Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sugestii pentru un MPV sau SUV compact intr-un buget de 10-12.000 Euro

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Intr-un buget de 10-12k Euro, ce modele de masini se pot gasi pentru a inlocui un Opel Zafira A (modelul ce s-a fabricat prin anii 2000)?

Cateva detalii:
- masina e pentru 2 persoane de aprox. 60 ani (el e pe la 110-120 kg, destul de inalt). Ocazional mai merg si alti 2-3 in masina, dar 95% din timp e folosita de 2 oameni + bagaje.
- de vreo 10-12 ani conduce un Zafira diesel 2.0 (nu am idee cati CP are, dar nu e f. sprintena).
- face pana in 10.000 km pe an (stiu ca-i indicat un motor pe benzina, dar sa vedem daca vrea sa schimbe de la diesel la benzina)
- ar prefea tot ceva similar cu Zafira pentru ca e mai usor de urcat/coborat din masina decat intr-o compacta si de la o varsta incolo oamenii prefera ceva mai inalt si mai confortabil vs. ceva f. jos ca pozitie la volan.
- masina mai merge si pe la tara, la o iarba verde, pe drumuri proaste sau chiar neasfaltate prin niste sate (nu le-as spune off-road, dar o masina cu garda ceva mai inalta ar fi buna). In rest, prin oras.
- masina ce o are acum are 7 locuri, dar as spune ca nu-s esentiale ca sunt totusi 2 oameni

Eu nu prea sunt foarte in tema cu ce masini sa-i recomand, iar intre Zafira mai noua, Touran, C-Max, SUV-uri compacte samd nu prea am idee ce modele ar fi mai confortabile, mai versatile. Omul se tot uita dupa Sharan-uri si alte autobuze, dar sper ca-l conving ca nu are nevoie de asa ceva mare si ca ceva maxim cat Zafira de mare e ok. Eu as zice ca un SUV compact ar fi o treaba mai buna pt ce drumuri face dar astea tind sa fie ceva mai scumpute (sau mai vechi la acelasi pret) decat un MPV d-asta compact.

As aprecia daca-mi puteti spune Marca - Model - generatie (ani de fabricatie) ca de acolo ma descurc. Ideea e sa fac o lista de modele la care poate nu m-am gandit (mai ales din zona SUV-urilor).

Un aspect principal e sa fie fiabila. Cu cat mai simpla cu atat mai bine pentru ca venind de pe o Zafira de 20 de ani, orice masina mai noua de 10 ani e oricum naveta spatiala. Mai bine un model mai putin dotat dar fiabil decat unul cu zeci de briz-briz-uri care se tot strica.

Ideea e sa iau masina din Germania ca aici stau, si sa o duc in RO. E ceva anume la ce trebuie sa ma orientez ca motor, norma de poluare EURO, etc? Nu am idee cum mai e cu taxele pentru inmatriculare in RO si nu vreau sa vin cu masina si sa constat ca trebuie platiti vro 3000 euro pentru ceva taxa idioata.

Nu as vrea sa dezbatem aici diesel vs. benzina, noua vs SH, manuala vs automata, samd.

Edited by adipelcz, 12 February 2018 - 14:10.


#2
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 13.06.2005
https://www.mobile.d.../257279174.html

#3
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
subaru Forester :

https://suchen.mobil...rder=DESCENDING

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Renault Scenic ( cat mai nou ) , un exemplu luat la intamplare : https://www.autovit....orm#xtor=SEC-81

#5
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Vezi si Opel Crossland X. Se incadreaza in buget, noua. Doar ca nivel de echipare entry level si cu motorul cel mai mic.

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Toyota Rav 4    https://suchen.mobil...Order=ASCENDING

Edited by Friskey, 12 February 2018 - 14:51.


#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
SUV merita doar in configuratia 4x4 , daca nu este inutila . Intai vezi daca are nevoie de 4x4 si dupa aceea cauta masina . O masina gen VAN este foarte utila . spatiu nu ai niciodata destul si cu cat este mai mare cu atat furnizeaza mai multa siguranta .

#8
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Subaru nu stiu cum sta cu service-urile si in general cu servisarea daca pica ceva la el. Altfel, e poate una din cele mai bune variante. Cum e cu intretinerea la un Forrester, sunt piese pe toate gardurile?

Ca reper, la un Opel Zafira d-asta mai vechi se gasesc f. usor piese, servisarea si intretinerea sunt ieftine. Masina cea "noua" ar trebui sa se incadreze in aceleasi criterii.

RAV 4 suna interesant.

Daca e de mers pe SUV, 4x4 cu siguranta. Singurul avantaj pe care-l vad eu la un MPV e ca ai mai mult spatiu la interior, dar pentru alte scopuri e la fel de impiedicat ca o masina obisnuita. Si la astea noi, garda la sol e f. mica.

#9
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostBaxon, on 12 februarie 2018 - 14:16, said:

Renault Scenic ( cat mai nou ) , un exemplu luat la intamplare : https://www.autovit....orm#xtor=SEC-81
ala e grand scenic

View Postadipelcz, on 12 februarie 2018 - 14:57, said:

Subaru nu stiu cum sta cu service-urile si in general cu servisarea daca pica ceva la el. Altfel, e poate una din cele mai bune variante. Cum e cu intretinerea la un Forrester, sunt piese pe toate gardurile?

Ca reper, la un Opel Zafira d-asta mai vechi se gasesc f. usor piese, servisarea si intretinerea sunt ieftine. Masina cea "noua" ar trebui sa se incadreze in aceleasi criterii.
Subaru inseamna piese scumpe, aduse in luni de zile uneori, si service scump sau deloc.
Ia ceva popular in tara unde va fi folosita masina

#10
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

View Postadipelcz, on 12 februarie 2018 - 14:06, said:

Un aspect principal e sa fie fiabila. Cu cat mai simpla cu atat mai bine pentru ca venind de pe o Zafira de 20 de ani, orice masina mai noua de 10 ani e oricum naveta spatiala. Mai bine un model mai putin dotat dar fiabil decat unul cu zeci de briz-briz-uri care se tot strica.

Dacia Lodgy. Spatios, dotat ok, fiabil, aproape nou. Si acum poti sa ma injuri. :D

#11
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Dar de ce sa fac asta? N-am scris "exclus Dacia" nicaieri. La 12.000 intra una noua cred, dar nu cred ca intra in dorintele omului sa-si ia Dacie, fie ea si Lodgy sau Duster. Chestia e ca a avut noroc de Zafira aia, si a mers f. bine (si inca merge) chiar daca a fost luata SH. Asa ca intre una mai "de marca" SH si Dacie noua, ar alege-o pe aia SH.

#12
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
De Hyundai ix35 ce parere aveti?

Gasesc destule d-astea in bugetul de mai sus: https://suchen.mobil...23-1dfbd6343187

#13
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Si Ford Kuga gasesti la banii aia.

#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Peugeot 3008, o maşină foarte elegantă. Va fi următoarea mea achiziţie, varianta hibrid. Opel tot de ei aparţine acuma.

Edited by mihaicozac, 12 February 2018 - 16:06.


#15
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Nu stiu cum e Kuga fata de Focus la interior, dar in Focusul meu 3 intra cam greu omul. Daca e la fel de inghesuita la interior, probabil ca nu-i o alegere grozava. Cum se compara ix35 cu Kuga la interior? Stiu ca-s in aceeasi clasa, dar sunt diferente mari uneori intre cat de late si lungi sunt scaunele, cat de groase sunt usile, consola centrala, cat de mult vine bordul spre tine, etc. ix35 imi pare ceva mai ok din poze, dar probabil ca trebuie sa merg sa vad cateva pe viu sa-mi fac o idee.

#16
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
mai bine ia un Kuga daca piesele/service-ul par o problema

https://suchen.mobil...rder=DESCENDING

hehe a  mai zis cineva pana acm cautat pe mobile exemple :D

Edited by smoke, 12 February 2018 - 16:22.


#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postadipelcz, on 12 februarie 2018 - 16:07, said:

Nu stiu cum e Kuga fata de Focus la interior, dar in Focusul meu 3 intra cam greu omul.

Kuga interior foarte incomod si mic. Surprinzator.

De la van/ MPV  la SUV e diferenta mare.

#18
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
E clar ca-i diferenta mare. Eu zic de SUV compact pentru ca din punctul meu de vedere un MPV nu e neaparat util pt 2 persoane ca e o mare cutie, goala in spate si portbagaj de cele mai multe ori. Ce conteaza e confortul pe locurile din fata. Apoi, e mai util un SUV (chiar si numai prin prisma garzii la sol mai mari si 4x4) pentru drumuri mai rele, un iesit la iarba verde, iarna prin zapezi samd. De asta am inclus SUV-ul in discutie, pentru ca poate e o trecere utila de la ce are acum la altceva ca tip de masina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate