Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Huawei, acuzată că a încercat să măsluiască review-urile unui telefon

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
"Şeful FBI, Chris Wray, a spus că guvernul american este foarte îngrijorat din cauza riscurilor de securitate pe care răspândirea produselor unor companii fidele unui regim politic care nu împărtăşeşte aceleaşi valori democratice le poate reprezenta. Conform directorului FBI, aceste companii au capacitatea de a fura şi modifica informaţiile în mod fraudulos, creând terenul propice pentru spionaj."
http://adevarul.ro/t...8e79/index.html

#20
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 23.03.2007
DA , are dreptate . drobul de sare e pe soba .
problema majora e ca nu e soba noastra<a lor > ! si cam atat. nimic concret , nu -iau prins nu nimic doar suspecteaza ca chineji e dusmani
si de cia nimic nimic? cum isi baga ei nasu in toate tarile de interes? si intercepteaza convorbiri si comunicatii?

apropo daca tot vroiau huawei sa fure la cate milioane de aparate de telecomunicatii au in toata lumea demult ii faceau pe toti .
sa fim seriosi europa cel putin e impanzita de sculele rosiilor si inca nu nu ne-au cucerit ? poate doar ca si fani ultas ai marcii

edit
si doar pentru ca ei americanii fac acest lucru adica sa fure si sa manipuleze informatiile cand pot si au posibilitatea nu inseamna ca toti vor sa faca asta !
interesant cum mai mereu hotul striga : HOTII!!!!

Edited by botelucian, 15 February 2018 - 13:03.


#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postbotelucian, on 15 februarie 2018 - 13:02, said:

...interesant cum mai mereu hotul striga : HOTII!!!!
Posted Image

Edited by arg, 15 February 2018 - 13:22.


#22
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postgtiu, on 15 februarie 2018 - 12:48, said:

" Hotiii .. huaaaa.. spioni...
treaba cu spionatul e documentata de multe surse independente. Nu prea inteleg ce anume vrei tu sa zici, insa nu cadea in pacatul exagerarilor si extremelor.

#23
kelokata

kelokata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 23.10.2009

View Postgtiu, on 15 februarie 2018 - 12:48, said:


Culmea e ca ff multi inca mai plang de emotie cand Iron Man triumfa si zboara pe langa steagul tarisoarei tocmai salvate. Sper ca nu si de la noi.

Că bine zici... Stai să vezi că imediat o să fim taxați comuniști și că facem jocul ,, chinejilor,,.

#24
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009

View Postunbrutus, on 15 februarie 2018 - 17:34, said:

treaba cu spionatul e documentata de multe surse independente. (...)
Buuulll-shit... scuze, am tușit...Posted Image  Vorbele alea spuse de unu' și de altu' din ăia mari de la americani, e pentru ai lor, că-s înguști la minte și mușcă orice li se aruncă...Posted Image  „Independente”, zici? Hai să fim serioși, cînd ți se comandă o documentare (de la vîrfu' lu' securitatea națională), cum drac' să fii independent? Și, așa cum s-a tot scris pe aici, americanii ar fi ușă de biserică cu ale lor companii, nu-i așa?
Nu sîntem toți picați de pe Lună, oricît le-ar place americanilor să creadă asta...Posted Image

Edited by crislacor, 15 February 2018 - 21:16.


#25
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postcrislacor, on 15 februarie 2018 - 21:14, said:

Buuulll-shit... scuze, am tușit...Posted Image  Vorbele alea spuse de unu' și de altu' din ăia mari de la americani, e pentru ai lor, că-s înguști la minte și mușcă orice li se aruncă...Posted Image  „Independente”, zici? Hai să fim serioși, cînd ți se comandă o documentare (de la vîrfu' lu' securitatea națională), cum drac' să fii independent? Și, așa cum s-a tot scris pe aici, americanii ar fi ușă de biserică cu ale lor companii, nu-i așa?
Nu sîntem toți picați de pe Lună, oricît le-ar place americanilor să creadă asta...Posted Image
nu, sint spuse de din aia mici si nu americani, vezi mai sus ca am pus si eu link si mai sint si altele.
Prefer sa cred un programator care a analizat aplicatii si a publicat studiul pe internet decat pe tine care ai dovezi doar propriile fantezii
Tu insa poti sa iti faci cumparaturile cu carduri rusesti, folosi ceva servicii de mail rusesti etc... ca nu pui tu botu la prostiile americane.

#26
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009

View Postunbrutus, on 15 februarie 2018 - 22:35, said:

(...)
Prefer sa cred un programator care a analizat aplicatii si a publicat studiul pe internet decat pe tine care ai dovezi doar propriile fantezii
Bine, n-ai decît...Posted Image

View Postunbrutus, on 15 februarie 2018 - 22:35, said:

Tu insa poti sa iti faci cumparaturile cu carduri rusesti, folosi ceva servicii de mail rusesti etc... ca nu pui tu botu la prostiile americane.
Am spus ceva de ruși? Vreo aluzie măcar? Și atunci, de unde analogia? Sau doar așa, că dacă nu-s cu ăia tre' neapărat să fiu cu ăilalți? Of, of...Posted Image

P.S. Dacă totuși vrei să știi și părerea mea, ăștia care tac și fac (rușii adică, și cu chinezii imediat pe lîngă ei), ăștia-s cei mai periculoși! Și americanii sunt constienți de asta, dar o coboară la nivelul omului de rînd, cu speranța ca măcar aici să poată controla ceva... că la nivel înalt îs vai și-amar de curu' lor...Posted Image

Edited by crislacor, 15 February 2018 - 22:46.


#27
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 26.08.2007

View Postunbrutus, on 15 februarie 2018 - 22:35, said:

Prefer sa cred un programator care a analizat aplicatii si a publicat studiul pe internet decat pe tine care ai dovezi doar propriile fantezii

Aparusee zilele trecute pe net.. cand o companie specializata in securitatea online, a notificat Google ca 2 aplicatii din suita google monitorizeaza locatia utilizatorului, chiar daca acesta a debifat optiunea si nu si-a dat acordul. Si ca toate datele erau transmise la Serverele Google cu regularitate.
Raspunsul Google a fost .. Da, e adevarat, aveti dreptate. Experimentam si noi.. tocmai pentru ca putem.
Pentru faptul ca va incalca drepturile... pai o sa-l oprim la un moment dat. Fara sa dea date cand si cum, sau daca au facut-o.
INCA mai crezi ca ai control?
Inca mai crezi ca nu esti monitorizat in tot ce faci?

Nu mai gasesc articolul in secunda asta.. dar clar nu sunt fantezii... despre asta ce mai zici?

Vrei intimitate.. sterge FB, i-ati un nokia 5210, si plateste numai cash, renunta la tehnologia moderna.

Edited by gtiu, 16 February 2018 - 10:06.


#28
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 16.02.2005
Asa se face America great again, desi miscarea a inceput cu ceva timp inainte, cu masuri administrative (nu cu comert liber, asa cum clameaza oficial). Pe la inceputul anului un comitet din asta "dubios" din SUA a dat aviz negativ pentru cumpararea MoneyGram de catre Alibaba, pe motiv de "siguranta nationala", securistii astia buni trimit "dovezi" despre securistii rai catre tot felul de blogarasi care le preiau spusele mot-a-mot, etc. Plus alte exemple din trecut, de acelasi gen.
E un razboi economic care nu are nimic de-a face cu o marca sau alta; poate chinezii fac magarii, dar inaintea lor le-au facut americanii, americani care acum nu mai au forta, cash-ul, ca sa-i opreasca pe chinezi, ei sunt "uzina lumii", astfel incat apeleaza la masuri administrative.

A, stati asa, ma intreb cand o sa se inceapa "dezvaluirile" despre Xiaomi, caci o fi Huawei al treilea producator mondial dar Xiaomi e lider pe piata chineza si in curand o sa ajunga si in topul mondial. Posted Image

Edited by worldwide, 17 February 2018 - 14:37.


#29
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postgtiu, on 16 februarie 2018 - 10:04, said:

Aparusee zilele trecute pe net.. cand o companie specializata in securitatea online, a notificat Google ca 2 aplicatii din suita google monitorizeaza locatia utilizatorului, chiar daca acesta a debifat optiunea si nu si-a dat acordul. Si ca toate datele erau transmise la Serverele Google cu regularitate.
Raspunsul Google a fost .. Da, e adevarat, aveti dreptate. Experimentam si noi.. tocmai pentru ca putem.
Pentru faptul ca va incalca drepturile... pai o sa-l oprim la un moment dat. Fara sa dea date cand si cum, sau daca au facut-o.
INCA mai crezi ca ai control?
Inca mai crezi ca nu esti monitorizat in tot ce faci?

Nu mai gasesc articolul in secunda asta.. dar clar nu sunt fantezii... despre asta ce mai zici?

Vrei intimitate.. sterge FB, i-ati un nokia 5210, si plateste numai cash, renunta la tehnologia moderna.
Hai sa discutqam dupa ce gasesti articolul, ok? Altfel ramane cancan. Eu am postat linkuri clare.

Inca o data, pana una alta, toti preferam gmail v servicii de mail rusesti si sa platim pe siteuri americane folosind comapnii americane gen paypal, visa, mastercard si evitam siteurile rusesti.

Deci nu e vorba de "intimitate" in sensul in care il prezinti tu acolo exagerat si cu ironii ieftine (care nu isi au locul intr-o discutie serioasa).
Si tu eviti sa faci plati pe site-uri rusesti... e vorba de alegeri care ne pot creste siguranta.

View Postworldwide, on 17 februarie 2018 - 14:36, said:

A, stati asa, ma intreb cand o sa se inceapa "dezvaluirile" despre Xiaomi, caci o fi Huawei al treilea producator mondial dar Xiaomi e lider pe piata chineza si in curand o sa ajunga si in topul mondial. Posted Image
asa e cand nu citesti si nu te informezi dar arunci cu vorbe doar...
Vezi ca am postat deja mai sus linkuri cu dovezi clare cum xiaomi ca si celelalte marci chinezesti, au brese mari de securitate si trimit date catre servere chinezesti.

#30
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Nu mai citați întreg postul. Folosiți editarea sau citează nickname.

#31
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postworldwide, on 17 februarie 2018 - 14:36, said:

Asa se face America great again, desi miscarea a inceput cu ceva timp inainte, cu masuri administrative (nu cu comert liber, asa cum clameaza oficial). Pe la inceputul anului un comitet din asta "dubios" din SUA a dat aviz negativ pentru cumpararea MoneyGram de catre Alibaba, pe motiv de "siguranta nationala", securistii astia buni trimit "dovezi" despre
Comert liber si fara reguli iti doresti? Adica jungla? Stai bland, noroc ca nu gandim toti asa.
E nevoie de organisme pt monitoarizarea concurentei, legi anti-trust etc

Prefer de 1000 de ori sa ramana MoneyGram american si nu chinezesc sau rusesc.

View Postworldwide, on 17 februarie 2018 - 14:36, said:

poate chinezii fac magarii, dar inaintea lor le-au facut americanii,
Chinezii fac sigur magarii, nu poate. Sint un regim nedemocratic in care Google este interzis, si propaganda le spune doar ce vor ei sa transmita.
Daca iti place asa mult, muta-te acolo si navigheaza pe internetul ala de la chinezi din spatele marelui Firewall.

Ce treaba are argumentul Ponta, "dar si ei au furat"? Faptul ca nu stiu cand in trecut au facut si altii rele nu justifica alte rele facute de altii... termina cu argumentul asta.

View Postnick5roo, on 18 februarie 2018 - 10:42, said:

Nu mai citați întreg postul. Folosiți editarea sau citează nickname.
sorry. scrie prin regulament chestia asta?
Stiam de citarea postului imediat superior, dar nu si limitarile de care mentionezi tu. Care ar fi motivul?

#32
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Recomandări d. daca fac un comentariu la un mesaj postat imediat anterior, sa nu mai foloseasca citarea integrala a acestuia, pentru a nu ingreuna citirea de catre ceilalti utilizatori a textulu
https://forum.softpe...ului-softpedia/

Eu ți-am făcut recomandarea suplimentară cum să procedezi! Așa că nu comentați moderarea!

#33
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostYourFan, on 13 februarie 2018 - 19:10, said:

Eu stiam de oneplus.
Toate "firmele" mari chinezesti sunt ale conducerii centrale ale statului comunist, cele mici sunt regionale sau satesti. Nu importa cine este trecut in acte (si in Romania comunista firma Crescent cu sediul in Cipru era trecuta ca fiind a lui Voiculescu, de fapt era a statului comunist).

#34
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postnick5roo, on 18 februarie 2018 - 10:52, said:

Recomandări d. daca fac un comentariu la un mesaj postat imediat anterior, sa nu mai foloseasca citarea integrala a acestuia, pentru a nu ingreuna citirea de catre ceilalti utilizatori a textulu
https://forum.softpe...ului-softpedia/

Eu ți-am făcut recomandarea suplimentară cum să procedezi! Așa că nu comentați moderarea!
Nici nu eram sigur ca mi te adresezi mie in mod special, pentru ca nu am citat nici un mesaj postat imediat anterior (nu integral), exact cum se recomanda in regulament

Edited by unbrutus, 18 February 2018 - 11:50.


#35
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postbreitner, on 18 februarie 2018 - 11:04, said:

Toate "firmele" mari chinezesti sunt ale conducerii centrale ale statului comunist, cele mici sunt regionale sau satesti. Nu importa cine este trecut in acte (si in Romania comunista firma Crescent cu sediul in Cipru era trecuta ca fiind a lui Voiculescu, de fapt era a statului comunist).

Mai multe detalii (si) aici: https://www.news.ro/...016041515424105

#36
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 16.02.2005

View Postunbrutus, on 18 februarie 2018 - 10:46, said:

Comert liber si fara reguli iti doresti? Adica jungla? Stai bland, noroc ca nu gandim toti asa.
E nevoie de organisme pt monitoarizarea concurentei, legi anti-trust etc

Da, da, cunosc, am mai citit cate ceva; postul tau imi aminteste de Imperiul Britanic si sloganul acestuia "sa fie marile libere pentru comert" (avand ca imediata urmare creearea celei mai mari flote militare, evident ca pentru "apararea" comertului liber); doar ca vezi tu, in porturile britanice nu puteau descarca ceai decat navele britanice.
Libertatea nu e pentru catei.

View Postbreitner, on 18 februarie 2018 - 11:04, said:

Toate "firmele" mari chinezesti sunt ale conducerii centrale ale statului comunist, cele mici sunt regionale sau satesti.
Pe langa faptul ca afirmatia e incorecta, Huawei de exemplu fiind a angajatilor, intr-o buna parte (angajatii chinezi, nu romanii sau nemtii care lucreaza pentru Huawei), nici macar nu ma deranjeaza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate