Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Etichete produse handmade

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013
Buna ziua, confectionez pomisori "Feng Shui" din sarma si margele pe care urmeaza sa-i vand in magazinul meu.
Intrebarea mea este daca am nevoie de etichete pentru fiecare pom in parte cu detaliile si materialele din care este facut sau ajunge o eticheta de pret care sa contina denumirea si pretul de exemplu " Pomisor Feng Shui, din sarma si margele + Pret" sau trebuie detaliat pe spate inclusiv gramaje, tipul de sarma si margele, vasul folosit, faptul ca folosesc gips pentru incleiere si asa mai departe.
Multumesc!

#2
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 16.03.2014
Sa fiu in locul tau m-as inspira din Dedeman, Auchan, Praktiker..... de la pomisorii aia tip rasad.

#3
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Da, după regulile lumii civilizate trebuie să scrii dacă mărgelele-s bio, dacă sârma-i de fer, dacă se poate mânca/bea, dacă nu ai voie cu produsul sub o anumită vârstă, dacă-s iradiate, dacă ambalajul e din materiale reciclate... mărunţişuri din astea Posted Image

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mihai_costea, on 15 februarie 2018 - 15:09, said:

Buna ziua, confectionez pomisori "Feng Shui" din sarma si margele pe care urmeaza sa-i vand in magazinul meu.
Intrebarea mea este daca am nevoie de etichete pentru fiecare pom in parte cu detaliile si materialele din care este facut sau ajunge o eticheta de pret care sa contina denumirea si pretul de exemplu " Pomisor Feng Shui, din sarma si margele + Pret" sau trebuie detaliat pe spate inclusiv gramaje, tipul de sarma si margele, vasul folosit, faptul ca folosesc gips pentru incleiere si asa mai departe.
Multumesc!

Nu trebuie sa detaliezi nimic - dar trebuie sa faci o descriere sumara

Marcarea este un mijloc de identificare a produsului si informare a consumatorilor.
Etichetarea: repretintă orice element (matertial) scris, imprimat, litografiat, gravat sau ilustrat care conţine elemente de identificare a produsului si care insoţeste ambalajul produsului.
A.Elemnte de identificare a produsului:
~denumirea produsului
~denumirea produsului sau a mărcii de fabrică
~denumire importatorului
~calitatea produsului
~numarul standardului de fabricaţie sau a normei tehnice
~data fabricaţiei sau termenul de valabilitate
~cantitatea ambalată / marime / dimensiuni
B.Elemente de informare a consumatorilor:
~compoziţia chimcă a produsului
~condiţii de păstrare  (temperatura, lumnina)
~indicaţii de utilizare
~condiţii de intreţinere
Modalitaţi de marcare al acestor elemente:
a)etichetare incluse, etichete litografiate cuprind si fotografia produsului ambalat
b)pe banderole litografiate
c)imprimare pe ambalaje de (hârtie,carton,materiale plastice,materiale complexe)
d)litografiere pe ambalaj de hârtie superioara (cerată,metalizată)
e)stanţare pe cutii metalice,sticla,mase plastice
f)stantare si pirogravare pe lemn

Te poti inspira intr-un magazin care vinde suveniruri.

Edited by rosix, 15 February 2018 - 15:31.


#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Asta imi aduce aminte de Penny din Big Bang Theory, care s-a apucat sa faca clipsuri.

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,792
  • Înscris: 13.07.2011
ce iti recomand este sa scri faza cu:
a nu se lasa pe mana copiilor sub x ani, sau ca nu este ok sub x ani. Mai inghite vreunu o margea sau se raneste cu pomul tau si te dau astia in judecata, asa macar te scoti.

#7
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

 mihai_costea, on 15 februarie 2018 - 15:09, said:

Buna ziua, confectionez pomisori "Feng Shui" din sarma si margele pe care urmeaza sa-i vand in magazinul meu.
Intrebarea mea este daca am nevoie de etichete pentru fiecare pom in parte cu detaliile si materialele din care este facut sau ajunge o eticheta de pret care sa contina denumirea si pretul de exemplu " Pomisor Feng Shui, din sarma si margele + Pret" sau trebuie detaliat pe spate inclusiv gramaje, tipul de sarma si margele, vasul folosit, faptul ca folosesc gips pentru incleiere si asa mai departe.
Multumesc!
Nu trebuie sa scrii gramaje, sau tipul de sarma, doar niste atentionari cu privire la posibilele pericole pe care le pot reprezenta.Nici asta nu e obligatoriu insa te scuteste de eventualele probleme daca cineva pateste ceva.

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Peter Blood, on 15 februarie 2018 - 15:26, said:

Da, după regulile lumii civilizate trebuie să scrii dacă mărgelele-s bio, dacă sârma-i de fer, dacă se poate mânca/bea, dacă nu ai voie cu produsul sub o anumită vârstă, dacă-s iradiate, dacă ambalajul e din materiale reciclate... mărunţişuri din astea Posted Image
Si mai ales daca contine E-uri!
Pui pretul si daca vrea sa stie clientul ceva in plus, ori pregatesti niste pliante, ori il servesti verbal.

#9
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

 myshyk, on 15 februarie 2018 - 17:45, said:

Si mai ales daca contine E-uri!
Pui pretul si daca vrea sa stie clientul ceva in plus, ori pregatesti niste pliante, ori il servesti verbal.
Eu ma gandeam la a detalia materialele, procesul de fabricatie, varsta minima si asa mai departe intr-un flayer asezat tot pe vitrina pe care sunt asezati pomisorii. In schimb, pe fiecare in parte sa fie prinsa o eticheta de pret cu denumire, tipul de margele pentru ca acestea influenteaza in principal pretul, marime si pret.

Tocmai ca m-am inspirat din magazine de tip artizanal, magazine, nu tarabe, iar pe produsele pe care le vindeau nu exista nici o eticheta a descrierii, nici macar denumirea, ci doar pretul atasat printr-o eticheta de pret.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate