Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Copiii de azi si electronicele- tablete , telefoane etc

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Am vazut un documentar recent despre efectele negative asupra intelectului, psihicului copiilor prea mici care sunt lasati sa se joace cu dispozitivele cu ecran.
S-a demonstrat faptul ca dau dependenta,  genereaza agresivitate comportamentala, stari de frustrare,  in fine, in general doar efecte negative , si mai nimic bun.

In comert , jucariile au inceput sa aibe ecrane, la fel ca si tabletele,  multe jucarii au ecrane.  Dar nici unde nu se specifica varsta indicata, si mai ales timpul maxim alocat acestor dispozitive.

Eu cred ca ar fi necesara o campanie  de constientizare a adultilor in legatura cu efectele negative , niste reguli in utilizarea dispozitivelor cu ecran.

Copilul meu este ahtiat dupa jocuri pe telefon, dar cu mine nu-i merge. Stie ca nu are voie, nici nu-mi mai cere. Problema este ca la bunici reuseste sa puna mana pe jocuri,  pentru ca ei nu sunt severi cu el, si le convine sa nu-si bata capul , ca sta linistit cu ochii fixati in ecran.  Socrii cred ca dimpotriva , este benefic!  Li se pare normal, ca astea sunt vremurile.
Am observat ca in zilele cand nu are acces la jocuri electronice, se comporta mai normal, spre deosebire de zilele in care "rupe fîșu" pe tableta, sindevine obsedat de  jocurile pe care le-a jucat, alte subiecte nu-i mai trec prin cap. Pur si simplu i se ingusteaza orizonturile.

Voi ce parere aveti?  Care ar fi varsta minima recomandata pentru dispozitivele cu ecran, si cat timp ar fi voie maximum pe zi?  
Eu intentionat ii las telefoanele sa se descarce, sau sa se strice mufele de incarcare, si daca il las dupa indelungi staruinte si implorari, maximum 10 minute.

#2
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018
pana in varsta de doi ani, bebele nu tre sa aiba contact deloc cu telefon/tableta/tv/de genul....
nu stiam pana m-am fript....
dezvolta autism virtual...cum l-au numit oamenii de stiinta

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Totul se face cu chibzuinta si fara exagerare.

Chestiile astea sunt scoase de oameni ce nu au copii si vad din exterior.

In realitate situatia e cam asa: le dai tableta si se face liniste, poti sa inchizi o pleopa fara sa explodeze ceva si poti sa iti auzi gandurile.

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Lasă să se obişnuiască cu androizii din viitor...

#5
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Parerea mea e ca aici is dau cu parerea niste adulti atehnici. Lasati copii sa se joace cat vor. Sper sa va dea apa cu furculita la batranete.

#6
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 10.02.2017
Consider ca nu mai este NIMIC de facut in aceasta privinta.
"Adultii" actuali sunt fosti copii carora li s-au pus in maini "ecranele". Si ei, alaturi de copiii lor, sunt pierduti din acest punct de vedere.
Nu exclud sa existe si exceptii, insa este inutil sa se mai bata apa-n piua despre varsta minima, pentru ca nu ai cu cine discuta.
Ghinion, fiecare o va duce asa cum va rezista.

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Tentatia lucrului interzis. Nu prin a-l obliga sa nu le foloseasca il vei feri de urmari. Pe de alta  parte, nu stiu cum poti convinge un copil ca astea sunt "nesanatoase" in conditiile in care ceilalti copii se afiseaza ostentativ cu obiecte de genul, cat mai costisitoare si cat mai inutile. Ca sa nu mai vorbesc de " pai tu nu navighezi pe ... ca sa vezi chestiile astea"? Plus statul in jurul aceleiasi mese esi comunicarea pri FB, Mess, Instagram....

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005
Ai mei se uita la TV, la desene animate dar fara violenta. Cred ca cel mai violent desen este Tom si Jerry. In rest cantecele de gradinita, BabyRiki, Road Runner, Mr.Bean, Booba...
Telefon doar baiatului cred ca maxim 10-15 minute pe saptamana adunate si are 3 ani jumate. Telefoanele sunt la discretie, lasate pe pat fara parola si nu umbla. Stie ca nu are voie si de cerut nu cere decat daca ma vede pe mine ca butonez ceva si atunci ii spun ca nu astazi.
In rest eu ma joc cu ei, ii scot pe afara etc.

#9
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
In toate cazurile e vina adulţilor care simt că nu au destul timp pentru ei şi preferă să dea copilului o tabletă, "să stea cuminte"

Edited by Peter Blood, 14 February 2018 - 18:54.


#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 SpeedDemon, on 14 februarie 2018 - 18:49, said:

Parerea mea e ca aici is dau cu parerea niste adulti atehnici. Lasati copii sa se joace cat vor. Sper sa va dea apa cu furculita la batranete.
Da, or fi ei atehnici, dar sunt PARINTI. Pe care ii ingrijoreaza din timp viitorul copiilor lor. O problema pe care cei care nu sunt parinti, n-o pot pricepe. Dar asta nu-i impiedica sa se dea cocosi.
"maxim 10-15 minute pe saptamana adunate si are 3 ani jumate."
Cam tarziu, nu crezi?Posted Image

Edited by myshyk, 14 February 2018 - 18:55.


#11
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Asta-i lumea lor, nu le poti taia tableta din meniu. Poti s-o reduci, dar sa le-o tai de tot e o tampenie.
Joacele alea ii ajuta in gandire, daca nu devin o obsesie.
Si apoi e o parghie buna sa-i faci sa te asculte.
Daca nu te speli pe dinti ---> nu mai vezi tableta.
Si ia sa vezi ce fain se spala pe dinti...

:)

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu e bine sa ii interzici pentru ca ii trezesti interesul si mai tare. Cand scapa, scapa ca vaca in lucerna.
Nu e bine nici sa il incurajezi prea mult. Totul trebuie sa fie moderat.
Copiii stau cu ochii in ecrane din plictiseala si lipsa de alt fel de activitate. Inavta-l si lasa-l sa se joace si pe afara, du-l la un sport, etc.

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Nu stiu daca e bine, dar la mine situatia sta cam asa:

Timp de tableta =
- 1x timp de stat afara (vara)
- 2x timp de facut sport (inot, gimnastica, schi).
- 1x timp de citit

ex: 2 ore pe partie = 4 ore tableta

La mine a dat roade.

#14
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Singurele jucarii care au foarte putine ecrane in ele sunt clasicele Lego.

#15
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Problema cea mai naspa e ca adultii atehnici vad tv-ul ca pe ceva bun si alte forme de entertainment interactive ca fiind diavolul... cand fix tv-ul e ala care tampeste oameni. Eu unul am renuntat la tembelizor de prin 2007 cred.
Asa ai adulti care se holbeaza ore intregi la tembelizor la babe posedate la otv si diverse canale extremiste dar vai vai a stat copilul la pc mai mult de o ora.
Provocarea ca adult ar fi sa ai cu ce sa ii umpli timpul copilului, gen sa il inscrii la un sport DACA COPILUL ISI DORESTE!!! nu ca tie iti place aia si sa faca copilul aia.
Cand copilul sta si se uita cu ochii la tavan neavand ce sa faca din cauza unui adult care ii interzice aia si aia e o problema.
De citit un copil poate citi bine mersi si de pe wikipedia si alte surse. Cartile ofera continut relativ limitat, fix. Asa cu wikipedia citeste despre aia, si iti trezeste curiozitatea un detaliu, il aprofundezi, etc. Sunt si carti bune, citeam Jules Verne fara sa inchid cartea 5-6 ore, dar majoritatea literaturii scolare de exemplu e pur si simplu chin, scriitorii romani comparativ cu cei de renume mondial nu prea au fost asa straluciti.

Edited by SpeedDemon, 14 February 2018 - 19:15.


#16
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Daca copilul se plictiseste  inseamna ca are nevoie de un fratior.
Daca se plictisesc si impreuna, le mai faci inca un fratior.
La mine a functionat.
:)

#17
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
O alta problema este ca multi copii stau toata ziua cu ochii in telefon / laptop, dar daca ii pui sa-si faca un referat  sau sa instaleze un joc nu sunt in stare. Stau si se uita ca niste zombalai la cine stie ce varzar, care bate campii si povesteste ce a facut in ziua respectiva.

#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007

 connectorxp, on 14 februarie 2018 - 19:00, said:

Singurele jucarii care au foarte putine ecrane in ele sunt clasicele Lego.
Pai uite ca prefera un joc pe tableta cu LEGO! Dar cand il pun sa se joace cu LEGO real, i se pare greu se asamblat, desfacut piesele. Aia e buba. Timpul pierdut pe tableta, este timpul in care isi poate forma dexteritatea motrica, tactila, sa stie sa apuce un obiect fara sa-l scape, sa se descurce cu degetele.  Eu cred ca pana la 10 ani nu au ce cauta cu tabletele. Bine ca la scoli sunt interzise chestiile astea. La unele, cele private.  


Un rau mai mic, ar fi dupa parerea mea, daca tot se joaca, sa o faca cum trebuie. Prefer sa-l las la mall 5 minute in replica de masina de Formula 1 care are pedale, volan, si simuleaza un joc de curse.  Macar acolo mai misca din membre, nu sta fixat ca o reptila , ca uita sa respire. Sau jocuri interactive  gen gimnastica, dans si alte prostii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate