Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Țepe oferte de muncă de pe OLX ( de pe internet în general )

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017
Discutam azi cu niște amici despre câte țepe au auzit de la alții și câte țepe au primit și ei la rândul lor printre ofertele de muncă anunțate pe OLX , respectiv alte locuri de pe internet.

Unul dintre cazuri a fost compania ”Medical Solutions”, mai nou nu sunt anunțuri de la ei, dar într-o vreme trâmbițau ofertele lor de muncă, prezentându-se ca o firmă care se ocupă cu medicină alternativă, folosind tehnici moderne, că sediul lor este în mai multe orașe și posibilitatea de avansare este garantată, la fel și contractul de muncă, iar plata are o parte fixă și o parte care este din comisioane.
După ce au aplicat mai multe persoane din mai multe orașe, totul a depins de noroc: unii au primit salariul și comisionul promis, alții au fost lăsați cu ochii în soare, deoarece sediul din zona respectivă și-a făcut bagajele la sfârșitul perioadei și a plecat fără să îi plătească pe angajați.

Scrieți-vă și voi experiențele.

#2
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
OLX-ul in sine este o teapa.

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si chiar nu  ti-a filat nimic la definitia de "medicina alternativa"? Ca sa nu-mi iau puncte, nu te intreb daca ai terminat 8 clase.

#4
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
OLX-ul nu e teapa ! Unele persoane care dau anunturi mincinoase sunt tepele. Si eu am patit-o cu doi neseriosi. Ca sa nu-i numesc altfel. Dar am patit-o si pe audioweb de 2 ori si pe okazii cu unul din capitala.

#5
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

 myshyk, on 14 februarie 2018 - 20:01, said:

Si chiar nu  ti-a filat nimic la definitia de "medicina alternativa"? Ca sa nu-mi iau puncte, nu te intreb daca ai terminat 8 clase.
Păi mă poți întreba că nu eu am aplicat acolo :lol:

nu, n-am terminat 8 clase
m-am lăsat în clasa a 4-a, dar psst, nu mai spune la nimeni Posted Image

#6
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
OLX e un site liber aproape total, deci intri acolo si trebuie sa stii ce faci.
Tot ce inseamnă medicină alternativă, mărirea organelor si altor chestii,  oferte de muncă la domiciliu, faci bani la PC, faci bani cu investitii in crypto si alte scheme piramidale, sunt tepe, unele din ele merg o perioada si apoi se infunda ca si caritasul

Munca in străinătate si ea este cam 30% teapă. Se stiu destule cazuri.

Problema e legislatia română mult permisivă cu excrocii, e patria hoţilor. deci ajungi să duci hoţul la politie si ei ii dau drumul apoi ăla fuge si pa.
Atunci cum să nu-şi permită sa dea ţepe ct se poate de mult?

Edited by babarzotea, 14 February 2018 - 20:10.


#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,918
  • Înscris: 01.01.2010

 anarchy78_ro, on 14 februarie 2018 - 19:59, said:

OLX-ul in sine este o teapa.
Am vandut cumparat produse de pana la 35 milioane, cu verificare si ca vanzator si ca cumparator. Nicio teapa. Ce experiente befericite ai avut cu ei?
Tin sa precizez ca sunt utilizator free si nu traiesc din asta.

#8
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

 babarzotea, on 14 februarie 2018 - 20:08, said:

OLX e un site liber aproape total, deci intri acolo si trebuie sa stii ce faci.
Tot ce inseamnă medicină alternativă, mărirea organelor si altor chestii,  oferte de muncă la domiciliu, faci bani la PC, faci bani cu investitii in crypto si alte scheme piramidale, sunt tepe, unele din ele merg o perioada si apoi se infunda ca si caritasul

Problema e legislatia română mult permisivă cu excrocii, e patria hoţilor. deci ajungi să duci hoţul la politie si ei ii dau drumul apoi ăla fuge si pa.
Atunci cum să nu-şi permită sa dea ţepe ct se poate de mult?
Ca să nu mai vorbim de mentalitatea tipică ”Ai meritat țeapa, bravo șmecherului care ți-a întins-o !” :)

Și asta funcționează pt că trăim în țara în care a face bani prin șmechereală și ciordeală este aspirația supremă unde se termină creativitatea majorității, gen când ești prea prost ca să creezi ceva, atunci te apuci să tragi țepe la alții care sunt mai proști decât tine (și mereu există mai proști, trebuie doar să îi găsești).
Aia nu mai interesează pe nimeni că cu asta nu se construiește nimic, iar când îi tragi o țeapă prostului, aia pe tine nu te face mai deștept.
De asta nici nu mă interesează astfel de lucruri, e ca și când aș trage un șut unui handicapat.

#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 DJPocaitul, on 14 februarie 2018 - 20:04, said:

OLX-ul nu e teapa ! Unele persoane care dau anunturi mincinoase sunt tepele. Si eu am patit-o cu doi neseriosi. Ca sa nu-i numesc altfel. Dar am patit-o si pe audioweb de 2 ori si pe okazii cu unul din capitala.
Perfect adevarat! Posted Image
Daca faci o cumparatura cu verificare a coletului............nu ai cum sa iei teapa!Posted Image
*Cu ofertele de munca ma abtin......

Edited by xmanyacs77, 14 February 2018 - 20:18.


#10
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

 xmanyacs77, on 14 februarie 2018 - 20:17, said:

Perfect adevarat! Posted Image
Daca faci o cumparatura cu verificare a coletului............nu ai cum sa iei teapa!Posted Image
*Cu ofertele de munca ma abtin......
Asa e,dar curierul nu asteapta pana cand probezi un aparat. Am cumparat multe aparate defecte. Am facut si o sesizare la un moderator pe olx. Mi-a spus sa fac reclamatie la politie. Nu am facut ca nu-mi pierd timpul cu asa ceva. M-am gandit ca la politisti le trebuie dovezi...probe. Cum dovedesc eu ca am primit un aparat defect ? Cine ma crede ? Si eu nu am incredere in politie ca majoritatea sunt corupti !!!

#11
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

 anarchy78_ro, on 14 februarie 2018 - 19:59, said:

OLX-ul in sine este o teapa.
Olx-ul este teapa in Ro pt ca societatea-i de tepari, pe olx.pl am facut bani buni, cu bani platiti in avans: NICI UN POLAC NU MI-A TRAS TEAPA.

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 anarchy78_ro, on 14 februarie 2018 - 19:59, said:

OLX-ul in sine este o teapa.

Bine ca esti tu destept...

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 AL_DRAGON, on 14 februarie 2018 - 19:52, said:

După ce au aplicat mai multe persoane din mai multe orașe, totul a depins de noroc: unii au primit salariul și comisionul promis, alții au fost lăsați cu ochii în soare, deoarece sediul din zona respectivă și-a făcut bagajele la sfârșitul perioadei și a plecat fără să îi plătească pe angajați.

Pai, prietene, daca au functionat macar o luna intr-un sediul e mare lucru, de obicei tzpele de pe Olx nu au niciun sediu, doar un comision de analiza dosar pe care trebuie sa-l platesti. Ramai mult mai rapid cu ochii in soare.

#14
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Majoritatea ofertelor de munca de pe siteurile de anunturi sunt tepe, cu atat mai mult cele care vin de la niste patroni carora le e rusine sa scrie si ce firma reprezinta concret, cu toate datele firmei.
Nu vad motivatia unui om sa apeleze un numar aflat la un anunt "Angajez vanzator. Numar 07xxxxxxx".
Probabil unii inca mai cred ca cei ce ofera salari mari si conditii de munca bune cauta angajati prin metoda anunturi anonime... de obicei doar cei ce ofera salariul minim (si ala in mod nelegal, partial sau integral din mana) si conditii de munca groaznice si nelegale fac asa ceva.
Si mai sunt unii care sunt tepari si dupa ce te munceste si amana cu banii o perioada, cat afla el daca e profitabila sau nu treaba in zona aia, daca afla ca e neprofitabila, pune lacatul si se face nevazut. Ai ramane surprins cati si-au luat tepe de la astfel de patroni.

#15
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
In România sunt şi legi idioate. Firmele fără activitate si cele fictve ar trebui inchise automat, scoase in afara legii după un timp.

Boc a făcut bine in perioada lui că a inchis mii de asemenea firme ţepare care nu erau folosite decât ptr ţepe sau ptr a se numi patroni nişte borfaşi.
Borfaşii se ascund în spatele unor firme cu diverse denumiri şi sub protecţia şi imaginea de persoană juridică evident înregstrată şi autorizată subânţelegându-se fac ilegalităţi şi excrocherii.

#16
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Olx e un site, însă el duhneşte de ţepari şi borfaşi ce fac diverse inşelăciuni, şi nu doar pe olx.
Olx are un regulament, ei de regulă sterg anumite anunturi ce nu respectă unele reguli, sau miros a ţeapă.
Multe ţepe sunt şi pe feisbuc ocazii şi alte situri. Calificativele recomandările şi ce se dau acolo pot fi false, conturile ălea se vând şi cumpără, lafel şi likurile.

Şi bineânţeles şi ideea poate românească, haha ce prost ai fost să iei de acolo, bine că ai păţi-o, contribuie la ascensiunea acestor inşelătorii care s-au imnulţit in mediul online precum muştele şi viermii pe o balegă.
Dosarele penale dacă uneori se fac sunt tărăgănite ani de zile, personalul  este depăşit de situaţii in cazul infracţiunilor online, sătul peste cap, probele sunt slabe sau chiar la limita legii, astfel tărăgănelile ajung şi la mulţi ani aşa încât infractorii au timp berechet nu doar să se ascundă, pot fugi in lumea largă , ci chiar să mai comită fapte infractionale.

Astfel s-au dezvoltat mii de "afaceri" de inerlopi excroci proxeneţi samsari hoţi care au unde valorifica rapid prada, scheme piramidale, oferte de muncă ce erau de fapt proxenetism si prostituţie mascată şi chiar sclavie, unii ajunsi la muncă dincolo constatând cu totul alte condiţii si noi probleme.

Nu poţi avea incredere in nimic astfel şi doar prin recomandări de la apropiaţi poţi inteprinde ceva, exact ca pe vreme alui ceausescu când multe erau pe sub mâna.

#17
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Daca faci raporturi sterg anunturi.
Am raportat si eu o teapa clara, plus altele in care clona anunturi si cerea bani in avans.
Sunt unii care cu asta se ocupa, exact cum in offline sunt unii care se ocupa cu metoda schimb de bani, sau metoda restul la bancnota pe care nu au dat-o ca i-au distras atentia vanzatorului.

#18
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Întradevăr aceste pagube sunt poate mai mici comparaiv cu afacerile aleşilor locali sau ale altor oameni din conduceri, însă problema e că dacă aleşii se infruptă din bugetul public care e destul de mare si e putin resimtit de fiecare, ţepele excrocilor sunt resimtite doar de unii mult mai tare si autorităţile nu reusesc să facă dreptate. Una e să fie preturile un pic mai mari sau ceva inflatie şi alta să iei o ţeapă cu o ofertă de muncă inexistentă unde ai plătit ceva acte de sute de euro, sau ai ajuns sclav pe undeva de nu ai bani să vi inapoi, sau in loc să ajungi la un restaurant de lux la muncă ajungi la un bordel de prin italia să să-şi bată joc toţi borfaşii de acolo.

Practic nu avem ce face decât să ne ferim, dar vezi că omul caută loc de muncă nu poate sta la infinit cu şomajul sau să devină boschetar.
Omul caută sa-şi ia un produs mai ieftin
Omul cauta sa investească

Soluţiile ar fi pedepse mai dure ptr faptuitori, personalul din domeniu mai bine pregătit, (nu să suni la diicot si să auzi manele in telefon că era pauză sau că ascultau radio sau erau obositi sau se relaxau) şi descurajate aceste infractiuni.

Practic acum orice prost cu o firmă sau si fără poate posta anunturi de orice fel si să dea tepe de mii de euro. Stampile se cumpără, documente se fac pe pc, se falsifică destule, şi cel mai important el stie că până la un an nu-l cauta nici dracu să-l inchidă, iar dacă chiar păţeşte ia cateva luni dar rîmâne cu banii si restul că le plasează bine.

Iar dacă te duci singur să-ţi faci dreptate bineînţeles tu esti vinovat iar infractorul devine victimă

Edited by babarzotea, 15 February 2018 - 00:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate