Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Copiii de azi si electronicele- tablete , telefoane etc

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

 vrajitoruldinoz, on 14 februarie 2018 - 19:51, said:

Si a cui e vina domle?
Problema sint PARINTII care nu vor sa fie "batuti la cap". Pai daca nu vrei a fii batut la cap il pui intr-o cusca in pivnita si gata. Telefonul e o chestie similara.
A, nu sint parinitii ci bunicii? Pai de ce il lasi la bunici? Aia ce vina au ca la visrta la care ar trebui sa se odihneasca sa mai creasca un plod? Nu mai au nici energia, nici cheful, nici ratiunea si mai ales NICI RASPUNDEREA. E copilul tau, pe ei ii doare in c00r.
Vezi domnule, fix gandirea asta a unui bunic este nociva. In cazul meu sunt doua extreme: socrii mei nu vor sa se implice absolut deloc...dar deloc, decat doar daca este ceva urgenta si atunci foarte putin iar ocupatia lor, a socrilor, este Antena 3 si FB-ul si stau la bloc, la parter, apartament mare. Ai mei parinti in schimb, sunt cu totul altfel. Desi stau la tara si vara au destulde de facut pe la curte, nu au absolut nici o problema sa le duc nepotii. Maica-mea o ia pe aia mica si culeg floricele, spun cantecele, deseneaza, coloreaza etc iar taica-miu cu juniorul prin curte cu diverse si niciodata nu s-au plans ca le era greu. Ai si internet si TV desi taica-miu se uita la ala cu pescuit si vanatoare si maica-mea la paprika tv - parca asa ii spune la postul ala de gatit.
Eu cu frate-miu cand eram mici pai stateam la bunici cate 3 luni de zile nu s-a mai plans nimeni desi aveau si animale si gradina....

Avantajul meu sa spun asa este ca am doi copii, baiat si fata iar diferenta dintre ei este mica, 1 an si doua luni. Se mai ciondanesc ei dar se simte acea legatura frateasca. Si asta conteaza foarte mult fata de un copil care este singur la parinti....

 tfmercedez, on 15 februarie 2018 - 00:22, said:


Un autor care a scris o carte despre strategia companiilor contemporane de a creea nevoi artificiale, care sa proviace dependenta.

Era si un film pe tema asta.

 tfmercedez, on 15 februarie 2018 - 00:22, said:

Si cu asta ai rezolvat misterul.
Nu! Pentru ca un copil care are colegi sa nu zicem prieteni, de la scoala va fi "buliit" in termenii astia  importati recent, sa nu zic batjicorit, mistocarit, luat in bataie de joc pentru ca nu are tableta/telefon, ca nu il lasa mama, sau o sa râdă de el pentru ca " e sarac", fraier, etc. Deci nici fara nu va fi bine.

Are rezolvare si asta. Ma duc si ii cumpar ultimul racnet de tableta, telefon sau ce o mai fi. I-l dau la scoala sa il arate la toti sa vada ca are si ca nu e "chiar asa de sarac" dupa care telefonul sau tableta va sta acasa. Si daca pe copil il inveti sa dea raspunsuri la provocarile colegilor, crede-ma ca si colegii se vor potoli.

Edited by tehnics, 15 February 2018 - 00:27.


#38
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,463
  • Înscris: 15.06.2007

 vrajitoruldinoz, on 15 februarie 2018 - 00:24, said:

Baiat de 6 ani.
Nu cred sa fi jucat vreodată jocuri pe telefon sau tableta. In viata lui.
Singurul ecran la care se uita sint niște desene animate in unele weekenduri, nu toate.
OK mai vede una alta in condiții pe care eu nu le pot controla dar e infim. Cum dracu sa dai vina pe copil pentru ce faci tu ca adult?
La mine problema a aparut cand au ramas telefoane nefolosite, si mai rau a primit si tableta cadou de craciun de la bunici. Initial am crezut ca daca este fericit, nu poate fi nimic rau. Dar nu eram nici eu informat despre efectele negative. Nu stiam in ce ne bagam.

#39
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006

 SpeedDemon, on 14 februarie 2018 - 18:49, said:

Parerea mea e ca aici is dau cu parerea niste adulti atehnici. Lasati copii sa se joace cat vor. Sper sa va dea apa cu furculita la batranete.
Subscriu. Dupa ce ca de alte distractii oricum nu prea au parte, sa le mai iei si gadgeturile ori sa le pui limitare la ele.

#40
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

 vrajitoruldinoz, on 15 februarie 2018 - 00:24, said:

Baiat de 6 ani.
Nu cred sa fi jucat vreodată jocuri pe telefon sau tableta. In viata lui.
Singurul ecran la care se uita sint niște desene animate in unele weekenduri, nu toate.
OK mai vede una alta in condiții pe care eu nu le pot controla dar e infim. Cum dracu sa dai vina pe copil pentru ce faci tu ca adult?

Problema va fi ca in timp va interactiona la scoala cu alti copii care probabil vor avea telefoane cu jocuri la ei. Nu stiu cum vei controla astfel de interactiuni.

#41
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Se vorbește mult, prost și fără rost. Aș propune să ne întoarcem la postarea inițială.

 tfmercedez, on 14 februarie 2018 - 18:39, said:

Am vazut un documentar recent despre efectele negative asupra intelectului, psihicului copiilor prea mici care sunt lasati sa se joace cu dispozitivele cu ecran.
S-a demonstrat faptul ca dau dependenta,  genereaza agresivitate comportamentala, stari de frustrare,  in fine, in general doar efecte negative , si mai nimic bun.

1) Dă-ne și nouă un titlu al documentariului, de cine a fost făcut, în baza căror studii.
2) Arată-ne și nouă cum "s-a demonstrat". Ce studii, pe ce eșantioane, grupe de vârstă, mod de expunere, de cine au fost coordonate.

Nu că vreau neapărat să fiu Gică-contra, dar mare parte a studiilor de genul, care apar pe net, sunt făcute de niște de-ăștia cu ceva probleme la mansardă, "specialiști" în pseudoștiințe, vegani. La fel și în cazul multor documentare. Și mai sunt și ghidurile făcute de guverne, iar alea au multe părți care sunt puse acolo ca să sune bine și nu neapărat ca să ajute. Ca idee, dacă ministrul sănătății ar ieși și ar zice că treaba cu ecranele nu contează, românii ar fi de-a dreptul revoltați, pentru că ei știu că-i nasol. Genul ăsta de ghiduri sunt făcute și într-un context politic sau sunt bazate pe studii învechite. Sunt sigur că dacă întrebi doctori care sunt activi astăzi îți vor spune că morcovul îmbunătățește vederea sau că monitorul calculatorului ți-o strică.  

https://9to5mac.com/...iversity-study/
https://www.cps.ca/e...-young-children

Acum mi se pare absurd să-ți crești copilul atehnic în anul 2018. Este o formă de analfabetism incapacitatea de a utiliza tehnologiile actuale. Să-l lași 8 ore să se joace pe tabletă pentru că n-ai chef de el, sunt sigur că nu poate duce la rezultate benefice.

#42
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,463
  • Înscris: 15.06.2007
Documentarul era la tv monde la francezi nu la mega televiziunile romanesti.

#43
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,632
  • Înscris: 21.06.2016

 Soulstream, on 15 februarie 2018 - 15:28, said:


Problema va fi ca in timp va interactiona la scoala cu alti copii care probabil vor avea telefoane cu jocuri la ei. Nu stiu cum vei controla astfel de interactiuni.


La mine aici oamenii sint mai sanatosi desi evident pe la 14 ani cam toti au telefoane. Dar nu le folosesc la jocuri ci la social networking.
Eu zic ca cel mai important e sa stea departe cind e mic si nu se poate controla si are creierul plastic si trebuie sa se joace pe afara. Pe masura ce creste isi cistia si el propria vointa.

#44
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă părinţii fac una-alta, cum să nu fie tentaţi ăia mai tineri? Dacă nu stau în copilărie cu tableta şi telefonul, sigur vor sta mai târziu.
Vina e şi a părinţilor. Da, unii nu au prea mult timp liber ca să stea cu copii, dar alţii pur şi simplu nu vor sau nu sunt în stare ori cred că dacă le zic "nu fă aia" sau o fac pe dictatorii totul va fi bine. Unii copii înţeleg, altora le e frică, dar o să fie şi ăia care încearcă. Aşa că ajutaţi-i pe copii să înţeleagă.
Şi puteţi de chestie instala un telefon fix   :naughty:

#45
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,632
  • Înscris: 21.06.2016

 SmurfK, on 15 februarie 2018 - 19:46, said:

Acum mi se pare absurd să-ți crești copilul atehnic în anul 2018. Este o formă de analfabetism incapacitatea de a utiliza tehnologiile actuale. Să-l lași 8 ore să se joace pe tabletă pentru că n-ai chef de el, sunt sigur că nu poate duce la rezultate benefice.

Partea bolduita e partea din propaganda prosteasca din ziua de azi.
In primul rind "tehnica" aia nu e tehnica in aceeais masura in care jucatul de jocuri video nu e programare. Una e copiul sa stea la caluclator facind ceva util, rezolvind o problema sau scriind un program potrivit pentru virsta lui si alta e sa-si piarda vremea cu vreun joc prostesc sau desen animate.
In al doilea rind daca nu te atingi in viata ta de o tableta si o vezi prima oara la 20 de ani nu ia mai mult de 1-2 ore sa intelegi cum sa o folosesti... in doua saptamini nu mai e nici o diferenta intre unul care abia a vazut o tableta si altul care o foloseste de o viata.
Iti arat programatori la google, mangeri, executives, etc care au vazut primul calculator la 18 ani sau mai rau. Si e plin de idioti care nu stiu nimic de calculatoare care se joaca de la doi ani. Iti arat oameni care tasteaza cu 2 degete care fac tehologie care se implementeaza poate in 5 ani de acum incolo...

Alfabetismul nu insemna sa stii sa dai cu destul pe ecran ci sa stii sa-ti folosesti creoerul si sa ai cantitatea de informatie acumulata. De acolo la transpunerea pe calculator sint 2 pasi.

#46
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 tfmercedez, on 15 februarie 2018 - 20:03, said:

Documentarul era la tv monde la francezi nu la mega televiziunile romanesti.

Ce legătură are asta cu validitatea lui? Putea să fie și la Discovery, nu-l face adevărat sau fals. Contează intenția și studiile oamenilor care l-au încropit.

Asta nu înțeleg eu la mulți oameni. Vezi o chestie, habar n-ai ce-ai văzut, cine a lucrat la ea, ce au studiat oamenii ăia, cum, dar iei o idee de-acolo și-ți schimbi radical viața datorită acelui documentar. Înțeleg că sunt chestii care-ți deschid ochii și te fac să-ți schimbi anumite percepții. Dar câteodată parcă prea înghițiți totul așa. Cum e și topicul ăsta. Toți scriu cât de nasol e cu copiii în fața ecranelor, dar nu vine unul cu un studiu, unde ai niște date, ceva. Lucrurile alea care-ți deschiid ochii ar trebui să ți-i deschidă pentru cunoaștere, nu pentru o acțiune directă, pe care nici nu înțelegi de ce o faci.

Din cauza asta avem toate miturile astea. De la ce mâncăm, până la cum ne educăm copiii. Ne orientăm după niște informații pe care nu le verificăm. Trăim într-o perioadă în care comportamentul ăsta n-ar mai trebui să existe. Ai informație peste tot.

 vrajitoruldinoz, on 15 februarie 2018 - 23:19, said:

Alfabetismul ...

Ce-i ăla? Posted Image

Tu de-asta abia scrii și inventezi cuvinte? Ai stat prea mult cu ecranu-n ochi?

#47
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007
Ce tot o dati cu vina parintilor pentru tableta?
Nu exista asa ceva. Copilul trebuie sa stie de toate, inclusiv sa joace un joc pe o tableta.
Eu de exemplu am fata autista.
Ca asa s-a nascut ea, sa nu existe speculatii. Sau.. nu apucase sa stie ce-i aia tableta cand a fost deja diagnosticata.
Si in programul ei de terapie, a facut parte si tableta. Jocuri speciale pentru ei.
Si psiholoagele astea cu care lucram, ne-au mai indrumat ce si cum sa facem s-o ajutam. Nici vorba de interzicerea tabletei sau televizorului, desi astia autistii au in general o predilectie pentru chestii de-astea. Din contra, le-au folosit in terapie.
Noi nici nu aveam tableta acasa pe vremea aia. Dar a devenit interesata de smartfonul  lui ma-sa(ca eu am dumbfon) sau de leptopul meu, i-am luat si tableta.
Dar ne-am consiliat cu psiholoaga ei. Pe vremea aia oricum ne consilia in foarte multe chestii ca nici noi nu stiam cum sa procedam.

Orice lucru exagerat dauneaza in dezvoltarea normala a copilului.
Fara dulciuri -> nu e bine.
Prea multe dulciuri -> nu e bine.
Vegan -> no way.
Fara legume -> nu e bine
Fara vaccinuri -> nu e bine
Pastile la tot cacatul -> nu e bine
Sport de performanta -> nu e bine
Cu ochii in ecranul TV sau tableta tot timpul -> nu e bine
Sa-i tai accesul la astea -> nu e bine.
sa-i futi creierii de mic cu gazeta matematica, lectii de pian sau alte rahaturi -> nu e bine.
Sa nu-l lasi sa faca nimic din ce vrea el -> nu e bine
Sa-l lasi sa faca tot ce vrea el -> nu e bine.

Deci. oricum ai da-o, nu e bine.
Insa din fericire, chestia asta e doar o aparenta.
Daca stai sa enunti pe o foaie ce e bine si ce nu, pare imposibil sa cresti un copchil in mod normal, echilibrat.
Dar, de aia nu pti procrea  decat la varsta maturitatii (sa zicem). Educatia copilului e un produs sofisticat al mintii. E mai multa intuitie decat stiinta aici.
Nu faci nimic prestabilit, deciziile in a-l ajuta se iau din intuitie, sau prin conectarea in permannenta la nevoile lui.
Adica trebuie sa fii acolo sa poti lua decizii.
Conectat.
Si invatand odata cu el ce e mai bine de facut.

Nu sa le ai deja preplanificate in agenda.

Si totul devine simplu, exact ca si cum ai merge pe munte fara a avea o harta. La fiecare rascruce faci o alegere fara a fi planificat exact pe unde s-o iei, doar stiind directia in care trebuie sa mergi, intuitia, trial and errorul si bunul simt. Si sa fii acolo tu, nu sa-i spui altuia pe unde s-o ia. Daca respecti astea, te vei descurca, toti s-au descurcat, chiar si cei mai analfabeti oameni dar de bun simt au crescut copiii de calitate. Si mari "profesori, doctori si ingineri" aroganti si cu o schema de educatie bine infipta au dat gres si au crescut niste rapandule care se drogheaza sau au ajuns maturatori de prispa.

#48
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,632
  • Înscris: 21.06.2016
Eu cred ca te complici tu prea mult. Extremismele nu sint bune, in rest nu e nimic groaznic.

 SmurfK, on 15 februarie 2018 - 23:30, said:

Ce-i ăla? Posted Image

Tu de-asta abia scrii și inventezi cuvinte? Ai stat prea mult cu ecranu-n ochi?

E, hai ca te prinzi tu ca esti baet destept.

Quote

Asta nu înțeleg eu la mulți oameni. Vezi o chestie, habar n-ai ce-ai văzut, cine a lucrat la ea, ce au studiat oamenii ăia, cum, dar iei o idee de-acolo și-ți schimbi radical viața datorită acelui documentar.


Da, ca-ti trebui studii academice sa-ti dai seama ca un copil nu e bine sa stea cu ochii in jocuri si desene toata ziua si trebuie sa faca lucruri cit mai fizice.
Valabil si pentru adulti.

Edited by vrajitoruldinoz, 16 February 2018 - 00:08.


#49
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,463
  • Înscris: 15.06.2007


 SmurfK, on 15 februarie 2018 - 23:30, said:


Ce legătură are asta cu validitatea lui? Putea să fie și la Discovery, nu-l face adevărat sau fals. Contează intenția și studiile oamenilor care l-au încropit.

Asta nu înțeleg eu la mulți oameni. Vezi o chestie, habar n-ai ce-ai văzut, cine a lucrat la ea, ce au studiat oamenii ăia, cum, dar iei o idee de-acolo și-ți schimbi radical viața datorită acelui documentar.  cuvinte? ...


Ba io zic sa nu mai credem nimic.  Nici ce scrie in Biblie, ca doar e o facatura si aia.

Nici macar legile nu are rost sa le luam de bune, ca doar de aia sunt judecatori, avocati, ca sa le interpreteze ei cum cred ei ca e mai bine.  

Eu voiam doar sa subliniez faptul ca televiziunile occidentale (unele din ele, nu toate), produc documentare mai pertinente.  

Eu am remarcat toate efectele enumerate acolo, pe copilul meu, inca inainte sa fi vazut documentarul.  Defapt nici macar nu l-am vazut eu. Nu despre documentar este vorba in topicul asta, ci despre cat, cum si de la ce varsta este voie sa lasam copiii in fata ecranului.

#50
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
A, sunteti cu Biblia... Se intelege acum. Ar trebui sa va puneti si voi o semnatura, sa nu ne mai băgăm aiurea. Doamne-ajuta!

#51
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,632
  • Înscris: 21.06.2016
Biblia pe tableta :)

#52
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Îmi imaginez băbuțele cărora le iau nepoții sau copiii tablete, cum dau search pe Google după icoane și pupă tableta.

#53
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

 SmurfK, on 16 februarie 2018 - 12:43, said:

Îmi imaginez băbuțele cărora le iau nepoții sau copiii tablete, cum dau search pe Google după icoane și pupă tableta.
Mai intai sa faca cruce asa cum se cuvine.

#54
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012

 tfmercedez, on 14 februarie 2018 - 20:44, said:

Nu vrea inca sa se dea pe brazda.   Se inchide in el, si i se pare ca antrenorii, instructorii sunt agresivi cu el. E neimblanzit.

Sa vezi scena dracului luni la balet ca nu ii iesea "piureta"...a bagat in sperieti profesoara si copiii din vestiar. :D

On - topic : mai du-le si tu "la service" din cand in cand...fa-le sa dispara ;) Sau daca nu...cursuri de Scratch, macar sa iasa ceva util din asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate