Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Directiva europeana ignorata de banci si BNR

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostAdm, on 14 februarie 2018 - 18:29, said:

E un serviciu si nu prea inteleg de ce credeti ca este free!
Probabil pt ca in alte tari costurile sint 0?
Am stat vreo 5 ani in UK si desi am avut multiple conturi bancare, nu am dat nici un leu/lira in acesti ani pt comisioane de intretinere, incasare etc
Fiind costuri 0, am deschis multiple conturi, de multe ori si din cauza ca primeam de la banca niste sume de bani pt ca am deschis contul la ei

In concluzie, nu numai ca nu am dat, dar am si primit.

In Romania, plateam in acest timp 4-5 tipuri de comision, de intretinere, de administrare, anual, de incasare, de plata etc

Apropo, in UK, transferurile interbancare erau instante si cost 0, la noi dureaza si aduc dupa ele costuri

View PostAdm, on 14 februarie 2018 - 19:20, said:

Ce faci tu se numeste manipulare de cea mai joasa speta.

1. Dai un link pe care cei mai multi te cred pe cuvant despre ce scrie.
Ti-am demonstrat ca nu scrie deloc ce sustii tu, ba dimpotriva!

2. Apoi sugerezi ca Romania e exceptia, iar contul 0 e ceva general, dand exemplu UK.
Romania nu e exceptia.
In UK exista un program de incurajare a platilor electronice si nu tine de aceasta directiva! E doar o concluzie a ta, care e manipulatorie!

Banii trebuie sa se miste, sa fie monitorizati si din miscarea lor electronica bancile castiga.
Cand platesti cu cardul, banca primeste % din plata.
La romani cardul se foloseste extrem de putin si in general e folosit sa scoata bani din zid, de preferinta toti!

La noi toti se descurca, deci banii la saltea. Juma de tara o duce binisor cu salariul minim, desi e cam ciudat...

3. Bancile NU sunt institutii de caritate!
Ele isi fac calcule!
Odata cu cresterea folosirii cardurilor si serviciilor electronice au aparut conturi cu cost de mentenanta 0, dar doar daca ai contul de salariu la ei (ca sa folosesti cardul).
E putin neclar de ce e nevoie de atatea semne de exclamare si de o aparare asaa vehementa a comisioanelor de la banci.

Mai ales cand te gandesti ca au inceput brusc si la noi sa ofere multe banci conturi cu 0 comisioane.
Eu am prins unul la oferta de Black Friday la Raiffeisen de acum vreo 3 ani dar acum vad ca le ofera si la altii.

Noi nu ar trebui sa tinem cu ursu... chiar crezi ca UK e exceptia in Europa?

View Postbabarzotea, on 14 februarie 2018 - 20:00, said:

Daca bancile ar asigura totul gratis de unde ar avea bani de salarii ptr angajati si plata utilitatilor?
Doar din dobanda perceputa din credite?

Să vezi ce de bani se adună din "ciupelile" adică taxele din cryptomonezi ptr trimitere primire. Deci in ianuarie ajunsese la bitcoin cam 60 dolari taxa sa trimiti o suma fie ea in valoare si de 1 dolar.
Si ne plângem de 5 lei dati la banca?
nu vad legatura dintre topic si offtopicul tau cu crypto.
Mai ales ca sint si multe informatii gresite pe care le tot vehiculezi.
Hai sa revenim ontopic
E o directiva europeana, sint niste hotarari judecatoresti care spun ca daca imi dai salariu pe card obligat, tre sa pot plati fara comision, altfel prefer cash etc

View Postbabarzotea, on 14 februarie 2018 - 20:00, said:

Daca bancile ar asigura totul gratis de unde ar avea bani de salarii ptr angajati si plata utilitatilor?
Doar din dobanda perceputa din credite?
inca o data, in europa sint nenumarate cazurile de banci care nu numai ca nu percep comisioane, dar si ofera ele bani clientilor.
In uk, de ex, primeam pana la 5 lire/luna ca am cont la o banca, avand la mai multe, adunam cam 20 de lire pe luna.

Nu mi-am pus problema din ce platesc salariile angajatilor si nu cred ca ar trebui sa iti pui nici tu

#20
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postgeostorm, on 14 februarie 2018 - 18:18, said:

In anul 2014 EU a dat o directiva prin care toate bancile de pe teritoriul UE erau obligate sa puna la dispozitia clientilor conturi pachetul bancar basic cu costuri 0.

Nu înțeleg de unde ai tras concluzia asta. Evident că nu ai citit nimic, ți-a spus cineva, ai văzut scris pe un site, ai concluzionat că așa e. Mai și dai link-uri către pagini care te contrazic.

View Postrosix, on 14 februarie 2018 - 18:31, said:

E pachet zero conditionat de rulaj minim.   Pachet ZERO trebuie sa insemne zero comision, nene...  Scrie in Legea nr. 258/2017, numai ca nu o aplica nici drku.

Trageți concluzii fără să arătați exemple punctuale, pe lege. Nu înseamnă comision zero, ci crezi tu că înseamnă, fără să citești nimic. Este un mod foarte prostesc de a purta o discuție, dar văd că e o practică în rândul multora.

Art. 48. -
(1) Un cont de plăți cu servicii de bază cuprinde următoarele servicii:
a) servicii care permit toate operațiunile necesare pentru deschiderea, administrarea și închiderea unui cont de plăți;
b_ servicii care permit depunerea de fonduri într-un cont de plăți;
c) servicii care permit retrageri de numerar pe teritoriul Uniunii Europene dintr-un cont de plăți la ghișeu sau la bancomate, în timpul sau în afara programului de lucru al instituției de credit;
d) efectuarea următoarelor operațiuni de plată pe teritoriul Uniunii Europene:
(i) debitări directe;
(ii) operațiuni de plată printr-un card de plată, inclusiv plăți online;
(iii) transferuri de credit, inclusiv ordine de plată programată, după caz, la terminale bancare, la ghișee și prin intermediul facilităților online ale instituției de credit.
(2) Serviciile prevăzute la alin. (1) se oferă de instituțiile de credit în măsura în care acestea le oferă deja consumatorilor care dețin conturi de plăți, altele decât un cont de plăți cu servicii de bază.

Art. 53. -
În cazul consumatorilor vulnerabili din punct de vedere financiar, instituțiile de credit oferă gratuit:
a) serviciile prevăzute la art. 48 alin. (1) lit. a) și b_;
b_ serviciile prevăzute la art. 48 alin. (1) lit. c), în cazul în care sunt furnizate la ghișeele sau bancomatele de pe teritoriul național;
c) primele 10 operațiuni lunare efectuate de un consumator prin utilizarea serviciilor prevăzute la art. 48 alin. (1) lit. d). Comisioanele percepute pentru operațiunile care depășesc numărul minim de operațiuni nu sunt mai ridicate decât cele practicate în conformitate cu politica tarifară obișnuită a instituției de credit.

Art. 54. -
În cazul consumatorilor care nu îndeplinesc condițiile prevăzute la art. 4 lit. e), instituțiile de credit:
a) oferă gratuit serviciile care permit toate operațiunile necesare pentru deschiderea, închiderea unui cont de plăți și serviciile prevăzute la art. 48 alin. (1) lit. c);
b_ pot percepe comisioane rezonabile pentru serviciile prevăzute la art. 48 alin. (1), cu excepția serviciilor prevăzute la lit. a).



Adică sunt anumite lucruri care sunt gratuite, nu toate comisioanele. Mi se pare prostesc că trebuie să vă spicuiască cineva articolele de lege pe un subiect pe care îl abordați cu atâtea vehemență. Nici nu-i lege mare, să zici că nu puteți citi. Termenul de "analfabet funcțional" se potrivește perfect aici.

Edited by SmurfK, 14 February 2018 - 21:04.


#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postsags, on 14 februarie 2018 - 20:46, said:

Din 6 in 6 luni trebuie sa dai cu subsemnatul ca te [mai] incadrezi dpdv venit si lipsa conturilor la alte banci.

Ai idee cum se face identificarea consumatorului vulnerabil?  Dai declaratie pe proprie raspundere, interogheaza ei ANAF, mergi tu cu adeverinta, care e procedura?

N-am auzit pana acum de ceva mai tembel ca oamenii cu venituri mici sa aiba gratuitati pe la serviciile bancare. In general un om fara servici, somer, se duce si isi plateste la posta toate alea..nici macar un card nu foloseste ca ar fi gratuit sa deconteze niste facturi.

Oricum, in Romania sunt niste comisioane absolut ABUZIVE de ani buni si vi le enumar:
- comision de depunere numerar in propriul cont sau in contul altuia (la unele banci);
- comision pentru primirea unei sume in cont
- comision de interogare sold la bancomatul propriei banci
- comision de retragere numerar de la bancomat din contul propriu, la propria banca

Acestea imi vin acum in minte - absolut abuzive... Celelalte sunt, intr-o oarecare masura justificate (internet banking, taxa anuala card de credit, comision pentru initiere plata interbancara, etc.)

In America n-o sa vedeti banca sa va ciuguleasca la bancomat cand retrageti din propriul cont sau cand depuneti.

Edited by rosix, 14 February 2018 - 21:12.


#22
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postunbrutus, on 14 februarie 2018 - 20:57, said:

Probabil pt ca in alte tari costurile sint 0?
Am stat vreo 5 ani in UK si desi am avut multiple conturi bancare, nu am dat nici un leu/lira in acesti ani pt comisioane de intretinere, incasare etc
Fiind costuri 0, am deschis multiple conturi, de multe ori si din cauza ca primeam de la banca niste sume de bani pt ca am deschis contul la ei



Da , exact, am vazut si eu reclame multe de genu: deschide cont la noi si primesti nu stiu cate zeci sau sute de lire.
Sau abonamnete de internet + TV cu cate 1 - 2 ani gratis la inceput

Edited by geostorm, 14 February 2018 - 21:19.


#23
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
@rosix: Nu stiu exact care e procedura, nu am intrebat. Te poti interesa la telefon ca au un telverde (deci tot gratuit Posted Image).

#24
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postunbrutus, on 14 februarie 2018 - 20:57, said:

Apropo, in UK, transferurile interbancare erau instante si cost 0, la noi dureaza si aduc dupa ele costuri


Sa spunem ca in Romania, la tranzactiile mai mari decat de suma de vreo 10.000 euro, esti obligat sa o fac doar prin transfer bancar de multe ori comisionat de banca.
Deci daca cumperi sau vin zi o casa, teren ,masina esti obligat sa faci plata prin banca.
Pai daca introduci obligativitatea tranzactiilor prin banca, reglementeaza si comisioanele la transferuri bancare.
Iar dupa cum stim ca mare parte din tranzactiile imobiliare sunt in euro, si comisioanele la transferurile in euro sunt mult mai mari decat la lei

Edited by geostorm, 14 February 2018 - 21:24.


#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postsags, on 14 februarie 2018 - 21:21, said:

@rosix: Nu stiu exact care e procedura, nu am intrebat. Te poti interesa la telefon ca au un telverde (deci tot gratuit Posted Image).

Ma intereseaza doar ca idee, ca informatie, daca verificarea "vulnerabilitatii" clientului se face prin declaratie pe proprie raspundere sau trebuie implicat rahatul de ANAF.

N-am nevoie de aceasta facilitate de cont (n-am cont la nicio banca, nici cont de Facebook) dar urasc ANAF si tot ce tine de ANAF !!!

Edited by rosix, 14 February 2018 - 21:26.


#26
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Arpopo de UK, poti scoare de la sediul bancar sume mari de bani de la sediul bancar cu comision 0.

La BCR comisionul de retragere numerar este 1 %
Bai frate, 1 % enorm, tinand cont ca dobanzile la valuta sunt mult sub acel 1% anual
1% la o suma de mii, zeci sau sute de mii de euro inseamna enorm de mult
In ce tara din UE mai platesti 1% cand retragi banii tai?

Edited by geostorm, 14 February 2018 - 21:33.


#27
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Asa este, si exemplele pot continua.

Mai este o directiva europeana referitoare la platile internationale SEPA, in euro, care trebuie sa fie gratuite.

Cu toate aceste, bancile de la noi se fac ca ploua si continua sa taxeze acele taxe SWIFT desi EU zice clar ca platile in ero prin SEPA sint gratuite si rapide.

Am trimis din Anglia bani in Ro, comision 0, viteza mare.

Am trimis apoi din Ro in UK, taxe de vreo 20 euro si a durat de m-am plictisit.

Deci sa recapitulam:

- plati interbancare instant si gratis in UK, cu costuri si durata mare la noi
- plati internationale in euro prin SEPA gratuit si rapid in alte tari, cu costuri banesti si de timp la noi
- conturi curente de baza cu costuri 0 sau chiar cu recompense in alte tari, cu tot felul de comisioane si fara recompense la noi

Diferentele incep sa para cam mari totusi. Stiu, sintem o tara din lumea a 2a, ei sint lumea 1a, dar totusi.

#28
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 01.05.2006
La noi BNR e subordonata bancilor si nu invers cum ar fi normal.
BNR nu a facut niciodata nimic pentru clienti sau pentru romani, dar aparat cu dintii interesele bancilor.
BNR a privit fara sa miste un deget la tunurile bancare din Ro incepand cu Bancorex pentru care nu a raspuns nimeni nici pana acum.
Avem foarte mare noroc cu UE (aviz celor care tot urla impotriva) pentru ca fara UE comisioanele si taxele percepute de banci in Ro erau cred ca de 100%.




View PostAdm, on 14 februarie 2018 - 19:20, said:

Ce faci tu se numeste manipulare de cea mai joasa speta.

dand exemplu UK.

Cand platesti cu cardul, banca primeste % din plata.

Odata cu cresterea folosirii cardurilor si serviciilor electronice au aparut conturi cu cost de mentenanta 0, dar doar daca ai contul de salariu la ei (ca sa folosesti cardul).

Imi pare rau Adm' dar gresesti cam cu toate afirmatiile tale, cel putin cu cele de sus.

Da, in UK contul curent este gratuit si operatiile curente sunt gratuite. Sa schimbi valuta sau sa trimiti bani in strainatate nu sunt operatiuni curente si evident ca au o taxa/comision.
Dar ORICE transfer sau primire de la ORICE banca din UK este gratuit de exemplu. Sau orice retragere de la orice bancomat (oricare zic) este gratuit. Sau ridicarea/depunerea de numerar la ghiseul bancii, deasemenea free.

La plata cu cardul sigur ca banca primeste % din plata dar nu de la client. Deci pentru client este gratuit.

Nu, n-are nici o legatura cu salariul. La deschire cont si/sau eliberare carduri nu esti conditionat cu nimic.
Inclusiv internet banking-ul este gratuit.

Nu cunosc bancile din alte tari recunosc, dar pot sa fac pariu ca in UE sunt mai multe tari care n-au nici un comision pentru contul curent decat cele care au.
Deci da, Romania cred ca este exceptia.

Si nu le plangeti atata de mila, ca nu merita. Ati vazut profiturile lor? Dar bonusurile anuale de milioane a sute de directori si directorasi?
Eu am prins vremurile cand primeai dobanda si pe contul curent. Asta a disparut complet si nu a fost inlocuit cu nimic!
Dar culmea e ca nici la deposite nu numai ca nu-ti da nimic dar cand vrei sa retragi trebuie sa vii cu bani de acasa.
E cazul concret experimentat de mine la depozitele la termen in lire la multe (daca nu la toate) bancile din Ro!

#29
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
@unbrutus: Fals, directiva este ca platile in EUR in interiorul SEPA trebuie sa fie comisionate la fel ca platile in EUR nationale. Ceea ce s-a facut sau poate nu prea multa vreme, dar acum cred ca deja se face.

Este insa si aici o problema de interpretare si/sau aplicare. Directiva se aplica obligatoriu la platile in EUR. Pentru platille in monedele statelor din UE care nu au trecut inca la EUR, aceste state decid daca sa o aplice sau nu. Romania a decis inca din 2012 ca o aplica. Detaliul este ca se interpreteaza ca pot diferi comisioanle la EUR fata de RON, atat timp cat RON la extern = RON la intern si EUR al extern = EUR la intern. Ceea ce permite pastrarea unor comisioane de n% din suma pentrru platile in EUR, ca daca la RON ar avea aceleasi comisioane ar da faliment din penurie de clienti/ operatii.

Edited by sags, 14 February 2018 - 22:20.


#30
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postunbrutus, on 14 februarie 2018 - 21:50, said:

Asa este, si exemplele pot continua.

Mai este o directiva europeana referitoare la platile internationale SEPA, in euro, care trebuie sa fie gratuite.

Cu toate aceste, bancile de la noi se fac ca ploua si continua sa taxeze acele taxe SWIFT desi EU zice clar ca platile in ero prin SEPA sint gratuite si rapide.

Am trimis din Anglia bani in Ro, comision 0, viteza mare.

Am trimis apoi din Ro in UK, taxe de vreo 20 euro si a durat de m-am plictisit.

Deci sa recapitulam:

- plati interbancare instant si gratis in UK, cu costuri si durata mare la noi
- plati internationale in euro prin SEPA gratuit si rapid in alte tari, cu costuri banesti si de timp la noi
- conturi curente de baza cu costuri 0 sau chiar cu recompense in alte tari, cu tot felul de comisioane si fara recompense la noi

Diferentele incep sa para cam mari totusi. Stiu, sintem o tara din lumea a 2a, ei sint lumea 1a, dar totusi.

Dar BNR ce face , doarme ?
BNR nu trebuie sa vecgheze la fun ctionarea bancilor romanesti in acelasi ritm cu cele din occident ?
Daca nu, care mai e rostul BNR ?

View PostAdm, on 14 februarie 2018 - 19:20, said:


2. Apoi sugerezi ca Romania e exceptia, iar contul 0 e ceva general, dand exemplu UK.



Dar pe cine vrei sa dau exemplu, Papua Noua Guinee ?
Daca nu ne comparam cu alte tari din UE, uniune din care facem si noi parte, atunci cu cine sa ne comparam ?

Sa nu uitam ce spunea recent consiliul concurentei:

Profiturile şi comisioanele practicate de băncile din România sunt mai mari decât în alte state din Uniunea Europeană, iar concurenţa nu prea funcţionează, a declarat joi pentru News.ro Bogdan Chiriţoiu, preşedintele Consiliului Concurenţei, care adaugă că a prezentat în Parlament mai multe soluţii pentru a veni în sprijinul consumatorilor.
”La ora actuală, în România sunt multe bănci, prin urmare ne-am aştepta să fie o concurenţă intensă. În acelaşi timp, însă, observăm că în România, profiturile băncilor sunt mai mari decât în alte state ale Uniunii Europene, că avem comisioane mai mari decât celelalte state ale Uniunii, iar mobilitatea clienţilor este foarte scăzută. Toate aceste aspecte indică faptul că nu funcţioneză concurenţa

http://adevarul.ro/e...cf3a/index.html

Edited by geostorm, 14 February 2018 - 22:14.


#31
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Initiatorul e Galeo ala care se lauda ca face saci de bani in UK? Si acum se scobeste sub unghie dau in nas pentru cativa lei? :roflmaofast:

#32
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postgeostorm, on 14 februarie 2018 - 22:26, said:

Profiturile şi comisioanele practicate de băncile din România sunt mai mari decât în alte state din Uniunea Europeană, iar concurenţa nu prea funcţionează, a declarat joi pentru News.ro Bogdan Chiriţoiu, preşedintele Consiliului Concurenţei, care adaugă că a prezentat în Parlament mai multe soluţii pentru a veni în sprijinul consumatorilor.
”La ora actuală, în România sunt multe bănci, prin urmare ne-am aştepta să fie o concurenţă intensă. În acelaşi timp, însă, observăm că în România, profiturile băncilor sunt mai mari decât în alte state ale Uniunii Europene, că avem comisioane mai mari decât celelalte state ale Uniunii, iar mobilitatea clienţilor este foarte scăzută. Toate aceste aspecte indică faptul că nu funcţioneză concurenţa

http://adevarul.ro/e...cf3a/index.html
Deci pana si oficialii romani spun ca avem comisioane mai mari, si totusi vad ca sint multi f vehementi ca e normal sa existe comisioane, ca altfel cum platesc salariile...

#33
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postunbrutus, on 14 februarie 2018 - 22:47, said:

Deci pana si oficialii romani spun ca avem comisioane mai mari, si totusi vad ca sint multi f vehementi ca e normal sa existe comisioane, ca altfel cum platesc salariile...

Multi din ei lucreaza probabil in banci si isi apara jobul, bonusurile, salariile
Sau au sotii, copii, amante angajati in banci
Doar stii ca Romania e tara absolventilor de ASE Finainte-banci

Edited by geostorm, 14 February 2018 - 22:56.


#34
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postbaliosss, on 14 februarie 2018 - 22:36, said:

Initiatorul e Galeo ala care se lauda ca face saci de bani in UK? Si acum se scobeste sub unghie dau in nas pentru cativa lei? Posted Image
Nu numai asta, da' a gasit el o directiva europeana care "obliga" la gratuitate. Doar ca nu stie sa spuna care directiva si cum suna/care este paragraful care obliga la gratuitate.

Pare a fi ceva nou? :D :D

#35
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Stiu ca bancile sunt de vina pentru tot, apoi Basescu si BNR.

Bancile nu sunt de plans, dar se vede cu ochiul liber ca s-au restrans enorm in ultimii 10 ani si se tot repliaza.

Stiu ca suntem saraci si vrem totul gratis, dar sa "f*ti fara sa platesti" nu e realist!
Sa compari UK sau alta tara civilizata cu RO este pur si simplu prostesc de utopic.

Quote

Potrivit studiului, alte activități preferate de românii care intră pe internet sunt convorbirile prin intermediul aplicațiilor de tipul Whatsapp Voice Call și video-chat-ul.
La polul opus, serviciile bancare și documentarea online sunt cel mai puțin folosite: doar 8% dintre români folosesc internet-banking-ul, la o medie europeană de aproape 60%.

Quote

Românii au în portofele 3,5 milioane de carduri pe care nu le folosesc, dar care acumulează datorii şi care îi pot face să ajungă pe lista neagră a Biroului de credite.
Dintre cele 14,1 milioane de carduri valabile aflate în posesia românilor, doar 10,6 milioane sunt cu adevărat folosite.

Intelegeti?

1. Putini au card
2. 1/3 sunt nefolosite
3. Nu prea avem bani cu care sa ne mandrim si sa ii folosim

=> bancile nu au de unde ciuguli din folosirea cardului!

Bancile nu sunt proaste!
Daca nr de posesori de carduri si folosiinta lor ar exploda, atunci ar da totul gratis, doar sa le folosesti!

Si totusi, eu m-am uitat la ce am eu ca angajat:
- costuri 0 pt ca imi iau salariul in cont + overdraft 2 salarii cu dobanda preferentiala
- retrageri lei cu cumision 0 la bancomatul oricarei banci
- 1 card gratuit
- 1 card suplimentar cu cost 40 lei/an

Cam pe oriunde merg platesc cu cardul.
Numerar scot din zid gratuit.
Pentru utilitati am Direct Debit gratuit sau cu cardul online.
Pana si intretinerea o platesc cu cardul online.

Asadar... unde ma jecmaneste atat banca aia rea?

P.S. Am facut de curand o plata in EUR catre Germania si m-a costat ff putin, prin SEPA. Nu mai e sistemul SWIFT.

#36
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View PostAdm, on 14 februarie 2018 - 23:17, said:

1. Putini au card
2. 1/3 sunt nefolosite
3. Nu prea avem bani cu care sa ne mandrim si sa ii folosim

=> bancile nu au de unde ciuguli din folosirea cardului!


Atunci inchidem mare parte din banci, si raman doar 2 -3 banci, pentru nevoile bancare ale romanilor

Banci putine- mai multe tranzactii per banca

Daca romanii nu folosesc asa mult cardul, redcuem numarul de banci

Edited by geostorm, 14 February 2018 - 23:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate