Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Ryzen 5 2400G, gaming decent pe gpu integrat

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
298 replies to this topic

#163
Motivation

Motivation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.02.2018

View Postro_explorer, on 04 martie 2018 - 14:43, said:

Am un MacBook pro de 13... cu iris graphics.
Ceea ce nu intelegi (sau te faci ca nu intelegi) e faptul ca aici discutam de procesoare desktop si ca AMD au integrate mai bune in gaming incepand cu socket FM. Intre timp au aparut procesoare socket FM2, FM2+ si de anul trecut ai disponibile A-uri si pe socket AM4.
Toate aceste serii au niste lucruri comune:
1. Sunt foarte accesibile ca pret.
2. Procesoarele cu grafica integrata nu se deosebeau cu nimic de surate fara grafica integrata, adica nu erau castrate de cache sau mai stiu eu ce.
3. Diferenta de pret dintre cele cu si fara iGPU era atat d emica incat acest integrat grafic era practic un bonus.

Toti au comparat G-urile cu placi video din zona low (1030 sau 550), ceea ce este ok. Ceea ce nu inteleg este de ce au comparat cu Intel, care de trei generatii au progresat doar pe partea de multimedia (e clar nu au fost interesati de gaming) si nu au comparat cu r7-urile din FM2+ si AM4, sa vada si ochiu' nostru profran diferentele in gaming.
Acum, nu's ce sa zic. Din testele cu GT1030, io vad ca esti in varful pomului cu doar 8GB RAM daca aloci 2GB pentru iGPU. Daca aloci doar 1GB, esti in pom cu onboardul in multe jocuri rulate in FHD. Iti cam trebuie 16GB. Si de viteza mare, seria gaming cel putin. Doar 12GB, nu merge pentru ca strici dualul si paradesti onboardul. Placa de baza nu poate fi orice zgarci pentru ca trebuie sa suporte si consumul integratului, care nu e de neglijat, iar la atatia bani aruncati te uiti si tu la dotarile sale, macar la sunet. Cu palaria "stock" esti ok doar daca nu incerci pic de overclocking pe procesor si/sau igpu.
Eu am facut niste calcule si fara 2200 lei nu scapi nici macar cu compromisuri la memorii si placa de baza. Ceva rock te duce la 2500 lei numai placa de baza, procesorul si memoriile. Ai da atatia bani sa joci de toata jena in FHD? Mai mult, sa joci in 720, expandat pe un monitor 1080 (senzatii tari, zici ca esti in sauna)? Dupa 6,7...12 luni iti iei dedicata si constati ca ai un procesor cu cache cat un pentium.
Hai, ma lasi? Chiar ti-ai cumpara asa ceva, la pret atat de mare? Cum ramane cu vorba aceea: "sunt prea sarac sa fac compromisuri"?

Cu gura ta ai spus ca o sa cumpere cei care tintesc spre placi dedicate din zona entry. Adica ai 2200-2500 (cu sursa, carcasa, SSD si HDD sari lejer peste 3000 lei) si nu mai poti face rost de un 600-900 lei pentru dedicata? Pana mea, faci foamea, dansezi la bara sau te duci la banca pentru 12 rate fara dobanda si tot faci rost de bani. Iar daca esti sarac lipit, desi un salariat "pe minim" poate cumpara doua GTX 1050 pe luna, mai lasi din pretentii, cumperi un pentium +GTX si iti bati joc in gaming de cei care dau triplu pe un sistem, care  iti ofera... ce?

Edited by Motivation, 04 March 2018 - 15:42.


#164
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Eu sunt convins ca G-urile de la ryzen nu sunt inlocuitoare de gaming pc-uri. IUn schimb sunt "king of the hill" acum ca sisteme integrate de office care ofera si putina decenta in gaming daca e cazul.
Eu le vad ca fiind ideale in sisteme cu form-factor minuscul, pentru office sau in sisteme all-in-one.

#165
Motivation

Motivation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.02.2018
Am afirmat vreodata contrariul?
Eu tot incerc sa explic ca:
1. Poti juca mult mai decent pe sisteme muuuuuuuult mai ieftine, pentru ca ai optiuni.
2. Nu sunt ideale pentru cei care "cumpar procesorul acum, dedicata mai tarziu". Nu sunt pentru ca le-au castrat masiv la cache, suficient cat sa fie inferior unui procesor din aceeasi clasa, tactat la frecventa mai mica, atat pe partea de productivitate cat si pe cea de gaming.
Integratele acestea imi vor atrage cu adevarat atentia cand vor avea memoria lor dedicata. Pana atunci eu le vad doar ca un surogat in gaming, bune, asa cum ai spus si tu, pentru cei care privesc gamingul mai mult ca o curiozitate.

Edited by Motivation, 04 March 2018 - 16:35.


#166
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
Da exemple, mirele, exemple. Fa pe pcg o configuratie noua cu 2200/2400G si una "muuuuuuuult mai ieftina". Sa vedem si noi la ce te referi. Si pune 16giga de ram pe ambele, ca nu poti vorbi de "productivitate" cu 8 giga ram. De ex, doar lightroom/photoshop vor cate 4-6 giga la startup.

#167
Motivation

Motivation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.02.2018
Cred ca doar tu si Dancila ce mai cititi aiurea din fituiti (ori incercati voi ceva ce vrea sa semene cu inteligenta, dar nu va iese). Nu are de-a face productivitatea cu punctul 1 (adica cu gamingul, daca "juca" nu il intelegi) si nu as cumpara prostia aia castrata nici chiar pentru Photoshop.

Edited by Motivation, 21 March 2018 - 17:25.


#168
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
De ce nu accepti provocarea lui @onzaueb sa faci o configuratie noua cu 2200/2400G cu 16GB Ram si una "muuuuuuuult mai ieftina" cu Intel ?
Chiar sunt curios !

#169
Motivation

Motivation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.02.2018

View Postsuper8, on 21 martie 2018 - 17:28, said:

De ce nu accepti provocarea lui @onzaueb sa faci o configuratie noua cu 2200/2400G cu 16GB Ram si una "muuuuuuuult mai ieftina" cu Intel ?
Chiar sunt curios !
Pentru ca rastalmaceste, iar tu te prinzi mai greu. Nu ca m-ar mira.
Configuratie pentru gaming (vezi punctul 1 la postul citat) pot face cu G4560, adica cu un cost de pana in 900 lei CPU+MoBo+RAM. Si te asigur ca nu va fi cu nimic mai prejos in gaming.
Pentru productivitate... cumparati-va voi procesor cu doar 4MB cache L3 la un pret cu care pot cumpara 1500X sau mai pun putin si cumpar 1600 sau 8400. La ce iti trebuie Vega pentru productivitate?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HnuNs_Nu46Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Motivation, 21 March 2018 - 17:57.


#170
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

Motivation said:

Pentru ca rastalmaceste, iar tu te prinzi mai greu. Nu ca m-ar mira.
In loc sa iti dau report pt. insulte, iti ofer sansa sa faci o configuratie cu urmatoarele criterii:
- magazinul pcg,
- maxim 8GB Ram,
- ce procesor Intel vrei tu,
- sa fie mai ieftin si mai performant decat AMD Ryzen 2200/2400G.
Poti ?

#171
Motivation

Motivation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.02.2018
Detalii insuficiente.
Pune, dragule, două configurații, una pentru gaming și alta pentru productivitate, și la amândouă o sa îți opun configurații identice și la același preț sau chiar mai mic (nu uita că pentru gaming cu 1050ti sau mai slab îmi este suficient un g4560 iar pentru gaming gtx 1060 sau mai puternic nu as folosi ryzen nici picat cu ceara).

#172
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
Iti e greu sa faci o configuratie si tu vrei doua? Am zis clar, ia un ryzen 2200/2400G si un intel, pune-le o placa de baza pentru fiecare dar acelasi ram si vezi care e pretul rezultat.
PS, cred ca celui cu intel i-ar trebui si o placa video, sa poti rula un joc esports sau csgo.

#173
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostMotivation, on 22 martie 2018 - 10:21, said:

Detalii insuficiente.
Pune, dragule, două configurații, una pentru gaming și alta pentru productivitate, și la amândouă o sa îți opun configurații identice și la același preț sau chiar mai mic (nu uita că pentru gaming cu 1050ti sau mai slab îmi este suficient un g4560 iar pentru gaming gtx 1060 sau mai puternic nu as folosi ryzen nici picat cu ceara).
Negativ !
Eu iti cer ca PC-ul sa fie bun atat la productivitate cat si la jocuri.
La urma urmei, daca PC-ul e performant in productivitate inseamna ca execleaza si la jocuri.

Deci, fa doua trei PC-uri (ce Intel vrei tu si inca doua cu AMD Ryzen 2200G + 2400G) cu urmatoarele cerinte:
- magazinul pcg,
- maxim 8GB Ram,
- ce procesor Intel vrei tu,
- sa fie mai ieftin si mai performant decat AMD Ryzen 2200/2400G;
- si daca vrei, poti adauga si o placa video dedicata.

Dar cel mai important ! PC-ul cu Intel sa fie mai ieftin si mai performant decat cel cu AMD Ryzen 2200/2400G.

#174
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
Wishlist 1:
https://www.pcgarage...shlist/3227440/

Placa de baza MSI B350M PRO-VDH - 325,99 RON
Crucial 16GB DDR4 2666MHz CL19 1.2v Single Ranked x8 Dual Channel Kit - 867,60 RON
AMD Ryzen 3 2200G 3.5GHz box - 451,99 RON

Total: 1.645,58 RON

Wishlist 2:
https://www.pcgarage...shlist/3227452/

Placa de baza MSI H110M PRO-D - 214,38 RON
Intel Kaby Lake, Pentium Dual-Core G4560 3.50GHz box - 238,99 RON
ASUS Radeon RX 560 O2G 2GB DDR5 128-bit - 633,86 RON
Crucial 16GB DDR4 2666MHz CL19 1.2v Single Ranked x8 Dual Channel Kit - 867,60 RON

Total: 1.954,83 RON

Wishlist 2 clar va fi mai bun in gaming, dar procesorul e mai slab in multitasking sau productivitate (home-like, adica Photoshop, lightroom etc), nu cred ca se poate overclock.
Wishlist 1 va fi mai mic, eficient, overclock-abil, mai slab in jocuri fata de 1, dar mai bun la productivitate (home-like, e quad-core cu multithread si overclock-abil)

Deci o diferenta in plus pentru cine vrea gaming, nicidecum acea maaaaaaaaaaaaare diferenta.

PS. Ca sa apropii W2 de W1 in gaming, as fi putut alege pentru W2 RX550, dar diferenta de 60-70 lei n-ar fi fost relevanta la total. Asa ca am dat avantajul gaming-ului catre W2.
PS2. Ca sa fac W2 mai bun pe productivitate, ar fi insemnat sa pun 8100 sau 8400, dar totalul ar fi sarit de 2200 lei, deci tot nu-l puteam ajuta pe mirel. Sau sa nu includ placa video dedicata, ceea ce ar fi ingropat W2-ul pe partea de gaming.

Deci morala ramane, daca vrei gaming serios, dai bani in plus. Daca vrei sistem multimedia, light gaming (esports) si putin photoshop / lightroom, poti face asta si cu bani mai putini.

Edited by onzaueb, 22 March 2018 - 11:11.


#175
Motivation

Motivation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.02.2018
Mai, te stiam limitat, da nu limitat pana la ridicol. Posted Image
Imi pui o configuratie cu 2200G, cu niste memorii care in mod evident ii trag in jos performantele in gaming, si asa vai mama lor in FHD (se chinuie ala mare, daramite piticotul asta) si la mizeria asta de wishlist ii zici tu configuratie de gaming?!?! Nu mai zic ca ai pus memorii cu frecvente mult sub ce cere procesorul, dar... ceva cu latente mai mari nu ai gasit? Macar un CL 20, cat sa treaca de 100ns in test cu AIDA. Posted Image
Uite, mestere, un wishlist, configuratie cu care joci fluent in 60FPS fara un frame drop acolo unde tu joci in poze cu pacaneaua amedista. Si pacaneaua aia mica nici in HD Ready nu se simte bine in majoritatea jocurilor, dar poate tu intelegi prin gaming decent un 20-30 fps.
Si nu am nevoie de 16GB RAM. Tu ai nevoie, pentru ca iti mananca onboardul 2 si cu 6 ramasi esti in pom.

Ca tot imi fluturi pe sub nas Photoshop si Lightroom, vezi aici si aici pe unde se situeaza cei mai pretiosi dintre pretiosii vostri in raport cu 7700k. Ca sa nu mai pierzi timpul, iti spun de pe acum ca sunt la coada vacii, iar prin analogie iti poti face o idee cam pe unde se situeaza pretiosul tau din wishlist, eventual il poti compara cu 8100.

View Postsuper8, on 22 martie 2018 - 10:53, said:

La urma urmei, daca PC-ul e performant in productivitate inseamna ca execleaza si la jocuri.
Luai premiul cel mare la Copiii spun lucruri tampite, pardon, trasnite. Esti imbatabil la acest capitol.

Edited by Motivation, 22 March 2018 - 16:38.


#176
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
Nu stiu cine spune mai multe traznai, ca ai un debit la scris de neintrecut fara sa aibe vreo esenta.
On topic: 16 GB ram. Ca daca refac si eu wishlist-ul cu 8GB, scade muuuuuuuuuuuult mai mult.
Pana la urma despre asta era vorba, nu? Sa scada muuuuuuuuuuuuult pretul?

PS. Am mai spus ca configuratia cu ryzen poate fi overclockata? Ram si procesor? Ram-ul sigur duce 2999MHz.
PS2. Faci ce faci si tot o dai in balarii. Aici e vorba de 2200/2400 si procesoare echivalente ca pret si configuratie (core-uri, frecvente), ce treaba are 7700k-ul?

Edited by onzaueb, 22 March 2018 - 17:42.


#177
enrique54

enrique54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 02.07.2014
fenomenal ce poate face acest APU   Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BORmqiPsNpY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/64haDhnie4E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9hqnZhpili8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by enrique54, 22 March 2018 - 18:17.


#178
Motivation

Motivation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.02.2018

View Postonzaueb, on 22 martie 2018 - 17:37, said:

On topic: 16 GB ram. Ca daca refac si eu wishlist-ul cu 8GB, scade muuuuuuuuuuuult mai mult.
Imi inchipui cam ce faci tu cu 16 gigi RAM la 2200G: intre pauzele pe care le iei, cat randeaza onboardul urmatorul cadru, iti arunci ochii pe OSD si exclami: "valeu, cata memorie am!"
Am vazut ca nu scapi de fanboysm nici macar cand faci liste bazate pe Intel - pui RX in loc de GTX, desi doar cel cu 4GB se poate bate cu un 1050.
Da, pot pune 16 gigi de ram (o aiureala, dat fiind pretul lor si sporul zero de performanta) si scad de la 1050Ti la 1050, dar pune si tu niste memorii mai de doamne ajuta si nu uita ca 2400G este sub GT 1030, 2200G fiind ...???
Lista care ai facut-o ti-o poti baga undeva si sa tropai cu ea pana la madam Zu. E pur si simplu debila! Hai, mai pune 2-300 lei pentru niste memorii mai potrivite, sa mor de ciuda ca onboardul tau se apropie la 50% de potentialul celui mai slab Pascal.

View Postonzaueb, on 22 martie 2018 - 17:37, said:

PS2. Faci ce faci si tot o dai in balarii. Aici e vorba de 2200/2400 si procesoare echivalente ca pret si configuratie (core-uri, frecvente), ce treaba are 7700k-ul?
Pentru ca nu isi pierd timpul cu toate balariile, dar poti face o aproximatie. Mi-ai dat exemple si ai adus ode pretiosului tau exact in softurile unde o da cel mai rau in bara. Cat despre gaming, ambele procesoare pot intra la categoria varza. Si nu compar cu Intel, ci cu echivalentele lor, unde 1500X este peste 2400G in toate testele desi are 100MHz mai putin per core. Dar daca tu zici ca e ok sa dai atatia bani pe un procesor cu 4MB cache, asta este, dar cumpara-l tu. Revin la gaming pentru ca la acest capitol pana si amedistii moderati recunosc suprematia Intel. Din pacate, faci parte din acea categorie care cheama soborul de preoti specializat in exorcizari daca te atingi accidental de ceva de la Intel sau nVidia.

Edited by Motivation, 22 March 2018 - 20:31.


#179
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostMotivation, on 22 martie 2018 - 20:27, said:

nu uita ca 2400G este sub GT 1030, 2200G fiind ...???
De ce minti cu nerusinare ?! iGPU din AMD Ryzen 2200 si 2400G e la egalitate cu GT 1030 daca pui RAM cu Frecevnte de minim 2933 MHz Mhz !
Este adevarat ca AMD Ryzen 2200 si 2400G + ddr4-2400 e mai slab in jocuri decat Intel G4560 + GT 1030 + ddr4-2400.
Dar !!! daca imperechezi RAM ddr4-3200 ori 3600 cu AMD, sunt la egalitate (si pe alocuri mai performant) PC-ul cu AMD Ryzen 2200 si 2400G.


l.e.:
stii ce ? tu esti cel care da dovada de fanboysm, asa ca prefer sa nu mai dialoghez cu tine.
Dar cum te prind ca incerci sa denaturezi adevarul, am sa te contrazic  Posted Image

Edited by super8, 23 March 2018 - 08:29.


#180
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Asta e cumva noul cont al clonei?
Ca n-am mai prea urmarit threadurile astea in ultima vreme.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate