Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Orga/clape in viitor.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Salutare,
In primul rand va rog daca am postat gresit sa mutati topicul.
Asi vrea sa imi cumpar o orga(clape) sau cum ii zice, ideea e urmatoarea: am deja 28 ani si nu stiu daca mai are rost sa imi implinesc visul de a canta la orga. Stiu ca e foarte greu sa inveti sa canti dar intodeauna mi-ar fi placut sa invat. Timp pentru a "invata" am dar nu prea am timp de luat lectii , doar sa iau cu orga in camion si sa exersez zilnic. Eventual o zi pe saptamana sa mai iau lectii.
Credeti ca are rost sa iau o orga si sa incerc sa invat ? Multumesc

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Am un amic, 38 ani. De doi ani, invata sa cante la orga. A fost si la un cantaret mai experimentat, dar in cea mai mare parte, invata singur. Mi-a cantat de cateva ori si unele piese, chiar ii ies. Acum doi ani, era zero. Mai are de invatat, dar vrea asta cu adevarat si exerseaza cat de des poate.
Deci, se poate, daca ai si ceva bani pentru achizitie.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Cel mai greu la clape este să ajungi să coordonezi separat mâinile şi degetele, şi asta în timp real. Cu dreapta execuţi melodia, în timp ce stânga face cu totul altfeva, respectiv acompaniamentul.

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,719
  • Înscris: 14.10.2008
Vad ca sunt tutoriale pe Youtube, cu returnele si toate cele.

#5
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Pai observ ca o orga nu e asa scumpa, cu cateva sute de lei iei una. Probabil nu e calitativa sau altele dar o sa ma interesez. Mersi de sustinere

#6
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012

View Postionutsb, on 11 februarie 2018 - 20:44, said:

Salutare,
In primul rand va rog daca am postat gresit sa mutati topicul.
Asi vrea sa imi cumpar o orga(clape) sau cum ii zice, ideea e urmatoarea: am deja 28 ani si nu stiu daca mai are rost sa imi implinesc visul de a canta la orga. Stiu ca e foarte greu sa inveti sa canti dar intodeauna mi-ar fi placut sa invat. Timp pentru a "invata" am dar nu prea am timp de luat lectii , doar sa iau cu orga in camion si sa exersez zilnic. Eventual o zi pe saptamana sa mai iau lectii.
Credeti ca are rost sa iau o orga si sa incerc sa invat ? Multumesc
La 28 de ani esti tanar ,foarte tanar , si oricum la nici o varsta nu este prea tarziu pentru a-ti implini un vis dar trebuie sa stii ca trebuie mult studiu si cursuri neaparat cu profesor altfel dupa ureche sau Youtube vei canta ceva care seamana cu altceva dar niciodata corect .Sunt instrumentisti care au studiat instrument la liceu de muzica 12 ani plus anii de facultate si tot nu canta perfect .Daca vrei ca in cativa ani (patru ,cinci) sa ajungi la nivelul la care sa poti acompania cat de cat un solist trebuie sa faci minim o data pe saptamana cu un profesor si repetitie singur  in fiecare zi .Daca te hotarasti sa-ti iei clapa consulta un (clapar) sa iti iei una la care sa poti pune styl-uri.Succes !

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,222
  • Înscris: 13.03.2017
Iti recomand Yamaha EZ-220
Este foarte buna pentru incepatori mai ales ca are si clape iluminate + functii de studiu + multe alte functii.
O gasesti aici;
https://www.soundcre...20-id11766.html

#8
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012

View PostNaijax, on 12 februarie 2018 - 09:03, said:

Iti recomand Yamaha EZ-220
Este foarte buna pentru incepatori mai ales ca are si clape iluminate + functii de studiu + multe alte functii.
O gasesti aici;
https://www.soundcre...20-id11766.html
Aia este pentru copii , lui ii trebuie una pe care sa poata incarca styl-uri

Edited by nykysor, 12 February 2018 - 09:12.


#9
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Multumesc de ajutor, orice sfat conteaza

#10
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Eu iti recomand sa faci de la inceput cu un profesor, altfel o sa o lalai la inceput nestiind ce trebuie sa inveti si cu ce trebuie sa incepi. Pe youtube sunt o gramada de tutoriale dar nestiind inca nimic in domeniu iti va fi greu sa alegi care sunt potrivite pentru nivelul tau.

Iti zic din proprie experienta, eu am lalait-o multi ani cu orga si nu prea am progresat cine stie ce, insa dupa ce am inceput sa fac saptamanal cu o profesoara de pian a fost cu totul altceva. Bine, pe vremea aia nu aparuse inca internetul si nu erau orgi cu functii de invatare ca azi, tot ce aveam la dispozitie erau 1-2 carti cu partituri si cam atat. Sa inveti singur era destul de greu.

Edited by BG_183, 13 February 2018 - 17:38.


#11
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Cel mai bun sfat care se putea da e cel de mai sus, oricat de talent de autodidact ai, cateva lectii care sa te puna pe traiectorie sunt inestimabile. Macar la un anumit interval, sa te ghideze cum sa fii productiv in invatare. O lectie la timpul potrivit te scuteste de luni intregi de lalaiala cum spunea colegul , in plus te ajuta sa inveti deprinderile corecte si se stie ca dezvatul e mai greu decat invatarea.

Daca nu se poate o data pe saptamana, neaparat o data la doua saptamani, ca sa existe un minim randament. Merita fiecare banut cheltuit cu profesorul, o lectie buna poate insemna luni intregi salvate.

Edited by audiofidel, 13 February 2018 - 18:10.


#12
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Am inteles, un pret minim pentru o viitoare orga? Sau sa las la alegerea profesorului ? Prea multi bani nu asi vrea deocamdata pe orga, daca se leaga ceva atunci o sa investesc.

#13
s_cristi

s_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 07.11.2006
La prețuri cuprinse între 1000-1600 lei găsești modele decente, zic eu (am dat Yamaha PSR 3000 cu 1700 acum 1 an, deci sigur au mai scăzut prețurile)
Cele cu 4-500 sunt pentru copii și de obicei nu au funcția de Touch Sensitive

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate