Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Copiii de azi si electronicele- tablete , telefoane etc

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,635
  • Înscris: 21.06.2016

View Posttfmercedez, on 14 februarie 2018 - 18:39, said:

Am vazut un documentar recent despre efectele negative asupra intelectului, psihicului copiilor prea mici care sunt lasati sa se joace cu dispozitivele cu ecran.
S-a demonstrat faptul ca dau dependenta,  genereaza agresivitate comportamentala, stari de frustrare,  in fine, in general doar efecte negative , si mai nimic bun.

In comert , jucariile au inceput sa aibe ecrane, la fel ca si tabletele,  multe jucarii au ecrane.  Dar nici unde nu se specifica varsta indicata, si mai ales timpul maxim alocat acestor dispozitive.

Eu cred ca ar fi necesara o campanie  de constientizare a adultilor in legatura cu efectele negative , niste reguli in utilizarea dispozitivelor cu ecran.

Copilul meu este ahtiat dupa jocuri pe telefon, dar cu mine nu-i merge. Stie ca nu are voie, nici nu-mi mai cere. Problema este ca la bunici reuseste sa puna mana pe jocuri,  pentru ca ei nu sunt severi cu el, si le convine sa nu-si bata capul , ca sta linistit cu ochii fixati in ecran.  Socrii cred ca dimpotriva , este benefic!  Li se pare normal, ca astea sunt vremurile.
Am observat ca in zilele cand nu are acces la jocuri electronice, se comporta mai normal, spre deosebire de zilele in care "rupe fîşu" pe tableta, sindevine obsedat de  jocurile pe care le-a jucat, alte subiecte nu-i mai trec prin cap. Pur si simplu i se ingusteaza orizonturile.


Si a cui e vina domle?
Problema sint PARINTII care nu vor sa fie "batuti la cap". Pai daca nu vrei a fii batut la cap il pui intr-o cusca in pivnita si gata. Telefonul e o chestie similara.
A, nu sint parinitii ci bunicii? Pai de ce il lasi la bunici? Aia ce vina au ca la visrta la care ar trebui sa se odihneasca sa mai creasca un plod? Nu mai au nici energia, nici cheful, nici ratiunea si mai ales NICI RASPUNDEREA. E copilul tau, pe ei ii doare in c00r.

#20
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Eu mă uitam la diapozitive. Nu știa lumea de autism, dar erau cu toții siguri că uitându-mă la dispozitive o să înnebunesc sau o să orbesc. 36 ani. Nu am orbit ;)

#21
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,635
  • Înscris: 21.06.2016

View Postmaccip, on 14 februarie 2018 - 19:22, said:

Daca copilul se plictiseste  inseamna ca are nevoie de un fratior.
Daca se plictisesc si impreuna, le mai faci inca un fratior.
La mine a functionat.
Posted Image
Si dupa aia le dai tablete.
Viata e frumoasa, ai liniste in casa.

#22
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postmaccip, on 14 februarie 2018 - 18:57, said:

Asta-i lumea lor, nu le poti taia tableta din meniu. Poti s-o reduci, dar sa le-o tai de tot e o tampenie.
Joacele alea ii ajuta in gandire, daca nu devin o obsesie.
Si apoi e o parghie buna sa-i faci sa te asculte.
Daca nu te speli pe dinti ---> nu mai vezi tableta.
Si ia sa vezi ce fain se spala pe dinti...

Posted Image
Si-o sa vezi ce fain va gasi metode de a accede la tableta fara sa stii si fara sa se spele pe dinti!

View PostMar-zZz, on 14 februarie 2018 - 19:40, said:

O alta problema este ca multi copii stau toata ziua cu ochii in telefon / laptop, dar daca ii pui sa-si faca un referat  sau sa instaleze un joc nu sunt in stare. Stau si se uita ca niste zombalai la cine stie ce varzar, care bate campii si povesteste ce a facut in ziua respectiva.
Si pentru asta, tot "adultii atehnici" sunt de vina?

#23
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Mai bine era inainte de '89 in privinta asta ! Nu erau mobile,nici internet si lumea era mai linistita ! In prezent multi se ''autodistrug'' cu tehnologia asta !!!

#24
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012

View Postmyshyk, on 14 februarie 2018 - 20:07, said:

Si pentru asta, tot "adultii atehnici" sunt de vina?

Nu, sunt de vina parintii care folosesc tableta pe post de " ia tableta si stai cu ochii in ea si lasa-ma pe mine in pace", si dupa se intreaba de ce copilul are probleme de comportament. Pai cum sa fie normal copilul ala cand a fost educat de unu / una de pe youtube, sau de desenele animate.

#25
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,468
  • Înscris: 15.06.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 14 februarie 2018 - 19:51, said:


Si a cui e vina domle?
Problema sint PARINTII care nu vor sa fie "batuti la cap". Pai daca nu vrei a fii batut la cap il pui intr-o cusca in pivnita si gata. Telefonul e o chestie similara.
A, nu sint parinitii ci bunicii? Pai de ce il lasi la bunici? Aia ce vina au ca la visrta la care ar trebui sa se odihneasca sa mai creasca un plod? Nu mai au nici energia, nici cheful, nici ratiunea si mai ales NICI RASPUNDEREA. E copilul tau, pe ei ii doare in c00r.
Matale ai copii?

View PostDJPocaitul, on 14 februarie 2018 - 20:14, said:

Mai bine era inainte de '89 in privinta asta ! Nu erau mobile,nici internet si lumea era mai linistita ! In prezent multi se ''autodistrug'' cu tehnologia asta !!!
Internet nu a avut lumea nici in 2000, nu trebuie mers inapoi pana la  Moise.  



Altfel: l-am dus la fotbal, la balon - teren acoperit, program pentru juniori, 4-8ani. A inceput sa le povesteasca la copii despre jocuri.. lol. Apoi la dansuri, la judo. Nu vrea inca sa se dea pe brazda.   Se inchide in el, si i se pare ca antrenorii, instructorii sunt agresivi cu el. E neimblanzit.

#26
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Inainte de 90 aveam desene cu portia, iar portia era foarte mica. Bine, aveam si spatiu de jucat pe afara, dar asta-i alta treaba.
Dupa 90, cand am dat de cablu si de Cartoon Network, am rupt televizorul. Acum, nu mai am televizor, nu-i gasesc rostul.
Dupa desene, cand m-am mai marit un pic, am trecut la jocuri pe calculator. Da-i si acolo pana a parait. Acum, am vreun an de cand n-am mai butonat nimic (in afara de turnuletele (tower defense) de pe telefon Posted Image ).
Cu asta mica, incerc sa-i dau sau sa aiba parte de toate. Stie sa foloseasca si telefonul si laptopul (cel putin pentru a-si pune desene singura)dar si sa faca singura un puzzle sau un lego. Nu are un fratior sau o sora pentu mai multa joaca. Apropo, imi zicea un prieten de nepotii lui, ca nu stiau cine-i Rapunzel sau ce balarii desene erau, tocmai pentru ca erau 2 copii si se jucau toata ziua.

Orice interdictie de acuma va duce (cel mai probabil) la o curiozitate mare mai tarziu si va dori sa "recupereze" timpul pierdut cu acea activitate. Aa, ai mei mai imi dadeau si cafea cand eram mic, nu multa, imi curgeau putina in farfuriuta cat sa pot gusta. Uite ca nu mai beau cafea din liceu si atunci beam de...bou.
Pana la urma, nu e o reteta universala pentru a-ti creste copilul dar, cu certitudine, interdictia de orice fel ii va starni curiozitatea. Pana si calugarii si-o mai scapa-n... fundu' curtii.
Tu decizi cu ti-i cresti dar, cel putin acum, poti controla intr-o anume masura ce face sau ce vede.

Inca ceva, imi aduc aminte ca la gradinita, asta-i inainte de 90, aveam program de vizionat desene Miaunel si Balanel. Ne puneam toti ca la cineva si ne uitam la desene.

Edited by sorin147, 14 February 2018 - 21:07.


#27
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016

View PostAdm, on 14 februarie 2018 - 18:57, said:

Nu stiu daca e bine, dar la mine situatia sta cam asa:

Timp de tableta =
- 1x timp de stat afara (vara)
- 2x timp de facut sport (inot, gimnastica, schi).
- 1x timp de citit

ex: 2 ore pe partie = 4 ore tableta

La mine a dat roade.

Baiat sau fata?
Recomand : volei pentru fata ( banuiesc ca ai fata pentru ca ai mentionat gimnastica) sau handbal pentru baiat ( la fel,in locul gimnasticii).

#28
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Deci eu ca ma jucam cu tata de la 2 ani in jocuri pe televizor , am o problema ? Posted Image Posted Image  Dar pot sa spun ca majoritatea anilor din copilarie i-am petrecut cu prietenii pe afara, iar cand am fost mai responsabil/mare , cu bicicleta pe drum... si ne alerga politia, insa nu reusea sa ne prinda ca ne bagam pe drumuri inaccesibile Posted Image

#29
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Generatia ''fulgilor de nea''

''Născută în anii '80, '90 și 2000, generația milenialilor, cunoscută și sub denumirea de generația Y, se distinge prin narcisism și prin dezvoltarea unui puternic cult al propriei personalități, după cum arată o serie de studii. Mai mult, generația Y pune mai mare accent pe bunuri materiale, imagine și faimă, lăsând la coada intereselor concepte precum comunitatea sau mediul, arată o altă cercetare publicată în „Journal of Personality and Social Psychology“.

Din perspectivă emoțională, acești tineri sunt deosebit de fragili, au toleranță la frustrare redusă și o capacitate scăzută de a face față momentelor grele din viață. Chiar și nivelul lor de empatie pare să fie foarte diminuat, pentru că în Universul lor interior este o stare de neputința de care nu sunt conștienți adesea.
''
articol intreg: http://adevarul.ro/l...6a9a/index.html

Edited by YourFan, 14 February 2018 - 22:34.


#30
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Tinerii din ziua de azi au doar Facebook, Whatsapp si Instagram in cap. Vina apartine in totalitate parintilor care le fac toate mofturile!

Attached Files


Edited by sSorsy, 14 February 2018 - 22:36.


#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

View PostFriskey, on 14 februarie 2018 - 18:57, said:

Copiii stau cu ochii in ecrane din plictiseala si lipsa de alt fel de activitate.
Sau pentru distractie. Nu uitati ca si scoala va trece usor pe tablete.

View Posttfmercedez, on 14 februarie 2018 - 19:45, said:

Pai uite ca prefera un joc pe tableta cu LEGO! Dar cand il pun sa se joace cu LEGO real, i se pare greu se asamblat, desfacut piesele. Aia e buba. Timpul pierdut pe tableta, este timpul in care isi poate forma dexteritatea motrica, tactila, sa stie sa apuce un obiect fara sa-l scape, sa se descurce cu degetele.  Eu cred ca pana la 10 ani nu au ce cauta cu tabletele.
Asta se dezvolta la varste mici la gradinita. Deja la varsta interesului pentru tablete trebuie sa aibe dexteritate ca sa le poata opera.
UN fapot amuzant, fiu-meu cand avea 5 ani nu reusea sa rezolve usor si fara ajutor puzzle-urile 3d. Duap ce a descoperit Minecraft-ul, n-au trecut decat vreo 6 luni si facea puzzzle-urile singur. Pe la 6-7 ani a descoperit si jocurile open world 3d, de atunci am observat ca are orientare in spatiu mai buna iar la joaca simuleaza scenarii cu colegii si de cele mai multe ori este lider.

View Posttfmercedez, on 14 februarie 2018 - 19:45, said:

Bine ca la scoli sunt interzise chestiile astea. La unele, cele private.  
Din contra, se introduce tableta in scoli oficial... se renunta treptat la manualele clasice incepand cu clasele mici. Alte tari sunt mult mai avansate la asta.

Edited by andreic, 14 February 2018 - 22:53.


#32
DeathRow

DeathRow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 05.01.2018
Intai parintii trebuie educati, dupa, copii. Copii si nu numai, oamenii in general, se imbolnavesc si sunt nervosi, deprimati, stresati, din cauza rupturii cu natura, sa fim sinceri, cat timp ati petrecut voi sau copilul vostru in natura in ultimul timp? fara masini, telefoane, calculatoare etc. Sa respiri aer curat de munte, nu gaze de esapament, sa urci pe munte, sa bei apa de munte, sa mananci un fruct din copac, etc.

Edited by DeathRow, 14 February 2018 - 22:54.


#33
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007

View Postsorin147, on 14 februarie 2018 - 21:00, said:

Orice interdictie de acuma va duce (cel mai probabil) la o curiozitate mare mai tarziu si va dori sa "recupereze" timpul pierdut cu acea activitate.
100% de acord.
Ai mei n-au interdictii decat la cateva chestii.
1. curent electric. Dar le-am explicat si le-am aratat pe youtube scurtciruite, le-am descarcat si un condensator de 10000uF/63V sa stie si ei ce inseamna o scanteie calumea. Adica sa nu-i apuce curiozitatea. Nu au voie sa bage in priza decat tableta sau leptopul. Am scule electrice destule prin casa, nu umbla la ele. Pe baiat il implic, il pun sa ma ajute daca e ceva. Sa stie si el ce face scula X sau Y, masuri de protectie. Intelege de ce nu are voie si nu umbla. Fata nu e interesata.
2. gaze. N-au voie la aragaz si la cuptor si la tot ce inseamna foc.
3. Obiecte taioase, chimicale. Aici ma refer la cutit, dar e posibil sa mai puna mana si pe alte chestii, am tot felul de scule, freze, burghie, etc... Sa stie ca-s periculoase.
La chimicale..stiu ca pot fi periculoase si nu-si baga nasul. Cel mic e foarte curios, a trebuit sa-i explic de ce nu are voie la chimicale. Am pe balcon destule, le stie locul. Nu-s nici otravitoare, dar nici nu fac bine. Clorura ferica, acid azotic, alcool izopropilic, etilic, hidroxid de sodiu(bagat in sticla, infiletat temeinic), acetona, fosfat trisodic, lubrifianti, fluxuri, sprayuri de tot felul, tot felul de adezivi. Au voie cu lipiciul lor, la scociul lor pentru lipit si atat. Au voie si la sampoane, dar nu la chimicalele de curatat. Insa daca vor sa-si satisfaca curiozitatea, ma cheama si le arat ce vor sa stie. Au trusa de scule din plastic desi... baiatul nu a fost atras de alea de plastic, stie ca nu-s bune de nimic si-l atrag ale mele. :D
4. Medicamente. Acum ceva ani fata voia sirop de tuse din cauza ca nu voia sa raceasca. Acum stiu ca nu au voie sa ia medicamente decat daca ne zice doctorul. Ca numai doctorul stie ce si cum. Ca medicamentele nu-s bune. Au frica amandoi de doctori.

In rest nu au interdictie absolta la nimic. Nu-i cert daca sparg sau strica ceva, indiferent. Au voie cam peste tot, insa ii descurajez cand isi baga nasul unde nu le fierbe oala, nu le interzic.
Cand strica tableta stiu si ei foarte bine ca raman fara ea o perioada. Incerc sa-i invat si rostul banilor, dar nu m-am apucat inca. Ar trebui sa le dau bani sa-si faca pusculita, ceva. Adica sa fie constienti ca tot ce se strica, ne costa.

Au vut sa guste bere? Au gustat. Au vrut sa guste vin? Au gustat. La fel cu cafeaua. Pe vodka sau tarie n-a vrut niciunu sa puna gura, i-a uat de nas. :) Tigara.. nici vorba.
Nu pot sa le interzic ceea ce consum eu. Isi satisfac curiozitatea, vad despre ce-i vorba si.. basta.

Noi nu ne prea uitam la teveu(il deschidem din an in paste), deci nici ei. Nu le place teveul. Pe deoparte nu e bine deoarece nu cunosc desenele animate si ceilalti vorbesc despre nustiu ce motani si iepurasi, eroi de desene.
Fii-mea scrie mult, e activitatea ei preferata, asta micu-i cu tableta, a descoperit un joc complicat pe care nici eu nu stiu sa-l joc. Azi l-am invatat sa citeasca silabele. Am inceput usor(vreo 15minute, atat), se descurca bine zic eu, e OK, are doar 5 ani. O sa mai fac tot asa, 15-20 de minute peste o saptamana. Nu-i graba. Fata stie deja sa citeasca. Fii-miu vrea si el sa invete sa scrie sa stie ce sa caute pe youtube sau in google, acum o pune pe sora-sa.

Dar tableta si internetul sunt de baza. Si asa trebuie sa fie. Cele mai interesante chestii, atat pentru noi, cat si pentru ei, tot pe ecran le gasesc. De ce sa nu reconoastem? Fara leptoape si internet, suntem handicapati.
Daca s-ar strica leptopul(ipotetic, am mai multe) si masina de spalat si n-as avea bani decat de una sau alta, as cumpara leptopul. Fara discutie. De spalat se poate spala si de mana.

Si in conditiile astea, copiii de ce sa nu aiba dreptul si accesul la gadgeturile astea? Se satura si ei. Mai degraba daca le interzici, cand dau de ele.. nu-i mai dezlipesti.
Cunosc insa parinti care au ascuns chestiile astea copiilor. Si nu fac bine deoarece vad la altii, isi doresc si ei. Si cand prind--> nu-i mai dezlipesti de la ecran, raman blocati cu ochii acolo ore in sir. Ai mei nu-s asa totusi.
In opinia mea e o mare greseala sa le interzici sau sa le limitezi grav accesul.

#34
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmyshyk, on 14 februarie 2018 - 18:53, said:


"maxim 10-15 minute pe saptamana adunate si are 3 ani jumate."
Cam tarziu, nu crezi?Posted Image
Aaaa, nu m-am prins aici.... Tarziu ce ?

View Postmaccip, on 14 februarie 2018 - 22:55, said:

In opinia mea e o mare greseala sa le interzici sau sa le limitezi grav accesul.
Sunt doua chestii total diferite. Una e sa interzici, alta e sa limitezi. Da, interzisul nu e bun, dar limitatul da. Una e sa ii interzici sa manance ciocolata si alta sa ii limitezi la 2 tablete de ciocolata pe zi....Asa ca nu le confunda.

View PostsSorsy, on 14 februarie 2018 - 22:31, said:

Tinerii din ziua de azi au doar Facebook, Whatsapp si Instagram in cap. Vina apartine in totalitate parintilor care le fac toate mofturile!
Problema e mai stufoasa si delicata dar as rezuma-o la 3: parintii nu mai au timp de copii dupa ce vin de la servici sau in cel mai rau caz un parinte(parintii) sunt plecati prin stainatate, bunicii deja unii refuza sa se implice total, sistemul social romanesc lipsit de valori.

#35
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,468
  • Înscris: 15.06.2007

View PostsSorsy, on 14 februarie 2018 - 22:31, said:

Tinerii din ziua de azi au doar Facebook, Whatsapp si Instagram in cap. Vina apartine in totalitate parintilor care le fac toate mofturile!
Si cu asta ai rezolvat misterul.
Nu! Pentru ca un copil care are colegi sa nu zicem prieteni, de la scoala va fi "buliit" in termenii astia  importati recent, sa nu zic batjicorit, mistocarit, luat in bataie de joc pentru ca nu are tableta/telefon, ca nu il lasa mama, sau o sa râdă de el pentru ca " e sarac", fraier, etc. Deci nici fara nu va fi bine.

Toti parintii isi doresc tot ce e mai bun pentru copiii lor, si in nebunia cotidiana de azi, cand unii au chiar mai mult decat o slujba, din remuscari incearca sa compenseze lipsa lor cu cadouri, uneori jucarii scumpe cum ar fi telefoanele.

Generatia de copii " orfani ", cu parinti plecati in diferote tari ca sa nu moara de foame acasa va zice ceva?   Sunt mii de copii in tara asta crescuti de matusi, bunici, parintii fiind la munca in strainatate. Chiar si in parcul din apropriere, are baiatul meu un prieten care nu si-a mai vazut parintii de luni de zile, sta cu bunicii.
Cum incearca acei parinti sa-si rascumpere vina lipsei de acasa?

Eu cand am deschis acest topic nu am facut-o ca sa dau vina pe parinti sau pe altveva. Vreau sa discutam la subiect, efectele directe ale ecranelor asupra copiilor.  

On topic: La radio era o discutie educativa pe un post pe care multi il trec cu vederea " trinitas", unde o psihoterapeuta indica unele probleme date de electronicele cu ecran asupra copiilor: copiii stau pe tableta in timp ce mananca, pentru ca altfel poate nu au stare, sau rabdare. Ei pierd astfel notiunea de a manca impreuna la masa, un aspect social fundamental. Atentia este distrasa de la mancare, ei nu mai acorda importanta la ce mananca, cat mananca, cum mananca.  Mai sunt o serie de aspecte, care nu-mi vin la ora asta in gand, in orice caz, niste studii pe tema asta sunt binevenite.

Un autor care a scris o carte despre strategia companiilor contemporane de a creea nevoi artificiale, care sa proviace dependenta.

https://books.google...dir_esc=y&hl=en

Attached File  613CCuI3jAL.jpg   91.97K   6 downloads

#36
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,635
  • Înscris: 21.06.2016

View Posttfmercedez, on 14 februarie 2018 - 20:44, said:

Matale ai copii?

Baiat de 6 ani.
Nu cred sa fi jucat vreodată jocuri pe telefon sau tableta. In viata lui.
Singurul ecran la care se uita sint niște desene animate in unele weekenduri, nu toate.
OK mai vede una alta in condiții pe care eu nu le pot controla dar e infim. Cum dracu sa dai vina pe copil pentru ce faci tu ca adult?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate