Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

studii intrerupte pe CV

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018
As vrea sa stiu si eu , cand construiesc un cv , sa pun sau sa nu pun studiile intrerupte/neterminate.Au vreo valoare pt angajator sau nu?

Probabil o sa radeti dar  am 3 facultati incepute si neterminate:
Relatii Publice si Comunicare sociala, part-time , Iasi (vreo 2 ani in 2006-2007 )

Apoi am plecat in Irlanda si am facut:

- 1 year Diploma in Marketing, Advertising, Public Relations and Sales Management , 2010 ,  Dublin Business School-(asta a fost terminata, o am) (caca maca, dar m-a costat 2mii de euro)
- inceput part-time degree in Business Information Systems (tot DBS, prin 2012-2013); am intrerupt pt ca era despre programare Java, Web design si  nu pricepeam o boaba
- schimbat apoi cursul spre part-time degree in Business Management ( tot la DBS, prin 2014-2015); era usor cursul , dar iar am pus pauza pt ca trebuia sa muncesc full -time, sa invat si sa imi platesc singur taxele
- apoi recent am inceput un curs serios de limba germana  la Goethe Institut in Dublin,  caruia tot asa i-am pus cruce pt ca eram prea obosit

Eu oricum o sa le pun pe CV pt ca altceva la educatie n-am.(Acum revenit in Ro, vreau sa ma apuc iarasi la toamna de o facultate , full time, cu un profil mai practic)

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 usturoi-copalau, on 13 februarie 2018 - 17:27, said:

Probabil o sa radeti dar  am 3 facultati incepute si neterminate:
Majoritatea te vor refuza cand or vedea 3 facultati incepute si neterminate.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
treci diplomele pe care ai reusit sa le iei.

sa vezi ce frumos e cand treci in cv facultatea x inceputa in 2000 si terminata in 2015, dar ea e de 4 ani.

Edited by arg, 13 February 2018 - 17:35.


#4
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Depinde unde vrei sa te angajezi.
Probabil la McDonalds nu-i intereseaza.
De fapt, asta e problema ta, adica sint locuri de munca pe la toate colturile si tu te impiedici de CV ?!

#5
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Nu le pune. N-au nici o valoare, ba chiar vor stârni întrebări despre ele la interviu, iar răspunsurile nu văd cum te-ar putea ajuta. Sunt chestii de un an. Dacă era vorba de terminat cursurile unei facultăți, dar fără să-ți iei licența, ar fi fost altă treabă. Dar așa, nu prea e relevant.

La fel cu locurile de muncă. Dacă vrei să te angajezi ca telefonist, nu interesează pe nimeni că ai lucrat șase luni sudor și încă șase strungar. Nu treci chestiile care nu sunt relevante. Pe de altă parte, trece chestiile unde ai lucrat la negru, inclusiv proiecte, dacă sunt relevante.

#6
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Ai putea sa treci in CV faptul ai urmat cursurile unei universitati, chiar daca nu ai terminat (nu ai un degree/nu ai dat licenta) insa ai, de ex., toate examenele luate (insa trebuie sa te pregatesti si pentru o eventuala justificare de ce nu ai luat si licenta/ai degree). Insa daca din 4 ani (sau cati au fost pentru fiecare facultate) ai fost doar cateva luni din primul an la una, alte cateva luni la a2a, nu prea vad ce relevanta are. Teoria invatata probabil nu este suficienta.
Mai bine te-ai axa pe ce diplome ai si ce experienta. Eventual detaliezi in alta sectiune (sau in personal statement) ce cursuri ai urmat (sau ai incercat sa urmezi) si cum te-au ajutat (daca te-au ajutat) pentru joburile avute.
Plus ca depinde si ce vrei in continuare sa faci, pentru ce vrei sa aplici etc.
Ah, studiile respective nu ai mentionat daca sunt de nivelul unei facultati/degree sau doar diplome de calificare in ceva anume (cu durata de un an).

Edited by Arianna-D, 13 February 2018 - 17:47.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 usturoi-copalau, on 13 februarie 2018 - 17:27, said:

Eu oricum o sa le pun pe CV pt ca altceva la educatie n-am.(Acum revenit in Ro, vreau sa ma apuc iarasi la toamna de o facultate , full time, cu un profil mai practic)

In CV se pun doar scolile absolvite,terminate si patalamaua in buzunar.Restul sunt egal cu zero,maculatura.
Cum adica n-ai nimic la educatie?Gradinita,patru clase,opt clase,zece clase,tot trebuie sa ai ceva terminat.

ps.
Inceperea si nefinalizare a 3 facultati pentru mine inseamna ca persoana in cauza nu este demna de incredere,fiind total neserioasa.Asta fiind putin zis.

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
daca o sa le treci pe lista, o sa ajungi angajat la McDonald's sau sef shaormar, ca altcineva nu o sa te primeasca. Tu prezinti neseriozitate si chiar daca nu te cunosc chiar tin sa cred ca este si adevarat. Cand citesc: "m-am lasat ca eram obosit".

Gandeste-te ca in locul tau sunt oameni care lucreaza full time + facultate pe langa si termina in 4 ani si stau 16 ore pe zi plecati.

#9
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004
Pune-le, neaparat!!!
Depinde "decat" de sexul (nici nu amintesc de orientarea... politica a) angajatorului daca apreciaza ca tu incepi ceva si apoi termini foarte greu sau deloc... Posted Image

#10
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

 adisz, on 13 februarie 2018 - 17:46, said:


Nenea asta are dreptate. Asculta la el :D

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

 usturoi-copalau, on 13 februarie 2018 - 17:27, said:

vreau sa ma apuc iarasi la toamna de o facultate , full time
N-ai nevoie de CV, tine-te de scoala.

#12
sasesase

sasesase

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.03.2017
primii 6 ani sunt grei pana ajungi in anul 3.

on: pune doar ce ai terminat.. daca pui chestii incepute si neterminate o sa inspiri nesiguranta. niciun angajator nu vrea o persoana care renunta.

p.s. da-o-n colo de facultate, sunt atatea chestii online pe care le poti invata..

#13
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

 usturoi-copalau, on 13 februarie 2018 - 17:27, said:

...sa pun sau sa nu pun studiile intrerupte/neterminate...
Nici usturoi n-ai mâncat, nici gura nu-ţi miroase.
Părerea mea

#14
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018
Deci studiile neserioase nu se pun la socoteala.

Totusi - daca tot suntem la piata muncii - experienta la job din strainatate  nu se ia in seama in Ro? 10 ani , 6 ani muncitor normal si 4 ani manager de departament;intr-un supermarket, job normal, 40 de ore pe saptmana etc ; am si scrisoare de referinta de la ei.
Doar nu toata lumea e biologi si programatori.

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 usturoi-copalau, on 13 februarie 2018 - 17:27, said:

Eu oricum o sa le pun pe CV pt ca altceva la educatie n-am.(Acum revenit in Ro, vreau sa ma apuc iarasi la toamna de o facultate , full time, cu un profil mai practic)

Nu le pune... ca nici nu vor sa auda. Se cauta sclavi care au zacut in joburi minim 3-5 ani, nu oameni care au taiat-o pe afara.
Nehotaratii nu sunt ceea ce se cauta pe piata muncii.

#16
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 rosix, on 13 februarie 2018 - 20:38, said:



Nu le pune... ca nici nu vor sa auda. Se cauta sclavi care au zacut in joburi minim 3-5 ani, nu oameni care au taiat-o pe afara.
Nehotaratii nu sunt ceea ce se cauta pe piata muncii.
Frustrari multe, nu?

#17
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
Daca toti vrei sa faci asa, treci ce este absolvit ca asa se trece in CV si apoi daca sunt de interes pentru postul pe care il vizezi poti mentiona in scrisoarea de recomandare sau in cv la si alte detalii ca ai urmat cursuri ale acelei facultati in scop de documentare proprii pentru hobby-urile tale....


Dar daca vrei sa te duci programator productie de exemplu e fix pix ca ai facut nustiu ce facultati de comunicare sau chiar absolvite in domeniul asta... ca tu te joci cu exceluri nu comunici cu oameni

#18
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

 MooF2010, on 13 februarie 2018 - 22:04, said:



Dar daca vrei sa te duci programator productie de exemplu

nu vreau sa aplic pt programator , sau alt job care cere skilluri si alte chestii specializate,ba dimpotriva.cred nici nu vreau un job de birou.
deocamdata vreau un job , orice, numai sa fie 35-40 de ore pe saptamana si salariu in jur de 3000 de lei. daca e un job in care invat ceva ,un skill , o meserie lucrez si pe 1500.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate