Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

SEO la un site refacut

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Realizez site-uri web de ceva timp si am gasit un client care doreste sa-i refac site-ul. Deocamdata nu stiu pe ce platforma e creat site-ul, presupun ca pe wordpress, nu e responsive si din cate am inteles are cam 10 ani vechime.
  Din cate am mai vazut desi nu pare sa fie indexat corect pe google, este pe primele locuri in google search la cuvintele cheie pentru care e interesat clientul pe orasul respectiv.
Este primul meu site pe care NU-l fac de la zero, si atunci intrebarea mea e ce se va intampla cu pozitia site-ului in google daca voi schimba practic complet site-ul(tema, text, imagini, etc) ce se intampla cu pozitia site-ului in google search presupunand ca realizez un SEO corect(din punctul meu de vedere cel putin).

#2
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Cat timp continutul ramane acelasi si url-urile aceleasi sunt slabe sanse sa piarda ceva.
Insa daca il faci de la zero, cu alt CMS, alt continut atunci sunt sanse mari sa se piarda ceva.
Te orientezi si tu ca ce e bine pozitionat in search sa ramana intact ca url si continut.

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,500
  • Înscris: 16.03.2007
o sa cada putin in cap dupa care o sa-si revina.

#4
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Cum au spus si colegii de mai sus, cel mai bine ar fi sa se pastreze continutul si url-urile bine indexate. In rest poti face cam orice, insa daca acelea se vor modifica drastic, ai sanse foarte mari sa pice. Din experiente anterioare iti pot spune ca Google nu tine cont de tema absolut deloc, strict de continut.

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
ii schimbi platforma? ii schimbi continutul? sau doar il treci pe responsive si il actualizezi? Google o sa il re-indexeze dupa cateva zile, daca o sa schimbi mult o sa pice si o nu va mai fi in top la tag-uri. Daca il lasi asa si ii dai doar update nu se modifica mare rahat.

Daca il refaci de la 0, vezi sa ii bagi link-urile si tag-urile la fel ca sa fie reindexat sus.

#6
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Deocamdata nu stiu nici macar ce platforma foloseste pentru ca nu pot sa ma loghez in cPanel.

Poate puteti sa ma ajutati aici. Problema este ca eu pana astazi pentru toate site-urile facute primeam pe email toate linkurile si datele de acces pentru cPanel de la furnizorul de hosting.
Acesta fiind un site mai vechi, clientul mi-a dat url-ul site-ului: www.sitename.ro username si parola la FTP + datele de acces pentru Phpmyadmin.

- Cum am incercat eu sa ma loghez in cPanel: Am introdus sus in browser: https://www.sitename.ro:2083/ si am primit mesajul: "The login is invalid."

Fac eu ceva gresit? daca nu mai sunt valabile datele FTP de acces cum le pot schimba?

#7
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Dar ce fel de IT-ist esti tu daca nu te prinzi din codul sursa ce CMS foloseste sau daca foloseste unul?
Parola la ftp si phpmyadmin nu e aceeasi ca aia de la cont niciodata... poate doar daca e nebun detinatorul.
Cum te-a gasit sa te plateasca pentru asa ceva, ca si tu pari incepator.

#8
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Nu am zis nicaieri ca parola la ftp si phpmyadmin e aceeasi, am spus doar ce date mi-a oferit clientul.
Cat despre calitatile mele pot spune ca sunt muncitor si perfectionist dar nu perfect, si nu mi-as permite sa fac greseli mari care sa prejudicieze clientul.
Din cauza asta am si postat pe forum, ca sa invat. Pana in prezent am realizat doar 5 site-uri dar toti clientii au fost multumiti, in rest nu stiam ca e o crima sa fii incepator.

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
problema se pune daca omul are cpanel. Unde isi hosteaza site-ul? Poti lua legatura cu hosterul pentru lohin, restul te ocupi cu clientul.
Poate ar fi ok sa schimbi hosting-ul sau ceva, sa fie si el mai contemporan ca asa o sa iti fie mai usor per total.

#10
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
O sa luam legatura astazi cu hosterul si o sa cerem datele de loghin.
Aseara am incercat sa ma conectez la FTP prin Filezilla si nu am reusit, am primit ceva mesaje cu modificari la settings, dar am reuzit sa conectez una din paginile facute de mine la FTP cu WinScp dar pagina clientului tot nu merge conectata primesc mesaj "Acces denied". Iar de cPanel nu stiu daca are, o sa aflu astazi.

Edited by mariussoft, 16 February 2018 - 11:26.


#11
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Am primit acces la cPanel si asta stiu pana in prezent:

- Site-ul nu e facut in Wordpress
- Nu are un sitemap file(desi sta forte bine in google search)
- Am facut un full backup in cPanel in caz ca lucrurile o iau razna
- Screaming frog zice ca site-ul are ~400 de link-uri interne dintre care aproape 300 sunt imagini(majoritatea nu mai sunt actuale)

Intrebare: Ca sa nu pierd pozitia din google, trebuie sa pastrez absolut toate linkurile exact sub forma actuala,chiar daca multe nu-mi mai folosesc iar structura site-ului nu este cum vreau eu sa o fac?

Sau: Cum pastrez un link sub forma: http://www.sitename.ro/servicii.php sau http://www.sitename.ro/setiunea_5.html ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate