Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Japonezii ar putea să se pensioneze la 80 de ani

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

#37
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postpro-civilizatie, on 21 februarie 2018 - 20:37, said:

pensionarea ar trebui scoasa din sistem.omul trebuie sa munceasca pana la sfarsitul vietii.

cine vrea sa fie pensionar trebuie sa puna deoparte la tinerete ca sa aiba la batranete.sa stranga bani,aur,cupru,sa isi faca pensie privata .treaba lui.
Vorbeam cu un turc pensionar si imi spunea ca chestiunea cu pensia e o prostie si ca omul ar trebui sa munceasca pana moare ca asa scrie si in coran.
Habar nu am daca scrie sau nu in coran dar turcii iesiti la pensie lucreaza in continuare in mare majoritate.

De la un anumit nivel de instructie al individului ai putea sa ai pretentia la el ca sa faca ceva pentru la pensie in tinerete dar cu restul care nu au un minim de instructie ce facem?

#38
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,053
  • Înscris: 30.07.2006

View Postmax_01, on 13 februarie 2018 - 13:53, said:


Ideea este sa muncesti pana la 80 de ani iar la 81 de ani, cat este speranta de viata la barbatii japonezi, sa mori.
Credeti ca grecii, italienii, spaniolii, portughezii si francezii vor copia din proprie initiativa, modelul japonez?Adica varsta de pensionare/

Exact.
Si in Germania la fel, vor sa faca varsta de pensionare 70 de ani.

E solutia cea mai comoda.
Sistemul public de pensii actual nu mai este viabil , asa ca ridicand varsta de pensionare:
- platesc mai putine pensii;
- platesc pentru o perioada mai mica de timp.

Avantaj stat.
Loser-> platitorul de taxe.

#39
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postunbrutus, on 13 februarie 2018 - 18:00, said:

s-a incercat deja asta, in fiecare an avem 2-3 mariri de salarii prin lege, s-a ajuns acum la salariu minim 1900 ron de pe la 800 nu de mult...
nu s-a schimbat insa nimic. Tot asa ramane, cei care stiu o limba, ii duce capul, isi cam fac bagajul si fug afara.
Evident sint si exceptii, dar aici vorbim de lipsa de personal, nu de cei care exista.
Calculator salarii.

Attached Files



#40
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,542
  • Înscris: 13.06.2004

View Postpro-civilizatie, on 21 februarie 2018 - 20:37, said:

pensionarea ar trebui scoasa din sistem.omul trebuie sa munceasca pana la sfarsitul vietii.
daca creierul e functional ,corpul poate fi pus in proptele si creierul folosit pana la epuuizare.
cand creierul e epuizat si nu mai are functiuni atunci se poate introduce eutanasia .
cine vrea sa fie pensionar trebuie sa puna deoparte la tinerete ca sa aiba la batranete.sa stranga bani,aur,cupru,sa isi faca pensie privata .treaba lui.

Sunt la un marş N.S.D.A.P.? Nici acolo nu cred că auzeai asemenea aberaţii. Poate la idioţi de Americani când îşi făcea de cap prin America Latină.

Japonezii sunt ultranţionalişti. Suferă de naţionalism, în sensul dăunător. Când aveau rată mare a natalităţii, mai mergea cum mai mergea, acum ori muncesc până mor, ori aduc Chinezi şi Vietnamezi.

Edited by djl, 28 February 2018 - 01:15.


#41
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

View PostNeaceasca85, on 13 februarie 2018 - 14:12, said:

In conditiile in care la noi speranta de viata a scazut la 60 de ani din cauza cancerului, stress-ului si cardiovascularelor, nu stiu cati mai apucam pensia.
ceva dovezi sau putem considera ca minti!??

View Postowl1960, on 25 februarie 2018 - 08:13, said:

Vorbeam cu un turc pensionar si imi spunea ca chestiunea cu pensia e o prostie si ca omul ar trebui sa munceasca pana moare ca asa scrie si in coran.
Habar nu am daca scrie sau nu in coran dar turcii iesiti la pensie lucreaza in continuare in mare majoritate.

De la un anumit nivel de instructie al individului ai putea sa ai pretentia la el ca sa faca ceva pentru la pensie in tinerete dar cu restul care nu au un minim de instructie ce facem?
sa sapa santuri cu mina goala, patronake are norma clara la numarul de apartamente si de masini pe care trebuie sa-l cumpere in fiecare luna!

#42
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,517
  • Înscris: 18.10.2011

View Postcaiuscorneliu, on 13 februarie 2018 - 14:05, said:

Ăstia duc speranta de viata spre 90 de ani. Asa că nu-i deranjează. Sunt cei mai longevivi de pe glob. Văzusem un reportaj din zona rurală de lângă Tokyo. Se distrau de mama focului, dansau si socializau la peste 90 de ani. Ăia de 70-80 erau considerati tinerei. La noi, la tară, pe la 60-70 babele au toate batic si zici că-si caută cosciugul Posted Image

Noh, la noi la 50-60 de ani se striga "Iliescu, Iliescu":
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IPIqYbvR6yQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by aaaa4567, 08 April 2018 - 21:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate