Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Despre saltele gonflabile

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Andra_cuty

Andra_cuty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 25.12.2016
As vrea sa stiu daca aceste saltele sunt usor de transportat. Ma refer la volum. Se pot impacheta ca sa ocupe un volum mai mic si sa incapa intr-un rucsac de exemplu?

[ https://eintex.pl/pol_pl_Materac-dmuchany-welurowy-99-x-191-x-25-cm-INTEX-64707-2853_6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
1. Nu sunt asa mici.
2. Trebuie sa ai si pompa!
3. In studentie le uram, iar dupa un anumit timp se desumflau pana dimineata.

#3
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 19.08.2005
De care saltea e vorba ? Ca sunt doua.

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ar trebui sa specifice greutatea si dimensiunile cutiei in care vine, sa-ti faci o idee. Daca nu vine cu o pompa, trebuie luata separat, sunt la 230v sau 12v, asta te ajuta si la dezumflat, scoat tot aerul, sa ramana volumul minim.

#5
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Au in dedeman, am luat si eu una de o persoana. N-am mai luat si pompa, asta de o persoana merge umflata si "la plaman", mai ales daca vezi langa tine o bere aburita ca te asteapta. Posted Image Daca iei si pompa, o mai cari si pe aia dupa tine prin (alt) rucsac. ;)
Asta de o persoana merge cam la limita intr-un rucsac.

Edited by Klaudio, 14 February 2018 - 12:23.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Da - incap intr-un rucsac
Se numesc saltele camping dar sa nu te gandesti ca pot fi folosite o perioada indelungata
Greutate: 5 kg / Dimensiune inainte de asamblat: 31 cm,11 cm,37 cm
Vezi detalii aici;
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
au un material catifelat pe fata. de curand am folosit una, era pe albastru, model mai "vechi"

supapa este prin infiletare la saltea, e cu pompa manuala, dai pana simti ca iti este ok. trebuie sa aigrija pe unde o asezi totusi, ca desi este material cauciucat sub ea, o poti sparge usor daca nu stii ce faci.

are si 2 pernute din aceleasi materiale, cu supape ca la mingiile de plaja. eu zic ca merita asa ceva. din ce stiu, a rezistat si la vreo ~180kg

stranse cu tot cu pompa, incape si intr-un ambalaj pt husele auto. deci iti dai seama ca nu e mare

#8
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Se fac relativ mici (merg intr-un rucsac de dimensiuni medii), dar le recomand doar ocazional si oricum in fiecare zi trebuie sa mai bagi aer pt ca peste noapte se mai desumfla putin.

#9
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 24.11.2002
Poti incerca cu una de genul acesta . Incape in rucsac, are volum mic, nu e grea si e autogonflabila, nu mai ai nevoie de pompa si izoleaza mult mai bine, o poti pune direct pe zapada. Si da, e si confortabila!

#10
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Eu am saltea Intex de 2 persoane. E ok ca dimensiune cand e desumflata. Incape intr-un rucsac.

#11
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016
Nu pot fi transportate in rucsac, dar pot fi transportate in masina. Nu poti merge cu ele pe munte ca sa le cari in spate, dar daca mergi intr-un camping cu masina sunt excelente.

#12
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
E foarte grea de carat pe munte, eu oricum prefer izolirul din toate punctele de vedere.

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Pt. drumeţii există variante de saltele mai uşoare şi mai comfortabile.

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,235
  • Înscris: 05.06.2002
poate fi carata in rucsac. problema e daca mai vrei sa cari si altceva in rucsacul ala.

#15
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Vinilinul nu rezistă la stres umflat, desumflat, mereu ai probleme cu o găurice cât un vârf de ac pe unde pierzi aerul, exact când îți este lumea mai dragă ! Sfatul meu este să vă luați cu voi un tub de adeziv pentru țevi PVC cu întărire rapidă, singurul compatibil chimic cu vinilinul care îți oferă posibilitatea să dormi pe saltea după un sfert de oră de la aplicarea peticului și binențeles o bucată de vinilin dintr-o altă saltea de vinilin sau minge de plajă, din care să decupezi petice când ai nevoie ! Unii producători îți oferă un tubuleț cu adeziv, uneori de proastă calitate din care te poți folosi să lipești max. două petice Posted Image

#16
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 01.11.2005
Thermarest daca vrei saltea.

#17
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005

 Viorelsolar, on 14 februarie 2018 - 14:09, said:

Vinilinul nu rezistă la stres umflat, desumflat
Asta din cauză că europenii au interzis ftalaţii ca agenţi de înmuiere în PVC, că cică ar fi cancerigen în contact cu pielea. Vinilul actual este plastifiat cu alţi agenţi (gen Hexamoll) care îl fac casant după un timp şi cedează, asta în afară de faptul că s-a redus şi grosimea foliei, din motive de economie. Am un fotoliu din PVC vechi de 25 de ani care nici nu a cedat nu pierde nici aer, dar pe vremea aia era alt standard de calitate.
Cel mai modern material pt saltele de camping este TPU, care nu conţine PVC şi e de 2 ori mai rezistent, plus că nu e influenţat nici de frig.

#18
Andra_cuty

Andra_cuty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 25.12.2016
Ce inseamna "autogonflabil" la Thermarest? Se umfla singure? :)
Si nu sunt cam mici la 183x53?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate