Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Contributii salariu platite retroactiv

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
cobadin

cobadin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.02.2018
Va salut! Ma numesc Mihai, peste cateva zile voi avea un nou loc de munca, insa ultima data cand am fost angajat s-a intamplat anul trecut in luna iunie. Nu am avut somaj in toata perioada asta. Intrebarea mea pt dvs. este daca inainte de angajare, avand in vedere lunile de vid in ceea ce priveste contributiile, e necesar sa platesc ceva retroactiv? Ma gandesc daca nu cumva voi genera probleme viitorului angajator.
Multumesc anticipat pentru raspuns!

#2
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Nu o sa ai probleme, figurezi cu asigurare de sanatate si contributii pensie numai pentru perioadele in care ti s-au platit.
Oricum, noul angajator nu mai plateste asa ceva pentru tine, obligatia lui este de doar 2,5% pentru somaj, conditii de munca, concediu medical si asigurare fond salarii. Plus ca sanatatea si pensia le plateste el, dar din banii tai.

Edited by claudiu1, 14 February 2018 - 00:06.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu iti face griji inutile.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 cobadin, on 13 februarie 2018 - 23:59, said:

Va salut! Ma numesc Mihai, peste cateva zile voi avea un nou loc de munca, insa ultima data cand am fost angajat s-a intamplat anul trecut in luna iunie. Nu am avut somaj in toata perioada asta. Intrebarea mea pt dvs. este daca inainte de angajare, avand in vedere lunile de vid in ceea ce priveste contributiile, e necesar sa platesc ceva retroactiv? Ma gandesc daca nu cumva voi genera probleme viitorului angajator.

NU

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,034
  • Înscris: 09.08.2005

 claudiu1, on 14 februarie 2018 - 00:02, said:

Nu o sa ai probleme, figurezi cu asigurare de sanatate si contributii pensie numai pentru perioadele in care ti s-au platit.
Oricum, noul angajator nu mai plateste asa ceva pentru tine, obligatia lui este de doar 2,5% pentru somaj, conditii de munca, concediu medical si asigurare fond salarii. Plus ca sanatatea si pensia le plateste el, dar din banii tai.
ON nu trebuie să plătești nimic, din momentul angajării vei fi automat asigurat la sănătate iar contribuția la pensie va reîncepe să curgă din același moment
OFF oricum angajatorul plătește tot - plătea și înainte, plătește și acum. Se cheamă cost total cu angajatul. Ce e mai bine acum e că angajatul vede exact cîți bani ia statul.

#6
cobadin

cobadin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.02.2018
Va multumesc pt raspunsurile prompte si solicitudinea pe care mi-ati aratat-o!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate