Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

proces verbal gresit

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#1
doSstep

doSstep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 11.02.2015
Am fost amendat zilele trecute pentru lipsa permisului auto; aveam toate actele la mine in afara permisului. Domnul politist mi-a aplicat amenda de 870 de ron cu posibilitate de plata la jumatate in 48 de ore.
Deci nu mai putin de 435 ron pentru lipsa pemisului desi sigur m-a verificat si totul era in regula.
Numai ca el a decis ca pentru aceasta fapta foarte grava sa iasa din tiparele omenirii si sa nu inteleaga ca permisul ti-l mai poti uita in alta masina, si a uitat de varianta de atentionare ca data viitoare sa fiu mai atent sau posibilitatea unui avertisment. Sutem plini de bani in tara asta, nimic nu ne lipseste iar o amenda de 435 ron poate fi trecuta usor cu vederea. Aproape ca banii astia nu inseamna nimic pentru cetateanul de rand.

Dar sa trecem peste asta si va intreb direct: poate atrage procesul verbal nulitate daca in loc de ora 22:10 cand mi l-a intocmit mi-a trecut ora 10:10?

Cei ce vreti sa luati partea politistului si sa-mi dati sfaturi cum ca "trebuia sa ai permisul la tine si gata" sau alte bazaconii, sa stiti ca nu ma intereseaza parerea voastra.

Multumesc

Edited by doSstep, 11 February 2018 - 18:43.


#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 doSstep, on 11 februarie 2018 - 18:25, said:


Dar sa trecem peste asta si va intreb direct: poate atrage procesul verbal nulitate daca in loc de ora 22:10 cand mi l-a intocmit mi-a trecut ora 10:10?
Asta ramane la aprecierea judecatorului, dar ma indoiesc ca va anula PV-ul.

#3
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Nu te amagi degeaba.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Tu ai luat o amenda inmensa pentru ceva ce nici nu ar trebui sa existe sanctiune si crezi ca ai avea vreo sansa de anulare a PV ?
Nu cred.

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
În opinia mea nu, pentru că nu lipsește ora ci a fost scrisă greșit. Ai putea în schimb cere înlocuirea sancțiunii cu avertisment.

Articolul 17
Lipsa mențiunilor privind numele, prenumele și calitatea agentului constatator, numele și prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii și a sediului acesteia, a faptei săvârșite și a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata și din oficiu.

#6
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
daca nu ai semnat PV-ul, nu exista martori si poti demonstra ca la ora 10,10 AM erai altundeva(preferabil in alt oras), ai sanse de castig.
Alfel, zero.

Edited by dan1980_25, 11 February 2018 - 18:39.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,374
  • Înscris: 01.12.2001
Punctul de amenda e 145 lei.
De unde aia 830?

#8
doSstep

doSstep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 11.02.2015

 dorin_2k, on 11 februarie 2018 - 18:41, said:

Punctul de amenda e 145 lei.
De unde aia 830?
Pai mi-a aplicat 6 puncte de amenda. Deci 870 e amenda finala, am gresit eu

Edited by doSstep, 11 February 2018 - 18:42.


#9
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 dorin_2k, on 11 februarie 2018 - 18:41, said:

Punctul de amenda e 145 lei.
De unde aia 830?
pai i-a dat 5,72 puncte de amenda.
Pentru lipsa permisului se dau 6-8 puncte de amenda. Enorm zic eu.

Edited by dan1980_25, 11 February 2018 - 18:46.


#10
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Pentru lipsa permis politistul verifica persoana respectiva in baza de de date.
Odata facuta verificarea legea zice ca soferul trebuie amendat pentru ca nu a avut permisul la el.
Unde e lege nu e tocmeala asa ca plateste sanatos amenda!

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 doSstep, on 11 februarie 2018 - 18:25, said:

Dar sa trecem peste asta si va intreb direct: poate atrage procesul verbal nulitate daca in loc de ora 22:10 cand mi l-a intocmit mi-a trecut ora 10:10?

Binenteles ca nu. Altadata, daca nu conduci alte masini, lasa-ti permisul in masina... ca nu-ti foloseste la nimic daca il porti dupa tine.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,374
  • Înscris: 01.12.2001

 doSstep, on 11 februarie 2018 - 18:42, said:

Pai mi-a aplicat 6 puncte de amenda. Deci 870 e amenda finala, am gresit eu
Asa e bine. Ca ai scris 830 si 415.
Asta e. Clasa 3 sanctiuni.
Mici sanse pt ora 10 in loc de 22.

 dan1980_25, on 11 februarie 2018 - 18:43, said:

pai i-a dat 5,72 puncte de amenda.
Pentru lipsa permisului se dau 6-8 puncte de amenda. Enorm zic eu.
Habar nu ai.
Nu e piata. Se "dau" doar puncte intregi, nu zecimal sau fractionar.

Edited by dorin_2k, 11 February 2018 - 19:01.


#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"i desi sigur m-a verificat si totul era in regula."
Ei vezi, ca te-a verificat, ca nu te-a verificat, e discutabil. Dar ca totul era in regula, nu e in regula. Pentru ca, nu aveai permisul la tine. Iar asta nu e in regula. In regula e sa platesti si sa devii om mare, care raspunde de faptele lui si nu mai face asta alta data.
"
Eh, banii tai, parerea noastra. Si daca nu te intereseaza, ce cauti aici de fapt? Doar din aia care sa te pupe in frunte,"manca-l-ar tat de baiat detsept, cum l-a fript politistul ala pe degeaba!"?
Si nu, procesul verbal nu e gresit. interpretarea ta e gresita.

Edited by myshyk, 11 February 2018 - 19:02.


#14
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010

 owl1960, on 11 februarie 2018 - 18:52, said:

Pentru lipsa permis politistul verifica persoana respectiva in baza de de date.
Odata facuta verificarea legea zice ca soferul trebuie amendat pentru ca nu a avut permisul la el.
Unde e lege nu e tocmeala asa ca plateste sanatos amenda!

Termenul corect este aplicarea sanctiunii, nu amenda.
Sanctiunea poate fi si avertisment dar cu numar de puncte la carnet.
Daca este obligat sa treaca ora si o trece 10:10 PM sau in alta forma din care sa reiasa ce este ora 10 seara nici o sansa de a
contesta P.V. Daca insa a trecut doar 10:10 si poti demonstra ca a fost ora 22:10 ai sanse.

Edited by Ion_Bumbu, 11 February 2018 - 19:05.


#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Contesti in instanta bagi si motivul ala si suplimentar ceri transformarea in avertisment. Gravitate redusa a faptei, art 2, am uitat legea. Cauta tu. Castigi garantat, tot ce am contestat si nu am reusit sa anulez am transformat in avertisment. Ramai cu punctele, dar poate nu faci 15 in 6 luni, dar macar scapi cu banii in buzunar. Chiar e absurd de mare amenda pentru asa ceva.

#16
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 dan1980_25, on 11 februarie 2018 - 18:43, said:

pai i-a dat 5,72 puncte de amenda.
Pentru lipsa permisului se dau 6-8 puncte de amenda. Enorm zic eu.

 dorin_2k, on 11 februarie 2018 - 18:56, said:

Habar nu ai.
Nu e piata. Se "dau" doar puncte intregi, nu zecimal sau fractionar.
straniu mod de a nu prinde glumele.Posted Image

Edited by dan1980_25, 11 February 2018 - 19:20.


#17
doSstep

doSstep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 11.02.2015

 myshyk, on 11 februarie 2018 - 18:56, said:

"i desi sigur m-a verificat si totul era in regula."
Ei vezi, ca te-a verificat, ca nu te-a verificat, e discutabil. Dar ca totul era in regula, nu e in regula. Pentru ca, nu aveai permisul la tine. Iar asta nu e in regula. In regula e sa platesti si sa devii om mare, care raspunde de faptele lui si nu mai face asta alta data.
"
Eh, banii tai, parerea noastra. Si daca nu te intereseaza, ce cauti aici de fapt? Doar din aia care sa te pupe in frunte,"manca-l-ar tat de baiat detsept, cum l-a fript politistul ala pe degeaba!"?
Si nu, procesul verbal nu e gresit. interpretarea ta e gresita.
Tie iti urez toate cele bune!


Acum va spun sincer si cum s-a intamplat. Ora procesului meu verbal pentru lipsa permisului a fost corecta numai ca mi-a gresit seria de la buletin.

Asta cu ora gresita am avut parte de ea acum vreo 3 ani (cand TOATE actele mele erau in alta masina, si nu doar permisul ca acum) cu amenda de 250 de ron si contestatia la PV am castigat-o in instanta pentru ca practic la ora 10:10 la cat mi-a aplicat sanctiunea eu eram in patul meu in forma de barca iar politistul poate ca la ora aia copilea rosiile. Au incercat ei sa se apere motivand ca e o exprimare populaaaara ca mortisorii lor, dar pe baza asta eu am castigat contestatia.
Dupa cum reiese din postarile voastre majoritatea nu mi-ati fi dat sanse de castig.

Iar pentru cei ce in continuare cred ca pentru lipsa permisului e musai de dat amenda (si nu orice amenda, nu vorbim de 50 de lei, vorbim de 430 de ron pentru ca nu ai permisul asupra ta, o absurditate). Deci pentru aceasta categorie de persoane care spun ca legea e lege, ii rog ca in continuare sa fie de acord cu toate ineptiile ce ni se baga pe gat in tara asta ... sa nu-i mai zic cum.

Iar acum urmeaza sa contest procesul verbal motivand acea greseala la seria de buletin

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 slai, on 11 februarie 2018 - 19:00, said:

Contesti in instanta bagi si motivul ala si suplimentar ceri transformarea in avertisment. Gravitate redusa a faptei, art 2,  
Articolul 7  din  OG 2/2001
(2) Avertismentul se aplică în cazul în care fapta este de gravitate redusă.

Inițiator, poate n-ar fi rău să ceri doar înlocuirea sancțiunii amenzii cu sancțiunea avertisment. Fapta există, ora e trecută cumva corect... suma e exagerată.
Tot în OG 2/2001:
Art. 5
(5) Sancţiunea stabilită trebuie să fie proporţională cu gradul de pericol social al faptei săvârşite.

Care e pericolul social dacă-ți uiți acasă permisul?  Ce naiba.

 doSstep, on 11 februarie 2018 - 19:17, said:

Iar acum urmeaza sa contest procesul verbal motivand acea greseala la seria de buletin
Da da. Șanse 0, între timp puteai să ți-l schimbi. CNP-ul e corect?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate