjanta si ca nu este nimeni obligat sa-i asculte dramele personale, reale sau inchipuite.
Cu ceilalti colegi/colege de birou ai discutat in legatura cu acest subiect ? Ei ce parere au sau cum reusesc sa reziste ? A incercat vreunul dintre ei s-o puna la punct pe drama queen ?

#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Posttanya_moura, on 15 februarie 2018 - 17:53, said:

myshyk, eu nu vreau sa ma despart de nimeni : ))
Pai atunci daca o iubesti sincer, o suporti!Posted Image Posted Image

Edited by myshyk, 15 February 2018 - 19:55.


#24
enike00

enike00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.09.2014
Cred ca este un exemplar de Attention Whore.
''Label given to any person who craves attention to such an extent that they will do anything to receive it. The type of attention (negative or positive) does not matter.''

#25
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

View PostNaijax, on 15 februarie 2018 - 17:44, said:

Incearca cu farse – macar vor aduce zambete si vor schimba atmosfera

Nițică bandă adezivă lipită pe laserul de la mouse va da impresia că acesta nu funcționează.
Mouse - intri în setările lui - Control Panel\Hardware and Sound si îl încetinesti -  La maxim. Va fi interesant.

Scrie un biletel ''de dragoste'' pentru colega. Gasesti tu o modalitate sa il primeasca si cum. In biletel scrie asa :
Buna.Sunt un admirator infocat de al tau.De cand te-am vazut mi-a trecut fiori pe spate si am avut fluturasi in stomac. Te visez in fiecare noapte si ma gandesc la tine non stop.Esti foarte frumoasa si mi-e gandul doar la tine.Am sa iti marturisesc ca te iubesc si as vrea sa ne cunoastem mai bine.Esti o fata superba, singura care mi-a atras atentia atat de mult.Sa ma descriu putin : Inalt, 1, 70 blond cu ochii albastrii ...
Pfoai, deja ma indragostesc eu de tine la asa scrisoare. Posted Image
  Inregistreaz-o o zi cand povesteste si cand incepe iar aceasi poveste da drumul la inregistrare in boxe :D

#26
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

View Postcorinadaniela, on 15 februarie 2018 - 19:18, said:

Ii pui pe birou o scrisoare anonima, tiparita la imprimanta, in care ii descrii in cel mai diplomatic mod posibil faptul ca este deranjanta si ca nu este nimeni obligat sa-i asculte dramele personale, reale sau inchipuite.
Asta e cea mai buna solutie, un mesaj anonim in care ii expui problema, in niciun caz sa te duci si sa ii spui in fata ca este enervanta pentru ca atunci ti-ai facut un dusman care o sa te barfeasca si o sa te besteleasca la toti.

#27
tanya_moura

tanya_moura

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.02.2018

View PostSmurfK, on 15 februarie 2018 - 19:13, said:

Eu când am făcut asta, am finalizat prin a fi prieteni. În general ne-a ținut supărarea o zi sau câteva ore, pe urmă am început să ne înțelegem mai bine. Depinde de la caz la caz.

Gândește-te și ce poți face tu pentru a nu te mai enerva. Că acolo e testul important. Dacă reușești să te controlezi tu, nu vei mai avea probleme nici cu colega, nici cu alți colegi care ar putea avea genul ăsta de comportament. Din câte înțeleg, pe tine te enervează mai mult atitudinea ei și nu neapărat zgomotul. Încearcă să te înțelegi mai bine cu ea, să discutați. Acum nu știu pe unde ai lucrat înainte, dar eu n-am găsit colectiv în care să lucrăm în liniște, așa, ca roboței. Mai făceam o glumă, mai povesteam ceva, așa e peste tot. Involuntar, discutam despre subiecte care nu m-ar fi interesat de bunăvoie. Colega e mai vorbăreață, o avea și ceva probleme de a dat-o în mania persecuției. Ea nu face chestiile astea în ciuda ta, să te enerveze. Poate n-are cu cine vorbi și tu ești singurul care, de bunăvoie sau nu, o ascultă. Vezi și partea ei. E greu să fii liniștit, tăcut, să nu vorbești cu nimeni, într-un mediu de lucru.

SmurfK, sunt de acord cu tine. Stiu ca nu face asta intentionat, nu e primul meu colectiv. Incepi sa-ti dai seama ca oamenii nu sunt la fel, stiu ca trebuie sa fii tolerant, intelegator. Sa vezi si povestea din spatele omului. Insa, cu timpul, mi-am dat seama ca nu e treaba mea sa gasesc scuze si sa fac diagnostice tuturor celor care isi exteriorizeaza starile si trairile intr-un mod neplacut. Fiecare om e dator sa-si duca crucea si sa-si gaseasca mecanisme de aparare care sa nu-i deranjeze pe ceilalti.

View Postenike00, on 15 februarie 2018 - 20:32, said:

Cred ca este un exemplar de Attention Whore.
''Label given to any person who craves attention to such an extent that they will do anything to receive it. The type of attention (negative or positive) does not matter.''

Da, cam asa.  Nu ai aproape nicio sansa cu oameni de genul asta, cel putin din ce am intalnit eu pana acum.

View Postcorinadaniela, on 15 februarie 2018 - 19:18, said:

Ii pui pe birou o scrisoare anonima, tiparita la imprimanta, in care ii descrii in cel mai diplomatic mod posibil faptul ca este deranjanta si ca nu este nimeni obligat sa-i asculte dramele personale, reale sau inchipuite.
Cu ceilalti colegi/colege de birou ai discutat in legatura cu acest subiect ? Ei ce parere au sau cum reusesc sa reziste ? A incercat vreunul dintre ei s-o puna la punct pe drama queen ?

Long story short, aproape toti colegii mei din departament, in afara de 2 exceptii, au fost foarte buni prieteni. Adica, mai pe romaneste, s-au pupat si ras-pupat pe toate orificiile. O perioada. Repet, ea e un fel de TL. Acum, nici ei n-o mai suporta o insa nimeni nu indrazneste sa-i zica nimic. Headphones all the way.

#28
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Gaseste-i un barbat!

#29
tanya_moura

tanya_moura

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.02.2018

View PostOmulLLORT, on 15 februarie 2018 - 22:58, said:

Gaseste-i un barbat!


Stiu, am incercat. Dar mi-e mila.

#30
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Cu mila nu rezolvi nimic Posted Image

Quote

s-au pupat si ras-pupat pe toate orificiile
As vrea si eu in departamentul ala Posted Image

#31
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 11.10.2006
Îi arăţi clipul: "Dacă nu te poto, păţeşti ca aia!"

#32
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

View Posttanya_moura, on 15 februarie 2018 - 23:01, said:



Stiu, am incercat. Dar mi-e mila.
De barbat?
Poate e pe dos femeia, gaseste-i o femeie......

#33
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,990
  • Înscris: 15.06.2007


View PostNaijax, on 15 februarie 2018 - 17:44, said:

Sa ma descriu putin : Inalt, 1, 70 blond cu ochii albastrii ...

Daca la 1.70m te poti considera inalt.. nici la politie nu te accepta.

#34
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

View Postenike00, on 15 februarie 2018 - 20:32, said:

Cred ca este un exemplar de Attention Whore.
''Label given to any person who craves attention to such an extent that they will do anything to receive it. The type of attention (negative or positive) does not matter.''
Sigur ca da. Sau poate are probleme pe care doar ea si le stie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate