Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Sfat achizitie auto nou

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
Custom

Custom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 25.02.2010
Salutare,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat pt achizitionarea unui auto nou, cat mai spatios cu consum redus de carburant.
Buget = ~9000 euro +rabla
Benzina
Momentan ma gandesc  la Renault Clio Estate insa, o sa vizitez si showroom-urile altor reprezentante. Ar fi fost interesant un Duster insa, depaseste bugetul meu. Nu doresc sa achizitionez Logan.

#2
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Fix in banii aia intra fara probleme Logan bine dotat cu cutie automata, spatiu mult mai mare decat orice ofera alti producatori in acesti bani.

Pe langa asta mai primesti fiabilitate peste renault/skoda/vw/ si altii, o suspensie construita bine si rezistenta, amortizeaza foarte bine gropile si denivelarile de la noi. Consumul este unul mediu spre bun.

Masina vine echipata cu faruri si stopuri cu led (drl pe fata si led full pe spate) cutie automata, geamurile se actioneaza de pe usi, unitate media cu BT si usb, insonorizare mai buna decat la modelele anterioare, vopsea si tabla mai rezistenta decat la ph1 si ph2.

Parerea mea, este ca in 9000euro masina noua cu cutie automata fiabila, consum mic, euro 6, motor mic, taxe mici e cea mai buna alegere.

Nu cred ca te incadrezi la Toledo, dar poti incerca (acolo doar manuala, cutia automata fiind o gluma proasta).

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Loganul nu are LED pe spate :)

#4
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007
Eu as alege Renault Clio Estate, masina este superbă.
Nu stiu cat mai este tichetul tabla. Poti incerca si Suzuki Baleno, calitate japoneză.  Preț începând de la 10.950 E.

http://www.automarke...?p=date_tehnice

Edited by instabilu, 11 February 2018 - 21:09.


#5
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,888
  • Înscris: 04.03.2016
De ce nu achizitionezi una electrica (statul iti da 10.000 de coco ca sa iti iei una + bugetul tau, te cam incadrezi )

#6
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Cam la ce sa se incadreze? un VW up e vreo 15-16.000euro (25.000euro din care -10.000euro de la stat).

Ce masini electrice mai stii mici si ieftine? da un exemplu.

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

 Deenman, on 11 februarie 2018 - 20:47, said:

Fix in banii aia intra fara probleme Logan bine dotat cu cutie automata, spatiu mult mai mare decat orice ofera alti producatori in acesti bani.

Pe langa asta mai primesti fiabilitate peste renault/skoda/vw/ si altii, o suspensie construita bine si rezistenta, amortizeaza foarte bine gropile si denivelarile de la noi. Consumul este unul mediu spre bun.

Masina vine echipata cu faruri si stopuri cu led (drl pe fata si led full pe spate) cutie automata, geamurile se actioneaza de pe usi, unitate media cu BT si usb, insonorizare mai buna decat la modelele anterioare, vopsea si tabla mai rezistenta decat la ph1 si ph2.

Parerea mea, este ca in 9000euro masina noua cu cutie automata fiabila, consum mic, euro 6, motor mic, taxe mici e cea mai buna alegere.

Nu cred ca te incadrezi la Toledo, dar poti incerca (acolo doar manuala, cutia automata fiind o gluma proasta).
Lol, nu-mi dadusem seama ca este un pamflet.

#8
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 Ghiordi, on 11 februarie 2018 - 21:07, said:

De ce nu achizitionezi una electrica (statul iti da 10.000 de coco ca sa iti iei una + bugetul tau, te cam incadrezi )
Adevarat, un smart electric este ce vrea

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Custom, on 11 februarie 2018 - 20:35, said:

Salutare,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat pt achizitionarea unui auto nou, cat mai spatios cu consum redus de carburant.
Buget = ~9000 euro +rabla
Benzina
Momentan ma gandesc  la Renault Clio Estate insa, o sa vizitez si showroom-urile altor reprezentante. Ar fi fost interesant un Duster insa, depaseste bugetul meu. Nu doresc sa achizitionez Logan.
Fabia III

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Aia-i naspa!
Nu citesti ca Loganul ofera in plus fiabilitate si LED-uri?!

#11
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Vezi Hyundai i20. Evita produsele Dacia. Clio ar fi fost ok daca nu avea frane pe tamburi.

Edited by Kroghy, 11 February 2018 - 22:29.


#12
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
Nu cred ca te încurcă ca are frane cu tambur

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Ghiordi, on 11 februarie 2018 - 21:07, said:

De ce nu achizitionezi una electrica (statul iti da 10.000 de coco ca sa iti iei una + bugetul tau, te cam incadrezi )


Si care ar fi acele masini cu 9000euro electrice + reducerea de 10k ?

#14
emix1

emix1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.05.2016
Ceva de genul asta Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6K_nTNvyTtE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 _R_A_D_U, on 11 februarie 2018 - 22:07, said:

Decat aia mai bine http://www.suzuki.ro...ft-1-2-passion/

#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Bestial Suzuki swift si baleno , cu motorizarile 1.0 turbo ... consum extraordinar si putere pe masura , datorita greutatii foarte mici.

#17
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Si foarte mari Suzuki alea la interior ... Dupa ce scoti scaunele ...
On: Alternativa buna, mare, ieftina, decent de fiabila (la motor ma refer), cu piese si expertiza (mecanici) peste tot la noi, pe unde sunt Logane, nu gasesti. Eu zic ca e cea mai buna varianta. Suzuki/Skoda/Seat sunt net mai mici la banii astia.

#18
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 16.08.2016

 Kroghy, on 11 februarie 2018 - 22:28, said:

Vezi Hyundai i20. Evita produsele Dacia. Clio ar fi fost ok daca nu avea frane pe tamburi.
Am mai pus aici pe forum distanta la frânare între crossovere și Captur(frâne pe tamburi) avea distanta de frânare sub media competitorilor din test, inclusiv seat arona

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate