Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Pot sa cumpar masina din Germania daca nu am permis de conducere?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Andrei991

Andrei991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.02.2018
Salutare, urmeaza sa imi iau carnetul in aproximativ 1 luna (atunci sunt programat sa dau traseul).

Saptamana viitoare ma duc in Germania sa vad o masina pe care doresc sa o achizitionez, daca ma decid sa o iau, o voi putea cumpara chiar daca nu am permis de conducere? Tin sa precizez ca masina va fi adusa pe platforma, deci nici nu se pune cazul sa fie condusa pana acasa.

Multumesc!

#2
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Da, poti.
Nici la cumparare in Germania, nici la inmatriculare in Romania, nu ti se cere permis de conduce.

Edited by claudiu1, 11 February 2018 - 17:20.


#3
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
adica cum iti iei carnetul? il iei daca treci traseul

Daca nu il treci ce faci? te uiti la masina de la geam?

#4
Andrei991

Andrei991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.02.2018

 claudiu1, on 11 februarie 2018 - 17:17, said:

Da, poti.
Nici la cumparare in Germania, nici la inmatriculare in Romania, nu ti se cere permis de conduce.
Multumesc mult pentru raspuns! Asta voiam sa aud, pot sa ma duc linistit atunci. Toate cele bune!

 zzhunt, on 11 februarie 2018 - 17:23, said:

adica cum iti iei carnetul? il iei daca treci traseul

Daca nu il treci ce faci? te uiti la masina de la geam?
Il iau, conduc bine.

Edited by Andrei991, 11 February 2018 - 17:25.


#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Dar, da poti sa-ti cumperi masina din Germania.Si fara permis.

Edited by Dany_Darke, 11 February 2018 - 20:23.


#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Andrei991, on 11 februarie 2018 - 17:25, said:

Multumesc mult pentru raspuns! Asta voiam sa aud, pot sa ma duc linistit atunci.

Serios? Chiar nu stiai ca iti poti cumpara undita chiar daca nu ai permis de pescuit?Posted Image

#7
giulio

giulio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 26.12.2006

 Andrei991, on 11 februarie 2018 - 17:11, said:

Tin sa precizez ca masina va fi adusa pe platforma, deci nici nu se pune cazul sa fie condusa pana acasa.

Multumesc!

Cat mai costa platforma pana in Romania?

#8
Andrei991

Andrei991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.02.2018

 ericmario, on 11 februarie 2018 - 19:03, said:

Serios? Chiar nu stiai ca iti poti cumpara undita chiar daca nu ai permis de pescuit?Posted Image
Serios.

 giulio, on 11 februarie 2018 - 19:09, said:


Cat mai costa platforma pana in Romania?
Aproximativ 500EUR.

#9
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Uite ce acte iti trebuie in Bucuresti pentru inmatriculare: http://www.prefectur...UE_inmatriculat
a) Cererea solicitantului;
B) Fişa de înmatriculare completată cu datele proprietarului şi având viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale;
c) Cartea de identitate a vehiculului, în original şi copie;
d) Documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului în forma prevăzută de lege la data dobândirii dreptului de proprietate, în original şi în copie.
f) Dovada efectuării inspecţiei tehnice periodice, în termenul de valabilitate a acesteia;
g) Copia contractului de asigurare de răspundere civilă auto obligatorie pentru prejudicii produse terţilor prin accidente de vehicule şi de tramvaie (RCA), încheiat pe numele proprietarului vehiculului, în termenul de valabilitate al acestuia;
h) Dovada plăţii contravalorii certificatului de înmatriculare - se poate achita la ghișeul de depunere documente vezi tarife;
i) Dovada plăţii contravalorii plăcuţelor cu numărul de înmatriculare, în valoare de 40 lei, pentru număr la rând, respectiv 85 lei pentru număr preferenţial - sumele se pot achita la ghișeul de depunere documente.
j) Certificatul de autenticitate al vehiculului eliberat de Registrul Auto Român, cu excepţia autovehiculelor destinate competiţiilor sportive şi a vehiculelor istorice;
k) Documentele de înmatriculare eliberate de autorităţile străine, în original, precum şi plăcuţele cu numărul de înmatriculare.

Vezi pe undeva ca scrie Permis de conducere?

Cat despre Germania, am cumparat de acolo acum vreo 2 ani un autoturism si nu i-a interesat daca am sau nu permis de conducere, ci doar CI-ul, sa stie cum ma cheama si ce adresa am, sa scrie in Kaufvertrag (actul de vanzare-cumparare), eventual si in Zulasssungsbescheinigung Teil I si II (Certificat de inmatriculare I si II).

Daca o aduci pe platforma nu vei mai plati Versicherungsbescheinigung (asigurare) pentru 30 zile, si nici numere Zoll, dar ai grija sa-ti dea transportatorul o hartie (foaia de transport CMR) din care sa rezulte ca ai adus-o pe platorma. Nu stiu sa spun daca mai trebuie si certificat de inmatriculare acolo, eu am adus-o pe roti.

#10
Andrei991

Andrei991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.02.2018
Mersi mult pentru raspunsurile folositoare, chiar ma ajuta pentru ca e prima masina cumparata, mai ales din Germania. Am eu o idee de baza cum sta treaba, dar am zis sa intreb ca sa ma asigur. Mersi inca odata!


Toate cele bune!

Edited by Dany_Darke, 11 February 2018 - 20:24.


#11
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Cu 500 de euro transportul depinde unde e masina in Germania si unde trebuie descarcata in Romania.
Daca e ceva gen Munchen Timisoara/Oradea poate scoti transportul la 300-400 euro

#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Nytro84, on 11 februarie 2018 - 21:43, said:

Cu 500 de euro transportul depinde unde e masina in Germania si unde trebuie descarcata in Romania.
Daca e ceva gen Munchen Timisoara/Oradea poate scoti transportul la 300-400 euro

     O sa coste mai mult platforma decat masina.

#13
Andrei991

Andrei991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.02.2018

 cspot, on 11 februarie 2018 - 23:01, said:

O sa coste mai mult platforma decat masina.
Masina e 1000 de euro, eu zic ca merita...

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

 giulio, on 11 februarie 2018 - 19:09, said:


Cat mai costa platforma pana in Romania?

Preturile variaza.Nu-i totuna ca o aduci din Hamburg sau din Nurnberg.

#15
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Si nu tot una sa o duci la Oradea vs. Constanta :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate