Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

As vrea sa cultiv broccoli

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 business11, on 12 februarie 2018 - 13:46, said:

Sub ce forma ti-a recomandat broccoli? Banuiesc ca sub forma de salata adica crud?
Daca te-a pus sa ii fierbi o sa se aleaga praful de mama lor de vitamine. Asta daca nu cumva gatesti la 40 de grade.
Nu vezi ca i-a recomandat medicul sa cultive 15 ari de brocoli?

#20
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 -Diana-, on 12 februarie 2018 - 13:52, said:

Se gateste simplu, se pune in apa care deja fierbe (apa cu sare) si se lasa 3-4 min, nu isi pierde proprietatile.
Il scoti, ii mai adaugi sare daca e nevoie, unt si gata.
Noi asa il mancam, ca garnitura.



Nu am studiat.
La aburit ies cel mai bine. Posted Image Evident aburi fara t.

Edited by poadol, 12 February 2018 - 16:38.


#21
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
vitamina A si C sunt extrem de sensibile la caldura. Peste 42 de grade le ucide.
Vitamina B poate fi luata de organism doar in combinatie cu grasimi.
Vitamina D rezista la caldura.

Broccoli poate fi mancat ca si salata, trebuie taiat marunt si cu ulei de masline, zeama de lamaie, sare si piper si este foarte bun. Asa vei lua toata vitaminele necesare.
Poti sa il gatesti la abur la o temperatura de 40 de grade, dureaza ceva mai mult dar raman toate vitaminele in el.

#22
geo_r

geo_r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.01.2018

 mandrku, on 12 februarie 2018 - 14:55, said:

Pentru germinare temperatura solului trebuie sa aiba peste 28grade la salata(de aceea este mai timpurie primavara)  si peste 31grade la legume.
Umiditate ridicata.
Daca tineti minte experimentul facut la orele de botanica cand puneam intr-un borcan ( pe fudul lui) vata imbibata in apa si cateva boabe de fasole peste aceasta.
Apoi se inchide capacul pentru ca temperatura din interior sa creasca peste 31 grade.
In 4-6 zile incepe germinarea.

deci umiditate + temperatura peste 30grade.
Unde ati citit asa ceva? Poate pentru gatit temperaturile astea. La temperatura de 31°C vor cloci semintele alea.
Din ce imi aduc eu aminte pentru brocoli ai nevoie de temperaturi de 5-20°C pentru germinare. La 5°C dureaza probabil undeva la 2 saptamani germinarea, iar la 20°C undeva la 5 zile.
Si majoritatea semintelor germineaza intre 5-25°C.

#23
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
De la: Professional Zone>Agricultura>Culturi Agricole merge la: Life & Entertainment>O viata sanatoasa

#24
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

 geo_r, on 12 februarie 2018 - 18:20, said:

Unde ati citit asa ceva? Poate pentru gatit temperaturile astea. La temperatura de 31°C vor cloci semintele alea.
Din ce imi aduc eu aminte pentru brocoli ai nevoie de temperaturi de 5-20°C pentru germinare. La 5°C dureaza probabil undeva la 2 saptamani germinarea, iar la 20°C undeva la 5 zile.
Si majoritatea semintelor germineaza intre 5-25°C.
Ce rugăminte am.
Incercati dv la 5grade.
Apoi incercati la >=28.
Nu va costa mai nimic.

Temp. de 31 grade este maxima, si este una generala pentru germinare.
As fi putut zice intre 25-31.

ideea este sa nu astepti 2 saptamani.
Temp. mai mică, perioada mai mare.

Asa copy paste de pe net pot sa dau si eu:

,,Broccoli seeds are best started indoors 7 to 9 weeks before the last frost, at a temperature of 70 to 75 degrees F. They can also be sown outdoors 2 weeks before the last frost. For a winter crop in zones 8 and warmer, sow in late summer. Expect germination in 10 to 14 days"







#25
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017
Inseamna ca daca ai o sera mica incalzita poti avea productie tot timpul anului.O sa fac rost de niste seminte sa experimentez vara asta.Merci de raspunsuri.

#26
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
desi nu am studiat in profunzime sunt convins ca varza conopida sau sfecla rosie
sunt bune ca alimente... nu trebuie sa ne intindem la varza de Bruxelles sau brocoli
... am zis !...:)

#27
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

 Skyspy, on 12 februarie 2018 - 19:03, said:

Inseamna ca daca ai o sera mica incalzita poti avea productie tot timpul anului.O sa fac rost de niste seminte sa experimentez vara asta.Merci de raspunsuri.
Pe langa sera (minisera) încălzită ar mai fi recomandate si niste lampi horticole. Sunt foarte multe zilele fara soare. Acestea simulează lungimile de unda 400nm si 600nm ideale dezvoltării plantelor.



#28
geo_r

geo_r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.01.2018

 mandrku, on 12 februarie 2018 - 18:56, said:

ideea este sa nu astepti 2 saptamani.
Temp. mai mică, perioada mai mare.
De acord.

 mandrku, on 12 februarie 2018 - 18:56, said:

Asa copy paste de pe net pot sa dau si eu:
,,Broccoli seeds are best started indoors 7 to 9 weeks before the last frost, at a temperature of 70 to 75 degrees F. They can also be sown outdoors 2 weeks before the last frost. For a winter crop in zones 8 and warmer, sow in late summer. Expect germination in 10 to 14 days"
Nu este nici un copy paste. Vorbesc din practica, dar sunt ani buni de cand nu am mai semantat...
In practica la 25-31°C va fi greu sa tii o umiditate constanta si decenta (adica sa nu ai sol prea ud sau prea uscat, doar reavan). Sunt diverse metode sa reusesti sa tii o umiditate si temperatura constanta, dar asta implica ceva mai multa munca si atentie.
Parerea mea este ca cel mai usor este sa pui semintele la 15-20°C - ma refer strict la practica pe care o face un agricultor mediu, nu la profesionisti (cu temperatura si umiditate controlate perfect).

#29
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 poadol, on 12 februarie 2018 - 16:38, said:

La aburit ies cel mai bine. Posted Image Evident aburi fara t.
Evident, la "aburiti" ies muult mai bine decat la "aburi".

 realduc, on 12 februarie 2018 - 19:03, said:

desi nu am studiat in profunzime sunt convins ca varza conopida sau sfecla rosie
sunt bune ca alimente... nu trebuie sa ne intindem la varza de Bruxelles sau brocoli
... am zis !...Posted Image
"SI" ca alimente! Si asta, fara sa ne-ntindem. Doar ca varza de Bruxeles si brocolli, aiualte calitati alimentare.  Care, nu sunt de neglijat. si care sunt de preferat altor rahaturi care sunt mult mai apreciate, desi sunt, daca nu toxice, cel putin inutile din p.d.v. al alimentatiei.
ON Daca crezi ca-ti poti face o piata de desfacere viabila, pune-te pe brocoli. Intereseaza-te mai ales de semifabricate/conserve din asa ceva. Daca  nu, treci pe salata de sfecla rosie, pe muraturi traditionale,... Doar ca asta presupune si un spatiu destinat fabricarii/depozitarii de asemenea produse.

Edited by myshyk, 12 February 2018 - 19:44.


#30
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
oameni care nu au cultivat o frunza de patrunjel in viata lor
au vise de prosperitate financiara cu plante-minune...

#31
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017
Ba fratilor mi-a zis doctorul de familie ca e bine sa mananc broccoli si avocado pentru colesterol si tensiune.Deci nu ma voi face producator in veci.Mai am 3 ani pana la pensie,voi avea o pensie bunicica peste medie deci agricultura va fi un hobby pentru cultivarea de legume sanatoase fara folosirea ingrasamintelor si ierbicidelor.
LE: la avocado nu ma bag ca stiu ca la clima temperata nu merge.

#32
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 realduc, on 12 februarie 2018 - 19:03, said:

desi nu am studiat in profunzime sunt convins ca varza conopida sau sfecla rosie
sunt bune ca alimente... nu trebuie sa ne intindem la varza de Bruxelles sau brocoli
... am zis !...Posted Image

sunt gustoase..eu n-am inteles niciodata de ce in desene, copii urau brocoli sau varza de bruxelles:))..doar la americani vezi asa ceva:))

#33
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 Skyspy, on 12 februarie 2018 - 13:21, said:

Stiti cum va de unde se poate face rost de seminte sau butasi sau din stiu io ce mai cresc.

Gasesti seminte pe net sau in magazine ... faci rasad si plantezi ... creste f bine si la noi!
Am cultivat si am fost multumit!

 mandrku, on 12 februarie 2018 - 14:55, said:

Pentru germinare temperatura solului trebuie sa aiba peste 28grade la salata(de aceea este mai timpurie primavara)  si peste 31grade la legume.

In 4-6 zile incepe germinarea.

Temperaturile astea sunt f mari ... nu vorbesc din citite ... vorbesc din practica!
Uite si aici:
http://www.hortinfor...umicultura.html
Salata mea a germinat in 3 zile la 14-15 grade ...
Nu vrei matale sa-i lasi pe altii sa-l ajute pe initiator? Posted Image

#34
geo_r

geo_r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.01.2018

 danutz_2009, on 12 februarie 2018 - 21:57, said:

Gasesti seminte pe net sau in magazine ... faci rasad si plantezi ... creste f bine si la noi!
Am cultivat si am fost multumit!



Temperaturile astea sunt f mari ... nu vorbesc din citite ... vorbesc din practica!
Asta e cea mai importanta. Practica.

Asa mai sunt metode de a produce rasaduri rapid: de exemplu germinarea inainte de semanat.
Dar, dupa cum a inceput subiectul discutiei de aici, omul vrea sa produca pentru consum propriu. Asadar timpurietatea nu este foarte importanta.
Si degeaba dai, sa zicem 28°C, pentru a face semintele sa rasara mai repede daca dupa rasarire nu ai o corelare buna intre temperatura, umiditate si lumina.
Daca ai temperatura mare si umiditate, dar lumina lipseste (pentru ca e primavara), vei avea niste rasaduri alungite si fara vlaga...

E prea lunga povestea...eu o las asa.
Sa fie fara supararePosted Image

#35
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

 danutz_2009, on 12 februarie 2018 - 21:57, said:

....Nu vrei matale sa-i lasi pe altii sa-l ajute pe initiator? Posted Image
Cu mare placere.
Spor la treaba.

#36
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 Skyspy, on 12 februarie 2018 - 21:20, said:

Ba fratilor mi-a zis doctorul de familie ca e bine sa mananc broccoli si avocado pentru colesterol si tensiune.Deci nu ma voi face producator in veci.Mai am 3 ani pana la pensie,voi avea o pensie bunicica peste medie deci agricultura va fi un hobby pentru cultivarea de legume sanatoase fara folosirea ingrasamintelor si ierbicidelor.
LE: la avocado nu ma bag ca stiu ca la clima temperata nu merge.
Pastilele. de tensiune contin var si potasiu...
o banana dimineata si in 6 luni. ti ai stabilizat tensiunea....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate