Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Instalatii ridicare a presiunii pentru apa.

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
As fi curios in ce consta o instalatie de ridicarea a presiunii pentru apa curenta la un bloc cu patru etaje si cam cat ar costa pentru o scara cu 20 de apartamente.
Stiu ca presiunea la apa e suficienta cat asigura furnizorul pentru blocurile cu patru etaje dar cei de la ultimile etaje sunt totusi nemultumiti de presiunea apei.
Eu prevad ca va urma o isterie la blocurile noi construite in ultimii 10 ani cu dotarea cu instalatii de ridicarea presiunii apei.

#2
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
In linii mari , un vas tampon si cel putin doua pompe , adica una de rezerva .

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Există şi se numeşte hidrofor. La un bloc de 20 de apartamente e nevoie de instalaţie serioasă, cu rezervor de sute de litri.

#4
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Cum toate blocurile cu patru etaje nu au un subsol cu boxe cu diverse destinatii si spatii tehnice inseamna ca instalatia va trebui pusa in fata blocului intr-un camin cu capac de vizitare si racordata la curent electric la casa scarii.
Deja e complicat si nu ii vad bine pe cei de la etajul patru daca nu impart cheltuielile cu toata scara.
Cum nu am vazut pe nimeni sa aprinda becul pe balcon vreodata pentru ca e scump curentul ma indoiesc ca vor cotiza de buna voie  vecinii ca sa aibe cei de la patru presiune la apa.
Oricum e fierbere mare pe tema asta.

#5
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Post86-APP, on 11 februarie 2018 - 20:51, said:

In linii mari , un vas tampon si cel putin doua pompe , adica una de rezerva .
Nu-i musai sa fie doua pompe. Se poate face cu o singura pompa si un circuit de bypass, in caz ca cedeaza pompa. Presiunea de la oras este totusi acceptabila pentru situatii "de urgenta".
Bypass-ul se poate face cu doua supape de sens, astfel incat trecerea sa se faca automat, sa se asigure continuitatea alimentarii cu apa si daca se ia curentul.

#6
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Noi nu inventam nimic , ci doar repetam ce au facut altii cu 100 de ani inaintea noastra .
Toate instalatiile serioase la blocurile vechi , sau acum la institutii au minim doua pompe , una de rezerva .
Daca se vrea cu o pompa , ok , dar cind cedeaza , pa -pa , blocul ramine in ceata ...si daca s-a luat in calcul o instalatie de hidrofor , care este ceva scump si ca initiere si exploatare , este clar nu se pot baza pe " presiunea de oras " .
Situatia este si mai dramatica , daca apa " curenta " nu este de la " oras " sau ceva puturi , gen ceva local ...

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postkolfleading, on 11 februarie 2018 - 21:34, said:

Nu-i musai sa fie doua pompe. Se poate face cu o singura pompa si un circuit de bypass, in caz ca cedeaza pompa. Presiunea de la oras este totusi acceptabila pentru situatii "de urgenta".
Bypass-ul se poate face cu doua supape de sens, astfel incat trecerea sa se faca automat, sa se asigure continuitatea alimentarii cu apa si daca se ia curentul.

  Pentru un bloc se folosesc in general 2 pompe de tip hidrofor in paralel.
  Daca blocul are mai multe nivele se folosesc si 3 pompe in paralel.
   Nu ai cum sa ma contrazici de data asta pentru ca le-am vazut la lucru.

Edited by Daco_Get, 12 February 2018 - 09:16.
Mai usor cu atacul la persoana !


#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
În Austria am văzut că se foloseşte un rezervor tampon care se numeşte "windkessel". La un bloc mic capacitatea este de 2-300 litri, care la o presiune a aerului de 3 bari asigură  lejer urcarea până la etajul 4 şi la un raport 1:1 aer/apă o rezervă suficientă în cazul în care cade reţeaua.

#9
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu este clar ce ai văzut tu , dar seamănă a ram pump ...și nu cred .

#10
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcspot, on 12 februarie 2018 - 00:36, said:

Nu ai cum sa ma contrazici de data asta pentru ca le-am vazut la lucru.
Si eu le-am vazut.
Si am vazut si varianta cu o singura pompa si trecere automata pe alimentarea de la oras in caz ca pompa nu mai face presiune (de ex. daca se ia curentul). Posted Image
Merge perfect acolo unde presiunea de la reteaua orasului se incadreaza in norme si ajunge si la ultimul etaj, hidroforul fiind mai mult un moft al locatarilor, pentru imbunatatirea confortului.
Si din cate scrie in prima postare, cam acelasi caz este si aici.

Edited by Daco_Get, 12 February 2018 - 09:16.


#11
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021
Buna,
Stie cineva cam ce caracteristici si ce consum ar trebui sa aiba un hidrofor pentru 1 bloc cu 10 etaje (10 ap. per etaj)?

#12
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
La asa ceva, trebuie proiect. Vorbim totusi de 100 de apartamente.

#13
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

View Postreborn_21, on 17 ianuarie 2022 - 22:05, said:

La asa ceva, trebuie proiect. Vorbim totusi de 100 de apartamente.

Blocul si hidroforul deja exista. Pe mine ma interesa cam cat ar consuma, in medie, pentru ca nu exista contoare separate.

#14
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Tu ai intrebat si de caracteristici, ca si cum hidroforul nu ar exista.
Pe eticheta pompei hidroforului este scris si cit consuma intr-o ora de functionare. Partea proasta este ca nimeni nu-ti poate spune cu exactitate cite ore functioneaza pompa aia pe zi.
Exista de cumparat tot soiul de contoare. Se poate cupara si monta unul, daca doriti sa stiti exact cit consuma hidroforul.

#15
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

 reborn_21, on 20 ianuarie 2022 - 08:10, said:

Tu ai intrebat si de caracteristici, ca si cum hidroforul nu ar exista.
Pe eticheta pompei hidroforului este scris si cit consuma intr-o ora de functionare. Partea proasta este ca nimeni nu-ti poate spune cu exactitate cite ore functioneaza pompa aia pe zi.
Exista de cumparat tot soiul de contoare. Se poate cupara si monta unul, daca doriti sa stiti exact cit consuma hidroforul.

Locuiesc intr-un bloc cu astfel de hidrofor.
Problema e ca:
1. nu exista contor de curent separat pentru acest hidrofor; exista un singur contor pentru lift+hidrofor+becuri casa scarii + becuri parcare + etc
2. nu am acces (nici n-am vb inca cu seful de scara) la camera cu hidrofor

Ce am dori noi, unii dintre locatari, este sa avem o evidenta cam cat ar consuma fiecare din sursele de consum, pentru a imparti si a pune la plata doar persoanele care beneficiaza de serviciile respective (de ex. nu toti au parcare)
Initial m-am gandit sa exclud din consumul total curentul consumat de hidrofor + lift + becuri casa scarii. Si ma gandeam sa fac un calcul estimativ pe baza informatiilor tehnice/caracteristicilor consumatorilor. Pentru lift am, iar pentru becuri se poate calcula. Si ramasese hidroforul.

Zici ca ar exista astfel de contoare de curent care se pot cumpara si monta? Nu ma intereseaza sa fie neaparat oficial (montat de vreo autoritate).

#16
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Da, exista contoare si monofazate si trifazate (nu ai specificat ce alimentare are hidroforul).
Se gasesc si la Dedeman.
https://www.dedeman....p=0&osa=1&upf=1
https://www.dedeman....p=0&osa=1&upf=1

Inainte de a cumpara, e nevoie de un electrician sa vada cum e alimentat hidroforul si ce putere maxima are, sa cumperi un contor adecvat.

#17
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,088
  • Înscris: 28.02.2006

 migaci83, on 26 ianuarie 2022 - 22:07, said:


Ce am dori noi, unii dintre locatari, este sa avem o evidenta cam cat ar consuma fiecare din sursele de consum, pentru a imparti si a pune la plata doar persoanele care beneficiaza de serviciile respective (de ex. nu toti au parcare)
Initial m-am gandit sa exclud din consumul total curentul consumat de hidrofor + lift + becuri casa scarii. Si ma gandeam sa fac un calcul estimativ pe baza informatiilor tehnice/caracteristicilor consumatorilor. Pentru lift am, iar pentru becuri se poate calcula. Si ramasese hidroforul.


Si dupa ce terminati o sa vreti sa contorizati consumul pe fiecare etaj, dupa aia  pe fiecare urcare cu liftul, apoi pe fiecare deschidere de robinet etc. Terminati cu aberatiile astea, alea in orice condominium sunt cheltuieli comune. La fel cum comune sunt si curatenia pe scara, si desfundarea canalizarii, chiar daca rahatul nu urca la etaj, reparatiile acoperisului etc.

#18
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

 MirceaDWC, on 27 ianuarie 2022 - 08:27, said:

Si dupa ce terminati o sa vreti sa contorizati consumul pe fiecare etaj, dupa aia  pe fiecare urcare cu liftul, apoi pe fiecare deschidere de robinet etc.

Nu mergem atat de departe :) Avem contoare pentru tot mai putin pentru curentul consumat la comun. Adica e un singur contor. Cam stupid daca ma intrebi pe mine. S-a zgarcit dezvoltatorul.
Ideea e ca a venit factura cam mare la curent (consum comun) si oamenii sunt nemultumiti si au inceput sa caute cauze si solutii. Printre ele pot enumera:
1. parcarea e mult prea luminata. Aici tind sa le dau dreptate. Pot spune ca poti sa alegi orez sau sa bagi ata in ac :)
2. cei care nu au loc de parcare, si nu beneficiaza de ea, nu vor sa plateasca. Si aici le-as cam da dreptate, desi mai sunt unii care se plimba seara, prin zona respectiva cu animalele de companie

Dupa parerea mea, e bine sa avem contor pentru fiecare sursa de consum. Daca nu pentru a separa contributia, macar pentru a optimiza consumul, de ex. becurile din parcare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate