Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Ajutor, varza la cuptor

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
deja are 2.5 ore...

marcar ar trebui sa miroasa a mancare...

Edited by arg, 12 February 2018 - 16:48.


#38
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 emi99, on 12 februarie 2018 - 16:38, said:

Acum varza fierbe in apa aia....cand dracu se mai evapora ? Este apa cat sa acopere varza.

Pana una alta: http://www.jerryspizza.ro/#3

recomand pizza argentina cu blat pufos.

Varza de acuma o mananci maine. Data viitoare, inlocuieste carnatii cu o rata, servita cu un vin rosu dar delicat, un Piont Noir demisec, de exemplu. Posted Image

Le: lasi pieptul de rata intreg cu piele cu tot, doar crestezi un pic pielea un pic pielea dar nu tai din carne. Rata o pui in oala peste varza. In cuptor, o sa se topeasca toata grasimea din rata si cade peste varza. Gustul e bestial.

Edited by un_dac, 12 February 2018 - 16:58.


#39
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Vasul de lut a fost tinut plin cu apa in prealabil?

#40
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 emi99, on 12 februarie 2018 - 16:22, said:

Am mai pus 1 pahar de apa. Acum acopera varza...dar mai sunt 10 minute si se fac deja 2 ore.

Nu e mai bine fara capac ?

ba da, o lasi fara capac pana se mai evapora apa.

#41
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 emi99, on 12 februarie 2018 - 16:14, said:

Am vazut ca nu mai are apa acum. S-a evaporat. Am pus cam 400g suc de rosii acum.

Prietene, nu am avut rabdare sa citesc decat prima postare, nu stiu ce ai facut acolo, dar:

1. in primul rand varza trebuie gustata si vazut daca nu e prea sarata, caz in care se clateste intr-o apa si se scurge inainte de a se pune la fiert
2. trebuie un deget de apa pe fundul oalei de lut, sa faca convectie de abur, nu mai mult, varza are deja apa in ea.
3. se pune orice altceva in ea in afara de sare, respectiv - suc de rosii mai gros, usturoi, condiment
4. grasime, sau carne cu grasime daca ai, daca nu ulei, cam un pahar (varza calita la cuptor inghite multa grasime) - din cauza salinitatii, varza murata inghite grasime la greu
5.  foc tare min 200 de grade iar oala de lut (care e cam groasa) pozitionata pe gratar mai la baza cuptorului adica pe al doilea nivel
6. timp de gatire cam 1-1.30min pana se inmoaie varza, in ultima etapa, dupa ce s-a inmuiat se scoate oala, se ridica grataurl mai sus si se baga la loc fara capac sa se rumeneasca, cu tot cu carnati.

Se serveste cu mamaliguta si cu un vin rosu, cand e frig afara...

Succes... daca nu cumva ai terminat deja...

Edited by rosix, 12 February 2018 - 17:10.


#42
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 rosix, on 12 februarie 2018 - 17:08, said:

5.  foc tare min 200 de grade iar oala de lut (care e cam groasa) pozitionata pe gratar mai la baza cuptorului adica pe al doilea nivel
problema e ca nu stie cum ii merge cuptorul...

#43
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 arg, on 12 februarie 2018 - 17:11, said:

problema e ca nu stie cum ii merge cuptorul...

Indiferent cum ii merge focul, oala de lut suporta foc tare, ceea ce e recomandabil, avand in vedere ca nu a precizat cat de marunt e taiata.. daca e taiata grosier o sa-i ia o vesnicie sa o inmoaie.

Edited by rosix, 12 February 2018 - 17:18.


#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
posibil, dar daca are duze de butelie si aragazul e la retea.... e gata cam de paste...

termometrul ala de cuptor chiar e o unealta buna ca-ti dai seama cam cum merge cuptorul...

p.s.
https://forum.softpe...__ slow cooker

Edited by arg, 12 February 2018 - 17:17.


#45
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
cred ca e la masa initiatorul/initiatoarea   de nu mai zice nimic ...  sau a plecat sa-si ia o merdenea  :)

#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
sau o saorma cu multa varza...

#47
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
M-am apucat o foamee.Am mâncat la prânz dar sunteți nemiloși! Pofta buna!

#48
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Copilul cu multe moase ramane cu buricul netaiat, data viitoare trebuie sa te hotarasti ce fel de varza vrei sa faci, varza fiarta cu ceva afumatura, carnat , etc, varza calita ( asta e pentru cunoscatori, si pentru aia care nu au fitzte in cap) daca vrei o varza calita buna o faci cu untura, nu cu ulei, si pui ceva jumari in ea, daca ti-e frica sa nu mori tanar cu colesterolul mare, iei varza cruda, sau verde, sau noua, sau cum dracu ii ziceti voi, si o fierbi mai intai, in apa cu un pic de ulei, pui cimbru, pui boabe de piper si foi de dafin, NU EXAGERA cu foile de dafin, ca iese varza amara, pui rosii taiate marunt si o lingura de bulion, sau doua, sau dupa gust, sau o cutie de pasate, dupa cum iti place
Dupa ce varza a fiert, O GUSTI, nu faci ca aia de la masterchef, care gatesc cu mintea,si daca este facuta o dai la cuptor, cat sa scada sosul, dar nu o lasa sa se usuce, si cand prinde o crusta deasupra, si primul strat de varza este rumenit, o dai afara din cuptor, trantesti o mamaliga si mananci cat sa le faci la toti in ciuda

#49
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
cu voi mai am un pic si musc din maus...

#50
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,613
  • Înscris: 10.08.2009
eu fac varza acra in 2 feluri:
1. Daca e varza cu carne(porc, afumatura ,carnati..etc ) se pune la cuptor cu grasime, apa (prefer vinul sec), bulion, bors si se face la foc mic macar 5-6 ore.
Pe reteta asta la prima incercare la slowcooker a iesit perfecta, se topea in gura.
2. Varza calita - o bunatate.
se taie varza cum vrei si se pune la cuptor cu grasime(eu prefer untura de rata sau gasca).Piper.
pe masura ce dispare lichidul se amesteca des.
ramane cam o treime din cantitatea initiala dar e ...varza.Posted Image Cu pulpe de rata e bestiala.
Eu nu desarez varza, e ca si operatia de refacere a himenuluiPosted Image Posted Image

#51
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
la slow cooker o arunc acolo 6 ore si gata, cred ca initiatorul a gustat si a lesinat, sau de la miros.,.,.,

#52
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,397
  • Înscris: 28.11.2017

 obionekenobi, on 12 februarie 2018 - 16:02, said:


am facut eu reteta asta de mai sus acum 3 saptamini si mi-a zis nevasta  ca e una din cele  mai bune verze mincate.
am mincat cu piftie  (eu numai asa maninc piftia .... cu varza acra calita)

POFTA BUNA!!!!

Esti din Gorj? :)
Acolo am mancat prima data piftie cu sarmale. Mi-a placut. :)

#53
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
sint ploiestean  ramas in bucuresti dupa facultate adica din '98

#54
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
la mine se pune varza gata taiata la murat si se numeste verze
m-a pierdut cu piper boabe,nu-l suport
daca vrei sa vezi alt om in mine,ascunde o cacaraza in mancare si te-am rupt de realitate
ce a facut acolo initiatorul este orice,dar nu varza la cuptor

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate