Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Parere Macbook Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007
Salutare,

De ceva timp vreau sa-mi achizitionez un Macbook Pro (13" sau 15") pentru programare (momentan Android Studio), mail-uri, media si browsing.
(mentionez ca n-am mai avut un laptop de vreo 7 ani)
Momentan am un hackintosh si merge exemplar dar as vrea ceva portabil si destul de puternic.
M-am uitat pe olx la doar doua modele care m-ar interesa:
  • Macbook Pro 13" 2016 (cel base cu 8GB, 256GB, dual core)
  • Macbook Pro 15" 2015 (16GB, 256/512GB, quad core)
Acum dilema mea este urmatoarea: este suficient un MBP 13" cu acel dual core sau trebuie sa plusez pentru un 15" quad?
Imi place ideea de force touch foarte mult, am butonat un MBP 13" 2015 si este foarte interesant.
Bugetul este undeva intre 5000-6000lei.

Multumesc si o seara frumoasa.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Eu nu as suporta ceva cu ecran sub 15" , mai ales ca iti petreci toata ziua in fata lui...

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Depinde la ce-l folosesti . 15" e ok daca nu esti ochelarist :)

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Am de 15 si ma dispera ca este mare, vreau sa-l dau si sa iau un Retina 2017 cu 16GB ram configuratia de baza, maxim touchbar tot de baza.

#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 TruculMagic, on 13 februarie 2018 - 23:22, said:

Eu nu as suporta ceva cu ecran sub 15" , mai ales ca iti petreci toata ziua in fata lui...

Motiv pentru care eu am un laptop cu diagonala de 17.3" si altul cu diagonala de 18.4", ambele pentru folosire acasa. Si chiar pe acestea le conectez uneori la monitorul de 27" sau TV-ul de 55".

Cu diagonala de 15" nu mai vreau: portabil nu este, deoarece volumul il face prea incomod, iar ecranul este prea mic pentru anumite utilizari.

Diagonala de 13" mi se pare ideala. Nu degeaba este utilizata la ultrabook-urile cele mai scumpe. Un MacBook Pro de 13" este echivalentul unui ultrabook. Dimensiunea ecranului este suficient de mare ca sa nu percepi diferente serioase fata de ecranul unui laptop de 15" (mai ales dupa ce te obisnuiesti) si incape cam in orice geanta sau rucsac, nu are un volum atat de mare incat sa te incomodeze cand te strecori prin aglomeratie.
Si un ecran de 12" ar mai fi acceptabil. 13" este cam marimea maxima pentru portabilitate.
Indiferent de marimea ecranului, tot apare uneori nevoia de a conecta computerul la un display mare.

In rest, hardware-ul face diferenta. Vrei performante mai mari, atunci cel de 15", doar ca va fi mai incomod la transport sau sa lucrezi pe el intr-un mijloc de transport in comun, vei avea mereu nevoie de o geanta mare, geanta va fi mereu umflata etc.

#6
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Eu sunt pentru un ecran cat mai mare si pentru cat mai multi GB de memorie...si SSD daca se poate ! Am de 13 si mi se pare mic , il folosesc doar pentru travel si muzica !

#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 armag3d0n, on 13 februarie 2018 - 23:18, said:

  • Macbook Pro 13" 2016 (cel base cu 8GB, 256GB, dual core)

Asta este ceva deosebit. Eu am modelul de 13 2014 si il folosesc la editare foto (Lightroom si GIMP in general) si pentru orice inseamna calatorii.
Este ultraportabil si clar suficient de puternic. Nu te zgarci la RAM si la SSD , ia cele mai generoase posibil in buget (eu am 8GB ram si 256 GB SSD si e la limita dar ma descurc).
Avantajul unui ultraportabil de genul asta este ca il poti cupla la un monitor extern daca vrei sa lucrezi stationar.
Eu consider workstation mutabil (nu portabil) orice este peste 14" ... mari, grele si greoaie de manevrat in calatorii.

Edited by ro_explorer, 14 February 2018 - 00:17.


#8
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007

 TruculMagic, on 13 februarie 2018 - 23:22, said:

Eu nu as suporta ceva cu ecran sub 15" , mai ales ca iti petreci toata ziua in fata lui...
Am butonat un Air 11" și mi s-a părut foarte mic.

 Supermax, on 14 februarie 2018 - 00:07, said:

Eu sunt pentru un ecran cat mai mare si pentru cat mai multi GB de memorie...si SSD daca se poate ! Am de 13 si mi se pare mic , il folosesc doar pentru travel si muzica !
Mi-ar plăcea un 15" dar fara touchbar deoarece nu mi se pare foarte util din punctul meu de vedere.

 ro_explorer, on 14 februarie 2018 - 00:14, said:


Asta este ceva deosebit. Eu am modelul de 13 2014 si il folosesc la editare foto (Lightroom si GIMP in general) si pentru orice inseamna calatorii.
Este ultraportabil si clar suficient de puternic. Nu te zgarci la RAM si la SSD , ia cele mai generoase posibil in buget (eu am 8GB ram si 256 GB SSD si e la limita dar ma descurc).
Avantajul unui ultraportabil de genul asta este ca il poti cupla la un monitor extern daca vrei sa lucrezi stationar.
Eu consider workstation mutabil (nu portabil) orice este peste 14" ... mari, grele si greoaie de manevrat in calatorii.
Sunt într-o dilemă maxima...nu pot să-mi dai seama care este diferența între ele. Mi-ar plăcea și unul de 15" pentru că este mai puternic și mă ține 3-4 ani, dar în schimb nu știu cât de portabil este față de 13".

Îmi place touchpadul acela imens de pe noile mbp, dar nu înțeleg de ce n-au scos și varianta de 15" fara touchbar.

Cred că până la urmă s-ar putea sa merg pe 13" dacă găsesc cu 16gb. Incerc sa găsesc vreun coleg care să aibă de 13 sau de 15 doar să mă uit la ele.

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 armag3d0n, on 14 februarie 2018 - 00:47, said:

Cred că până la urmă s-ar putea sa merg pe 13" dacă găsesc cu 16gb.
Pe mine ma strange ssd-ul mai mult decat ram-ul. La ram doar de vreo 2 ori am ajuns in utilizare maxima (cand procesam niste HDR-uri din 5 RAW-uri babane) in rest nu am avut probleme ... la ssd insa, mereu trebuie sa ma sterg cate ceva.

#10
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

 armag3d0n, on 14 februarie 2018 - 00:47, said:

Cred că până la urmă s-ar putea sa merg pe 13" dacă găsesc cu 16gb. Incerc sa găsesc vreun coleg care să aibă de 13 sau de 15 doar să mă uit la ele.

In ce oras stai? Sunt magazine partener Apple prin tara si au toata gama in magazin pentru probe.

In loc sa scoata touhbar-ul de pe cel de 15 au preferat sa pastreze modelul vechi in gama, dar daca ai banii de 15, nici nu merita sa salvezi cativa lei si sa te alegi cu un procesor antic.
Te sfatuiesc sa mai stai, se tot aude pe la colturi ca Apple au ceva imbunatiri pe teava pentru actuala gama de portabile, tot visez la un 13 cu touchbar si noile procesoare gen8 cu grafica AMD Vega, suficiente pentru mai toate activitatiile.

One thing to note: modelele de 13 cu touchbar au doua ventilatoare in loc de unul, fapt ce ajuta la un "thermal management" mai bun, lucru dovedit prin diverse teste. Daca ai de gand sa-l forjezi este ideal sa iei si acest aspect in calcul.

Edited by connectorxp, 14 February 2018 - 02:04.


#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Daca e ecran Retina, mergi pe 13"
2. E de dorit cat mai mult RAM si Storage, pt ca nu sunt upgradabile.
3. Procesor minim i5 pt termen lung.

#12
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 12.09.2017
Am folosit un ultrabook vaio  de 13inch 3 ani, am ajuns sa lucrez cu el exclusiv pe monitor extern fiindca ma dureau ochii, parerea mea e sa nu iti strici vederea si sa iei de 15-inch.

#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 liviu121314, on 14 februarie 2018 - 10:21, said:

... parerea mea e sa nu iti strici vederea si sa iei de 15-inch.
Si pe telefon cate ore pierzi pe zi, intr-un ecran de 5"? De la ala nu te dor ochii?
Eu lucrez de 15 ani pe laptopuri de 13-14"(evident, la birou le leg in docking station asa ca nu stau exclusiv pe ele) si nu am patit nimic. Cred ca e o chestiune de adaptare si adaptabilitate.

Ecranele retina insa sunt extraordinare (stiu ca haterii Apple o sa riposteze ca marketing bullshit) dar datorita densitatii mari a pixelilor si a scalabilitatii implementte corect in OS, totul este desenat ultra clar pe ecran, la o fidelitate similara cu ce obtii pe telefonul mobil.

#14
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Update ... am facut poza la textul de mai sus de pe un monitor de 24" 1920x1200 si de pe macbook pro retina 13" (nu am umblat la scalare, asa se afiseaza nativ pagina, fara zoom, fara nimic). Nu cred ca e necesar sa spun care e care (apropos de claritate si dureri de cap).

Pozele sunt facute cu telefonul si apoi crop pe aria de text selectata.
Attached File  Screenshot_2018-02-14-10-16-13.jpg   2.43MB   33 downloads   Attached File  Screenshot_2018-02-14-10-15-57.jpg   2.51MB   33 downloads

Edited by ro_explorer, 14 February 2018 - 11:28.


#15
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007

 ro_explorer, on 14 februarie 2018 - 00:55, said:

Pe mine ma strange ssd-ul mai mult decat ram-ul. La ram doar de vreo 2 ori am ajuns in utilizare maxima (cand procesam niste HDR-uri din 5 RAW-uri babane) in rest nu am avut probleme ... la ssd insa, mereu trebuie sa ma sterg cate ceva.
256GB stocare îmi este de ajuns deoarece mai stochez și pe hdd extern și în cloud. Iar cu memoria RAM nu știu niciodată, nu am găsit niciunul pe olx (cu garanție) cu 16gb...

 connectorxp, on 14 februarie 2018 - 01:55, said:


In ce oras stai? Sunt magazine partener Apple prin tara si au toata gama in magazin pentru probe.

In loc sa scoata touhbar-ul de pe cel de 15 au preferat sa pastreze modelul vechi in gama, dar daca ai banii de 15, nici nu merita sa salvezi cativa lei si sa te alegi cu un procesor antic.
Te sfatuiesc sa mai stai, se tot aude pe la colturi ca Apple au ceva imbunatiri pe teava pentru actuala gama de portabile, tot visez la un 13 cu touchbar si noile procesoare gen8 cu grafica AMD Vega, suficiente pentru mai toate activitatiile.

One thing to note: modelele de 13 cu touchbar au doua ventilatoare in loc de unul, fapt ce ajuta la un "thermal management" mai bun, lucru dovedit prin diverse teste. Daca ai de gand sa-l forjezi este ideal sa iei si acest aspect in calcul.
O să trec printr-un magazin Apple și văd direct acolo diferența dintre 15" și 13".

 Adm, on 14 februarie 2018 - 07:27, said:

1. Daca e ecran Retina, mergi pe 13"
2. E de dorit cat mai mult RAM si Storage, pt ca nu sunt upgradabile.
3. Procesor minim i5 pt termen lung.
Mie de procesor îmi este teamă deoarece este dual core (quad cu nucleele virtuale). Ideea este să mă țină vreo 2-3 ani măcar pentru ceea ce vreau eu sa fac.


Din punctul vostru de vedere tastatura cu butterfly2 este peste ce era în 2015? Iar touchbar-ul se merită?
Am citit impresii mixte și de asta intreb.

#16
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
In opinia mea "butterfly" este sub "scissors" de pe modelele anterioare pentru ca ai o senzatie tactila diminuata (nu este un "click" distinct la apasare, cum e la modelel anterioare) si "travel distance" este clar diminuat (la 50% sau mai putin, nu pot sa estimez corect asta). Cat am butonat la un macbook (macbook air nou, care practic are aceeasi tastatura ca pro-ul nou) am avut o senzatie mixta de nou cu neobisnuit (nu in sensul bun). In mod cert ia un pic de timp ca sa te obisnuiesti sa scrii pe butterfly dar, ca parte pozitiva, rezulta mac-uri mai subtiri. 1 mm din grosimea laptopului s-a obtinut doar din tastatura.

In concluzie, e OK si te obisnuiesti si cu tastauta noua, doar ca ia un pic de timp. Pe partea pozitiva, daca nu esti un touch-typist si te uiti la taste din cand in cand cand tastezi (asa cumfac eu de exemplu) ai sa observi foarte putin light blled la modelul nou ... lumina iese doar prin litere si nu face bleed pe margini deloc, asa cum face la modelul vechi.

Edited by ro_explorer, 14 February 2018 - 13:42.


#17
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Cand este static poate avea un hub USB pentru mouse si tastatura clasica si cand este la purtator poate folosi tastatura integrata, nu este asa crunta, fata de fosila mea este diferita dar dupa cateva ore nu simti diferenta.

Edited by connectorxp, 14 February 2018 - 17:53.


#18
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007

 ro_explorer, on 14 februarie 2018 - 13:42, said:

In opinia mea "butterfly" este sub "scissors" de pe modelele anterioare pentru ca ai o senzatie tactila diminuata (nu este un "click" distinct la apasare, cum e la modelel anterioare) si "travel distance" este clar diminuat (la 50% sau mai putin, nu pot sa estimez corect asta). Cat am butonat la un macbook (macbook air nou, care practic are aceeasi tastatura ca pro-ul nou) am avut o senzatie mixta de nou cu neobisnuit (nu in sensul bun). In mod cert ia un pic de timp ca sa te obisnuiesti sa scrii pe butterfly dar, ca parte pozitiva, rezulta mac-uri mai subtiri. 1 mm din grosimea laptopului s-a obtinut doar din tastatura.

In concluzie, e OK si te obisnuiesti si cu tastauta noua, doar ca ia un pic de timp. Pe partea pozitiva, daca nu esti un touch-typist si te uiti la taste din cand in cand cand tastezi (asa cumfac eu de exemplu) ai sa observi foarte putin light blled la modelul nou ... lumina iese doar prin litere si nu face bleed pe margini deloc, asa cum face la modelul vechi.

O sa ma obisnuiesc la un moment dat si cu tastatura aia (aici parerile sunt impartite de la om la om).
Singura nedumerire(frica) a mea este legata de procesor, daca duce urmatorii 2 ani cam la ce mi-am propus eu sa fac cu laptopul, dar din ce-am auzit este destul de potent.

 connectorxp, on 14 februarie 2018 - 17:53, said:

Cand este static poate avea un hub USB pentru mouse si tastatura clasica si cand este la purtator poate folosi tastatura integrata, nu este asa crunta, fata de fosila mea este diferita dar dupa cateva ore nu simti diferenta.

Static cred ca o sa-mi iau un mouse (MxMaster sau Apple) iar ca tastatura o sa ma obisnuiesc.
Iar daca am nevoie de spatiu mai mare de lucru o sa-mi iau un monitor UW si am rezolvat problema.

Si inca o dilema: merita vre 1000lei in plus pentru touchbar? Din punctul meu de vedere nu prea este cine stie ce...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate