Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Comportamentul la munca

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
tanya_moura

tanya_moura

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.02.2018
Bună.
Cazul meu:
Am o colega la job cu un comportament total nepotrivit contextului in care se afla. Vorbeste imposibil de mult, e galagioasa, e grammar nazi cu altii chiar daca, inainte de a trimite un mail, intreaba de un milliard de ori daca suna ok cum a scris, si, chestia care ma enerveaza cel mai mult, face din tot ce I se intampla, o drama. Pe care o povesteste in fiecare zi la munca. Ton ridicat, voce de victima. Zici ca suntem la UNATC.
M-am gandit la solutii insa…la firma nu avem un om pe resurse umane care ar putea gestiona aceasta situatie, seful este…cam absent si nu prea stiu cum sa pun problema (plus ca mi se pare ca m-as comporta ca la gradinita), iar colega mea nu pare a fi una dintre cele mai mature persoane din lume si ar lua totul foarte personal daca i-as spune in fata faptul ca nu ma intereseaza ce pateste ea in fiecare zi. Am casti dar nu pot sa stau chiar tot timpul cu ele pe cap.
Voi cum ati gestiona o situatie ca asta in afara de demisie? :))

#2
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,077
  • Înscris: 04.03.2014
I-as spune frumos in fata da intre 4 ochi fara barfa ce cred despre comportamentul ei.

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Inspira-te:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W-kzsHeYIlg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009
M-as apuca si eu sa-i povestesc toate rahaturile sa vada cum e :D

Sau cu sarcasm, daca te pricepi o pui urgent cu botul pe labe, si fara s-o ia personal sau altfel. Daca nu te pricepi, nu te complica ca nu stii ce intelege, mai bine spune-i-o verde-n fata, ca e mai bine. Pana la urma, daca o sa fie suparata, foarte bine, te lasa in pace macar vreo saptamana. Daca nu e suparata, oricum sunt sanse sa te lase in pace daca afla ca nu-ti place sa-ti tot povesteasca toate prostiile.

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
primul pas in rezolvarea problemelor este discutia. Daca nu discutati si nu iti exprimi punctul tau de vedere in legatura cu comportamentul ei, atunci o sa te intalnesti cu aceste probleme zilnic. Discuta si explica-i intr-un mod matur faptul ca tu nu esti interesat de problemele ei zilnic si ca este deranjanta. Banuiesc ca nu doresti sa deveniti prietene de sange astfel ca poti fi si mai dur/a sa inteleaga.

In cazul in care situatia nu se schimba urmatorul pas este sa te duci la subaltern, prima persoana care este in masura sa ia decizii si este mai sus decat voi.

Edited by business11, 15 February 2018 - 16:57.


#6
tanya_moura

tanya_moura

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.02.2018
dasvik, ma folosesc si de sarcasm uneori. Insa nu cred ca prinde. Plus ca as vrea sa gasesc o solutie care sa ma tina mai mult de o saptamana. Stiu ce zici si cu verde in fata dar...o sa am iad 9 ore pe zi 5 zile pe saptamana. Si tot timpul se poate mai rau, crede-ma :))

business11, discutie, discutie. Dar cum? De fata cu colegii? Intre 4 ochi? De fata cu seful? Repet, ea e mai veche decat sunt eu in firma. Si chiar mi-as dori sa o fac sa inteleaga ca e foarte deranjant, nu ca am eu ceva cu ea personal.

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Spune-i pur si simplu ca nu o mai iubesti, ca ti-ai gasit pe altcineva care sa-ti umple gandurile,....Sau si mai simplu: DISPARI!. Ce crezi ca o sa-ti faca? Te ia la bataie?

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Incearca cu farse – macar vor aduce zambete si vor schimba atmosfera

Nițică bandă adezivă lipită pe laserul de la mouse va da impresia că acesta nu funcționează.
Mouse - intri în setările lui - Control Panel\Hardware and Sound si îl încetinesti -  La maxim. Va fi interesant.

Scrie un biletel ''de dragoste'' pentru colega. Gasesti tu o modalitate sa il primeasca si cum. In biletel scrie asa :
Buna.Sunt un admirator infocat de al tau.De cand te-am vazut mi-a trecut fiori pe spate si am avut fluturasi in stomac. Te visez in fiecare noapte si ma gandesc la tine non stop.Esti foarte frumoasa si mi-e gandul doar la tine.Am sa iti marturisesc ca te iubesc si as vrea sa ne cunoastem mai bine.Esti o fata superba, singura care mi-a atras atentia atat de mult.Sa ma descriu putin : Inalt, 1, 70 blond cu ochii albastrii ... dai nr de tf de la sectia de politie

Lipeste anunturi pe stalpi – vand urgent Iphone. Sunati oricand dupa ora 9. Desigur – pui numarul colegei

#9
tanya_moura

tanya_moura

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.02.2018
myshyk, eu nu vreau sa ma despart de nimeni : ))

#10
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
cred ca esti geloasa ca atrage astfel atentia mai mult decat tine. poate nici ea nu vorbea atatata inainte sa apari tu. :)


vin si eu cu alta intrebare, daca spui sefului despre comportamentul unui coleg, se amelioreaza dupa dar nu complet, ce e de facut? poti sa-l iei la bataie? :D

#11
tanya_moura

tanya_moura

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.02.2018
41ex, si eu cred multe dar am invatat sa-mi tin gura si sa vorbesc cand trebuie :)) pe subiect.

#12
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
e foarte pe subiect. :/

#13
tanya_moura

tanya_moura

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.02.2018

 41ex, on 15 februarie 2018 - 18:26, said:

e foarte pe subiect. :/

a, nu, nu e. intrebarea mea e cum ar gestiona cineva chestia asta.

#14
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
pai ti-am zis rezolvarea printre cuvinte. ii spui ferm, aia sunt ai mei ailalti sunt ai tai, daca treci linia, mori.

#15
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Aoleu, initiatorul e o fata? :)
Pai asa sunt femeile, si nu sunt misogin!, tot timpul palavragesc si se vaita de toate situatiile pe care le intalnesc zilnic.  

Acum depinde de tine cum gestionezi, cand vorbeste, ti se adreseaza tie? Sau vorbeste pur si simplu in eter si te deranjeaza pe tine?
Ca daca ti se adreseaza tie, poti sa ii dai cu flit. Daca vorbeste ca moara stricata pe langa cine o asculta e altceva.... trebuie un pic de diplomatie... sau nu....asta cu seful nu stiu ce sa zic....

#16
tanya_moura

tanya_moura

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.02.2018

 spe_ripper, on 15 februarie 2018 - 18:49, said:

Aoleu, initiatorul e o fata? Posted Image
Pai asa sunt femeile, si nu sunt misogin!, tot timpul palavragesc si se vaita de toate situatiile pe care le intalnesc zilnic.  

Acum depinde de tine cum gestionezi, cand vorbeste, ti se adreseaza tie? Sau vorbeste pur si simplu in eter si te deranjeaza pe tine?
Ca daca ti se adreseaza tie, poti sa ii dai cu flit. Daca vorbeste ca moara stricata pe langa cine o asculta e altceva.... trebuie un pic de diplomatie... sau nu....asta cu seful nu stiu ce sa zic....


Stiu ca asa sunt femeile. Si nu, nu vorbeste cu mine, chiar nu suntem pe aceeasi lungime de unda.

#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

 tanya_moura, on 15 februarie 2018 - 16:45, said:

Bună.
Cazul meu:
Am o colega la job cu un comportament total nepotrivit contextului in care se afla. [...]
Conducerea ce spune?

#18
tanya_moura

tanya_moura

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.02.2018

 MarianG, on 15 februarie 2018 - 19:05, said:

Conducerea ce spune?

Nu am ajuns inca la conducere. Nu zice nimic pentru ca nu stie. :)) am zis sa gasesc o solutie pana sa ajung acolo.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate