Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sugestii pentru un MPV sau SUV compact intr-un buget de 10-12.000 Euro

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
din aceeasi perspectiva am recomandat suv. pt 2 persoane nu cred ca e nevoie de mvp

#20
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Peugeot 3008.

#21
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Recomand Tiguan si Touran.
Arunca un ochi si la Passat Alltrack si Octavia Scout.

Edited by Kroghy, 12 February 2018 - 17:10.


#22
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postadipelcz, on 12 februarie 2018 - 16:01, said:

De Hyundai ix35 ce parere aveti?

Gasesc destule d-astea in bugetul de mai sus: https://suchen.mobil...23-1dfbd6343187
ix35 e tot una cu Tucson oare?

#23
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Din cate inteleg eu, este. Adica e "noul" Tucson de prin 2009 incoace, nu? Si se vinde sub numele de ix35, Tucson sau ix in functie de tara ma gandesc.

#24
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Dupa ceva discutii am mai redus putin problema la:
- Motor pe benzina
- bugetul in cazul asta ar trebui sa fie pana in 10.000 (adica asta sa fie pretul ce-l platesc eu pe masina, restul nu-s asa importante, daca iau un Euro 5, pana in 2 litri)

Ar ramane ideea de SUV compact ca prima optiune, sau un MPV compact ca optiune secundara.

Avantajele SUV-ului ar fi: 4x4, garda mai mare la sol, pozitie de condus mai inalta. Ca dezavantaje ar fi pretul mai mare de achizitie sau masina mult mai veche si mai rulata in aceiasi bani, consum si intretinere mai mari.

Avantajul la MPV ar fi pretul (sau o masina mai noua si mai putin rulata in aceiasi bani), consumul mai mic.

Dupa ceva cautari pe mobile de, vad ca-i mai greu sa gasesc SUV-uri compacte in bugetul de 10.000. Majoritatea sunt diesel si au in jur de 6-7 ani, 200.000 km. E fix varsta si km la care incep probleme cu DPF-uri, turbine si alte minunatii. Daca ma uit la MPV-uri compacte, gasesc masini de 4-5 ani, cu pana in 100.000 km pe benzina.

Par interesante Mazda CX5, Honda CR-V, dar ma gandesc la piesele de schimb. Daca ma uit la cele mai populare, gen Tiguan, deja sare pretul mult. Greu de gasit masina in categoria asta in 10.000 euro, care sa fie inca buna 5 ani, respectiv inca 50-60.000 km fara sa ceara bani pe reparatii scumpe.

#25
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 07.08.2011
Te mai poti uita si la un Nissan Qashqai

#26
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Dupa mai multe cautari, o varianta buna pare Qashqai +2, 2012-2013. Se gasesc destule in intervalul de pret 11-13.000, deci se poate aduce dupa putina negociere la un 10-12k.

Japonezele si Tiguan le-am scos din schema pentru ca-s prea scumpe. Ar mai fi, la limita si Kuga 2, din 2013. Dar astea incep de pe la 12-13.000 si una cat de cat ok e cam 15.000, ca deh, e model mai nou. Primul model nu e ok ca-i mai mica si mai inghesuita si parca totusi e cam imbatranita tehnologia de Focus 2 de pe ea.

Daca vorbim de Qashqai+2 Stiu ca n-are nevoie de alea 2 locuri in plus, dar masina e ceva mai lunga decat varianta cu 5 locuri si are un pic mai mult loc de bagaje. Nu prea se gasesc asa multe cu 4x4 in schimb, deci nu stiu daca e ok genul asta de masina si in varianta 4x2, ca pana la urma n-a avut niciodata 4x4 si s-a descurcat. Daca a mers Zafira aia atatia ani, o merge si un d-asta 4x2 in caz ca nu gasesc ceva cu 4x4 bun de cumparat. Sa vedem, deocamdata asta pare varianta ideala care sa nu fie extrem de veche si de rulata, si care sa intre in buget.

#27
liviu_s

liviu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.01.2004
Skoda Yeti

https://suchen.mobil...ay=KW&scopeId=C

https://www.autovit....earch[country]=

Edited by liviu_s, 22 February 2018 - 21:19.


#28
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
Și până la urmă tot la Dacia ajungi. Ok, am înțeles ideea. Omul a avut un sh și a avut noroc cu el. E bine dacă crede in "ulciorul care merge de multe ori la apa".
Poate nu ar fi rau să mergeți până la un dealer Dacia. Vă urcați în mașină, analizați spațiul și dotările, faceți și un drive test... Mă rog, personal dacă as avea de ales intre o mașina cool cu 200000 de km și una mai simpla cu 50000 de km, cu fiabilitate dovedită a fi bună și cu dotări ok, nu as mai sta pe ganduri. Mașina la acest preț e un simplu fier. Ideea e sa ne "ceara cat mai puțini bani și să mergem la service o data pe an sa schimbam ulei , filtre și alte mărunțișuri. Prefer sa aud de volante, catalizatoare, injectoare, DPF etc. pe forumuri și pe YouTube.

Edited by LauCalin, 22 February 2018 - 22:12.


#29
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Daca vrei SUV și ești de acord că vei avea de săpat după mașină bună, poți să incerci sa cauți un Freelancer 2.

Eu asta am și l-am cumpărat pe când avea 8 ani și 155k km.

18 luni si 30k km mai târziu, nu regret alegerea.

Mașina spațioasă și confortabila. Am luat un EURO4 fara DPF.

Are motor 2.2 totuși.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate