Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Directiva europeana ignorata de banci si BNR

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postgeostorm, on 21 februarie 2018 - 16:13, said:

Bancile nu fac cadouri, insa unele functioneaza cu marje de profit  mai mici si altele cu mai mari.

Foamea bancilor din Romania e mult prea mare, aici e problema sistemului bancar de la noi.
Iar foamea lor exagerata pune in primejdie stabilitatea tarii
Eu zic sa nu te hazardezi la afirmatii care te depasesc de departe din toate punctele de vedere. In Romania singura instabilitate este cea politica in nici un caz cea monetara.

#74
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postradunic, on 21 februarie 2018 - 15:38, said:

Nu vrei și pace...
În UK 78% din plăți sînt făcute cu cardul. În România 20%. De sume absolute nu mai zic că a zis baliosss un pic mai sus și diferența e de 20 de ori.
Și da, cînd compari 3 lei cu 0 lire da, comisioanele sînt mai mari că orice e mai mare ca zero. Da' tipul ăla, la fel ca tine, a uitat de comisoanele pitite în prețuri.
Chestia cu merele era pentru tine - tu o ții morțiș că în UK comisioanele sînt zero. Eu doar ți-am atras atenția că ai uitat de comisoanele incluse în prețul produsului și că ar fi frumos să le socotești și pe alea înainte să afirmi ceva.
Și repet - alea 5-10 lire de care te-ai bucurat că ți le-a dat banca le-ai returnat cu vîrf și îndesat cînd ai făcut cumpărăturile...
Băncile nu fac cadouri - nici aici, nici dincolo. Iar dacă totuși pare că fac, stai liniștit -  doar pare.
Tot repeti aceleasi lucruri gresite care sint doar opiniile tale, si ti le respect, nu e cazul sa le tot repeti.
Inca o data, recisteste atent ce a spus seful Consiliului Concurentei, si poate intelegi.

Nu mi se pare ca bancile fac cadouri, ti se pare doar tie ca ai niste informatii (desi nu spui de unde si nu aduci dovezi) cum ca ar fi de fapt cumva serviciile si acolo scumpe sau mai scumpe...

Inca o data:
- consiliul concurentei te contrazice. nu eu

- eu am de vreo 2 ani si ceva cont fara comision. A fost greu de obtinut, dar l-am obtinut. Poti sa imi spui de ce mi se pare doar ca nu e asa si de fapt e cumva cum stii tu asa conspirativ? Imi iau niste bani cumva din casa noaptea?

- daca am primit 5% dobanda la lire in UK (enorm comparat cu 1% la leu cat era pe la noi la conturi curente) nu consider un cadou, ci doar dobanda. Look it up

- asa cum au fost comisioane si dobanzi uriase la credite inainte, si acum s-au mai aliniat fortat cu procese si interventii ale institutiilor cu cele din UE, asa se intampla si cu serviciile bancare

- si tu iti poti deschide un cont bancar fara comisioane. Dar pari mai ocupat sa scrii aici despre necesitatea lor... :)

View Postjm2010, on 21 februarie 2018 - 17:18, said:

Eu zic sa nu te hazardezi la afirmatii care te depasesc de departe din toate punctele de vedere. In Romania singura instabilitate este cea politica in nici un caz cea monetara.
nu am mai auzit pana acum pe cineva care face separatie intre instabilitatea politica si financiara...
Coruptia si instabilitatea politica aduc invariabil si instabilitate financiara.
Inca o data, foloseste timpul depus aici in a face un pic de cercetare unde te poti muta cu contul sa scapi si tu de comisioane.

E mai productiv

#75
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postunbrutus, on 21 februarie 2018 - 18:25, said:

nu am mai auzit pana acum pe cineva care face separatie intre instabilitatea politica si financiara...
Coruptia si instabilitatea politica aduc invariabil si instabilitate financiara.
Inca o data, foloseste timpul depus aici in a face un pic de cercetare unde te poti muta cu contul sa scapi si tu de comisioane.

E mai productiv
Pai nu ai auzit pentru ca te invarti in cercuri in care 10 lei face diferenta de la a manca sau nu azi. Si iti pare ca totul este instabil si toti te fura si te oftici pentru nimic.

In alta ordine de idei, eu sunt la Raiffeisen si chiar nu platesc absolut nici un comision, nici la conturi nici la orice fel de operatiune. Adica nu imi iau mie nici un fel de taxe lunare/anuale sau de alt fel. Si nu, nu am salariu la ei :)

Edited by jm2010, 21 February 2018 - 18:36.


#76
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postjm2010, on 21 februarie 2018 - 18:35, said:

Pai nu ai auzit pentru ca te invarti in cercuri in care 10 lei face diferenta de la a manca sau nu azi. Si iti pare ca totul este instabil si toti te fura si te oftici pentru nimic.
In general e un patern la cei cu idei putine dar fixe, nu sint capabili decat sa si le repete obsesiv si sa adauge jigniri
Te incadrezi perfect

View Postjm2010, on 21 februarie 2018 - 18:35, said:

In alta ordine de idei, eu sunt la Raiffeisen si chiar nu platesc absolut nici un comision, nici la conturi nici la orice fel de operatiune. Adica nu imi iau mie nici un fel de taxe lunare/anuale sau de alt fel. Si nu, nu am salariu la ei Posted Image
deci aia 10 lei de comisioane faceau diferenta la mancare la tine? Dupa ce ne-ai tot explicat ca nu pot trai bancile fara comisioane vii si ne informezi ca nici tu nu platesti... deja sintem cam multi care nu platim si totusi bancile inca traiesc...

Tu ai voie sa iti doresti sa nu platesti comisioane, restul din topicul asta sint muritori de foame poamanagii daca vor acelasi lucru.
Sa nu mai zic de astia din alte tari care nu platesc, niste fomisti toti?

#77
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postunbrutus, on 21 februarie 2018 - 18:49, said:

In general e un patern la cei cu idei putine dar fixe, nu sint capabili decat sa si le repete obsesiv si sa adauge jigniri
Te incadrezi perfect


deci aia 10 lei de comisioane faceau diferenta la mancare la tine? Dupa ce ne-ai tot explicat ca nu pot trai bancile fara comisioane vii si ne informezi ca nici tu nu platesti... deja sintem cam multi care nu platim si totusi bancile inca traiesc...

Tu ai voie sa iti doresti sa nu platesti comisioane, restul din topicul asta sint muritori de foame poamanagii daca vor acelasi lucru.
Sa nu mai zic de astia din alte tari care nu platesc, niste fomisti toti?
Pai nu e nici o jignire aici, doar tu vezi o jignire cand iti spune omul unde esti in momentul in care te plangi pentru nimicuri gen cativa lei.
Ca idee, eu nu platesc comisioane din cu totul alte motive (nu intru in detalii ca nu le-ai intelege), nu toti pot sa nu plateasca comisioane :) Dar, pe scurt, nu platesc cam din aceleasi motive pentru care cei din alte tari nu platesc.

#78
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
esti mai special si mai deosebit, un om intre oameni se pare, si putini te putem intelege

#79
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View Postunbrutus, on 21 februarie 2018 - 18:25, said:

Tot repeti aceleasi lucruri gresite care sint doar opiniile tale, si ti le respect, nu e cazul sa le tot repeti.
Evident că sînt opiniile mele așa cum sînt și ale oricui scrie pe aici.

Și restul de răspunsuri pentru ultima oară.

- consiliul concurentei te contrazice. nu eu - n-am zis niciodată că aici comisioanele sînt mai mici, ci că nu ai comisioane zero în UK. De ce - vezi mai jos.
- eu am de vreo 2 ani si ceva cont fara comision. A fost greu de obtinut, dar l-am obtinut. Poti sa imi spui de ce mi se pare doar ca nu e asa si de fapt e cumva cum stii tu asa conspirativ? Imi iau niste bani cumva din casa noaptea? pentru că nu iei în calcul comisioanele luate comercianților, comisioane pe care comerciantul ți le pasează ție.
- daca am primit 5% dobanda la lire in UK (enorm comparat cu 1% la leu cat era pe la noi la conturi curente) nu consider un cadou, ci doar dobanda. Look it up - ai pomenit de primirea a 5 lire, nu de dobînzi; uite aici citat "Pe langa exemplele pe care le-am dat deja, mai dau unul, cu o banca care oferea 5lire pe luna daca foloseai cardul contactless in suma de minim 100 lire pe luna (deci f usor de atins). Contul se chema ceva gen 555, pt ca mai oferea 5 lire pt ca ai contul la ei si 5 pt nu mai stiu ce."  
- asa cum au fost comisioane si dobanzi uriase la credite inainte, si acum s-au mai aliniat fortat cu procese si interventii ale institutiilor cu cele din UE, asa se intampla si cu serviciile bancare - nu zic nu, se va întîmpla cînd piața se va maturiza și poporul va folosi mai mult card decît numerar
- si tu iti poti deschide un cont bancar fara comisioane. Dar pari mai ocupat sa scrii aici despre necesitatea lor... contul pe care îl am e fără comisioane deci poți sta liniștit

#80
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013

View Postgeostorm, on 14 februarie 2018 - 18:18, said:

In anul 2014 EU a dat o directiva prin care toate bancile de pe teritoriul UE erau obligate sa puna la dispozitia clientilor conturi pachetul bancar basic cu costuri 0.

https://europa.eu/yo...eu/index_en.htm

De ce nu s-a respectat aceasta directiva a UE de catre bancile romanesti ?
De ce BNR si OPC nu cer implementarea acestei reguli a UE ?
De ce presa nu trateaza aceasta norma in favoarea clientilor ?Normele astea UE sunt implementate doar atunci cand e convenabil pentru multinationale ?


S-a implementat si in Romania. Inra pe site-ul bancilor sa vezi:
https://www.alphaban...ervicii-de-baza
https://www.brci.ro/...ont-curent.html
https://www.intesasa...achetul-de-baza

M-am plictisit dupa 3 linkuri .. daca ai timp poti verifica si restul : http://bnr.ro/Banci-...ciale-1333.aspx

Dar vezi ca nici in directiva nu specificau sa fie cosult zero " Features of a basic account

A "basic payment account" is an account that covers standard transactions that you use in daily life, such as:
    making deposits
    withdrawing cash
    receiving and carrying out payments (for example direct debits and card purchases)

It should also include a payment card that you can use to withdraw cash and make purchases - both online and in shops.
Where available, the bank should include access to online banking services with your account. However, they do not always have to include an overdraft or credit facility.
In some EU countries, your bank might still charge you an annual fee for this basic payment account. This fee should remain reasonable." ( pt varianta in romana https://europa.eu/yo...eu/index_ro.htm )

#81
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013
El a citit doar ce l-a interesat si a ignorat partile care nu ii dau bine la argumentatie.

#82
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Lasă că-i vedem unde se vor mai plânge cănd vor da taxa la transfer 40 dolari pt 1 dolar sau un leu când s-o adopta bitcoin sau alte crypto. Sau vor modifica taxele după bunul plac minerii sau alţii de prin domeniu.
Se plâng de 2 lei comision la bănci. Dar angajaţii băncilor nu au voie să mănânce şi ei ceva? poate e chiar o rudă de-a ta acolo la muncă la o bancă.

Dacă ai nevoie de un împrumut unde te adresezi? la cămătarii negrii?

Parcă internetul a tâmpit lumea, naţionalismul nu mai e bun biserica nu, bancile nu, politicienii nu, păi atunci anarhia o fi bună. Unde cel mai tare omoară în dreapta si-n stânga o fi cea mai buna alegere + lumea virtuală care e uşor modificabilă de cine se pricepe.

FMI e o mare bancă, lafel şi BERD, dacă mult iubiţii primari ai marilor oraşe nu s-ar împrumuta la ei am avea străzile acoperite cu pământ şi zăpada nedată iarna şi am merge cu căroaia trasă de câini vagabonzi în toate anotimpurile. De asemenea serviciile medicale politia si invatamantul nu ar mai fi gratuite, banii dati de firmele private nu ar fi suficienti pt o economie de tip comerţ cum e cea a româniei care nu produce nimic industrial sau agrar

#83
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postradunic, on 23 februarie 2018 - 15:18, said:

Evident că sînt opiniile mele așa cum sînt și ale oricui scrie pe aici.

Și restul de răspunsuri pentru ultima oară.

- consiliul concurentei te contrazice. nu eu - n-am zis niciodată că aici comisioanele sînt mai mici, ci că nu ai comisioane zero în UK. De ce - vezi mai jos.
- eu am de vreo 2 ani si ceva cont fara comision. A fost greu de obtinut, dar l-am obtinut. Poti sa imi spui de ce mi se pare doar ca nu e asa si de fapt e cumva cum stii tu asa conspirativ? Imi iau niste bani cumva din casa noaptea? pentru că nu iei în calcul comisioanele luate comercianților, comisioane pe care comerciantul ți le pasează ție.
- daca am primit 5% dobanda la lire in UK (enorm comparat cu 1% la leu cat era pe la noi la conturi curente) nu consider un cadou, ci doar dobanda. Look it up - ai pomenit de primirea a 5 lire, nu de dobînzi; uite aici citat "Pe langa exemplele pe care le-am dat deja, mai dau unul, cu o banca care oferea 5lire pe luna daca foloseai cardul contactless in suma de minim 100 lire pe luna (deci f usor de atins). Contul se chema ceva gen 555, pt ca mai oferea 5 lire pt ca ai contul la ei si 5 pt nu mai stiu ce."  
- asa cum au fost comisioane si dobanzi uriase la credite inainte, si acum s-au mai aliniat fortat cu procese si interventii ale institutiilor cu cele din UE, asa se intampla si cu serviciile bancare - nu zic nu, se va întîmpla cînd piața se va maturiza și poporul va folosi mai mult card decît numerar
- si tu iti poti deschide un cont bancar fara comisioane. Dar pari mai ocupat sa scrii aici despre necesitatea lor... contul pe care îl am e fără comisioane deci poți sta liniștit
ai ceva timp liber... tre sa ii dai o utilizare mai buna. Am primit si 5% dobanda, si 5 lire in suma fixa, am spus ca per total, de la mai multe conturi, primeam spre 20 de lire pe luna de la banci. Dar pt tine lucrurile pe care tu nu le cunosti, nu exista, si atunci discutia  merge f f greu.

Chiar nu sesizezi ca faptul ca eu nu am comision la cont nu inseamna ca brusc platesc ceva in plus la comercianti? Plateam si inainte, doar ca acum cel putin nu mai platesc zecile de comisioane de la banci :)

Oricum, retine doar ce a spus consiliul concurentei... pari f inversunat pt nimic in final. Te-am mai intrebat, ce contesti?
Cred ca nici tu nu mai stii. Daca nu crezi ca primeam in UK banii aia, poti cauta pe net, ofertele sint publice...

View Postunknown_35, on 26 februarie 2018 - 16:11, said:

pe langa ca ai ales niste banci de care nu a auzit nimeni ca BRCI, nici nu ai citit corect inainte sa te plictisesti, au comisioane.
Insa daca zici ca directiva s-a implementat, e de bine. Poate mai popularizam conturile fara comisioane, se muta lumea acolo, si astfel forteaza concurenta sa functioneze.

View Postbabarzotea, on 26 februarie 2018 - 17:55, said:

Lasă că-i vedem unde se vor mai plânge cănd vor da taxa la transfer 40 dolari pt 1 dolar sau un leu când s-o adopta bitcoin sau alte crypto. Sau vor modifica taxele după bunul plac minerii sau alții de prin domeniu.
ai o obsesie cu bitcoinul, cred ca ai citit o data ca s-a intamplat sa fie o taxa de 40 dolari si ai ramas asa fixat in timp, in trecut undeva...

Stire de azi: https://cointelegrap...fficial-release
Asta va duce la taxe mult mai mici si constituie si fundatia pt Lightning Network, care va duce taxele spre 0.

In plus, sint deja alte crypto monezi la care taxa de transfer este spre 0 de acum, multe, studiaza un pic inainte sa te arunci cu stiri bomba.

Iti pun si o poza, poate e mai simplu de vizualizat, vezi ca am incercuit cu rosu:

Attached Files



#84
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013
@  unbrutus   Directiva vorbeste de comisioane rezonabile, nu de lipsa comisioanelor. Cele 3 banci sunt primele din lista. Poti sa verifici resul.

Acum nu stiu ce numesti tu comision rezonabil

#85
Rookie_2

Rookie_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 12.02.2017

View PostAdm, on 14 februarie 2018 - 19:20, said:

La romani cardul se foloseste extrem de putin

Absolut neadevarat! La sate poate si de inteles, cand ai pensie agricola de 800 de lei, sa nu iti faci card. In orase mai toti platesc cu cardul pana si sume mizerabile (1o lei). Exceptie buticarii, chelnerii, frizerii, taximetristii - astia vin cu 1000 de bancnote de 1 leu la sfarsit de saptamana.

View PostAdm, on 14 februarie 2018 - 19:20, said:

si in general e folosit sa scoata bani din zid, de preferinta toti!

In UK e coada la bancomate, in special vineri cand scot toti 40 de lire sa se faca praf. La noi se scot bani multi EXACT din cauza comisionului (multe banci au comision fix - scot de 10 ori 200 de lei, sau 2000 o singura data?

Hai sa nu mai plangem bancilor de mila, suntem singurii cretini care facem asta. Cum am fost singurii cretini care am platit datoria externa integral, su suntem singurii cretini care-si platesc datoria externa la secunda acum (15 miliarde/an, serviciu financiar). In aceste zile unde dobanda la banca este 0 (comision de retragere, impozit, CASS aplicat etc) este absolut imoral sa mai vorbim de asa ceva. Banca castiga din: banii mei din banca, dobanda 0,1% valuta, 1% lei versus 8% + comisioane si speze credite, plus certificate de trezorerie plus altele.

Edited by Rookie_2, 03 March 2018 - 21:41.


#86
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Bull... la noi banii se scot din lipsă de informare plus lenea de a-ți face un cont fără comisioane de retragere de la ATM. Există o sucursală a unei bănci - nu dau nume, e în viață - care nu ia comision (în afară de cel pe care-l ia comerciantului, evident) la plăți și retrageri ATM dacă îndeplinești două condiții pe care ar trebui să le poată îndeplini pînă și cei cu salariul minim pe economie. Da' lenea e cucoană mare...

Edited by radunic, 04 March 2018 - 11:08.


#87
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Sau telekom cu o singura conditie si fara curs valutar exagerat...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate