Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Fara penali in functii publice - incepe campania de stragere de semnaturi

* * * * - 16 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1468 replies to this topic

Poll: Fara penali in functii publice (304 member(s) have cast votes)

Voi vreti penali in functii publice?

  1. 1.DA (32 votes [10.53%] - View)

    Percentage of vote: 10.53%

  2. Voted 2.NU (255 votes [83.88%] - View)

    Percentage of vote: 83.88%

  3. 3. Nu stiu/nu ma intereseaza (17 votes [5.59%] - View)

    Percentage of vote: 5.59%

Vote Guests cannot vote

#19
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013

View PostAlecsandru010, on 13 februarie 2018 - 21:24, said:

Deci pana si ei si-au dat seama ca ceva e putred. Chiar si asa, tot o interdictie din topor se numeste si n-are ce cauta in Constitutie.

Ce spui tu ar fi "din topor" daca societatea ar fi cat de cat data la rindea !

Dar, la ce vad ca se intampla acum si directia spre care se forteaza mersul precum si impermeabilitatea populatiei la adevaruri evidente, halul si nivelul la care se manipuleaza, as face o singura concesie:
Prevederea sa fie valabila pe o durata limitata de timp.

#20
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,393
  • Înscris: 28.11.2017

View PostAlecsandru010, on 13 februarie 2018 - 21:24, said:

Deci pana si ei si-au dat seama ca ceva e putred. Chiar si asa, tot o interdictie din topor se numeste si n-are ce cauta in Constitutie.

Special nu am pus formularea din articol ca sa sa vad cine citeste inainte de a comenta (mi s-a intamplat s-o fac si eu).

Cred ca ai criticat demersul mai mult din reflex pavlovian de penelist! :)

Educarea poporului votant ia mult prea mult timp, iar putinizarea Romaniei bate la usa, suntem in criza de timp, orice solutie legala de limitare a dominatiei banditilor este binevenita!

Edited by zartdato1-0, 13 February 2018 - 22:14.


#21
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eşti condus de proşti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postzartdato1-0, on 13 februarie 2018 - 20:21, said:

.

Cititi bine intrebarea! Posted Image
Casa arde și baba se piaptãnã!!!!
Numai cãcaturi au în cap....
Întrebare pentru fraierii ce au timp pentru tîmpenii
- de ce ungurii fac autostrãzi cu fonduri ioropiene
- nu au denea!
Și ãștia au limbrici cu justiția....care la ora actualã este RÃFUIALA ÎNTRE HOȚII CU LEGEA-N MÎNÃ !!!!

#22
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View Postargonaut, on 13 februarie 2018 - 20:31, said:

,
Eu nu cred ca o amnistie schimba automat si caracterul personajului.
Deci treaba e mai complexa, ar trebui spus clar : Fara persoane care au fost condamnate, chiar si amnistiate.
,

Dupa parerea mea (de neinitiat in ale dreptului) amnistia nu schimba statutul persoanei din delicvent in inocent.Daca va trebui sa scoata cineva condamnat si amnistiat un cazier,ce va scrie acolo,ca nu a fost condamnat sau ca e curat ca lacrima.Amnistia practic reduce timpul condamnarii din momentul sentintei pana la amnistie.Mai e termenul de gratiere pe care-l intalnesti in state cand presedintele tarii poate comuta o condamnare la moarte cu inchisoare pe viata.

#23
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postzartdato1-0, on 13 februarie 2018 - 20:21, said:

https://www.hotnews....blice-alese.htm

Voiati ati semna/vota o astfel de propunere?

Sunteti de acord cu penali in functiile publice alese?

Daca da, de ce, daca nu, de ce?

Incepe campania de strans semnaturi pentru aceasta propunere de modificare a Constitutiei Romaniei, voi ce parere aveti?

Eu o voi semna, dar pentru cei cu care am incrucisat verbul sau ciocnit paharul pe forum cred ca nici nu mai era nevoie sa-mi precizez pozitia.

Cititi bine intrebarea! Posted Image
PSD-ALDE isi pregatesc terenul. Vor "spala" asa de bine legile privind coruptia, incat cei care nu vor putea ajunge la conducerea tarii vor fi, sa zicem,  cei care au traversat pe rosu sau cei care au uitat sa plateasca o amenda auto.

Edited by Balamache, 13 February 2018 - 22:54.


#24
ReflejoArmado

ReflejoArmado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 25.12.2017
Prefer un penal (care și-a ispășit pedeapsa) într-o funcție publică, în locul unui incompetent gen Cioloș.

#25
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,917
  • Înscris: 11.07.2016
Eu voi semna o astfel de petitie.
Si sotia mea, si familia mea, in total vreo 6 semnaturi.
Si voi vota si la referndum in sensul asta.
Din pacate nu-mi vine sa cred ca se va ajunge pana acolo.

PS: oricand prefer un Ciolos oricarui cuvantator care se afla acum in pesede, alde, penele sau udemere

Edited by Malus_Dacus, 13 February 2018 - 23:06.


#26
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View PostReflejoArmado, on 13 februarie 2018 - 23:00, said:

Prefer un penal (care și-a ispășit pedeapsa) într-o funcție publică, în locul unui incompetent gen Cioloș.

Iti meriti soarta,nu asta de acum ci cea care o vei avea peste 30 de ani cand vei fi chinuit de boli si foame.Atunci sa-ti aduci aminte ce-ai scris in poiana.

#27
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostBaxon, on 13 februarie 2018 - 20:32, said:

Oricum , cu petitie sau fara , nu se va rezolva nimic !
referendum

#28
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

View PostReflejoArmado, on 13 februarie 2018 - 23:00, said:

Prefer un penal (care și-a ispășit pedeapsa) într-o funcție publică, în locul unui incompetent gen Cioloș.
ahahahahahahahahaha  da-ne exemplu de om competent; evident ma refer la om bine intentionat, ca si dragnea e competent, daor ca intentiile nu-i sunt tocmai curate


Pana una alta nu stiu cate probleme ar rezolva o astfel de prevedere, intotdeauna vor fi papusi pe care penalii le pot manevra in orice pozitie a statului
Problema principala ramane: sa nu mai fie votati  penalii si smecherii; daca lumea n-are aversiune fata de genul astia de oameni  putem sa facem 10 legi si modifcari in constitutie ca degeaba

#29
ReflejoArmado

ReflejoArmado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 25.12.2017
Bine, bravo. Acum du-te și ceartă-l și pe Ion Țiriac. Trebuie să-i fie mare rușine că-l arată cu degetul un rezistent.

Ion Tiriac, despre protestele din ultima perioada din Romania: "Eu, intre hot si prost, prefer hotul" http://sport.hotnews...refer-hotul.htm

Edited by ReflejoArmado, 13 February 2018 - 23:17.


#30
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View PostReflejoArmado, on 13 februarie 2018 - 23:00, said:

Prefer un penal (care și-a ispășit pedeapsa) într-o funcție publică, în locul unui incompetent gen Cioloș.

Tuuuuu ... ai vazut guvernu' actual?

#31
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View PostReflejoArmado, on 13 februarie 2018 - 23:14, said:

Bine, bravo. Acum du-te și ceartă-l și pe Ion Țiriac. Trebuie să-i fie mare rușine că-l arată cu degetul un rezistent.

Ion Tiriac, despre protestele din ultima perioada din Romania: "Eu, intre hot si prost, prefer hotul" http://sport.hotnews...refer-hotul.htm

Ma indoiesc ca ai ajuns la concluzia asta dupa ce l-ai auzit pe Tiriac. Is convins ca ai stiut asta dintotdeauna, numa ca nu aveai un stalp mai rezistent de care sa te ancorezi si tu, ca nu puteai iesi cu un citat fatat de PSD ca era pleonasm.
No, acuma fiecare dupa cata educatie sau vrajeala are, de acasa! Macar tu ai fost sincer, nu ca alti sustinatori ai PSD-istilor care se dau de ceasul mortii sa-si spele penalii si sa le dea alt strat de vopsea proaspata.

Edited by gabyxm, 13 February 2018 - 23:37.


#32
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

View PostReflejoArmado, on 13 februarie 2018 - 23:14, said:

Bine, bravo. Acum du-te și ceartă-l și pe Ion Țiriac. Trebuie să-i fie mare rușine că-l arată cu degetul un rezistent.

Ion Tiriac, despre protestele din ultima perioada din Romania: "Eu, intre hot si prost, prefer hotul" http://sport.hotnews...refer-hotul.htm

Daca ciolos era prost si incompetent astia din guvernul dragnea 3 care aabia articuleaza cateva cuvinte  fara sa le citeasca de pe o foaie, inseamna ca sunt in moarte cerebrala; au iq cu minus

Edited by costy_ytsoc, 13 February 2018 - 23:37.


#33
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
trebuie sa interzica si psihopatilor si emotionalilor sa intre in lumea politica.
psihopati=dragnea,tariceanu
emotionali=vadim tudor

#34
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostReflejoArmado, on 13 februarie 2018 - 23:14, said:

Ion Tiriac, despre protestele din ultima perioada din Romania: "Eu, intre hot si prost, prefer hotul"
Tiriac e un ins care si-a facut averea gratie legaturilor cu fosta Securitate si nu pentru ca ar fi vreun deosebit de abil om de afaceri. A fost la locul potrivit si a muls pe unul si pe altul, fiind ajutat de statul paralel (ala adevarat, sulfuros, provenit din securitate si care s-a raspandit peste tot, in afaceri si desigur in pesedeu). Tiriac e dintotdeauna un bun suporter pesedeu, se intelege de ce.

Zicerea sa inseamna: Decat un "prost" care nu vrea sa-mi ia spaga, prefer un hot care o ia imediat.

View PostReflejoArmado, on 13 februarie 2018 - 23:00, said:

Prefer un penal (care și-a ispășit pedeapsa) într-o funcție publică, în locul unui incompetent gen Cioloș.
Asta era si oful lui Tiriac. "Prostii" nu puneau botul, asa cum era el obisnuit.

View PostAlecsandru010, on 13 februarie 2018 - 21:14, said:

Si sa-ti dau un exemplu: sunt un copil prost, 20 de ani, ma prinde politia beat la volan, infractiune, intentie si, f. probabil, condamnare. Fiindca io am fost beat la volan odata ar trebui sa nu mai pot ocupa o functie publica niciodata? cum sa treci o asemenea prevedere in Constitutie?
O introduci foarte bine. Riscul ca un geniu al administratiei publice sa nu aiba acces la functie din cauza unei greseli din tinerete e infinitezimal.

In schimb beneficiul ca penalii sa nu aiba acces la functii publice e incomensurabil. Schimbul e mai mult decat de dorit.

#35
lucian2retec

lucian2retec

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 09.11.2006
O prostie din toate punctele de vedere.

In conditiile actuale, celor anti-PSD li se pare o idee extraordinara fiindca cred ca scapa de PSD.

Faceti un exercitiu si imaginati-va ca la conducerea DNA este o persoana cu afinitati PSD si in scurt timp, majoritatea celor din opozitie ar avea dosare penale si ar deveni penali.

Ati mai fi de acord cu propunerea respectiva?

Pentru Johannis si Ciolos nici nu trebuie sa fie DNA-ul pro PSD, e suficient sa fie impartial.
In fapt, Iohannis cred ca mai are un dosar penal deschis, pierdut.

Edited by lucian2retec, 13 February 2018 - 23:59.


#36
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postlucian2retec, on 13 februarie 2018 - 23:57, said:

Faceti un exercitiu si imaginati-va ca la conducerea DNA este o persoana cu afinitati PSD si in scurt timp, majoritatea celor din opozitie ar avea dosare penale si ar deveni penali. Ati mai fi de acord cu propunerea respectiva?
Da, pentru ca eu as vrea sa se aplice pentru toate functiile, inclusiv conducerea DNA, prin urmare nu are cum sa ajunga cineva cu afinitati pesede, caci ar avea deja dosar penal.

View Postlucian2retec, on 13 februarie 2018 - 23:57, said:

Pentru Johannis si Ciolos nici nu trebuie sa fie DNA-ul pro PSD, e suficient sa fie impartial.
In fapt, Iohannis cred ca mai are un dosar penal deschis, pierdut.
Presedintele camerei deputatilor = un puscarias in timpul condamnarii.

Mai bine uita-te la partidul tau, ca te faci de cacao cu incercarile jalnice de deviere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate