Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Declaratie taxa gunoi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
http://www.dgitl4.ro/taxa-salubrizare/

Am fost azi la taxele locale sector 4 la ghiseul de plata batea vantul absolut nici o persoana
In schimb la primit declaratii era full coada si afara persoane fizice si juridice

MULTUMIM DOMNULUI  PRIMAR BALUTA pt aceasta ocazie unica de a sta la coada cu orele ca sa dai bani


Intrebarea este daca se trimite declaratiile online cum terebuie completate pe pc sau trebuiesc completate de mana si semnate.

Bun trimit declaratia si pe urma? astept confirmare? imi trimite ei ceva?

Poate a platit cineva asa?


Anul trecut am platit pe ghiseul.ro dar fara cont am bagat cnp-ul si am platit dar stiam suma sigur.

Cum dreacu se procedeaza cu declaratia asta de gunoi trimisa pe email?

#2
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
La Sibiu: deschizi un cont pe siteul primariei.
Descarci formularul (declaratie initiala sau modificare numar persoane), il completezi si semnezi.
Il scanezi/fotografiezi, il trimiti pe mail. Iti trimit un mail de confirmare.
In contul de la primarie iti apar sumele de plata si poti plati direct.
In cont apar toate proprietatile detinute: imobile, auto, etc.
Daca sunt in coproprietate este suficient un cont.

Edited by bitiro, 12 February 2018 - 13:14.


#3
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View Postzzhunt, on 12 februarie 2018 - 12:38, said:

http://www.dgitl4.ro/taxa-salubrizare/

Cum dreacu se procedeaza cu declaratia asta de gunoi trimisa pe email?

Descarci declaratia, o completezi o scanezi si o trimiti. O tampenie. Am fost sambata pe la 13, nu era nici dracu, iti recomand sa mergi sambata. Dupa iti apare pe ghiseul.ro. Oricum o mare porcarie.

#4
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
Romania...faina tara...pacat ca e' locuita...

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postzzhunt, on 12 februarie 2018 - 12:38, said:

http://www.dgitl4.ro/taxa-salubrizare/

Am fost azi la taxele locale sector 4 la ghiseul de plata batea vantul absolut nici o persoana
In schimb la primit declaratii era full coada si afara persoane fizice si juridice

MULTUMIM DOMNULUI  PRIMAR BALUTA pt aceasta ocazie unica de a sta la coada cu orele ca sa dai bani
Intrebarea este daca se trimite declaratiile online cum terebuie completate pe pc sau trebuiesc completate de mana si semnate.
Bun trimit declaratia si pe urma? astept confirmare? imi trimite ei ceva?

Tu completeaza si trimite declaratia prin posta, cu recomandata cu confirmare de primire pe adresa DITL sector 4, iar dupa vreo 2 saptamani ar trebui sa-ti apara obligatia de plata pe Ghiseul.ro, daca ai cont, daca nu, trebuie sa te duci pe la ei sa vezi cu ce figurezi de plata... sau la Posta ca le apare si acolo, ce ai de plata dupa CNP.

Cica (extras de pe site-ul DITL Sector 4):

- în cuantum de 80 de lei/lună pentru fiecare altă entitate indiferent de forma de organizare, cum ar fi: persoanele juridice, persoanele fizice care exercită orice profesii liberale, persoanele fizice autorizate, întreprinderile familiale și înreprinderile individuale, etc,. care au sediul social și/sau punctul de lucru activ/expirat, indiferent dacă se desfășoară sau nu activitate economică, excepție facând doar contribuabilii care se află în suspendare de activitate sau sunt radiați din registrele organelor competente.

Sursa:  http://www.dgitl4.ro/taxa-salubrizare/

Ba... ej nebun... Daca ai PFA-ul cu sediul social declarat pe apartament tre sa le platesti 80 lei / luna, adica 960 lei /an... taxa de gunoi, adica de aproape 8x mai mult ca impozitul pe apartament????   Foarte tare.

Mai deschide drku PFA in tara asta condusa de infractori jegosi.

Edited by rosix, 12 February 2018 - 13:40.


#6
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View PostdreaQ, on 12 februarie 2018 - 13:24, said:


Descarci declaratia, o completezi o scanezi si o trimiti. O tampenie. Am fost sambata pe la 13, nu era nici dracu, iti recomand sa mergi sambata. Dupa iti apare pe ghiseul.ro. Oricum o mare porcarie.
au deschis sambata? pe serban voda pare e inchis in weekend.
unde ai fost?

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Deci.. daca omul are un PFA, in sectorul 4, inregistrat cu sediu in propria locuinta de 2 camere... si produce un mic artizanat din asta de doi lei - bratari sau coliere din scoici de pus la gat si vinde pe luna 5 bucati a 10 lei bucata... adica venituri lunare impozabile de 50 lei, trebuie sa plateaca 80 lei/luna la gunoi, nu ????


Foarte tare....  Voi ati mai auzit o asemenea imbecilitate ???

#8
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postrosix, on 12 februarie 2018 - 13:48, said:

adica venituri lunare impozabile de 50 lei, trebuie sa plateaca 80 lei/luna la gunoi, nu ????


Foarte tare....  Voi ati mai auzit o asemenea imbecilitate ???

exact.

sau daca ai pfa traducator, aici se face gunoiul cel mai mare

Deci din ce vad romanilor le place foarte mult sa stea la cozi cat mai mari

ma duc in cora sunplaza  niste cozi enorme la caserii

ma duc la xerox iar coada

ma duc la taxe si impozite iar coada zilnic

ma duc la banca iar cozi mari ( depide de banca )

la doctor iar cozi (aici slava domnului nu am avut nevoie)




Azi nu era nimeni l registratura sa intreb ce si cum.
Bine probabil ca intrebam degeaba, am intrebat anul trecut pt radierea unei masini si aia habar nu avea, pe la urma mi-au zis una si la ghiseu mi-au cerut altceva

Bineinteles au dat "concurs"  pt postul ala caldut de la registratura.


Anul trecut am stat 6 ore la permise auto in pipera pt o stamplia ca am radiat o masina, am stat la ghiseu 3 minute maxim.

Din toate ghiseele de acolo numai 3 erau deschise


Bataie de joc,  in loc sa se simplifice cat mai mult, nu nene sa se stea la cozi cu orele, iar una citesti ca iti trebuie ca acte si cand ajungi la ghiseu sa iti ceara altceva

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cetateni ai Sectorului 4, iesiti frate in strada... Cum sa platesti, nene, 80 lei pe luna / apartament doar gunoi, daca ai PFA acolo ???  Pai ce numai gunoi e de plata, nu e de plata si intretinere, caldura, cablu, energie, apa... toate alea... Pai la cat ajungeti lunar cu cheltuielile pe apartament, la 500 lei / luna. ... Pai ce puii mei produceti de 500 de lei pe luna in aparatamentul ala sa va mai ramana si de mancare?

Iesiti frate in strada... Cum se poate o asemena grozavie? 960 lei pe an, depaseste impozitul pe venit la PFA.

Nu discutam daca produceti sau nu gunoi, ca e clar ca e taxa de fraier nu incape nicio indoiala.

Edited by rosix, 12 February 2018 - 14:56.


#10
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007

View Postzzhunt, on 12 februarie 2018 - 12:38, said:

Poate a platit cineva asa?
Anul trecut am platit pe ghiseul.ro dar fara cont am bagat cnp-ul si am platit dar stiam suma sigur.
Cum dreacu se procedeaza cu declaratia asta de gunoi trimisa pe email?
Completezi de mana, scanezi si trimiti prin posta electronica.
Iti faci cont pe ghiseul.ro, cu ajutorul unui card personal (debit sau credit); faci cont si pentru coproprietari, daca exista, folosind, evident, cardul lor.
Iti apar in cateva zile toate datoriile ghiseul.ro
Succes!

#11
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postrosix, on 12 februarie 2018 - 14:55, said:

Cetateni ai Sectorului 4, iesiti frate in strada... Cum sa platesti, nene, 80 lei pe luna / apartament doar gunoi, daca ai PFA acolo ???  Pai ce numai gunoi e de plata, nu e de plata si intretinere, caldura, cablu, energie, apa... toate alea... Pai la cat ajungeti lunar cu cheltuielile pe apartament, la 500 lei / luna. ... Pai ce puii mei produceti de 500 de lei pe luna in aparatamentul ala sa va mai ramana si de mancare?

Iesiti frate in strada... Cum se poate o asemena grozavie? 960 lei pe an, depaseste impozitul pe venit la PFA.

Nu discutam daca produceti sau nu gunoi, ca e clar ca e taxa de fraier nu incape nicio indoiala.

asta e, nu iese nimeni.
Si-au marit salariile foarte mult, s-au angajat pe pile, se plimba cu masinile alea gen camioneta noi prin sector, unii iau si masina acasa

Numai unu care supravegheaza pe aia de matura are vreo 5-6000 lei salariu din ce am citit

Toate astea costa.

#12
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View Postrosix, on 12 februarie 2018 - 13:48, said:

Deci.. daca omul are un PFA, in sectorul 4, inregistrat cu sediu in propria locuinta de 2 camere... si produce un mic artizanat din asta de doi lei - bratari sau coliere din scoici de pus la gat si vinde pe luna 5 bucati a 10 lei bucata... adica venituri lunare impozabile de 50 lei, trebuie sa plateaca 80 lei/luna la gunoi, nu ????


Foarte tare....  Voi ati mai auzit o asemenea imbecilitate ???
Nu e nevoie sa produci nimic . E destul ca primesti 3-4 plicuri de la ANAF , pe an ca sa aiba motiv sa te taxeze cu 80 lei/luna la gunoi . Daca arunci plicurie alea ! Realizezi cat gunoi faci ?!!
Apropo , din cate stiu taxa pe gunoi este o plata pentru o prestare de servicii.
in cazul asta , daca platesti aia 80 lei, vine ANAF-ul si te amendeaza pentru ca s-au efectuat plati intre persoane juridice , fara a avea un contract incheiat pentru acea prestare de servicii .
Sau i-mi scapa mie ceva ?

Online nu se poate trimite ca nici aia de la ghiseu nu stiu cum se calculeaza .
Din cate am aflat , este atacata in instanta HCL-ul . In asemenea cazuri din cate stiu se stagneaza orice incasare pana la pronuntarea hotararii judecatoresti.
Sau poate iar i-mi scapa mie ceva ? !!

Edited by ndor, 13 February 2018 - 17:15.


#13
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Păi este sau cel puțin așa declară aia de la USL atacată
Dar m-am saturat de acești Gigi contra USL.

Anul trecut cereau ei majorarea taxei de gunoi la 10 lei acum vor taxa mica.



#14
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
bun a durat 8 zile procesarea, dar confirmare ceva nu se primeste

Pe online nu se poate plati gunoiul pt ca nu apare taxa pt toate persoanele in cont, numai propietarul sau 1 taxa 1 cnp

Trebie hartie luata de la taxe si impozite pe cnp.

Isi bate joc de tot sector acest Baluta

#15
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Daca la respectiva locatie mai locuiesc persoane majore trebuie sa isi faca fiecare cont pe ghiseul as zice ca normal fiind fiecare cu datoriile lui catre stat. Pentru minorii aflati la respectiva adresa se poate face plata pe ghiseul in sectiunea "Plată fără autentificare". Asa e cand primarul este medic stomatolog.

#16
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Eu am plătit in ianuarie pe ghiseul.ro inainte sa bage declaratia,acum vad ca trebuie declarat obligatoriu,sa o mai trimit?

Edited by Marius19891989, 22 February 2018 - 18:24.


#17
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View PostdreaQ, on 22 februarie 2018 - 14:12, said:

Daca la respectiva locatie mai locuiesc persoane majore trebuie sa isi faca fiecare cont pe ghiseul as zice ca normal fiind fiecare cu datoriile lui catre stat. Pentru minorii aflati la respectiva adresa se poate face plata pe ghiseul in sectiunea "Plată fără autentificare". Asa e cand primarul este medic stomatolog.
pai din moment ce trebuie sa scrii pe foaia aia toate persoanele + cnp de ce dreacu te pune sa platesti separat?

Mie mi-a venit separat de plata, la alti s-a platit la gramada
La 2 cunostinte nu li s-a primit bani la gunoi daca nu plateau impozitul la casa

Posibil ca alea de la ghiseu sa fie extrem de proaste?

View PostMarius19891989, on 22 februarie 2018 - 18:01, said:

Eu am plătit in ianuarie pe ghiseul.ro inainte sa bage declaratia,acum vad ca trebuie declarat obligatoriu,sa o mai trimit?

Cred ca da, ca primesti inapoi diferenta de bani

Edited by zzhunt, 23 February 2018 - 08:57.


#18
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016

View Postzzhunt, on 23 februarie 2018 - 08:57, said:


pai din moment ce trebuie sa scrii pe foaia aia toate persoanele + cnp de ce dreacu te pune sa platesti separat?

Mie mi-a venit separat de plata, la alti s-a platit la gramada
La 2 cunostinte nu li s-a primit bani la gunoi daca nu plateau impozitul la casa

Posibil ca alea de la ghiseu sa fie extrem de proaste?



Cred ca da, ca primesti inapoi diferenta de bani

Nu vreau banii înapoi,vreau doar sa nu depun nici o declarație.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate