Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Radiere in Romania inainte sau dupa export?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
minxivixen

minxivixen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.02.2018
Buna seara,

inainte sa deschid topicul m-am uitat sa vad daca gasesc raspuns insa nu am gasit nimic concret, de aia sper sa ma puteti ajuta cu un sfat.

Am o masina inmatriculata pe mama mea in Romania (Timisoara) care este folosita de mine in strainatate (Austria). Vreau sa o inscriu aici, insa dureaza prea mult daca trimit numerele + talonul ca mama sa o radieze in Romania si apoi cu certificat de radiere iar tradus, legalizat etc. si ce stiu eu ce alte documente mai trebuie, sa incerc eu sa o inscriu aici (nici nu am unde sa las masina stationata atata timp fara numere).

Astfel m-am gandit sa fac un contract austriac de vanzare/cumparare, pe limba germana, cum ca mama imi "vinde" masina mie si apoi sa ma duc sa o inscriu aici. Ma gandesc ca talonul o sa fie retinut . Ajunge daca ii duc dupa la mama in Romania talonul austriac si numerele romanesti? Sau mai imi trebuie un scris cum ca talonul a fost retinut aici? Am omis aici ceva sau mai trebuiesc si alte acte?

Apreciez daca cineva ma poate sfatui cu cea mai rapida si eficienta metoda de a o inscrie aici si a o radia in Timisoara.

Multumesc anticipat.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Faci contract de vanzare-cumparare, iar cu el mama ta radiaza masina de la Fisc si de la Politie.
Ce faci in Austria e treaba ta.

#3
minxivixen

minxivixen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.02.2018
Pai si atunci fac contract de vanzare cumparare pe germana (austriac) pe care sa il traduc legalizat sau pot sa fac si unul romanesc? Care eveident, ar fi numai de fatada pentru a evita inca o traducere a unui contract

#4
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015
Prima data, dute la Finanzamt si intreaba cit trebuie sa platesti Nova.

#5
minxivixen

minxivixen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.02.2018
La Finanzamt nu o sa mai trebuiasca sa platesc NOVA deoarece masina a fost cumparata anul trecut in Austria, dar inscrisa in Romania tot anul trecut si acuma vreau sa o inscriu totusi aici

#6
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Nu ai nevoie de nici o legalizare.
Faci un contract de vanzare cum ca Doamna vinde autoturismul Marca Model identificat cu numarul de inmatriculare si VIN catre Domnul.
Semnati amandoi si aia e.
(Il faci direct bilingv.)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate