Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Google adwords - creare anunturi

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Salutare! Vreau sa promovez un site si am ceva nelamuriri pe care sper sa le rezolv cu ajutorul vostru...
Am creat un anunt si am trecut mai multe cuvinte cheie. CPC-ul pe cate un cuvant costa un anumit pret, de exemplu 0.10 lei. Dupa ce am lansat anuntul am vazut ca cpc-ul este de 1,70 lei. Nelamuririle mele sunt:
1. Cand se da click pe anunt se taxeaza cu 1,70 lei?
2. Pot crea mai multe anunturi, fiecare avand la baza un singur cuvant cheie?
Deocamdata atat si in functie de eventualele raspunsuri... o sa va mai intreb si altceva...

Edited by Postasul666, 12 February 2018 - 15:34.


#2
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Pentru ambele intrebari raspunsul este da. Nu iti recomand folosirea unui singur cuvant cheie, din experienta mea este o pierdere de bani si 0 conversie. In schimb, incearca sa te focusezi pe mai multe cuvinte cheie. Poti adauga cuvinte conexe a ceea ce incerci sa promovezi si sa renunti la un singur cuvant generalist. De exemplu, in loc de "procesor" poti folosi "procesor amd ryzen". In general, oamenii care cauta un cuvant cheie mai lung sunt mai dispusi sa cumpere decat cei ce cauta doar "procesor".

#3
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Momentan am creat doar un anunt cu mai multe cuvinte cheie, de fapt grupuri de cuvinte (9 grupuri), am alocat un buget de 10 lei pe zi si am stabilit un cpc de 0,7 lei. Este vorba de un site de imobiliare si cuvintele cheie sunt de genul „apartamente xxx”, apartamente cu 2 camere xxx”, unde xxx este numele orasului. Ce nu inteleg acum este alt lucru: in cautarile mele, cu instrumentul AdPreview de la google adwords, dupa unele cuvinte cheie apare primul pe prima pagina. Daca fac cautarea in browser, nu mai apare primul sau chiar deloc.

L.E. Am vazut ca nu mereu sunt afisate si din ce am citit, din cauza bugetului mic se intampla acest lucru.
Sa zicem ca voi seta un buget de 50 lei pe zi si se dau doar 5 clickuri pe anunt, inseamna ca se vor cheltui doar 3,5 lei si restul se vor reporta?

Edited by Postasul666, 12 February 2018 - 17:40.


#4
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Am facut si eu publicitate pe AD.Ce am remarcat:
Setarea bugetului zilnic determina cat va sta anuntul pe primele locuri.Dupa epuizarea sumei, nu mai apare la Anunturi.
Da, cred ca suma se reporteaza, se calculeaza cand se termina total buget alocat.
Acele cuvinte cheie sunt cam des folosite, ma mir ca ai obtinut un CPC de doar 1,7 lei.
Nu sunt expert in AD Words, daca am gresit cu ceva astept opinii.

#5
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Pentru a te apropia de realitate incearca sa faci cautari in google din modul incognito al browser-ului, in Chrome apesi pe CTRL+Shift+N, asa vei vedea cam pe ce pozitie esti in realitate. Ar fi ideal sa faci cautarile de pe mai multe dispozitive si din mai multe locatii(sau cel putin IP-uri). Ai procedat corect folosind acele cuvinte cheie, desi nisa asta este foarte aglomerata. Dar daca nu esti intr-un oras precum Cluj, Brasov sau Bucuresti, cred ca bugetul de 0.7 lei este decent, am facut acum o verificare si in orasele importante (Timisoara, Iasi, Constanta, etc.) preturile sunt destul de mici, intre 0.35-0.55 lei.
Iar in legatura cu platile si toate informatiile necesare cu privire la acestea puteti consulta exemplul urmator, dar si link-ul de mai jos:
Detalii despre opțiunile de facturare
[ https://i.imgur.com/cxOZ6YL.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
ionndumitru

ionndumitru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.01.2018
Cauta  cuvinte care  au cpc mai mic,. Cuvinte mai lungi pe care nu prea se bate lumea, experimenteaza cu mai multe cuvinte vezi care  merg. E destul de migalos, trebuie sa stai tot timpul focusat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate