Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum au evoluat telefoanele in ultimii 5 ani

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
@ Crisstone

Vestea proasta este ca pozele tale sunt banale dpdv al compozitiei, luminii. Prima este prost focalizata.
Vestea buna e ca dpdv fotografic nu ar fi iesit mai bune nici daca le faceai cu un MF. Poate mai bune dpdv tehnic, dar dpdv fotografic plusul ar fi fost infim.

Edited by katran, 12 February 2018 - 09:24.


#20
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View Postkatran, on 11 februarie 2018 - 22:35, said:

Pot sa intreb ce anume te opreste sa faci fotografie adevarata cu telefonul mobil ?

Daca ceea ce ai postat tu ca exemplu este "fotografie adevarata", atunci nimic nu te opreste sa o faci cu telefonul mobil. Eu vorbeam serios.

#21
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Mai intai de toate as vrea sa te intreb daca crezi ca fotografia aia iesea mai bine daca o faceam cu MF-ul. Te rog un raspuns sincer.

Cat despre fotografia "adevarata", problema mea e ca am camera avansata si atunci cand prind momente speciale (lumina, subiect), folosesc camera nu telefonul.

De exemplu stiam din start ca o sa merg pe munte sa pozez Ierusalim-ul de sus, noaptea. Normal ca mi-am luat mirrorless-ul cu vreo 3 obiective foto.
Cand a venit lumina buna , am inceput sa fac poze cu camera si am uitat de telefon, desi mi-ar fi placut sa fac niste poze cu el ca sa compar. (Poza aia e facuta de nevasta-mea intr-un moment cand nu era lumina buna. Normal ca nu e speciala si nici nu e cel mai bun exemplu).

Lumina aia buna tine foarte putin (5...30 de minute). Daca faci expuneri lungi si schimbi obiectivele, nu prea ai timp de telefon. Asa ca telefonul nu prea prinde lumina speciala la mine.

Dar la sfarsit, as vrea sa vad o galerie cu fotografii adevarate/serioase facute de tine. Ca sa inteleg mai bine la ce te referi. Poti sa pui un link, te rog ?

Edited by katran, 12 February 2018 - 10:27.


#22
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Cu cea mai mare placere. Daca am sa fac vreodata o galerie personala, vei fi printre cei anuntati. Momentan am alte prioritati. Dar ai putea sa mi-o iei tu inainte si sa faci o expozitie personala de fotografii realizate cu telefonul.

Sau, mai pe sleau, genul asta de atac pueril "arata mi-o tu cat este de mare" nu prea tine la mine.

LE: ai dreptate. Cadrul de mai sus s-ar putea sa nu iasa mai bine nici cu mama(mamiya) aparatelor foto.

Edited by DSops, 12 February 2018 - 10:54.


#23
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Nu trebuie sa ne suparam. Tu singur spuneai ca este un topic de fotografie. Si in ideea asta spuneam, hai sa vedem ce face fiecare, ca sa vedem despre ce vorbim.
Nu am adresat indemnul asta ca sa te umilesc, doar ca sa deschid discutia mai mult si sa tragem niste concluzii. M-am gandit ca ai o galerie pe undeva. In fine...

Stii, si eu ca toata lumea, am ajuns la camera cu format mai mare crezand ca fotografiile vor fi mai bune.
DPDV tehnic, evident ca au fost mai bune, dar dupa ani si ani, am realizat ca la o fotografie conteaza mult mai mult alte componente.
Cu alte cuvinte : ai lumina speciala sau un moment deosebit, ar trebui sa iasa o fotografie speciala cu aproape orice camera.

Sau invers : un cadru banal, iese banal cu orice camera.

La telefoane principala limitare din punctul meu de vedere este focala. Dupa aia DOF-ul daca ai nevoie de ceva artistic (la portrete).
Dar sunt genuri de fotografie unde telefonul se descurca binisor : peisaj, instantanee, chiar si macro/close-up unele...etc.
Si spun asta in conditiile in care am o camera foto buna si nu sunt incepator.

Edited by katran, 12 February 2018 - 11:01.


#24
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Eu am mari indoieli in ceea ce priveste un peisaj la care detaliul conteaza. De multe ori cadre pe care le-am tras cu 6D, pe trepied, fara vant, cu obiective din gama superioara, evident raw si procesate corespunzator au prezentat o lipsa deranjanta de detaliu. Evident, nu la cadre postate pe facebook, dar am sa dau un exemplu, ocazie ce care vei intelege cu ce ma ocup in timpul liber. Daca vrei sa faci imagini utile turistilor la orientare in zone cu poteca neclara, trebuie asigurata o rezolutie buna, in mod sigur privitorul va folosi zoomul maxim disponibil si va remarca orice problema. Deci, daca oferi posibilitatea ca cineva sa vada un cadru cu cel putin 50%, umila mea experienta spune ca ML este cam la limita, APSC ceva mai ok, FF bine. Telefoanele au detaliile varza, nu prea ofera acces la RAW, si chiar daca ar oferi, gama dinamica este redusa, informatiile sunt alterate de optica minuscula, culorile deformate, probleme optice garla. Cum fotografiezi pe lumina putina? Treci pe modul manual (???) si folosesti trepied? Asta ca sa nu vorbim de fotografia de sport sau wl cu telefonul.

PS. Stiu ca ai o camera buna si nu esti incepator, de cele mai multe ori sunt impresionat de ce fotografii postezi, de aia m-a surprins atacul in loc de argumente. Dar nimeni nu se supara, si eu patesc sa atac cand nu este cazul.

Edited by DSops, 12 February 2018 - 11:22.


#25
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Totul este in functie de necesitati iar aprecierile sunt subiective. Daca ai nevoie de rezolutii uriase, ok.   Eu ma intreb totusi ce faceau fotografii acum 15 ani cand camerele nu depaseau 10Mp.
Cred ca rezolutia unei poze este un aspect tehnic, fara impact asupra calitatii artistice a fotografiei.

Eu cu ML-ul am folosit si modul High-Res ca sa fotografiez Ierusalimul. Am obtinut imagini cu rezolutie uriasa si detalii mult mult mai bune decat in modul normal. La sfarsit, am ajuns la concluzia ca nu am nevoie de rezolutia aia. Pentru mine sunt la fel de bune peisajele de 20 de Mp. Vizualizate "full-screen" pe monitorul meu fullHD, pozele arata la fel, nu-mi dau seama care e high-res si care nu.
Si daca vand fotografiile, nu primesc bani in plus pe alea care au mai multi MP.

Fac pariu cu tine, ca intre o fotografie buna care are 12 Mp si una mediocra care are +50Mp, clientul o va alege pe cea buna (12 Mp). La mine este testata asta, de asta mai folosesc inca camera veche de 12 Mp chiar si in scop comercial.


Este evident ca partea de tele nu am cum sa o fac cu telefonul. Posted Image

Edited by katran, 12 February 2018 - 12:18.


#26
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
https://petapixel.co...d-past-5-years/
Apropo, v-am mai zis de Vlad Eftenie si pozele lui cu smarfonu, da?

#27
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Nu stiu cui i-ai zis, daca ai zis...
Pune aici, daca ai ceva de pus. :)

#28
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011

View Postkatran, on 12 februarie 2018 - 09:24, said:

@ Crisstone

Vestea proasta este ca pozele tale sunt banale dpdv al compozitiei, luminii. Prima este prost focalizata.
Vestea buna e ca dpdv fotografic nu ar fi iesit mai bune nici daca le faceai cu un MF. Poate mai bune dpdv tehnic, dar dpdv fotografic plusul ar fi fost infim.

Pai eu ce am zis ?! :)
Dar am expus si ,,vitregiile " pozarii lor, mers la tv, setari tel ioc, trepied ioc, buf poze.

Este cu atit mai remarcabil, se intelege ce este in poze, avem chiar si detalii pe alocuri, de neatins in trecut.

Practic cam de ajuns pentru un nepretentios.
Iar in aer liber, cu o anumita luminozitate, pot sa scot ,,opere de arta " :D

Ca si concluzie, telefoanele au evoluat binișor, de la oribilele vga/ un pixel, pina la ce avem azi, sa nu uitam si electronica responsabila de evolutie :peacefingers:

#29
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
diferențele-s mult mai mari (telefon vs.4/3...) decât erau în trecut între o compactă de 50-100 dolari și un EOS 1V sau un F5 să zic, mai ales la măriri de până în A4. E drept că ambele-s ”full frame” :) ... și totuși n-au murit SLR-urile.

#30
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Sa traiasca si slr-urile, si Lamborghini :D
Ca aici nu este un versus, ,,decit " intre generatii de camere de pe telefoane.

#31
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008

View PostDSops, on 12 februarie 2018 - 11:17, said:

.......Daca vrei sa faci imagini utile turistilor la orientare in zone cu poteca neclara, trebuie asigurata o rezolutie buna, in mod sigur privitorul va folosi zoomul maxim disponibil si va remarca orice problema.........

Se poate un link unde pot fi vazute astfel de imagini utile pentru orientare?

#32
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Da, sper ca in vara.

#33
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Telefoanele au evoluat in ultimii ani doar la numarul de Megapixeli(si aia interpolati) + ceva senzori mai performanti cu ceva zgomaot mai redus si DR mai marisor.
In rest IQ a ramas tot la stadiul de gunoi.
In primul rand datorita dimensiunilor fizice(in special grosime) impuse de un astfel de Device NICIODATA un astfel de device nu o sa poata acomoda senzori FF sau macar APS si optica performanta.
Nu o sa vedeti nociodata la telefoane: DOF ingust(bookeh frumos), DR Mare, Performante in LOW Light, Nivel Ridicat de detaliu, Zoom Optic si stabilizare optica performanta, RAW
Cel mai compact sistem care pastreaza calitatea si performantele unui DSLR este MirrorLess care impreuna cu optica si accesoriile necesare e aproape cat un DSLR.
Mai compact de atat nu se poate fara rabat la calitate.Telefoanele niciodata nu vor fi un concurent demn de luat in seama pentru piata camerelor foto.

#34
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

DOF ingust(bookeh frumos):
DoF-ul ingust nu arata rau... exista probleme, dar dat fiind ca e printre primele generatii si e facut cu o singura camera... https://cdn.gsmarena...smarena_108.jpg

Quote


DR Mare, Nivel Ridicat de detaliu
Am folosit camere FF care scot mai putine detalii si DR mai slab ca asta: https://cdn.gsmarena...smarena_032.jpg
https://cdn.gsmarena...smarena_006.jpg

Quote

Telefoanele niciodata nu vor fi un concurent demn de luat in seama pentru piata camerelor foto.
Corect. Dar cum piata camerelor foto se micsoreaza in timp ce piata telefoanelor mobile creste Posted Image. Poate ca lumea nu are nevoie de poze de calitate.

Edited by StefanSC, 25 February 2018 - 13:45.


#35
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Niciodata sa nu spui niciodata :).

#36
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
http://cdn.gsmarena....smarena_108.jpg
Ce sa spun, poze trucate.Blurul e pus in post.Uita-te atent la par si la ferestrele de deasupra umarului stang al modelului.
Sa le fie rusine.Postez de pe tel si nu am timp sa-ti fac crop fix la acele zone.
Ma indoiesc profund si de celelalte cadre cu detaliile.
Iar in lumina buna e normal sa ai detaliu satisfăcător cu orice coaja.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate