Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Schimbarea sistemului contabil pentru IMM-uri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#1
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Daca tot s-a introdus sistemul de impozitare pe cifra de afaceri , pentru IMM-urile cu cifra de afaceri de pana la un milion de euro , nu ar fi normal ca aceste afaceri sa nu mai fie obligate sa foloseasca sistemul contabil actual ?
Pentru ca ANAF-ul nu mai are motiv sa verifice cum isi calculeaza IMM-urile profitul .
Un sistem simplu , de tip intrari versus iesiri ar ajuta imens firmele .

#2
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003
Mai exista dividende pe care se plateste impozit cand le scoti. Apoi, mai exista TVA, nu poti incarca aiurea pe firma diverse ptr. a-l compensa, nu e vorba numai ca diminuezi profitul.
Nu zic ca nu mi-ar place sa puna in practica ideea ta... Posted Image

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,029
  • Înscris: 09.01.2007
Contabilitate in partida simpla ca la PFA, adica.

#4
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011

View Postradumiki, on 13 februarie 2018 - 10:15, said:

Mai exista dividende pe care se plateste impozit cand le scoti. Apoi, mai exista TVA, nu poti incarca aiurea pe firma diverse ptr. a-l compensa, nu e vorba numai ca diminuezi profitul.
Nu zic ca nu mi-ar place sa puna in practica ideea ta... Posted Image

Nu e nevoie de contabilitate în partida dubla pentru a tine evidenta TVA.
Aia cu dividendele e un punct valid, dar cred ca merge și în partida simpla. În definitiv impozitul pe dividende îl plătești numai dacă le scoți efectiv din firma.

#5
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postradumiki, on 13 februarie 2018 - 10:15, said:

Mai exista dividende pe care se plateste impozit cand le scoti. Apoi, mai exista TVA, nu poti incarca aiurea pe firma diverse ptr. a-l compensa, nu e vorba numai ca diminuezi profitul.
Nu zic ca nu mi-ar place sa puna in practica ideea ta... Posted Image
Pai cu dividendele este relativ simplu .
Toate incasarile / retragerile de numerar care nu pot fi demonstrate ca_cheltuieli , sa se considere profit si sa fie impozitate ca atare .
De acord cu TVA-ul , el trebuie evidentiat separat .
Dar asta nu ar impiedica un sistem simplu .

#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
muiele astea nu sunt in stare sa demareze actiunea de punere in aplicare a cotei de 300k pt neplatitor de tva si tu vrei sa schimbarea asta
ar fi fain dar nu vedem noi asa ceva

#7
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postceanu1980, on 13 februarie 2018 - 10:55, said:

muiele astea nu sunt in stare sa demareze actiunea de punere in aplicare a cotei de 300k pt neplatitor de tva si tu vrei sa schimbarea asta
ar fi fain dar nu vedem noi asa ceva
Pai daca nimeni nu o cere .
Eu am deschis subiectul aici pentru ca am senzatia ca sunt unii de pe la guvernare care mai baga din cand in cand un ochi pe aici .Posted Image
Poate vad si subiectul asta .

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmotanul13, on 13 februarie 2018 - 10:08, said:

Daca tot s-a introdus sistemul de impozitare pe cifra de afaceri , pentru IMM-urile cu cifra de afaceri de pana la un milion de euro , nu ar fi normal ca aceste afaceri sa nu mai fie obligate sa foloseasca sistemul contabil actual ?
Pentru ca ANAF-ul nu mai are motiv sa verifice cum isi calculeaza IMM-urile profitul .
Un sistem simplu , de tip intrari versus iesiri ar ajuta imens firmele .

Nu, ca ANAF vrea sa stie permanent cat castiga firmele, sa le poata introduce un impozit mai mare, daca rezulta ca s-au imbogatit.  Plus ca, prin contabilitatea publica se tine si un sistem de conturi nationale (statistic) prin care se totalizeaza ce a produs si cat a produs fiecare.  Poate s-ar putea renunta la unele declaratii.

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postmotanul13, on 13 februarie 2018 - 10:20, said:

Toate incasarile / retragerile de numerar care nu pot fi demonstrate ca_cheltuieli , sa se considere profit si sa fie impozitate ca atare .

ce treaba mai ai cu profitul, daca e vorba de impozit pe cifra de afaceri?

#10
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Post_Smiley_, on 13 februarie 2018 - 11:04, said:


ce treaba mai ai cu profitul, daca e vorba de impozit pe cifra de afaceri?
Scuze , am scris gresit . Trebuia sa scriu dividende .

#11
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Treaba cu TVA se poate rezolva simplu și eficient.

TVA ar trebui să adauge doar ultima verigă din lanț.    Acestă taxă este colectată de către comerciant atunci când vinde către consumator,  către beneficiarul final al serviciului ori produsului.

În rest,  nu se justifică plimbarea tva-ului prin conturile firmelor.   Sursă de birocrație inutilă,  costuri aberante legate de administrarea evidențelor    etc

Pe mine,  de exemplu,  m-ar avantaja mult să nu mai am treabă cu TVA, pentru că 95% din activitatea firmei mele este tip B2B.
Pentru restul de 5%  pot oricând să fac o altă firmă specializată pe vânzare către clientul final,  ori să externalizez și acest procent către un partener existent (varianta cea mai rapidă și simplă).

Cred că mi s-ar reduce birocrația cu cel puțin 50%  dintr-un foc.
Nu colectez tva,  nu am de ce să plătesc tva.    Simplu.
Exact ca la tranzacțiile intracomunitare.

#12
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Posttomaso, on 13 februarie 2018 - 11:16, said:

Treaba cu TVA se poate rezolva simplu și eficient.

TVA ar trebui să adauge doar ultima verigă din lanț. Acestă taxă este colectată de către comerciant atunci când vinde către consumator,  către beneficiarul final al serviciului ori produsului.
Asa se aplica Sales tax in State. Doar cei care vand en-detail o adauga la pret si o vireaza la stat.

View Post_Smiley_, on 13 februarie 2018 - 11:04, said:


ce treaba mai ai cu profitul, daca e vorba de impozit pe cifra de afaceri?
Pai, profitul in cazul asta este independent de impozitul pe cifra de afaceri.
Poti sa ai, sau sa nu ai profit.

View Postmotanul13, on 13 februarie 2018 - 11:05, said:

Scuze , am scris gresit . Trebuia sa scriu dividende .
Dividendele tot din profit provin...

#13
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,155
  • Înscris: 21.08.2003
Impozitul 1% pe venit la imm-uri este poate cea mai parsiva,josnica mizerabila masura care putea fi luata...deci il vor face 2% in curand. Dupa tva probabil e principala gaina de aur la buget, bani gramada, usor si continuu fara nici o sansa de deductibilitate, e ca si cum ar bate copii in pauza sa le fure suplimentul desi ei il dau de buna voie.
Simplitate, rapiditate si eficienta in contabilitatea romaneasca? Daaa, sigur, vezi sa nu. Inca nu v-ati invatat oameni buni, ca de 30 ani scopul este limitarea/distrugerea privatilor prin legislatie din ce in ce mai dura si stufoasa?  Fara nici un motiv intemeiat pur si simplu asta e intentia, e o actiune deliberata si planuita dupa cel mai rapanos si slinos manual sovietic....dar  nu se mai poate ca- acum 60ani cu nationalizari violente ci o fac imoral si obscen cu "legea" in mana. Practic ZILNIC se schimba cate ceva, sunt doar experimete facute de sociopati imbecili. Nu incapabili sau incompetenti ci imbecili frustrati prost intetntionati .
@tomaso, cum comentezi RESTRANGEREA la doar 70 de cazuri (din 300) ptr care se poate aplica* legea preventiei? Erai foarte entuziasmatatunci, ce a rezolvat secu' cu asta? in afar de reclama, ca au facut un taraboi de nedescris la adoptare dar apoi mucles sacanaua.
Si voi mai vreti automatizarea tva, care poate fi implementata chiar si acum cu sistemle lor P4 dar i-ar sparge la buznar pe baietii isteti???
Daca mai e ceva ce poate fi restrans si abuzat se va intampla fara nici o tagada, garantat, indeiferent de cum se autonumesc ghertoiii de la parlament/anaf/secu.  

* nu ptr catei.

Edited by cristian_sen, 13 February 2018 - 12:18.


#14
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postcristian_sen, on 13 februarie 2018 - 12:17, said:

@tomaso, cum comentezi RESTRANGEREA la doar 70 de cazuri (din 300) ptr care se poate aplica* legea preventiei?

Au fost 300 de propuneri, dar nu avea cum să rămână toate,  pentru că unele chiar nu erau ok.
De exemplu,  unele companii ar putea să facă evaziune la greu,  sau să pună viața oamenilor în pericol,  pe principiul că dacă sunt prinși nu vor mai face.

Scopul acestei măsuri este să corecteze abuzurile organului de control,  să nu mai dea amenzi pentru aberații fără valoare,  precum lipsa unui tabel semnat de nu știu cine.
Legea trebuie să apere pe acei oameni care vor să respecte legea, dar pentru că sunt o grămadă de chestii necunoscute,  organele abuzează doar cu scopul de a amenda.

So,  propuneri au fost multe.   Era logic faptul că nu puteau trece toate în lege.

#15
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postradumiki, on 13 februarie 2018 - 10:15, said:

Mai exista dividende pe care se plateste impozit cand le scoti. Apoi, mai exista TVA, nu poti incarca aiurea pe firma diverse ptr. a-l compensa, nu e vorba numai ca diminuezi profitul.
Nu zic ca nu mi-ar place sa puna in practica ideea ta... Posted Image

Daca vorbeste de IMM cu cifra de afaceri mica, sub milionul ala de euro, aia nu platesc TVA, sau ma rog, nu deduc, etc, si eu sustin ideea asta, iar dividendele efectiv asta este furt, FURT ! cu ce drept imi cere statul 5 la suta din ce am castigat eu DUPA UN AN DE MUNCA

Edited by Platon, 13 February 2018 - 12:28.


#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posttomaso, on 13 februarie 2018 - 11:16, said:

Treaba cu TVA se poate rezolva simplu și eficient.

TVA ar trebui să adauge doar ultima verigă din lanț. Acestă taxă este colectată de către comerciant atunci când vinde către consumator,  către beneficiarul final al serviciului ori produsului.

În rest,  nu se justifică plimbarea tva-ului prin conturile firmelor.   Sursă de birocrație inutilă,  costuri aberante legate de administrarea evidențelor etc

E corect ce spui tu, asa e la americani, dar in cazul asta n-ar mai putea castiga mafia din TVA, care sustine partidele de la noi cu bani negri in campaniile electorale.
Toata mafia din legume-fructe traieste din acest TVA cu plata fractionata.  Daca s-a introduce TVA numai in lantul final de desfacere, adio mafie de TVA in Romania, si democratia romaneasca, finantata de ani buni de Mafie, se prabuseste de-a dreptul.

#17
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
ba platesc platoane daca au cifra mai mare de 220 mii lei

#18
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011

View PostPlaton, on 13 februarie 2018 - 12:26, said:



Daca vorbeste de IMM cu cifra de afaceri mica, sub milionul ala de euro, aia nu platesc TVA, sau ma rog, nu deduc, etc, si eu sustin ideea asta, iar dividendele efectiv asta este furt, FURT ! cu ce drept imi cere statul 5 la suta din ce am castigat eu DUPA UN AN DE MUNCA

Sunt o grămadă cu impozit pe venit dar platitoare de tva.
Si da, impozitarea dividendelor e dubla impozitare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate