Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Orange nu ofera roaming la optiunile mai mici de 10 €

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#19
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

View Postdorin_2k, on 14 februarie 2018 - 07:02, said:

Treci la abonament de 5€ si ai si roaming. ;)
Vezi ca si abonamentele sunt cu si fara roaming. Cel mai ieftin cu roaming e 11 euro.

#20
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
- de la Credit Info:
Daca ai orice optiune de roaming activa, poti folosi in roaming SEE si minutele, mesajele nationale si maxim 1741 MB disponibile in optiunea ta PrePay nationala. In acest caz, primesti un SMS de la Credit Info cu data de valabilitate a optiunii de roaming.

#21
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
sau treci la telekom la 5 EUR si ai roaming.

#22
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007

View Postmartian_693, on 14 februarie 2018 - 00:30, said:

in ue sunt obligati prin lege sa ofere roaming gratis.

Si tu ai inteles prost. In primul rand nu e niciun operator obligat sa ofere acces la serviciul de roaming. In al doilea rand, daca ofera acces, ofera in conditiile lor. In al treilea rand, legea spune doar ca poti sa iti folosesti resursele din ofertele nationale si in roaming SEE, daca ai acces la serviciu. Iar la date se poate pune o limitare, dar nu mai putin de <formula de calcul care tine cont de valoarea optiunii/abonamentului> .


View Postquantico2708, on 14 februarie 2018 - 01:19, said:

pai daca nu e obligatoriu sa ofere roaming legislatia asta europeana e total inutila si nu cred ca Uniunea Europeana intentiona asta .

Legislatia se refera la tarifele de roaming practicate de operatori si care sunt reglementate, nu la conditiile de acces la serviciu. Ca ati inteles tu si altii ca o sa aveti roaming gratis in UE e alta treaba.
Oricum eu te incurajez sa faci reclamatie si sa vezi ce iti raspund ANCOM-ul si ANPC-ul, dar sa pui si aici raspunsul.

L.E: exista topic pentru roaming Orange unde sunt lamurite toate intrebarile astea, daca ai fi cautat un pic inainte probabil ca ai fi inteles: https://forum.softpe...roaming-orange/

Edited by AlexEn, 14 February 2018 - 09:01.


#23
Smarty

Smarty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 03.04.2006
Eu nu inteleg o chestie. Ok trebuie sa ai optiunea de 10 euro ca sa ai incluse beneficii in roaming.
Dar daca ai o optiune mai mica si pleci din tara de ce se taie accesul la roaming cu totul? Daca beneficiile din optiune sunt doar nationale de ce nu se consuma direct din credit?

#24
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007
Fiindca UE nu permite acces la roaming daca ai credit + optiune cu beneficii doar nationale. Asta a fost raspunsul de la ANCOM.
Optiunea de 10 euro este ca sa ai acces efectiv la serviciul de roaming, adica sa poti sa te inregistrezi in reteaua partenerea, sa suni etc.

#25
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Eu sunt curios dacă și alți operatori, din alte țări aparținând SEE, au aceste derogări. Doar curios…

#26
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
ce derogări?

#27
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,682
  • Înscris: 29.03.2010

View Postslai, on 14 februarie 2018 - 07:37, said:

Vezi ca si abonamentele sunt cu si fara roaming. Cel mai ieftin cu roaming e 11 euro.

Eu m-am portat la ei, si am primit oferta de abonament cu 8 euro tva inclus. Pe langa absolut toate beneficiile nationale de voce si mesaje, am si 2 gb disponibili in roaming (in total am 3 gb de internet)

#28
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
@radunic:

European Commission said:

-   An exceptional and temporary derogation system for operators to be used only if authorised by the national regulator, under strict circumstances when the end of roaming charges in a specific market could lead to domestic price increases for the customers of the operator. This derogation can only be authorised by the national regulator if the retail roaming losses of the operator would be equivalent to 3% or more of its mobile services margin.
Source.

- Un sistem de derogări excepționale și temporare pentru operatori care urmează să fie utilizat numai dacă este autorizat de autoritatea națională de reglementare, în anumite condiții strict delimitate, în cazul în care eliminarea tarifelor de roaming pe o anumită piață ar putea duce la creșterea tarifelor naționale pentru clienții unui anumit operator. Această derogare poate fi autorizată doar de către autoritatea națională de reglementare, în cazul în care pierderile din serviciile de roaming cu amănuntul ale operatorului ar fi mai mari sau egale cu 3 % din marja sa aferentă serviciilor de telefonie mobilă.
Sursa.

Sunt iarăși curios ce înțeleg orange și ANCOM prin excepțional și temporar…

#29
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View PostSmarty, on 14 februarie 2018 - 09:29, said:

....
Dar daca ai o optiune mai mica si pleci din tara de ce se taie accesul la roaming cu totul? Daca beneficiile din optiune sunt doar nationale de ce nu se consuma direct din credit?
Ai avut si credit pe langa optiunea cu beneficii nationale si nu ai putut sa suni sau sa primesti apeluri?

#30
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postslai, on 14 februarie 2018 - 07:37, said:

Vezi ca si abonamentele sunt cu si fara roaming. Cel mai ieftin cu roaming e 11 euro.
Sigur, de ce sa nu platesti operatorului tot anul ceva ce folosesti o data, hai de doua-trei ori pe an.

View PostAlexEn, on 14 februarie 2018 - 09:32, said:

Optiunea de 10 euro este ca sa ai acces efectiv la serviciul de roaming, adica sa poti sa te inregistrezi in reteaua partenerea, sa suni etc.
Intamplator doar exact cea mai scumpa optiune ofera acces la roaming. Nu aia de 6 euro, nu de 7, nu de 8. Numai de 10, si aia cu mari conditii. Ah da, stiu, conditiile sunt impuse de Uniunea Europeana, nu de operator. Ca sa vezi. Posted Image

#31
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014

View Postslai, on 14 februarie 2018 - 07:37, said:

Vezi ca si abonamentele sunt cu si fara roaming. Cel mai ieftin cu roaming e 11 euro.
serios? cel mai ieftin e 11 euro? cine te-a pacalit?

#32
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Orange?

[ https://i.imgur.com/LQvjadv.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007

View Postbiogood, on 14 februarie 2018 - 10:44, said:

Intamplator doar exact cea mai scumpa optiune ofera acces la roaming. Nu aia de 6 euro, nu de 7, nu de 8. Numai de 10, si aia cu mari conditii. Ah da, stiu, conditiile sunt impuse de Uniunea Europeana, nu de operator. Ca sa vezi. Posted Image

Nu a impus UE vreun pret de la care operatorul sa dea acces la roaming. De asemenea nu a impus UE nici obligativitatea de acordare roaming.
Deci nu inteleg ce legatira are cu subiectul ce zici tu.

UE a impus doar preturile de retail (pretul maxim cu care poate fi tarifat traficul in spatiul SEE catre consumatorul final) + regulile de acordare acces la roaming in cazul in care clientul are si resurse ce pot fi folosite doar national + resurse ce pot fi folosite si in roaming.

Edited by AlexEn, 14 February 2018 - 15:09.


#34
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostAlexEn, on 14 februarie 2018 - 14:49, said:

De asemenea nu a impus UE nici obligativitatea de acordare roaming.
Ba da.

#35
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007
Ba nu. Mai citeste o data legea. Nu e niciun operator obligat sa acorde acces la serviciul de roaming.
P.S: incep sa se repete aici discutiile care exista deja pe topicul principal de roaming.

Edited by AlexEn, 14 February 2018 - 15:40.


#36
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postcosteld69, on 14 februarie 2018 - 07:44, said:

- de la Credit Info:
Daca ai orice optiune de roaming activa, poti folosi in roaming SEE si minutele, mesajele nationale si maxim 1741 MB disponibile in optiunea ta PrePay nationala. In acest caz, primesti un SMS de la Credit Info cu data de valabilitate a optiunii de roaming.
optiune de roaming adica alea peste 10 EURO

View Postbiogood, on 14 februarie 2018 - 15:28, said:

Ba da.
detaliza te rog

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate