Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Durere de masea la atingere

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
georgecosmin98

georgecosmin98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.11.2017
Buna seara!

Am o masea si de 2 zile ma doare la atingere. Durerea e de intensitate diferita, uneori ma doar foarte putin la o atingere mai ferma, iar alteori ma doare la cea mai mica atingere si foarte tare. Am fost la medic si mi-am facut o radiografie. Maseaua nu e cariata si nici puroi nu are (arata bine radiografia). Medicul m-a sfatuit sa mai astept putin sa vedem cum evolueaza situatia.

Vreau sa stiu daca se mai poate salva maseaua/nervul sau singura solutie e scoaterea lui?

Durerea reusesc sa o calmez(pentru 3-4 ore) cu ketonal duo.

Multumesc anticipat!

#2
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Durerea la masea indica o infectie ce probabil a atins camera pulpara. O carie cel mai adesea.

Daca infectia e asa avansata, o obturatie de canal e unica solutie pt salvarea a (ce a mai ramas) din dinte

Acum, pt tine, timpul e critic.

Du-te la alt stomatolog. Fa o radiografie locala la respectivul dinte si ia imediat masuri!

Cu cat mai curand iei masuri, cu atat mai ieftin iesi, si cu atat mai mari sanse ai sa salvezi dintele.

Daca astepti prea mult, poti da intr-o infectie apicala si poate, nasol de tot, sa ai nevoie de implant.

Edited by pinguinul666, 12 February 2018 - 18:36.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

 georgecosmin98, on 12 februarie 2018 - 18:21, said:

Am fost la medic si mi-am facut o radiografie. Maseaua nu e cariata si nici puroi nu are (arata bine radiografia). Medicul m-a sfatuit sa mai astept putin sa vedem cum evolueaza situatia.
Asculta sfatul lui. Crezi ca de pomana a facut 6 ani de facultate?

#4
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Te doare constant sau doar la atingere? Adica dupa ce nu o mai atingi, te mai doare?
Curios e ca nu ai nici carie, nici infectie la radiografie, dar te doare.... Te doare gingia? Poate ai tartru excesiv.

#5
georgecosmin98

georgecosmin98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.11.2017
@pinguinul666

Am facut radiografie si arata bine, nici urma de infectie

@dorin_2k

Ascult sfatul, dar vreau sa mai aud si alte pareri

@spe_ripper

Am momente cand ma doare fara sa o ating, dar e o durere de intensitate mica spre medie si asemanatoare cu acea durere cand iti ramane ceva intre dinti (de dimensiuni mai mari) gen carne de vita

Tartru am, dar destul de putin


Nu prea cred eu in expresia "te-a tras curentul", dar cu cateva zile inainte am mers cu autobuzul o distanta ceva mai mare si mi s-a parut ca e "curent" in autobuz, ziua urmatoare m-a durut capul si urechea apoi la 2 zile m-a luat maseaua

Edited by georgecosmin98, 12 February 2018 - 19:10.


#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ai facut radiografie la toata gura ?
Si eu am avut o durere de masea si pe radiografie aparea la un dinte din apropiere, l-am facut si nu mai am treaba.

#7
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Pai daca durerea e constanta sau apare des, clar ai ceva acolo. Mai ales daca trebuie sa iei si ketonale.
Nu stiu asta cu curentul, daca esti afectat de "curent" tot ai acolo ceva, sau daca te-a durut urechea s-o fi dus in jos.

In principiu daca ai carie, se plombeaza, daca ai carie care a spart si camera nervului, se scoate nervul, tratament de canal, obturatie, nebuneli.  
Dar daca nu ai nici carie nici infectie, si te-a durut si urechea, posibil sa fie ceva trecator. Totusi ar trebui sa te doara zona si nu fix doar o masea.
Sfatul medicului e sfant. Daca ai dubii sau nu ti s-a parut ok, poti merge la alt stomatolog cu radiografia. Nu e bine sa te radiezi des. Un consult la alt stomatolog nu ar trebui sa coste mai mult de cateva zeci de lei, daca doar se uita in gura si la o radiografie.
Succes.

Edited by spe_ripper, 12 February 2018 - 19:19.


#8
georgecosmin98

georgecosmin98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.11.2017
Nu am facut la toata gura ci doar la un dinte, dar acela face "fite".

Acum sa vad cum evolueaza situatia, daca nu se mai poate salva nervul o sa-l scot, chiar daca nu prea imi vine ca de putin timp am mai scos un nerv, dar acela din cauza unei carii p[e care nu am putut sa o sesizez fiind intr-o pozitie mai greu vizibila si de dimensiuni destul de mici

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca reusesti sa aduni 50 de useri care sa-ti raspunda pe forum, 10 ani de zile nu vei avea dureri de masele. Problema e ca astia 10 ani, vor incepe din momentul in care iti vei extrage maseaua in cauza. Ca sa nu patesti asta, va trebui sa te duci de urgenta  sa faci anticamera la un cabinet stomatologic.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 georgecosmin98, on 12 februarie 2018 - 19:28, said:

Nu am facut la toata gura ci doar la un dinte, dar acela face "fite".

Acum sa vad cum evolueaza situatia, daca nu se mai poate salva nervul o sa-l scot, chiar daca nu prea imi vine ca de putin timp am mai scos un nerv, dar acela din cauza unei carii p[e care nu am putut sa o sesizez fiind intr-o pozitie mai greu vizibila si de dimensiuni destul de mici

E posibil sa ai o enervatie locala de nerv (frig, curent, alti factori) sau o termosensibilitate locala la nivel de gingie. Exista un produs bun prin farmacii - PARODIUM GEL GINGIVAL pe care il poti incerca la nivel de gingie la maseaua respectiva - poate iti mai atenueaza durerea sa nu o tii numai in ketonale care sunt periculoase pentru stomac.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Cana ti-e foame,mananci.
Cand iti vine,folosesti toaleta.
Cand te doare dantura,consulti stomatologul.

In toate cazurile de mai sus,cererea de ajutor pe forum este absolut inutila.

#12
georgecosmin98

georgecosmin98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.11.2017
Nu am cerut neaparat ajutor, doar am vrut sa vad daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema.

In alta ordine de idei, maseaua s-a mai potolit, tinand cont ca inainte sa ma doara am scos nervul altei masele si am stat pana luni cu 2 ketonal duo/zi si 2-3 algocalimne/zi, ieri am luat 2 algocalmine si azi unul (chiar daca nu era neaparat necesar, disconfortul fiind destul de mic), eu zic ca e o ameliorare destul de mare si poate durerea a venit din cauza curentului/frigului + ca acum la atingere nu mai e sensibila decat la atingeri ceva mai dure.

#13
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Eu zic sa faci o radiografie la toata dantura, sigur durerea este de la alta masea si mai subțire cu ketonale, altfel cand nu o sa mai ai probleme cu dantura o sa ai cu stomacul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate