Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Schimbarea sistemului contabil pentru IMM-uri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#19
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 ceanu1980, on 13 februarie 2018 - 12:34, said:

ba platesc platoane daca au cifra mai mare de 220 mii lei


Ma rog, cred ca initiatorul la firmele acestea mici s-a referit,cand vorbea de contabilitatea simpla,  ai dreptate, 65.000 de euro cifra de afaceri.

Edited by Platon, 13 February 2018 - 12:36.


#20
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 Platon, on 13 februarie 2018 - 12:35, said:

Ma rog, cred ca initiatorul la firmele acestea mici s-a referit,cand vorbea de contabilitatea simpla,  ai dreptate, 65.000 de euro cifra de afaceri.
Nu , ma refeream la toate firmele platitoare de impozit pe venit ( CA sub 1 milion de euro / an )

#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Platon, on 13 februarie 2018 - 12:35, said:

Ma rog, cred ca initiatorul la firmele acestea mici s-a referit,cand vorbea de contabilitatea simpla,  ai dreptate, 65.000 de euro cifra de afaceri.

S-a referit la contabilitatea deloc... daca tot plateste un ban gramada statului. Numai ca statul are nevoie de info ca sa poata majora imediat taxele in caz ca rezulta ca te imbogatesti, asta e motivul.

#22
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Dap .
Asa cum banuiam .
O gramada mare de oameni de dreapta in Poiana dupa interesul aratat subiectului .
De dreapta vopsiti . Sau mai bine zis tefelisti .
Huuuuuuooooo penalii !Posted Image

#23
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 radumiki, on 13 februarie 2018 - 10:15, said:

Mai exista dividende pe care se plateste impozit cand le scoti. Apoi, mai exista TVA, nu poti incarca aiurea pe firma diverse ptr. a-l compensa, nu e vorba numai ca diminuezi profitul.
Nu zic ca nu mi-ar place sa puna in practica ideea ta... Posted Image
dacă nu plătești impozit pe profit, ci doar pe încasări nu colectezi nici TVA, pare-mi-se. Deci nici nu-l deduci...

#24
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Impozitarea cifrei de afaceri deschide posibilitatati exotice: sa dispara contabilitatea amortizarilor si contabilitatea stocurilor. Statul era interesat de acestea ca sa vada daca nu "furi" (ha ha, furi din banii tai) la impozit.

#25
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,393
  • Înscris: 28.11.2017

 motanul13, on 13 februarie 2018 - 19:24, said:

Dap .
Asa cum banuiam .
O gramada mare de oameni de dreapta in Poiana dupa interesul aratat subiectului .
De dreapta vopsiti . Sau mai bine zis tefelisti .
Huuuuuuooooo penalii !Posted Image

O sa ma adaptez limbajului tau si iti explic de ce nu prezinta interes acest tip de subiect, acum, in poiana.

Primo, oricat de putin ai da la stat, tot degeaba il dai pentru ca este furat de penalii pe care ii aperi.  Deci ideea ta nu are nicio utilitate atat timp cat legile sunt facute, majoritar, de hoti.
Secundo, daca nu schimbi penalii pe care tu ii aperi si care fac legile din parlament nu vei putea niciodata sa ai o astfel de schimbare in reducere de taxe. O astfel de schimbare ar putea-o face doar oameni onesti, oameni bine-intentionati, deci cat timp penalii fac legile, iar este fara utilitate propunerea ta.

Sau ca sa ma exprim mai plastic, intr-un limbaj mai pe intelesul tuturor ;): e ca si cum te-ai pisa impotriva vantului si te-ai supara ca te uzi. Asa si cu supararea ta pe contributia poienarilor la topicul tau.

#26
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,023
  • Înscris: 24.02.2006

 DaculScoril0, on 14 februarie 2018 - 01:29, said:

dacă nu plătești impozit pe profit, ci doar pe încasări nu colectezi nici TVA, pare-mi-se. Deci nici nu-l deduci...
sistemul de impozitare nu are nimic de-a face cu TVA-ul.

#27
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,583
  • Înscris: 11.01.2008
Referitor la TVA, nu știu cum e la americani, dar mi se pare logic că dacă iau o marfă cu un leu și o revând cu 2 lei unui intermediar, să plătesc și eu TVA pentru acel leuț care este Valoare Adăugată.

Cât despre contabilitatea cu sute de conturi (sintetice și analitice) cred că pentru un srl cu activitate limitată și număr mic de angajați, există soluția transformării în PFA (max 5 clase CAEN de activitate și max 3 angajați) sau II (max 10 clase CAEN de activitate și max 8 angajați). Amândouă aceste forme au contabilitate în partidă simplă.

Edited by sorin40, 18 June 2018 - 08:51.


#28
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007

 zartdato1-0, on 14 februarie 2018 - 08:14, said:


Primo, oricat de putin ai da la stat, tot degeaba il dai pentru ca este furat de penalii pe care ii aperi.  

Eu am fost spalat pe creieri de 100000 de filme americane pe tema prezumtiei de nevinovatie si a dreptului la aparare.
Alternativa inteleg ca e comisarul Poporului. Succes.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate