Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Mai exista oameni pozitivi fara complexe

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Barboso, on 13 februarie 2018 - 04:00, said:

Mie nu mi se pare nici normala si nici macar productiva.
Mai bine iti bati capul sa-ti mai ingrasi capra ta sau sa-ti mai iei una.



1. Sau asa.  Dar ramane valabil ce-am zis la inceput.

2. Chestia asta as putea s-o inteleg, da' nu cred ca-i duce mintea asa departe.  Si nici c-ar sti sa ingrijeasca acea capra.

3. Eu nu mai sunt asa tanar.



Dac-o faci ca sa inveti ceva, da.  Dac-o faci ca sa te oftici si sa ai subiect de barfa... regulamentul forumului nu-mi permite sa ma exprim mai departe.

De ce m-ar deranja ?  Nu dau doi bani, n-au decat sa vorbeasca pana ragusesc.  Dupa care, din partea mea, pot continua sa-si trimita SMS-uri pana le revine vocea, nu-mi pasa.  Posted Image
In viata mea n-am dat doi bani pe gura lumii.

voi nu prea intelegeti ce vreau sa spun:)

Poate sunt tanar, dar nu pot sa concep ca exista oameni, care chiar nu le pasa ce cred altii despre ei:)..un exemplu de la scoala..daca iei cea mai mica nota din clasa, o sa te simti foarte prost:|...Acum, imagineaza-ti ca nu esti singurul care a luat cea mai mica nota..mai exista  un coleg, care a luat fix aceeasi nota ca si tine.. ei, acum nu te mai simti asa de prost:)..pentru ca nu esti singurul....dar daca jumatate din clasa a luat nota mica?..clar nu te vei mai simti atat de prost:)..sunt  multi ca tine:).
Asta am observat  in liceu.. Atat la mine, cat si la altii:)

Este o mentalitate normala sa te uiti la altii..in felul asta, iti dai seama la ce nivel esti.

Edited by jimi91, 13 February 2018 - 11:37.


#38
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

 myshyk, on 13 februarie 2018 - 01:52, said:

Da, doar ca atunci, eram egali in saracie, Daca vecinul avea o capra, iti dadea si tie sa bei lapte. chiar si gratuit.Nu traiai doar cu grija zilei de maine si nu erau atati oameni care-si afisau ostentativ opulenta. Cu atat mai mult, cu cat stim ca aceasta opulenta nu a putut fi obtinuta corect si cinstit, ci doar in dauna si pe spinarea  celor din jur: furt, mintit, inselat, profitat,... Cam pe aici se invarte raspunsul....

Eu am o teorie apropiata de asta. Nu e opulenta adevarata, acei oameni sunt relativ rari. Eu cred ca e mai degraba si faptul ca in Romania clasele sociale nu s-au separat inca.

Daca luam Bucurestiul ca exemplu, unde salariul mediu net este cel mai mare (in jur de 3300 lei), in acelasi bloc locuiesc oameni cu astfel de salarii, dar si pensionari cu pensii sub 1000 de lei/luna. Diferentele de venit nu par mari, dar luna cu luna se aduna.

#39
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

 Kokoshmare, on 13 februarie 2018 - 07:07, said:

Si eu si eu !!

Okay, ma dau batut, DOI

 Adm, on 13 februarie 2018 - 07:49, said:

Eu gasesc oameni "negativi". Cand oamenii "negativi" se intalnesc cu cei "pozitivi".. sar scantei!

Cauze:
- Nu putem trai ziua de azi, din cauza grijei pentru ziua de maine!
- Birocratia, dezorganisare, bombardamentul informational cu stiri negative
- traficul
- stress continuu, desi nu e razboi si rar mori de foame

Concluzie?
Suntem tara cu cea mai mare emigratie dupa Siria, iar la noi e pace!

Simt ca vor creste cei negativi

 geostorm, on 13 februarie 2018 - 08:00, said:

Cu toata stima, dar tu esti plin de frustrari pe care le versi pe forum Posted Image

Absolut.
Uratule

#40
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Adm, on 13 februarie 2018 - 07:49, said:

Concluzie?
Suntem tara cu cea mai mare emigratie dupa Siria, iar la noi e pace!

Si emigram de bine ce ne este ?
Daca nu pleca nimeni din tara, in acest moment, inca faceam troc si traiam din gospodaria proprie (aveam animale, culturi de legume si cam atat), iar cei de la oras erau ceva sclavi in niste fabrici care produceau pentru export.

#41
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Iar acum sunt sclavi în alte "fabrici" , s-a schimbat doar stapanul , acum e multinational!

#42
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 geostorm, on 13 februarie 2018 - 10:46, said:

Si ce ai vrea sa facem noi ? Cu ce am putea schimba noi situatia daca suntem plini de ura si ranchiuna ?
Mergem la vot de fiecra data si votam impotriva PSD. Altceva nu avem ce face noi oamenii de rand, asa ca mai bine luam lucrurile asa  cum.sunt.
Sau ii criticam pe aia din PSD, si apoi mergem si dam spaga la spital sau la pasapoarte pentru a fi bagati in fata...

Pai de asta sunt si eu si restul nervosi. Crezi ca pot sa ma bucur cand vad ce se intampla in tara ? Stai ca n-ai vazut ce salarii au la primarie, au zeci de angajati si fara rost cu mii de lei pe luna si nu produc nimic, se merge numai pe nepotism, si la medic daca stau la coada, vine un "tariceanu" ce se baga in fata.
Eu votez, dar simt ca votez degeaba. Oricum sunt tanar si mai am o sansa in afara, mai astept cativa ani sa ma formez pofesional (experienta, ca studii am destule) si vestul este al meu.

#43
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Si io sunt destul de fericit, in general. Ma mai iau dracii din cand in cand, ca pe orice om.

Aveam la fostul servici o colega care era extatica mereu. Nu puteam s-o sufar, imi venea s-o pleznesc cu pliciul de tantari.

Dar in general nu sunt frustrat.

#44
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Mai e o chestie, oamenii de acum au mult mai usor access la informatii de uz general, dar si informatii despre viata personala a oamenilor.

Azi aflii foarte usor ca s-a lansat noul model de iPhone/Galaxy S, noul model din masina care iti place etc si vrei si tu. Inainte accessul la aceste informatii era mult mai limitat si la fel si optiunile. In ziua de ceea ce poti face cu bani mai multi sunt mult mai mari decat in trecut si de obicei sunt chestii care sunt observabile foarte usor, de la haine, smartphone pana la masina. Cum a zis cineva, inainte, in Romania, eram toti "saraci". Imi amintesc in generala ca toti eram cam la fel imbracati (si nu aveam uniforme) si nu se observau diferentele. Cam prin anii 2000, usor, usor diferentele au inceput sa apara. Unii incepusera sa aiba telefon mobil, sa aiba haine "de firma", sa aiba mai multi bani de cheltuiala etc.

Referitor la informatii personale, aici e vorba de retelele de socializare. Inainte stiai chestii despre cateva persoane foarte apropiate. Acum cunosti pe cineva, il adaugi prieten pe facebook. Chiar daca relatia se raceste, aceasta persoana va ramane mult mai mult timp conectati pe Facebook; inainte pur si simplu pierdeai legatura complet cu acea persoana. Astfel facebook iti ofera cate o mica fereastra in viata a unui numai relativ mare de persoane. Problema e ca aceasta fereastra ofera numai momente fericite din viata acelei persoane. Asta ofera iluzia ca toata lumea e mereu fericita si ca toti o duc bine continuu. Dar tu compari instantanee fericite din viata a 100 de persoane cu viata ta completa (si complexa) care e compusa si din momente fericite, dar si cu griji si stres. Aceasta comparatie nerealista poate crea frustrari.

#45
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Sigur ca simt si eu. Lumea s-a schimbat...dar nu in bine. Inainte erau oameni mai buni,mai credinciosi,intelegatori etc. Acum e doar o goana nebuneasca dupa bani si f.putini sunt multumiti de ceea ce au. Lumea s-a inrait si se inraieste pe zi ce trece,din nefericire. Tinerii au alte preocupari,asculta altfel de muzica...nu asa cum ascultam eu acum 30 de ani.

#46
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

 geostorm, on 13 februarie 2018 - 00:32, said:

Simtiti si voi chestia asta ?
De ce oare se intampla ?
Da.
Se intampla pt. ca suntem o natie de negativi . vezi inteerviu cu antrenorului Simonei Halep in care spune ca suntem o natie de oameni negativi.  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5_vgYfMutyM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][/media] negativi pt ca saracie, incultura, inapoiere   etc.

Edited by Un-ZeU, 13 February 2018 - 19:33.


#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

 farausername, on 13 februarie 2018 - 13:38, said:

Iar acum sunt sclavi în alte "fabrici" , s-a schimbat doar stapanul , acum e multinational!

Unde te crezi, in Franta?

 TruculMagic, on 13 februarie 2018 - 13:39, said:


Pai de asta sunt si eu si restul nervosi. Crezi ca pot sa ma bucur cand vad ce se intampla in tara ? Stai ca n-ai vazut ce salarii au la primarie, au zeci de angajati si fara rost cu mii de lei pe luna si nu produc nimic, se merge numai pe nepotism, si la medic daca stau la coada, vine un "tariceanu" ce se baga in fata.

Nu numai ca au salarii, dar iti scade tie salariul, tu care muncesti.

 DJPocaitul, on 13 februarie 2018 - 19:12, said:

Sigur ca simt si eu. Lumea s-a schimbat...dar nu in bine. Inainte erau oameni mai buni,mai credinciosi,intelegatori etc. Acum e doar o goana nebuneasca dupa bani si f.putini sunt multumiti de ceea ce au. Lumea s-a inrait si se inraieste pe zi ce trece,din nefericire. Tinerii au alte preocupari,asculta altfel de muzica...nu asa cum ascultam eu acum 30 de ani.

Ti se pare.
In puscarii lumea are alte indeletniciri decat lumea de afara

#48
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Un video mai vechi pe tema asta
http://tvhappy.ro/vi...v-id131956.html

#49
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 geostorm, on 13 februarie 2018 - 00:32, said:

Parca in ziua de azi lumea e mult mai crispata, stresata, plina de complexe si invidii.
Pana si cei care par ca sunt veseli, relaxati si multumiti cu viata lor par mai degraba ca sunt falsi, ca poarta o masca, ca nu sunt naturali.

Simtiti si voi chestia asta ?
De ce oare se intampla ?

Din cauza mass-mediei care e o adevarata sursa de injectat frustrare si nervi in psihicul oamenilor.  Zi de zi oamenii poarta cu ei ganduri pe care le culeg din mass-media si continua sa le rumege, cand sunt la serviciu, la tigara, in metrou, la piata, peste tot... Asa ajunge omul sa se inraisca, sa nu mai creada in nimic, sa devina suspicios, sa-i priveasca lung pe ceilalti, sa creada ca totul i se cuvine si ca ceilalti "se scot" mai rapid decat el, etc.

Apare un fel de paranoia care, pentru un observator atent se vede pe fata oamenilor ...  Adica, uitandu-te la fata omului iti dai seamam la ce post TV s-a uitat aseara si care sunt gandurile predominante pe care le poarta dupa el, in metrou.

Pe de alta parte, societatea actuala nu mai valorizeaza in relatiile sociale, gluma simpla, fara substrat.... Nu se mai amuza nimeni la ea, fiind catalogata ca rezultat al lipsei de inteligenta si educatie a celui care o face.. Si atunci, este preferata gluma cu substrat.. a omului inteligent care e mai insidioasa..  si care de regula supara.

Mass media raspandeste constant mesaje ca mediul care ne inconjoara e plin de tzepe si atunci gandirea pozitiva, intr-un astfel de mediu, e oarecum ridicola si criticata de toti.

Cel mai bine se vede prapastia daca ajungi la americani - romanii, printre romani, nu se reflecta corect pe ei insisi... dar... cand intri in relatie cu straini... vazand cum e celalalt, afli mai multe despre tine.

Edited by rosix, 13 February 2018 - 21:52.


#50
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
sa nu generalizam, nu mi se pare un lucru foarte echitabil:)..problema e alta, de o perioada buna de timp, nu mai exista clasa de mijloc in Romania..avem oameni saraci si bogati:)..asta e ca urmare a regimului Basescu:)..gasca PDL/
Cei care vor simti realitatea, sunt copii, care vor realiza tarziu  ca astea sunt posibilitatile:)..traim intr-o societate, unde trebuie sa-ti joc perfect cartile, in caz contrar, vei fi judecat dur. Preconizez ca in urmatorii ani, vom avea o perioada dura..mare depresie a adolescentilor:)..si nu numai:)

Un lucru care ma deranjeaza   de foarte mult timp,  este ca nu se incearca sa se schimbe sistemul..de exemplu in educatie..nu avem schimbari fezabile..schimbari care sa tina macar 10 ani..daca ne uitam la ce au facut in ultimii 10 ani din sistemul educational..parca nu-ti vine sa crezi:) ( de la bacalaureat cu promovabilitate de 80-90%,  pana la bacalaureat cu promovabilitate de 50%, de la a schimba capacitatea cu teza nationala, clasa 0 etc. totul este politic:)...

Edited by jimi91, 13 February 2018 - 21:57.


#51
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 jimi91, on 13 februarie 2018 - 21:55, said:

Cei care vor simti realitatea, sunt copii, care vor realiza tarziu  ca astea sunt posibilitatile:)..traim intr-o societate, unde trebuie sa-ti joc perfect cartile, in caz contrar, vei fi judecat dur.

Ai dreptate - copiii sunt stricati de mici, sunt crescuti sa fie smecheri de tineri. De asta, te uiti la un elev de liceu si nu vezi niciun licar creativ in privirea lui - doar o fatza de berbec.
Cum sunt bulangiii pe care ii vedeti la TV (ex: Codrin Stefanescu) la fel sunt golanii tineri care vin puternic din urma.  Tot ce a fost pozitiv in ei, de copii, e rezolvat rapid in familie, scoala, societate.

#52
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015
Weekednul ce-a trecul am avut zapada mare.
Am ajutat vreo 5 sa iasa cu masina impotmolita in zapada.
Nu pot sa zic ce era pe fata lor de recunostinta
Un batran m-a imbratisat si a inceput sa planga, majoritatea "Multumesc!"
Azi, alaturi de un card cadou la Target (un superstore) o scrisoare de la o fata:

 geostorm, on 13 februarie 2018 - 08:00, said:

Cu toata stima, dar tu esti plin de frustrari pe care le versi pe forum Posted Image

Ai vazut Gheorghe cat de frustrat sunt?
:lol:

Attached Files



#53
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 paco rabanne, on 13 februarie 2018 - 10:23, said:

Am inteles, dvs sunteti cei care ati votat in proportie de 85% cu domnul Iliescu. Dvs. sunteti cei care l-ati validat pe Ion Ratiu cu un 4%.

Multumim pentru serviciile aduse si permiteti-ne sa va admiram pentru cultura generala si politica de care ati dat dovada.
Cred ca nu ai inteles momentul 89
Toti revolutionarii si "revolutionarii" au votat cu Iliescu.
Si-a jucat rolul minunat atunci

Apoi au ramas in scena numai "revolutionarii"
care si-au inmultit tentacolele in toate partidele.


Ratiu ?
Au votat exact numarul care auzise de el 4%...
Era Ratiu, nu Mesia

 Tsunnnami, on 13 februarie 2018 - 13:32, said:


Simt ca vor creste cei negativi


si porumbul daca nu il prasesti, se umple de balarii

#54
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
In anul 2018 inca mai exista lumea care crede ca prin vot s-ar rezolva ceva la romani, un popor cu fibra morala slaba... Trist sa mai ai asemenea iluzii. Pentru ca, tocmai, aceste iluzii, conduc la deziluzii si depresie.

Edited by rosix, 14 February 2018 - 08:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate