Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Directiva europeana ignorata de banci si BNR

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
In anul 2014 EU a dat o directiva prin care toate bancile de pe teritoriul UE erau obligate sa puna la dispozitia clientilor conturi pachetul bancar basic cu costuri 0.

https://europa.eu/yo...eu/index_en.htm

De ce nu s-a respectat aceasta directiva a UE de catre bancile romanesti ?
De ce BNR si OPC nu cer implementarea acestei reguli a UE ?
De ce presa nu trateaza aceasta norma in favoarea clientilor ?Normele astea UE sunt implementate doar atunci cand e convenabil pentru multinationale ?

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 geostorm, on 14 februarie 2018 - 18:18, said:

De ce nu s-a respectat aceasta directiva a UE de catre bancile romanesti ?
De ce BNR si OPC nu cer implementarea acestei reguli a UE ?
De ce presa nu trateaza aceasta norma in favoarea clientilor ?Normele astea UE sunt implementate doar atunci cand e convenabil pentru multinationale ?

De escroci si de infractori.  
Legea e oricum una tembela. Ca s-o poti pune in aplicare trebuie sa faci interogare in bazele ANAF pentru toti posesorii de cont curent, ca sa le determini venitul, ceea ce este o imbecilitate.  Nu mai vorbesc ca ai nevoie de acordul omului.

https://www.avocatne...-deputați.html

Edited by rosix, 14 February 2018 - 18:29.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Le ce banca te referi ?
De ex. Raiffeisen Bank are pachet ZERO.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Eu am citit link-ul dat de tine si nu vad nicaieri ideea de cost 0 sau free - DIMPOTRIVA

Quote

In some EU countries, your bank might still charge you an annual fee for this basic payment account. This fee should remain reasonable.


Quote

If you are legally resident in an EU country you are entitled to open a "basic payment account". Banks cannot refuse your application for a basic payment account just because you don't live in the country where the bank is established.

Mergi cu buletinul la orice banca si iti va deschide cont, dar in general exista taxa lunara si taxe pe trnazactii.
E un serviciu si nu prea inteleg de ce credeti ca este free!

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 pasilla, on 14 februarie 2018 - 18:25, said:

Le ce banca te referi ?
De ex. Raiffeisen Bank are pachet ZERO.

E pachet zero conditionat de rulaj minim. Pachet ZERO trebuie sa insemne zero comision, nene...  Scrie in Legea nr. 258/2017, numai ca nu o aplica nici drku.

http://www.anpc.gov....58_din_2017.pdf

Câștigul salarial mediu brut prognozat pentru 2018 este de 4.162 de lei, astfel că pragul de 60% amintit mai sus ar fi momentan de aproximativ 2.497 lei.

6. Ce servicii sunt gratuite pentru consumatorii vulnerabili care au un cont de servicii
de bază?
Consumatorii vulnerabili din punct de vedere financiar au acces gratuit la:
- deschiderea, administrarea și inchiderea unui cont de plăți;
- depunerea de fonduri într-un cont de plăți;
Cu excepţia cazului în care consumatorul declară că i-a fost notificată închiderea contului
- retrageri de numerar la ghișeele sau bancomatele de pe teritoriul național;
- la primele 10 operațiuni lunare aferente debitărilor directe, plății printr-un card de plată, inclusiv plăți online și transferurilor de credit.

7. Ce avantaje oferă contul cu servicii de bază consumatorilor nevulnerabili?
În cazul consumatorilor, alții decât cei vulnerabili, instituțiile de credit:
 ofera gratuit serviciile care permit toate operatiunile necesare pentru: deschiderea,
inchiderea unui cont de plati si retragerile de numerar;
 pot percepe comisioane rezonabile pentru: administrare, depunere, debitari directe;
- plata printr-un card de plata, inclusiv plati online si transferurilor de credit.

Edited by rosix, 14 February 2018 - 18:48.


#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țarã ºi îmi place aºa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
La Transilvania nu am comision de administrare, de retragere numerar de pe card etc. Internet banking e 1 leu/luna parca dar poti si fara el.
Vorbesc de contul personal. La cel de firma sunt comisioane.

Edited by PoeOvidiu, 14 February 2018 - 18:48.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 rosix, on 14 februarie 2018 - 18:31, said:

E pachet zero conditionat de rulaj minim. Pachet ZERO trebuie sa insemne zero comision, nene...  Scrie in Legea nr. 258/2017, numai ca nu o aplica nici drku.
Câștigul salarial mediu brut prognozat pentru 2018 este de 4.162 de lei, astfel că pragul de 60% amintit mai sus ar fi momentan de aproximativ 2.497 lei.

Si ei cer rulaj de 2000 lei pentru ZERO Tot sau 1000 lei incasari lunare pentru ZERO Simplu.

#8
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

 Adm, on 14 februarie 2018 - 18:29, said:

Eu am citit link-ul dat de tine si nu vad nicaieri ideea de cost 0 sau free - DIMPOTRIVA






Mergi cu buletinul la orice banca si iti va deschide cont, dar in general exista taxa lunara si taxe pe trnazactii.
E un serviciu si nu prea inteleg de ce credeti ca este free!

Cum se face ca in alte state fix asa a fost interpretata acea directiva, pachete de cont curent cu costuri 0.
Vezi UK, unde absolut toate bancile au acel pachet.


#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Ce faci tu se numeste manipulare de cea mai joasa speta.

1. Dai un link pe care cei mai multi te cred pe cuvant despre ce scrie.
Ti-am demonstrat ca nu scrie deloc ce sustii tu, ba dimpotriva!

2. Apoi sugerezi ca Romania e exceptia, iar contul 0 e ceva general, dand exemplu UK.
Romania nu e exceptia.
In UK exista un program de incurajare a platilor electronice si nu tine de aceasta directiva! E doar o concluzie a ta, care e manipulatorie!

Banii trebuie sa se miste, sa fie monitorizati si din miscarea lor electronica bancile castiga.
Cand platesti cu cardul, banca primeste % din plata.
La romani cardul se foloseste extrem de putin si in general e folosit sa scoata bani din zid, de preferinta toti!

La noi toti se descurca, deci banii la saltea. Juma de tara o duce binisor cu salariul minim, desi e cam ciudat...

3. Bancile NU sunt institutii de caritate!
Ele isi fac calcule!
Odata cu cresterea folosirii cardurilor si serviciilor electronice au aparut conturi cu cost de mentenanta 0, dar doar daca ai contul de salariu la ei (ca sa folosesti cardul).

#10
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

 Adm, on 14 februarie 2018 - 19:20, said:

Ce faci tu se numeste manipulare de cea mai joasa speta.

1. Dai un link pe care cei mai multi te cred pe cuvant despre ce scrie.
Ti-am demonstrat ca nu scrie deloc ce sustii tu, ba dimpotriva!

2. Apoi sugerezi ca Romania e exceptia, iar contul 0 e ceva general, dand exemplu UK.
Romania nu e exceptia.
In UK exista un program de incurajare a platilor electronice si nu tine de aceasta directiva! E doar o concluzie a ta, care e manipulatorie!

Banii trebuie sa se miste, sa fie monitorizati si din miscarea lor electronica bancile castiga.
Cand platesti cu cardul, banca primeste % din plata.
La romani cardul se foloseste extrem de putin si in general e folosit sa scoata bani din zid, de preferinta toti!

La noi toti se descurca, deci banii la saltea. Juma de tara o duce binisor cu salariul minim, desi e cam ciudat...

3. Bancile NU sunt institutii de caritate!
Ele isi fac calcule!
Odata cu cresterea folosirii cardurilor si serviciilor electronice au aparut conturi cu cost de mentenanta 0, dar doar daca ai contul de salariu la ei (ca sa folosesti cardul).

Nu e doar concluzia mea, uite ce scrie colegul nostru catean.

https://forum.softpe.../page__st__3600

Iar colegul catean nu se hazardeaza in concluzii pripite, din ce comentarii da pe aici se vede ca e foarte bun cunoscator al sistemului bancar

Cat despre cautatul de scuze pentru necesitatea comisioanelor bancare in Romania pentru ca romanii tin banii la ciorap,chiar nu are rost sa comentez. Daca sunt putinetranzactii atunci reformati sistemul bancar, inchideti din sediile bancare daca romanii nu au nevoie de banci

Edited by geostorm, 14 February 2018 - 19:33.


#11
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Măi ce oameni.
Deci ei vorbesc şi doresc descentralizare şi adoptare crypto (schema ponzi) care au costuri mari şi în schimb se plâng de 1 sau 5 lei comision bancar.

Bineinteles că sunt oferte la unele bănci si ai comisioane zero. Trebuie totusi să lucrezi ceva nu să stai degeaba. Ptr stat degeaba ai o oferta la BT parcă.

Edited by babarzotea, 14 February 2018 - 19:43.


#12
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 25.12.2016

 PoeOvidiu, on 14 februarie 2018 - 18:47, said:

La Transilvania nu am comision de administrare, de retragere numerar de pe card etc. Internet banking e 1 leu/luna parca dar poti si fara el.
Vorbesc de contul personal. La cel de firma sunt comisioane.
Ai comision pe tranzactiile efectuate pe cont?

#13
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Bt percepe comision pana la 5 lei la sumele primite sau trimise din cont spre - dinspre alte banci.
Sumele mai mici au parca 2,5 lei.
probabil bt au mers pe ideea orange de acum cativa ani, cartelarie moca la toti ca sa dea bine la nr de conturi existente

In afara de contul bt restul nu se prea tin degeaba, am avut deja destule conturi, insa dupa ce am schimbat angajatorii a trebuit sa renunt la ele ca intradevar erau inutile si consumau ceva banuti ptr administrare.
Ptr raifesen trebuie sa primesti minim 1000 lei lunar salariu si ai atunci totul zero.
Ptr sume mai mari ai facilitati inclusiv retragerea de bani de la automatele oricarei banci. In fine nu e aia cea mai mare grija.

Edited by babarzotea, 14 February 2018 - 19:52.


#14
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Bancile te ciupesc putin la banii din cont, alti vanzatori de servicii si produse fac la fel, iar apoi ne intrebam de ce naiba pleaca milioane de romani din tara. Pentru ca toate ciupelile astea la bani se aduna, si ca acum romanii pot compara cu ce servicii primesc pe afara.

Unii pe aici vin si zic: ce e asa mult 10 lei comision?
Da, e mult, atata timp cat mai ai conturi si prin alte tari si ai cu ce compara

Edited by geostorm, 14 February 2018 - 19:56.


#15
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Daca bancile ar asigura totul gratis de unde ar avea bani de salarii ptr angajati si plata utilitatilor?
Doar din dobanda perceputa din credite?

Să vezi ce de bani se adună din "ciupelile" adică taxele din cryptomonezi ptr trimitere primire. Deci in ianuarie ajunsese la bitcoin cam 60 dolari taxa sa trimiti o suma fie ea in valoare si de 1 dolar.
Si ne plângem de 5 lei dati la banca?

Edited by babarzotea, 14 February 2018 - 20:02.


#16
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

 babarzotea, on 14 februarie 2018 - 20:00, said:

Daca bancile ar asigura totul gratis de unde ar avea bani de salarii ptr angajati si plata utilitatilor?
Doar din dobanda perceputa din credite?

Să vezi ce de bani se adună din "ciupelile" adică taxele din cryptomonezi ptr trimitere primire. Deci in ianuarie ajunsese la bitcoin cam 60 dolari taxa sa trimiti o suma fie ea in valoare si de 1 dolar.
Si ne plângem de 5 lei dati la banca?

Daca te uiti la cate sedii bancare sunt in Romania, si la cat de putin folosesc romanii serviciile bancare (conform spuselor lui Adm de mai sus) iti dai seama ca poate bancile trebuie sa se restructureze, sa micsoreze numarul de sedii.
Cand vezi sedii bancare luxoase, imense, iti dai seama ca acele banci se scalda in bani si nu fac economie de resurse, ca doar prostii de clienti platesc comisioane...
Sedii mai putine si mai mici, mai putini angajati,digitalizare maxima, facturi mai mici la utilitati, deci costuri mai mici pentru clienti. E foarte simplu

Edited by geostorm, 14 February 2018 - 20:26.


#17
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

 PoeOvidiu, on 14 februarie 2018 - 18:47, said:

La Transilvania nu am comision de administrare, de retragere numerar de pe card etc. Internet banking e 1 leu/luna parca dar poti si fara el.
Vorbesc de contul personal. La cel de firma sunt comisioane.
Ia si retrage de la orice bancomat care il vezi pe strada si vezi cum e.
Asa-i ca nu primesti bani in cont de la alte persoane? Sa vezi cum dai 5 lei incasa op?

#18
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,935
  • Înscris: 24.04.2013
Din ce stiu a devenit de curand obligatoriu si la noi. La BCR stiu ca exista, se numeste ‘Pachetul de servicii de baza pentru persoane vulnerabile financiar’.

E complet gratis, dar vine si cu niste limitari:
  • Se refera doar la cont + card.
  • Nu include si internet banking.
  • Poti avea un singur cont, daca vrei un al doilea (de exemplu ai si valuta) iesi din cadrul acestui pachet. Nu poti avea cont nici macar la alta banca.
  • Ai tranzactii fara numerar gratuite, 10 pe luna. Sunt primele 10 efectuate pe teritoriul UE, deci ar include si transfer international in UE. Capcana cred ca e daca numara toate operatiunile fara numerar, adica si platile cu cardul. Atunci e destul de usor se epuizezi cele 10 gratuite, si daca ai de facut viramente spre sfarsitul lunii atunci se comisioneaza.
  • Din 6 in 6 luni trebuie sa dai cu subsemnatul ca te [mai] incadrezi dpdv venit si lipsa conturilor la alte banci.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate