Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Mai exista oameni pozitivi fara complexe

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postgeostorm, on 13 februarie 2018 - 00:32, said:

Poate e un semn ca imbatranesc, insa in urma cu cativa ani intalneam in jur foarte des oameni plini de energie, pozitivi, ce se bucurau de micile bucurii ale vietii.
Tin minte ca atunci cand am intrat in campul muncii avea in sala cativa batranei aproape de pensie. Mereu erau veseli si pozitivi de iti incarcai bateriile cand discuai cu ei.

Parca in ziua de azi lumea e mult mai crispata, stresata, plina de complexe si invidii.
Pana si cei care par ca sunt veseli, relaxati si multumiti cu viata lor par mai degraba ca sunt falsi, ca poarta o masca, ca nu sunt naturali.

Simtiti si voi chestia asta ?
De ce oare se intampla ?

Pai de ce ai plecat din Ro?
Ai avut de ales intre a face foamea intre oameni veseli (de la bautura ca alt motiv nu prea e), si de a face bani intre oameni tristi (probabil de la vremea de acolo).
Deal with it.

#20
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostCeapaIndustries, on 13 februarie 2018 - 00:42, said:

In general oamenii care au salarii/pensii relativ* mari, fata de restul populatiei, sunt mai fericiti.
Nu prea ai cum sa fii fericit/pozitiv cand ai o mie de probleme pe cap.
Studii facute asupra fericirii au aratat ca bogatii de top din SUA nu sunt mai fericiti decat cei din tribul Masai din Africa.
O veche vorba spune 'banii n-aduc fericirea'.

Cum va explicati aceste chestii?    (Ar fi atat de simplu sa faci bani si astfel... gata! ti-ai gasit fericirea...)

Fiecare ar trebui sa-si rezolve in mod natural problemele care pot fi rezolvate, fara legatura cu fericirea personala.
A strange 1000 de probleme implica o inabilitate nefireasca in a trai viata.         (De ce ai lasat sa se stranga atatea?!)

#21
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postgeostorm, on 13 februarie 2018 - 00:32, said:

Poate e un semn ca imbatranesc, insa in urma cu cativa ani intalneam in jur foarte des oameni plini de energie, pozitivi, ce se bucurau de micile bucurii ale vietii.
Parca in ziua de azi lumea e mult mai crispata, stresata, plina de complexe si invidii.
Simtiti si voi chestia asta ?
De ce oare se intampla ?

Poate esti prea narcisist si petreci prea mult timp uitandu-te in oglinda Posted Image

Omule, tu nu realizezi ca toate discutiile tale de pe forum sunt despre altii? De ce ala , de ce aia, de ce nu ala , de ce....de ce capra vecinului?
Si tu vorbesti de complexe si invidie?

Daca nu te-ar mai ..grija atat de restu poate ai fi si tu fericit.
Dar tu asta cauti, tu deformezi realitatea, tu vezi doar mizerie si oameni nefericiti pentru ca asta iti doresti sa vezi !!!!!!

Edited by Jammalan-the-Prophet, 13 February 2018 - 06:24.


#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgeostorm, on 13 februarie 2018 - 00:32, said:

Mai exista oameni pozitivi fara complexe?

Da, numai unu.
EU

#23
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,075
  • Înscris: 20.12.2007

View Postgeostorm, on 13 februarie 2018 - 00:32, said:



Simtiti si voi chestia asta ?
De ce oare se intampla ?
Pe cand erai Galeo chiar tu ai spus ca nu te poti bucura de nimic, ca esti mereu deprimat, relatii canci.
Deci problema este la tine nu la ceilalti.

View PostTsunnnami, on 13 februarie 2018 - 06:28, said:



Da, numai unu.
EU
Si eu si eu !!

#24
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View PostCeapaIndustries, on 13 februarie 2018 - 00:42, said:

In general oamenii care au salarii/pensii relativ* mari, fata de restul populatiei, sunt mai fericiti. Motivul e simplu, nu au grija zilei de maine, "ce-i mai dau la copil sa manance, ca pana iau salariu mai e o saptamana" sau "ce fac ca daca platesc rata acuma nu mai am bani de intretinere" etc.
Ai probleme si cand ai bani, da' nu atatea ca restul oamenilor care au salarii/pensii minime, la nivelul ala de trai problemele se inmultesc ca goangele de bucatarie, pe zi ce trece.
Nu prea ai cum sa fii fericit/pozitiv cand ai o mie de probleme pe cap.

Nope.
Mai degraba mimeaza fericirea, nu par naturali,par ca joaca un rol

#25
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Eu gasesc oameni "negativi". Cand oamenii "negativi" se intalnesc cu cei "pozitivi".. sar scantei!

Cauze:
- Nu putem trai ziua de azi, din cauza grijei pentru ziua de maine!
- Birocratia, dezorganisare, bombardamentul informational cu stiri negative
- traficul
- stress continuu, desi nu e razboi si rar mori de foame

Concluzie?
Suntem tara cu cea mai mare emigratie dupa Siria, iar la noi e pace!

#26
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View PostTsunnnami, on 13 februarie 2018 - 06:28, said:



Da, numai unu.
EU

Cu toata stima, dar tu esti plin de frustrari pe care le versi pe forum :)
In momentul in care vei accepta lumea din jur asa cum e, abia atunci tw poti considera inpacat cu tine insusi si cu cei din jur

Probabil aceasta bucurie si naturalete de a trai apare atunci cand devii auto suficient, cand te multumedti cu putinul pe care il ai. Asa ceva mai gasesti poate prin satele izolate ale tarii, in special in Moldova, tot se zice ca moldoveanul s-a nascut romantic.

Insa cei care se multumesc ch putin sunt detestati de societatea capitalista de azi

#27
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Deci oamenii sunt pozitivi, negativi si neutrii...?!
Eu in loc de pozitiv asi spune "normal".
Adica acei oameni care actioneaza, vorbesc, se comporta, reactioneaza asa cum gandesc.
oameni cu personalitate si independenta
Si oameni "falsi" cei ce se adreseaza functiei si nu persoanei, cei ce sunt cu "sa traiti" si cu slugareala.
Care se pun pe ei in inferioritate ca sa castige simpatii sau avantaje.

Ambele sunt produsul societatii in care se dezvolta.
Nu, nu in ultimul an si nu dupa 2000 si nu mai devreme.
Sunt produsul a zeci de ani de mentalitate, educatie, conveniente.
Pentru oamenii normali scara valorilor este o piramida cu varful in sus.
Pentru cei falsi invers

Dar daca sunt produsul societatii,  nici unul nu este raspunzator direct pentru tipul  societatii in care se formeaza si dezvolta.
Asa cum aluminiul topit nu este raspunzator pentru matrita in care este turnat

De regula lucrurile se stabilesc dinafara
Oamenii normali insa, pot prin lupta sociala sa faca societatea cat de cat normala.
Dar daca ceilati au majoritatea, normalitate devine imposibila

Edited by vio69a, 13 February 2018 - 08:17.


#28
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Va recomand serialul bilions, unde sunt descrise perfect tipologiile umane actuale

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgeostorm, on 13 februarie 2018 - 00:32, said:

Simtiti si voi chestia asta ?
Ti se schimba perceptia in timp, de asta zici asa. Si inainte erau la fel doar ca nu-i "citeai" asa.

#30
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postdexterash, on 13 februarie 2018 - 04:03, said:

Cultura aceasta generala nu avea si componenta "gramatica" in ea? Nu de alta, dar nu inteleg ce cauta virgula intre subiect si predicat...
Corectia automata,.....Tastaura,..... Lipsa de concentrare,.... si in final, cautatorii de virgule, pentru a scapa de proces.

#31
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostBarboso, on 13 februarie 2018 - 02:05, said:

Aha... deci te simteai mai bine ca toate caprele erau raioase.  Azi te deranjeaza ca a vecinului e mai grasa.

Iti dai seama, cand cei care muncesc in afara pe 2-3000euro pe luna si lucreaza amandoi din familie si 2k ii cheltuiesc pe luna, iar 2-3k ii pun deoparte si isi permit orice, iar tu un amarat de salariat cu 500-700euro pe luna , din care dai 350e pe chirie si intretinere intr-un oras mare (ca nu ne-am nascut toti cu apartamente in orasele mari ale tarii) , normal ca nu te simti confortabil. Si exemplul asta il are cam 80% din tineretul de azi care a terminat o facultate.

#32
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
Oameni sau barbati?

#33
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
https://www.facebook...759916897530551

Uitati-va la cel mai recent exemplu si apoi mai deschideti topice aiurea ca nu aveti altceva mai bun de facut, in care intrebati despre oameni pozitivi. Posted Image
Daca tara ar fi administrata cum trebuie, am ajunge la nivelul tarilor din vest in 10-20 ani !

#34
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,661
  • Înscris: 21.06.2016
Nu stiu de pozitivi dar la categoria negativi stiu unhul care se vaita pe forumuri ca nu gaseste oameni pozitivi...

#35
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006

View Postmyshyk, on 13 februarie 2018 - 03:06, said:

Noi am crescut cu un alt nivel de cultura generala, (ma rog, mai mult sau mai putin impus, e adevarat, dar AVEAM un nivel general de cultura, TOTI, chestie care in zilele acestea, nu are valabilitate) Sa  nu-ti inchipui ca daca toti mergeam la vot, toti aveam ce vota, ce alege.

Am inteles, dvs sunteti cei care ati votat in proportie de 85% cu domnul Iliescu. Dvs. sunteti cei care l-ati validat pe Ion Ratiu cu un 4%.

Multumim pentru serviciile aduse si permiteti-ne sa va admiram pentru cultura generala si politica de care ati dat dovada.

Edited by paco rabanne, 13 February 2018 - 10:48.


#36
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postmyshyk, on 13 februarie 2018 - 08:37, said:


Corectia automata,.....Tastaura,..... Lipsa de concentrare,.... si in final, cautatorii de virgule, pentru a scapa de proces.

Si asta vine probabil dintr-o frustrare la unii.
Sa gaseasca un defect cat de mic, o virgula sau ceva, pentru a-l pune in inferioritate pe interlocutor :)

View PostTruculMagic, on 13 februarie 2018 - 09:18, said:

https://www.facebook...759916897530551

Uitati-va la cel mai recent exemplu si apoi mai deschideti topice aiurea ca nu aveti altceva mai bun de facut, in care intrebati despre oameni pozitivi. Posted Image
Daca tara ar fi administrata cum trebuie, am ajunge la nivelul tarilor din vest in 10-20 ani !
Si ce ai vrea sa facem noi ? Cu ce am putea schimba noi situatia daca suntem plini de ura si ranchiuna ?
Mergem la vot de fiecra data si votam impotriva PSD. Altceva nu avem ce face noi oamenii de rand, asa ca mai bine luam lucrurile asa  cum.sunt.
Sau ii criticam pe aia din PSD, si apoi mergem si dam spaga la spital sau la pasapoarte pentru a fi bagati in fata...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate