Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ramuri ce nu necesita chimia?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
rrazvanelul19

rrazvanelul19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.11.2014
Buna ziua!
M-am gandit sa dau la medicina, dar am inteles ca mare parte din examenele de admitere necesita chimie.. pe care nu o pot înțelege de altfel.

Asa că vă intreb, ce ramuri ale medicinei se bazeaza putin spre deloc pe chimie? Si pe ce ramuri nu se da admitere si la chimie?

Imi cer scuze daca intrebarea nu este clara, inca sunt in clasa a 10-a si totusi gandul la viitor imi mănâncă nopțile.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca nu intelegi Chimia, nu ai ce cauta la medicina.
Te poti orienta spre Filologie.

#3
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Poți încerca la medicină alternativă.
Acolo chiar bu trebuie să înțelegi nimic.

#4
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
In 2 ani ai timp sa inveti chimie ca lumea. Ia manualele, du-te la profesori, la colegii care se pricep, deranjeaza-i, pune intrebari pana intelegi tot ce ti-ai propus.

Ca un sfat pentru viata ce-ti sta inainte, sa nu renunti niciodata la visele tale doar pentru ca tu crezi ca nu esti bun la ceva. Daca nu esti bun, invata, exploreaza. Fara munca nu ajungi nicaieri. Vrei la Medicina dar nu stii chimie, atunci pune-te pe treaba si invata chimia, nu te du la ASE si sa iti urasti toata viata ca nu faci ce iti place. Iubesti o fata dar crezi ca e greu de obtinut si te resemnezi cu o oarecare apoi toata viata vei regreta ca nu ai vorbit cu cea dintai.

#5
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
La medicină intri în general, iar ramurile vin mai târziu.

Chiar și asistenții medicali generali dau admitere din chimie.

Este destul timp până în a 12-a să te pui la punct cu chimia. Cu un profesor bun (sau voință deosebită dacă e studiu individual) se rezolvă toate.

#6
rrazvanelul19

rrazvanelul19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.11.2014
Multumesc de raspunsurile de pana acum. Si tehnica dentara necesita chimie? Ideea ca nu e foarte importanta chimia mi.a venit de la un prieten ce vrea sa mearga pe tehnica dentara, spunand ca ii trebuie numai biologia.

#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Nu stiu acum. Dar in urma cu ceva ani la tehnica dentara se dadea admitere din chimie si biologie. In general cam orice tine de latura medicala cere si chimie organica.

  De ce nu te orientezi spre alt domeniu?  Chimia nu e grea dar daca nu iti place e o materie imposibila. Mie mi-a placut, a fost singura materie la care am avut media 10 pe tot parcursul liceului in conditiile in care nu am fost fruntas in clasa mea. Dar am ajuns sa le soptesc premiantilor la ora de chimie :D

Edited by PoeOvidiu, 14 February 2018 - 07:15.


#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Nu avea grija, in sensul ca 1% din medici inteleg ceva chimie.
Asta e adevarul...

In plus, Chimia de admitere nu are nimic de a face cu ce se preda in primii 2 ani related => BIOChimia, si care sincer... nu o pricepe nimeni!

Cu alte cuvinte, e sublim, dar medicina merge inca extrem de mult pe semiologie.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 rrazvanelul19, on 14 februarie 2018 - 01:22, said:

chimie.. pe care nu o pot înțelege de altfel
Dincolo de materiile din facultate care au sau nu in denumire termenul asta, procesele fiziologice din organism au la baza chimia. Ca atare nu poti fi medic sa dai un diagnostic daca tu nu-ti explici una-alta. Omori oameni (culmea, poti ajunge cu hartia in buzunar si fara sa stii asta)!

Edited by neagu_laurentiu, 14 February 2018 - 09:30.


#10
rrazvanelul19

rrazvanelul19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.11.2014
Banuiesc ca n.am incotro decat sa ma impac cu chimia prin pregătiri. Daca e intr.adevar necesara pe orice ramura, n.am incotro decât sa o pricep și sa fac sa.mi placa :)
Mersi mult pentru sfaturi!

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
La Facultăţile de Medicină şi Medicină Dentară concursul de admitere include două discipline (Biologie obligatoriu şi, la alegere, Fizică sau Chimie), totalizând un numar de 100 întrebări, din care 60 pentru proba obligatorie şi 40 pentru cea la alegere.
La Facultatea de Moaşe şi Asistenţă Medicală – pentru specializările Moaşe şi Asistenţă Medicală Generală, concursul de admitere include două discipline (Biologie obligatoriu şi, respectiv, Fizică sau Chimie la alegere)
https://www.realitat...te_2085084.html

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

 rrazvanelul19, on 14 februarie 2018 - 07:01, said:

Multumesc de raspunsurile de pana acum. Si tehnica dentara necesita chimie? Ideea ca nu e foarte importanta chimia mi.a venit de la un prieten ce vrea sa mearga pe tehnica dentara, spunand ca ii trebuie numai biologia.

Attached Files


Edited by Fane, 14 February 2018 - 10:20.


#13
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Chimia ca chimia dar gandeste-te ca in timpul facultatii vei da nas in nas cu biochimia care este afurisita rau de tot si ca doctor,indiferent de specialitate te vei lovi de ea zilnic plus ca mai este si chimia farmacologica care este oribila.

#14
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Adm, on 14 februarie 2018 - 07:24, said:

Nu avea grija, in sensul ca 1% din medici inteleg ceva chimie.
Asta e adevarul...

In plus, Chimia de admitere nu are nimic de a face cu ce se preda in primii 2 ani related => BIOChimia, si care sincer... nu o pricepe nimeni!

Cu alte cuvinte, e sublim, dar medicina merge inca extrem de mult pe semiologie.
și rezultatele încep să se vadă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate